N\ 37. MIDDELBURGSCIIE C OüBA N n Éi Dingsdag GWÜOS 27 Maart 1832. 33cïicnbmakt«0. NIEUWSTIJDINGEN. ShtiterfilAttb, ©root-ia trittattje. JVattjkrtjfe. ücbcrÏAabca, Be ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adver teert, dat, van heden af, ten zijnen Kantore, de traktementen van de Heeren Predikanten te Middelburgen die in de andere Steden en Gemeenten in deze Provincie, bij de respective Ontvangers hunner Woonplaatsen, over het eerste kwartaal 183a, geheel in speciezullen worden uitbetaald. Middelburg, den 27 Maart 1832. De Administrateur voornoemd, P. P O U S. KERKVOOGDEN der Hervormde Gemeente van ZOUTELANDE zijn voornemens om, onder nadere approbatie van het Provinciaal Col- legie van Toezigt over de Administratie der Kerkelijke Fondsen bij de Hervormden in Zeeland, op Zaterdag den 31 Maart 1832, des namiddags ten twee uren, in de Herberg bij J. Tenhuijzete Zoutelandein het openbaar aan te bestedeneenige belangrijke Reparatien aan het KERK GEBOUW aldaar, met de leverantien van de daartoe benoodigde Mate rialen, volgens bestek, hetwelk van heden af ter visie ligt in genoemde Herberg. De aanwijzing zal des morgens ten tien uren, van genoemden dag, In de Kerk plaats hebbenzijnde nadere informatie te bekomen bij ge roemde Kerkvoogden, of bij den Ontvanger van Kerkvoogden L. Ball, te Zoutelande. Zoutelande, den qo Maart 1832. Kerkvoogden voornoemd» De President, J. C IJ V A T. Ter ordonnantie van dezelven De Secretaris, Ant. de BREE. FRANKFORT den 18 maart. De groote raad van het Zwitserschö kanton Zurich heeft dezer dagen eene zeer belangrijke beraadslaging ge houden over een ontwerp van wet, hetwelk strekte, om de staatkundi ge genootschappen, welke zich meer en meer uitbreiden en iederen dag een bedenkelijker aanzien bekomentegen te gaan. Na eene onstuimige en zeer langdurige discussie, heeft de vergadering, met 94 tegen 85 stem men, de bedoelde wet verworpen, op grond, dat de staatkundige ver- eenigingen geene bekommering inboezemden noch aanleiding konden ge- Ven tot tusschenkomst Van de zijde der wetgeving. Men verwacht, dat dit besluit de reeds zoo uitgestrekte magt der revolutionaire clubs, ten koste van het wettig bestuur, op eene volkomene wijze zal vestigen. Twee leden der regering hebben dan ook terstond hunne waardigheid ne- dergelegd, en het laat zich aanzien, dat anderen hun voorbeeld zullen volgen. Den 3 en 5 dezer heeft de Pausselijke staats-secretaris, de kardi naal Bemettitwee nota's aan den Franschen gezant medegedeeld, wel ker inhoudhoe gematigd ook de gebezigde uitdrukkingen zijnl, nog geenszins eene volkomene overeenstemming tusschen de Pauselijke en de Fransche regering betrekkelijk het bezetten van Ancona aanduidt. Drie jaren geleden werd door doctor Buliervan Hamburg, een chirurgicaal instrument uitgevonden, met hetwelk hij zeide een been in minder dan eene seconde te hunnen afzetten. Eenige gedeelten van dit vernuftig mechanismus vorderden echter nog verdere verbetering waarnaar de doctor met ijver en vrucht streefde. Zijn werktuig heeft thans al de roodige volmaking bereiktde persing die hetzelve uitoefent veroorzaakt in het deel eene zoodanige verdooving, dat de lijder er volstrekt niets van gevoelt. Dit is eene groote aanwinst voor de menschheid en de weten schappen. LONDEN den 25 maart. Prins Talleyrand heefc gisteren met den burggraaf Palmerston eene Conferentie gehad, welke eenige uren achter een heeft voortgeduurd. Zaturdag 11. heeft gezegde prins met lord Pal merston insgelijks aan het bureau van buitenlandsche zaken eene bijeen komst gehad, l - In het huis der gemeenten is gisteren avond door lord John Rus- stll voorgesteld, om de hervormings-bill ten derde maal te doen voorle zen, en vervolgens heeft lord Mahon verlangd, dat die voorlezing zes maanden uitgesteld werd, dat met eene verwerping der bill gelijk