MlDDELBURGSCHE r V R A N Ti N\ 32. 6? JVauktrijfc» Donderdag 1* 15 Maart 1832. ^Departement bc saStcti uan 0orlo0. NIEUWSTIJDINGEN. ^cbctrlaatbea. AANBESTEDING ten behoeve van de Garnizoens-Ziekenzaal te Middelburg. Krachtens magtiging van Zijne Exc. den Directeur-Generaal van Oor log, en onder hoogstdeszelfs nadere goedkeuring, zal de onderge- leekende, Adjunct-Inspecteur der iste Klasse bij de Militaire Administra tie in Oost-Indie, waarnemend Militaire Onder-Intendant der 2de Klasse in de Provincie Zeeland, belast met het toezigt over de Administratie der Garnizoens Ziekenzaal te Middelburgaan den minst-inschrijvenden aanbesteden, de leverantie van de onderstaande LEVENSMIDDELEN en BRANDSTOFFEN, voor genoemd Etablissement, voor den tijd van achc maandenaanvang nemende den eersten Mei 1832, en eindigende den een-en-dertigsten December deszelfden jaars, als: 1. Vleesch. 2. Wit- en Munitie-Brood. 3. Aardappelen. 4. Grove Gort en Rijst. 5. ZoutBoterBier-AzijnKaarsen Groene Zeep en Lamp-Olie. 6. Bagger-Turf. 7. Steenkolen. 8. Roode Wijn, en 9. Bier. De inschrijvingen moeten geschieden in Nederlandsche Maat en Ge- wigt en vastgestelde prijzen, en de Biljetten daartoe, op gezegeld papier geschreven bezorgd worden in eene daartoe bestemde geslotene Bus in de genoemde Ziekenzaalvan heden af tot uiterlijk den 20 dezer des voormiddags ten elf uren zullende op dat tijdstip de opening der bil jetten aldaar plaats hebben en na dien geene biljetten meer aangenomen worden. Diegene, welke voor één of meer artikelen de minste Inschrijver zal bevonden worden te zijn en dien ten gevolge de provisionele toezeg ging der Leverantie zal bekomen hebben zal het Certificaat van de Plaatselijke Regering zijner woonplaats dat hij voor de volledige uit voering der aanneming, waarop hij heeft ingeschreven, volkomen gegoed, mitsgaders dat zijne Borgen solvabel zijn, vóór den laatsten dezer maand, moeten indienen ten Kantore van den ondergeteekenden op Seisdam Letter Q. No. 21 alwaar de voorwaarden van heden af, dagelijks, van des voormiddags ten 9 tot des namiddags ten 1 uur, voor een ieder ter lezing liggen. Middelburg, den 10 Maart 1832. GORDON, Adjunct-Inspecteur. DIRECTEUREN van het BIJBEL-GENOOTSCHAP te Middel burg, maken bij deze bekend, dat de Avond-Godsdienstoefening op Zondag den 18 dezer, in de Nieuwe Kerk, aan de belangen der Bij- belverspreiding zal worden toegewijd bij welke gelegenheid eene toe passelijke rede door den Wel-Eerw. Heer II. Fangmangehoudenen tevens een kort verslag van den staat des Bijbel-Genootschaps medege deeld zal worden. Zij vertrouwen dat elkdie eenig belang in deze gezegende zaak van onzen tijd steltvolgaarne deel aan deze plegtig- heid zal nemen. Middelburg, den 7 Maart 1832. DE SUPERVILLE, President. J. H. GILLISSEN, Secretaris. De COMMISSIE van LANDBOUW in ZEELAND brengt hiernevens ter kennis der belanghebbenden dat de DEK-HENGSTEN in het District Walcherenwelke voor het jaar 1832 zijn goedgekeurd, behoo- ren aan: Adriaan Adriaanse, te Arnemuiden; Leyn Sterk, te Ritthera en Cornelis Frette Oostsouburg. Middelburg, den 12 Maart 1832. J. H. LIEBERT Secretaris. PARIJS den 7 maart. Gisteren zijn eindelijk bij de afgevaardigden de beraadslagingen begonnen over de uitgaven van het ministerie van bni- tenlandsche zaken; de eerste spreker was de generaal Lamarquedie zich beklaagde over het flaauwhartig gedrag hetwelk ons ministerie sedert de jongste omwenteling ten aanzien van de gewigtige staatkundige aangele genheden in Europa gehouden heeft, en bijzonder ten aanzien van Po len Belgie en Italië waaromtrent hij inlichtingen begeerde alvorens zij ne stem over het budjet van de buitenlandsche zaken uit te brengen, pe tieer Thiers vatte daarop het woord op, om te beweren, dat sedert de omwenteling van jnlij de diepste slag was toegebragt aan het congres van Weenen en aan de gemaakte verdragen tegen het belang en de vrijheid der volken; dat dadelijk na die