MIBDELBURGSCHE COÜRAN N°. 22. ■:3 Dingsdag f5'; «yS;v/'i- 4 21 Februarij 1832. mistic NIEUWSTIJDINGEN. y\ r Be GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND van liet Departement van Binneniandsche Zaken ontvangen heb bende den Toestel voor Cholera-Zieken zoo als die omschreven is in een werkje van Doctor TV. F. P. Kiehlgetiteld: aanwijzing om aan Cholera-Zieken eene dadelijke en doelmatige hulp te verleenen"- ten einde de Openbare Autoriteiten, Bestuurders van Gestichten van Lief dadigheid, Gevangenissen, Hospitalen en zelfs bijzondere Geneeskunst- Oefenaren en Partikulieren in de gelegenheid gesteld worden om door eigene beschouwing en beoordeeling te beslissen, of en in hoever zij zich zoodanige Toestellen zouden behooren aan te schaffenof het ge bruik daarvan aan te bevelen. Brengt bij deze ter kennisse van de voorz. AutoriteitenBestuurders Geneeskunst-Oefenaren en Partikulieren, welke verlangen mogten den voorzeiden Toestel te bezigten dat bun daartoe dagelijks des morgens van tien tot twaalf urenZon- en Feestdagen alleen uitgezonderd, de gelegenheid verleend wordt, en zij zich ten dien einde bij den Kamer bewaarder van het Provinciaal Gouvernement kunnen adresseren. Middelburg, den 17 Februarij 1832. VAN VREDENBURCH. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG Hoofdplaats der Provincie Zeeland, brengen bij deze ter kennisse van alle de genen, die daarbij belang hebben, dat de Alphabetische Naamlijst van alle de personen die aan de ligting van dit jaar moeten deelnemen, ter visie van elk en een iegelijk zal liggen op het Raadhuis alhier, van lieden tot den 22 daaraanvolgende, des middags van 12 tot twee uren, ten einde een ieder in staat zoude zijn om, ingeval op die lijst eenige personen of omstandigheden mogten voorkomen, die op de zelve nóg zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan zouden moeten worden weggelaten zulks ter kennisse van den Militie-Commis saris te kunnen brengen. Wordende tevens alle ingeschrevenen en derzelver Ouders, Voogden, Curators of Gemagtigden verwittigddat de Loting voor Ingezetenen van deze Stad, zoo binnen als buiten de poorten, uitmakende het eerste Mi litie Kanton zal plaats hebben op Woensdag den 22 dezer aanstaande, des morgens ten tien uren, op de Voorzaal van het Stadhuis alhier. Terwijl al verder elk en een iegelijk wordt verwittigd, vooreerst: dat de bewijzen welke behooren te worden bijgebragt tot staving der redenen van vrijstelling, welke op den dag der Loting zullen zijn aangevoerd, uiterlijk binnen vijf dagen na de Loting der Stads.Griffie moeten worden ingediend. Ten tweededat tot het afgeven der attesten of certificatentot beko- ining van vrijstellingen voor de dienst der Nationale Militie, door eene Commissie uit het Stedelijk Bestuur, zal worden gevaceerd op den 24 dezer, van des morgens ten tien uren tot des namiddags ten twee uren, •En ten derde: dat allen, welke zulks zouden mogen verlangen nade re inlichting kunnen bekomen omtrent de bewijsstukken tot staving hun ner reclames, ten Raadhuize dezer Stad, van heden tot den 22 dezer daaraanvolgende, van des middags ten twaalf tot des namiddags ten twee uren. En opdat niemand hiervan onkundig blijvenzal deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den Februarij 1832. Burgemeester en Wethouders voornoemd, B IJ I. E V E L D. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren CATS, Loco-Secretarii. De ondergeteekende Ontvanger der Directe Belastingenwaarschuwt aan alle de nog ten achteren zijnde Belastingschuldigen van vorige ja ren om hun verschuldigde, onverwijld, ten zijnen Kantore af te bèta- Jen vindende bij zich gedrongen om binnen kort de laatste Dwangmid delen jegens dezelve te bezigen. Middelburg, den 21 Februarij 1832. W. A. de HAZE BOMME. DIAKENEN der Nederduitsche Gereformeerde Gemeente te VHssingen hebben bet genoegen bij deze openlijke melding te mogen maken dat gisteren avond bij bet eindigen der