staat. Dit heeft tot langdurige debatten aanleiding gegeven, die heden nog voort- gezet moeten worden. Luidens het officieel rapport, hebben zich in deze hoofdstad, ge- 3urende de laatste 24 uren, 8<5 nieuwe cholera gevallen geopenbaard, Zoodat er in het geheel in Londensedert het zich vertoonen van dien geesel aldaar, 1030 personen door de cholera zijn aangetast, van welke er 538 overleden zijn. Te Portsmouth schijnt deze ziekte geen verder gevolg gehad te hebben. In weerwil dat de jongste berigten tiit Nienw-Yorkloopende tot den 24 der vorige maand, de onlusten op het eiland Jamaica en in de verdere Britsche koloniën als gestild en geëindigd doen voorkomen schijnt de toestand van zaken daar echter nog zoo hagchelijk te zijndat dezer dagenop last van ons gouvernementnog versterkingen van onderschei den aard naar de West-Indien vertrekken moeten. Volgens ontvangen berigtenis dom Pedrobenevens deszelfs ge- heele expeditie, op den 3 dezer, op het eiland Terceira aangekomen en met geestdrift ontvangen. Zijne gezamenlijke magt op dat eiland wordt op 10,000 k 15,000 man begroot. Van de zijde van dom Miguel schij nen intusschen enkele schepenmet eenige honderde manschappen voor zien, naar het eiland Madera onder zeil te zijn gegaan, Met de fondsen is de markt hier heden eenigzins gedrukt gewor den door het berigt, dat het huis van sir G» DucketMarland 6? Cornp., in PallMall, in verlegenheid is geraakt. De 3 pets. gecons. bleven op de rescontre 8?|, de pets. Hollandsehe werkelijke schuld 43I, en de 5 pets. Grieken 28 29. PARIJS den 19 maart. De heer Salverte heeft het besluit genomert om zijn voorscel tot het overbrengen van de asch van groote mdnnett naar het Pantheon, dat aanleiding tot zoo onstuimige discussien in da kamer der gedeputeerden gegeven heefrin te trekken, Die kamer heeft eergisteren op nieuw de Wet tot verbanning van Ka- rel X aangenomenzoo als zij die reeds vastgesteld had vóór dat zij zot) belangrijke wijzigingen bij de pairs had ondergaan. De heer Casimir Perier heeft dezer dagen, het onmisbare van de Uitgaven voor de gendarmerie betoogende, waarop'de oppositie-partij ook bezuinigen wilde, zich laten ontvallen, dat de onruststokers overal ar beiden om het gouvernement den voet dwars te zetten. Eergisteren had men te Parijs noodig geoordeeld om buitengewone maatregelen van voorzorg tegen oproerige bewegingen te nemen j metl zag des nachts sterke patrouilles in de straten; doch gelukkig is de rusC niet gestoord geworden. Te Orleans is het volk oproerig geworden tegen het heffen der belastingen op de wijnen, doch gelukkig is het spoedig weder tot rede gebragt. Ook uit de oostelijke en westelijke departementen heeft het gouvernement ongunstige berigten. Volgens berigten uit Grenoble van den 15 was alles aldaar nog irt den vorigen toestand men beklaagde zich steeds over den prefect als de oorzaak van het gebeurde; het 35ste regement was altijd inde kazerna opgesloten, men wist, dat er troepen in aantogt waren, en uit bet mid den der nationale garde was eene deputatie benoemd om de troepen ta gemoet te gaanen de voorwaarden te stellen op welke men dezelve aenevens de centrale overheid (dus wordt geschreven) in de stad zoude willen toelaten. Uit het slot van de telegrafische depeche, welke den 18 uit Lyon is afgezonden, blijkt intusschen, dat de troepen onder bevel van den generaal d' Uzer (denkelijk het zesde regeinent) den 16 in de daad zijn binnen gekomenen dat de werking der overheden in allen deele is hersteld. Of ten deze eene overeenkomst is geslotendan of de na tionale gardeen met dezelve genoegzaam de geheeie bevolking, zich on voorwaardelijk heeft onderworpen, is nog niet gebleken. Eene tweede telegrafische depeche houdt in, dat de generaal Delortna eenige onder handeling in Grenoble zoude zijn binnen gekomen, doch van de Zijde vart het ministerie