omwenteling het koningrijk der Nederlan den hetwelk tegen Frankrijk was opgeworpen verbroken wasPolen zich tegen Rusland had te weer gesteld en Italië het Oostenrijksche juk had afgeschud dat Frankrijk door eene enkele verklaring een her stel van zaken in Belgie had voorgekomen; dat Frankrijk hetzelfde be lang niet had om Polen even als Belgie te beschermendoch dat het deszelfs nationaliteit zou blijven ondersteunen ten aanzien van de Ita- liaansche zaken beweerde wijders de heer Thiers, dat onze tusschenkomst aldaar noodzakelijk was geweest om te beletten dat de Bolognesche op stand zich niet van Milaan tot Napels uitbreidde, hetwelk ons in de ver- pligting zoude hebben gebragt om eene andere gedaante aan Italië te ge ven maar die eenen algemeenen Europeschen oorlog zou hebben ver wekt welke zou zijn geëindigd met Italië aan den Oostenrijkschen in vloed over te leveren en dat het dus beter is geweest om den Oosten rijkschen invloed in Italië door onze expeditie op te wegen, en tevens den Paus te verpligten tot het nakomen zijner gedane beloften van ver beteringen in het bestuur zijner gtaten. De heer Casimtr Perier heeft obk in eene merkwaardige redevoering het politiek stelsel, dat hij aangenomen heeft, verdedigd, het nuttige van een staat van vrede aangetoonden verzekerddat, in de moeijeiijke en netelachtige zaken van Belgie en Holland, de regering nooit de bé* langen en waardigheid van Frankrijk uit het oog verloren had. Hij ver* klaarde met vertrouwen de ratificatien van het traktaat tot beslechting van dien twist te verwachten, en verzekerde, dat, indien dit al eenigö vertraging ondervond, deze toch geene verstoring van dên Vrede vail Europa kon te weeg brengenna de herhaalde verzekering der mogend heden die uitdrukkelijk den standvastigen wil te kennen geven om derf algemeenen vrede te behoudenen daartoe met al haar vermogen en in vloed medé te werken. Over de zaken van Italië sprekende, zeide da minister, dat de politiek van Frankrijk te dien aanzien in den aard def dingen gelegen was; dat het, als eene mogendheid van het vasteland ert tevens als geroepen om de Katholijke belangen te beschermengehouden was de onscneuubaarheid van het grondgebied van den II. Stoel en tevens het wereldlijk gezag van den Paus, dat voor den invloed en de Vrije uitoefening van zijn geestelijk gezag noodig is, te handhaven, en, gelijk alle de overige mogendheden van Europa, het evenwigt té bewaren waarop hare tegenwoordige betrekkingen rusten. Tot meerdere vestiging der zekerheid van den H. Stoel waren de Fransche troepen te Andona geland, omtrent welke gebeurtenis het tegenwoordig oogenblik den mi nister niet geschikt toescheen oin in nadere ophelderingen te treden. Dö minister eindigde met de stelligste verzekeringen, dat de vrede zöu be houden blijven; hij herhaalde, dat het traktaat van 15 novenber welhaast door alle gouvernementen geratificeerd zou zijn, en voor Europa eert nieuw regt der volken zou stichten. „Geloof aan den vrede, zeide hij. zoo als gij aan Frankrijks roem, zoo als gij aan de regtvaardigheid ge looft. Ons vertrouwen steUnt op ons goed tegt; het zou ons kracht gegeven hebben, ware dit noodig geweest! maar wij zullen ons fegt niet door het staal behoeven te verdedigen! En zoo de voorzigtigheid ons niet toegelaten heeft tot de ontwapening over te gaan, alvorens de Fü» ropesche zaken geschikt zijn, vertrouwen wij stellig, dat het oogenblik om te kunnen ontwapnen nabij is." Uit de bijzonderhedendie men hier wegens het bezetten Van An- cona vernomen heeft, blijkt, dat, Zoodra de Franschen de stad binnert getrokken waren de kolonel Combe den gotiverneur en den prolegaat irt hunne huizen gearresteerd heeft, om hen te beletten van orders naar de citadel te zenden en daarop haar het kasteel is gemarcheerd De pro» lognat moet evenwel gelegenheid gevonden hebben om een courier naar llome te doen afgaan met een berigt van het gebeurde, en die tijding aldaar