Godsdienst-oefeningin de Groote Kerk, in de Annbus is gevonden eene gift van Vijftien Gulden in goud. Zij betuigen den onbekenden Gever of Geefster hunnen welmeenenden dank, en wenschen dat God, die den milden gever liefheeft, dit be wijs van liefdadigheid met de dierbaarste Zijner zegeningen, uit genade, wil beloonen. Hij doe hem ondervinden dat het zaliger is te geven dan te ontvangen, en doe deze edele daad vele navolgers vinden, om het lot hunner arme natuurgenootendie bij ons in dezen winter zoo talrijk zijn, te helpen lenigen en verzachten! Vlissingen den 20 Februarij 1832. Diakenen voornoemd, Z. de BUISONJÉ, Pr$ses. P. G. de KOSTER, Scriba. LONDEN den 14 februarij. Maandag verspreidde zich het gerucht dat de cholera in Londen uitgebarsten was, en op den middag werd van regeringswege publiek gemaakt, dat indedaad de commissie van gezond heid kennis gekregen haddat sedert de twee laatste dagen tien personen door die ziekte waren aangetast, te Rotherhite, in Limehouse, in de Boronghaan boord van een schip, dat acht dagen geleden van Inver- jiess gekomen was, en aan boord van een schip, dat in de Deptford Creek lag. Van die klanken waren reeds drie gestorven en twee in een hopeloozen toestand. Gisteren ochtend ten tien uren bedroeg het getal der zieken in Rother hite, Limehouse en Southwarit veertien, waarvan zeven overleden zijn De ziekte heeft zich, naar het schijnt, in een regte lijn verspreid ètt is in Limehouse begonnen, van daar naar Rotherhite, de Munt en Lam. beth overgeslagen. Dadelijk heeft de regering en de centrale commissie van gezondheid alle maatregelen in het werk gesteld om den voortgang der ziekte t« stuiten, en de zieken behoorlijk te doen verzorgen en verplegen Voor de verschillende wijken der stad zijn opzigters benoemd, wier werk het zijn zal naauwkeurige berigten in te winnen, hospitalen in gereedheid te brengen, de noodige geneesmiddelen te doen tiitdee/en, bedden ert kleederen van smetstof te zuiveren, het publiek door gedrukte plakkaten te onöerrigten omtrent de noodige behandeling der krankende behoef, tigen van warme spijzen en kleederen te voorzien enz. De admiraliteit heeft een hospitaal-schip ter beschikking van de commissie gesteldom de zeelieden, die op de schepen in de rivier ziek mogten worden, ta ontvangen. De lord-maire heeft zijn huis in Abchurch-lane voor een ziekenhuis afgestaan; ook heeft doctor Babington een zijher huizen tot dat zelfde einde doen ontruimen. In het algemeen beijvert zich elk, om zoo veel in zijn vermogen is bij te dragen tot het bestrijden dezer'zoo zeer gevreesde ziekte. Maandag avond is in beide huizen van het parlement inlichting aan da ministers gevraagd omtrent het uitbarsten der ziekte, én heeft de heër Thompsonbij de gemeenten, de vergadering gerust gesteld omtrent da middelen, die van wege de commissie van gezondheid verordend zijtï. Vrij algemeen is men bij den handelstand misnoegd over de maatreg®. len die het gouvernement neemt en die een stilstand in den handel doen vreezen. Men houdt het gevaar voor vergrooten dus het verspreiden van ongerustheid voor onnoodig. De lieden, die zoo denken, roeenen, dat het wel niet ce ontkennen is, dat er eene epidemische Ziekte in Lon den bestaat, doch dat het niet uitgemaakt is, dat die Ziekte er niet reeds een geruimen tijd aanwezig is geweest, en dat zij zeker minder menscben ten grave heeft gesleept dan de koortsen (typhus), die dezen geheelen winter en verscheidene vorige winters gelieerscht hebben. Zij twijfelen dus geenszins of de voorzorg, die van alle kanten genomen wordt, zal den gewenschten uitslag hebben, en gelooven, dat er niet de minste re* den voor vrees is. Een handelshuis dezer hoofdstad, hekend onder den naam van d® heeren B. A. Goldschnidt gp Co.heeft heden deszelfs betalingen, ten gevolge van het springen van een dergelijk huis te Bremen, met hetwelk het eerstgenoemde in betrekking staat, opgeschort. Ongeveer zes jaren geleden bevond zich gezegde