wordt verzekerd, dat de onlusten ten eeiiemale Zijtl gedempt. Volgens berigten Uit Genève zouden te Chambery en aan de Fran sche grenzen vijftien duizend man Sardinische troepen aangekomen zijn. Te Chambery zijn eenige lieden, die aan de laatste onlusten aldaar deel genomen hadden of openlijk voor hunne fevolntionnaire gevoelens uit gekomen warenin de gevangenis geworpen. De Spaansche gezant heeft aan de hoven van Parijs en Londen op nieuw eene nota overhandindwaarbij Z, M. de koning van Spanje ge zegd wordt te zullen volharden bij het voornemen, om, in den strijd tusschen de vorsten van het huis van Braganza, den tegenwoordigen ko ning van Portugal, die gedurende vijf jaren naar de wetten van het land regeert, te ondersteunen, 0111 daardoor de rampen te verhoeden, die eene omwenteling in dat rijk over het geheeie Schier-Eiland zoude na zich slepen. Met dit inzigt heeft de koning een leger op-de uiterste grenzen van zijn rijk doen zamentrekkenhetwelk de gezant verklaart, dat op last van zijn meester PortgUal binnenrukken zal, zoodra de noodzake lijkheid dit vereischt. MIDDELBURG den 26 maart. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaa!van den 22 dezer, is gelezen eene koninklijke bood schap ten geleide van twee ontwerpen van wetten als s een ter ver vanging der algemeene wet van den 26 augustus 1822 nopens de heffing der regten van in-uit- en doorvoer en van de accijnsenen een om trent de belasting onder de benaming van tonnengeld. Beide deze ont werpen zijn verzonden naar de afdeelingen der maand maart. Het nader gewijzigd ontwerp van wet, bepalende vrijdom van den ac cijns op den azijn ten behoeve der daarin Vermelde fabrieken in be raadslaging gebragt zijnde, is met 38 tegen 5 stemmen aangenomen. De Staats-Courant deelt een koninklijk besluitvan den 16 dezer, medehoudende verordeningen omtrent het grootboek van Werkelijke schuld, rentende vijf ten honderd, daar te stellen volgens de wet van den 6 januarij 1832. Naar men verneemtis de dader van de belangrijke kerkroof welke dezer dagen te 's Gravenhage is gepleegd aldaar ter stede gevat nog in het bezit zijnde van het geroofde. Den (8 dezer heefc Z. K. II. de Prins van Oranje, welke totdat einde te's Hertogenbosch was terug gekomen, denen gouden eere degen met diamanten omzet, namens 7.. M. den Koning, aan Z. D. H, den hertog van Saksen-lVeimar ter hand gesteld als een bewijs van 's Ko- nings goedkeuring over het roemrijk gedrag van den hertog, in den tien- daagschen veldtogt aan den dag gelegd. Men schat de waarde van den degen op omtrent f 10,000, De knop van den degen is eene kroon van brillanten het gevest is met een grooten diamanten steen en verder met vele kleinere diamanten bezet, allerkeurigst bewerkt. Op den degeit zeiven leest men een toepasselijk opschrift. In den vroegen morgen van woensdag 11. hebben 's Rijks beamb ten gestationneerd te Rozendaal en Wonw, in de nabijheid vati Ber» gen-op-Zoom eene groote aanhaling gedaan van goederen, uit Frankrijk en Belgie afkomstig welke op eene fraudiilense wijze dien nacht ons Rijk waren ingevoerd, en bijwijze van vervolg zijn opgeligt; een eilan der ter waarde van ongeveer zeven duizend gnldens, Uit 's Gravenhage den 22 maart, wordt gemeld: „Er moeten, zoo bij het departement van buitenlandsche zaken als bij zijne exc. den graaf Orlofzeer gewigtige depeches van Londen zijn ontvangen. De secretaris van het Russisch gezantschap bij ons hof vertrekt als courier naar Petersburg. Ten elf uren is alhier een kabinetsraad gehouden, doch van het al daar verhandelde is niets uitgelekt. Men wil weten dat granf Orloff mor gen naar Londen vertrekt, en men hoopt voor alsnog dat door deze reize eene gunstige wending aan onze zaken zal gegeven worden." Den 23 heeft Z. M. weder een' buitengewone!) raad van ministers

Middelburgsche Courant | 1832 | | pagina 1