eene groote sensatie hebben verwekt. De FransChe generaal C«- 1 res twani te kome aan, na dat men daar feeds van het Voorgevallend te Ancona kennis droeg, en de Paus zou geweigerd hebben hem eert ge* hoor te, verleenen. Men zegt ook, dat Z. Heil. zich zeer verstoord heeft getoond, en aan den Franschen gezant, den heer de St. Aulaire ee c doen zeggen, dat hij de omniddelijke ontruiming van Ancona eit vergoeding Voor de aangedane beleediging en het gepleegd geweld eisebte. Ook verhaalt men, dat te Parijs een protest van den Paus ontvangen is, bestaande in eene nota den 25 februarij dóór den kardinaal Bernetti aart den Franschen ambassadeur te Rome gezondenwaarin Z. Heil. zich be- klaagt over de schending van zijn grondgebied in vollen vrede en strij dig met het regt der volken, en betuigt te veel vertrouwen op de op- regtheid van den koning der Franschen te hebben, om te kunnen den ken, dat zoodanige daden volgens zijne bevelen zouden geschied zijn. it Sduc.i wil, dat de Russische ambassadeur eene protestatle tegen de Fransche expeditie in Italië heeft ingeleverd. Daarentegen zou Oosuemijk zich niet tegen de bezetting van Ancona door de Franschen HenÏImI maar' f "len zeifs verze'jerenzijne bemiddeling aangebo: lubben om den Paus met Frankrijk te verzoenen, Men heeft goedgevonden in verschillende wijken dezer stad eert welgelijkend afbeeldsel van den koning aan lantaarnpalen op te knoo- pen. Een groot plakkaat, in den vorm van een vonnis ingerigt, deed aan de voorbijgangers de beweegredenen van deze zonderlinge executie kennen. 's GRAVENHAGE den 11 maart. Z. Exc. de graaf van Orlof heeft gisteren avond de voorstelling in den Franschen schouwburg bijgewoond. Zoo gezegd wordr, zoude Z. Exc. voornemens zijn over een paar dagen Amsterdam te bezoekenhetwelk alzoo niet denken doet aan een zoo spoedig vertiek als eerst ondersteld was. Hoezeer niets stelligs omtrent den duur van Zr. Excs. verblijf in deze residentie bepaald schijnt te zijn meent men dat Z. Exc. nog wel acht dagen hier zou ktinneu vertoeven' Morgen beginnen bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal de de liberatie» der afdeelingen over de voorgedragen wijzigingen in het iste boek van het Burgerlijk Wetboek. Bij den heer president zijn ingekomen de antwoorden der regering op de bedenkingen der afdeelingen op het nieuw ontwerp van wet op de Registratie alsmede een nieuw ontwerp van wet op de Patenten. Men kan thans met zekerheid berigcen dat het ontwerp van Tarief in den loop der week zal inkomen. Men verneemt ook, dat er eerstdaags aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een ontwerp van wet zal worden voorgedragen tot we ring van vreemde marskramers of ventjagerswaardoor aan de herhaalde klagten van vele ingezetenen des Rijks zal worden te gemoet gekomen. Men spreekt veel van belangrijke staatkundige mededeelingen wel- ke in den loop dezer week van wege bec gouvernement aan de Staten- Generaal zouden worden gedaan. I-Iet heeft Z. M, bij besluit van den 1 dezer, no, 20, behaagd te bepalen, dat de voorschriften vervat in de besluiten van den i'o fe- bi narij en 15 mei 1831, 110. 64 en 20, nopens de tijdelijke kortingen op de traktementenpensioenen enz.te rekenen van 1 januari] 11 voorloopig buiten toepassing zullen blijven. Het vertrek der beide Prinsen naar de armee blijft nog altoos uit gesteld, tengevolge van de gewigtie staatkundige onderhandelingen, waartoe hunne tegenwoordigheid alhier schijnt gevorderd te worden eergisteren hebben zij nog eenen vrij langriurigen kabinetsraad bij Z M bijgewoond. Men spreekt te Mninz van het verleggen der Duitsche bondsver- ga ermg uit Frankfort naar die plaats, deels om dat zij in-die vesting meer vnj zou zijn en digter bij de tooneelen der woelingen geplaatst zou wezen Men hield dit echter voor een der verontrustende tijdingen die «'•gelijks door de liberale bladen in omloop gebragt worden.

Middelburgsche Courant | 1832 | | pagina 1