firma in diezelfde omstandigheden. Dit bankroet, en de verschijning der cholera in onze voorsteden, schijnen eenen nadeeligen invloed op de fondsen gehad te hebben; de 3 pet. gecons. bleven heden ter beurse 825. Luidens ontvangen berigtenis de eerste afdeeling van dom Pi- dro,s expeditie, bestaande uit 2 fregatten, eene korvet en 2 transport, schepen, aan boord hebbende, behalve het gewone scheepsvolk, dom Pedro zelve, met 1500 man troepen, 50 vrijwilligers en 70 officieren, den 10 dezer, met goed weer en guristigen wind, van Belle-Isle naar Terceira vertrokken, terwijl de tweede afdeeling derzelve, met de ove rige troepen en vrijwilligers, insgelijks twee dagen later onderzeil zou gaan. Naar men verzekert, is, daags voor het vertrek dezer vloot, aai) elk der soldaten, welke dezen togt met weerzin doen mogt, van weg® dom Pedro, een vrij overbrengen naar Engeland aangeboden, maar heeft niemand zich hiervan bediend. Het dagblad the Standard van heden behelst het volgend artikel De redevoeringen in de vergadering der Staten-Generaal van Hol land leveren een grootsch en verblijdend kontrast op, tegen het snel- ioopend zot gerammel der Fransche kamer, om niet van senatoren van digter bij huis te spreken. De ondervolgende uittreksels mogen, zonder nadeelvergeleken worden met de beste redenkunstige ontvouwingen in de beste dagen van ons eigen parlement, en zelfs met de schoonste voor beeldenwelke de klassieke volken ons hebben nagelaten; zoo waar if het, dat opregtheid, zelfopoffering en hartgrondige vaderlandsliefde de eenige ingevingen tot ware welsprekendheid kunnen opleveren, Wy zou- den echter een zeer onvolkomen regt doen wedervaren aan de vader landsliefde der Hollanders, indien wij de werking van hun tegenwoor dig gevoel afmeten wilden naar de welsprekendheid, welke het inboe zemt. Zulk eene natie kan niet overwonnen worden. Verdelgd kan zij worden door de boosaardige uitoefening van overmagtige physieke kracht; maar wee hen, door wier daadwerkelijken bijstand, of oogluikende toe lating, over zulk eene natie verdelging zal komen. Gelukkiger zal het vaderlandslievende volk zijn, wanneer het onder de puinhoopen van open bare geregcigheid en onder verkrachting der openbare wet vergaat, dan zij, die, in beider zegepraal, zullen overblijven. Het bedroeft, maar bevreemdt ons niet, te zien dat sommige der voor naamste redenaars in de bitterste uitdrukkingen zich beklagen over het huichelende Engeland." Het bedroeft ons, zeggen wij, omdat deze klagten geuit worden door mannen van de meest vereeringswaardige be ginselen en eenigermate op daadzaken zijn gegrond. Doch wij ver trouwen dat zij het bewijs weldra voor zich zullen hebben, dat Engeland als natie niet betrokken is in de daden eener factiedie zich van ons kabinet heeft meester gemaakt, Engeland is niet whiggish (niet uitdrukkelijk gekant tegen den ouden regeringsvorm in kerk en staat) ofschoon dooreen ongelukkig toevalde whig-partij in dit oogenblik 's Rijks schepter zwaait. Het groote ligchaam derEngelsche natie beseft, dat de belangen van Holland ook de belangen van Engeland zijnen in de gedachte aan on ze aloude bonds-vriendschap in de overeenstemming van ons zelfde gods dienstig geloof, inde bewondering, welke ieder edel gemoed moet koes teren voor een volk in de gesteltenis als waarin de Hollanders zich thans bevinden, en handelende zoo als zij thans bandelen, heeft de edelaardige Hollana'sche natie eene tienduizend malen sterkere Idem op onze toege negenheid dan aile banden van bloot materieel belang. Steeds wanneer een Engelsch-gezind gouvernement de rijks-magt zal besturen, zal Hol- land dit ondervinden. Dat dan onze gemeenschappelijke wenschen geves- i tigd zijn op dat uitzigt, en dat onze Hollandsche bondgenootenvrien- i den en broedersniet tegen een meest hartelijk voor hun welzijn bezorgd volk dien haat verkeerdelijk rigten, weiken eene regering verdient, die

Middelburgsche Courant | 1832 | | pagina 1