N\ i5. MIDDELRUR GSCHE COU RA Zaturdag 4 Februarij 1832. 'in üWiottalc lïIÜiDc. NIEUWSTIJDINGEN. ilcbevlnnbctt. D e ondergetoekende Boekhandelaren welke zich gaarne met de zoo verecrendc als aangename en ware nationaliteit- bevorderendeuitgave van het hierboven vermelde IVeferlandsche Afofc-tijf-* schrift zullen Belasten, berigten het geëerde publiek cn wel inzonderheid hunne'Vrouwelijke Land» IIOOG-GEREGTSHOF HOF VAN ASSISES IN IN DE *S GRAVENHAGE. PROVINCIE ZEE LAND. W BEVELSCHRIFT. ij Mr.CORNELIS FELIX van MAANEN, Minister van Justitie, als door Zijne Majesteit bij voortduring belast met de waarneming der functien van Eersten President van liet Hoog-Geregtshof in 's Gravenhage Bevelen uit krachte van de Wetdat de Assises in de Provincie Zee land, voor het eerste vierendeel jaars van den jare 1832, zullen geo pend worden te Middelburgop Maandag den negentienden Maart eerstko mende, des morgens ten tien uren, op den voet bepaald bij de artikelen 16, 17 en 18 der Publicatie van den 11 December 1813. Benoemen 0111 dezelve te presideren den Heer Mr. FVillem Hendrik WicherlinkRaad in bovengemeld Hoog-Geregtshof En gelasten, dat deze ter diligentie van den Heer Procureur-Gene raal zal worden bekend gemaakt en afgekondigd. Aldus gedaan te 's Gravenhage, den 19 Januarij 1832. VAN MAANEN. Van wege den Heer Eersten President: De fungerende Eerste Griffier van het Hoog-Geregtshof J. H. S P E I R M A N. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, brengen bij deze ter kennisse van alle de genen die daarbij éenig belang mogten hebben, dat de eerste zitting van den Militie-Raad zal plaatsheb ben op IVoensdag den 15 Februar ijdes morgens ten tien uren, op het gewoon lokaal in de Abdij binnen deze Stad dat voor denzelven zullen moeten compareren alle de genen, welke zich tot vrijwillige» dienst bij de Nationale Militie voor dezen jare hebben verbondenmitsgaders alle de voor één jaar vrijgestelde dienstpligtige Lotelingen van de gewone en buitengewone ligtingen van 1828, 1829, 1830 en 1831. Dat tot het afgeven der attesten of certificaten aan bovengemelde Lo telingen, tot bekoming van vrijstelling voor de dienst der Nationale Militie, door eene Commissie uit het Stedelijk Bestuur, zal worden ge vaceerd op Vrijdag den 10 te voren, van des morgens ten 10 uren tot des namiddags ten 12 uren. Wordende mitsdien alle belanghebbenden bij deze aangemaand, om zich van de benoodigde bewijsstukken te voorzien en zich op de voorschre- vene plaats en uur voor den Militie-Raad te sisteren. En opdat niemand hiervan onkundig blijve, zal deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads-courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 2 Feburarij 1832. Burgemeester en Wethouders voornoemd, B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbaren, C A T S Loco-Secretarii. Middelburg, den 1 Februarij 1832. De COMMISSIE belast met de verzorging in den nood der Armen en Behoeftigen, betuigt den opregtsten dank voor de volgende aan haar overgemaakte giften, te weten den 30 januarij jongstl.door den Heer C. E. Schutters, van onbekenden f 40, en door den Preses van het Ne- derduitsch Hervormd Armbestuur, eene in de Kerk-coliecte van Zondag jl. gevondene gift k f 30. Namens de Commissie voornoemd, DIRK APPEL, Secretaris. PARIJS den 28 januarij. De heer Casitnir Périer heeft zich dezer dagen in de kamer der gedeputeerden, waar nog altijd over het budget gehandeld wordt, ten hoogste beklaagd over het verwijt der oppositie partij dat de tegenwoordige regering niet dacht om het volk eenigzins te verligten in de ondragelijke lasten, waaronder het gebukt gaat. Hij heeft beweerd, dat dit verwijt onverdiend en dus onregtvaardig was, en dat, zoo de menigvuldige pogingen, die de regering aangewend heeft om het volk te ontlasten, nog de gehoopte uitkomst niet opgeleverd hebben, dit aan den drang der omstandigheden moest toegeschreven worden. Uit Weenen wordt onder dagteekening van den 21 januarij geschre ven: een, gisteren, uit Londen alhier aangekomen courier heeft de stelligste verzekeringen van eene zeer aanstaande schikking der Holland - sche en Belgische geschillen medegebragt. Hij heeft tevens de aanstaan de terugkomst van onzen gezant aldaar, den prins van Esterhazy aange kondigd. Een vermaard rijtuigmaker te Londen, met name Smithdie een ongelooflijk vermogen verzameld had, is onlangs overleden, nalatende 233 natuurlijke kinderen, aan ieder van welke hij 12,000 pond steriings heeft nagelaten; ieder zijner wettige kinderen en zijne vrouw heeft 3000 pond sterling 's jaars bekomen, buiten de meubelen, huizen, paarden enz. *s GRAVENHAGE den 2 februarij. Z. Exc. de minister van bin- nenlandsche zaken heeft, op gisteren, namens den Koning, in de Twee de Kamer, in eene zitting met geslotene deuren, eene staatkundige me- dedeeling aan de beide Kamers der Staten-Generaal gedaan. Den 30 januarij zijn er door het gouvernement couriers naar Berlijn en Petersburg afgezonden, waarschijnlijk om die mogendheden bekend te maken met het aan de Londonsche conferentie afgezonden wederant woord onzer regering. Z. H. de hertog van Saksen IVeimar is van hier naar het leger vertrokken. Het vertrek van Z. K. H. den Prins van Oranje schijnt te gen het laatst dezer week bepaald te blijven. Volgens de berigten uit de armee moeten alle verlofgevingen voor 1 maart ten einde en op dien dag alle verlofgangers bij derzclver korpsen terug gekeerd zijn. De toerustingen worden voorts met zooda- 1 nigen nadruk en zoo onvermoeid voortgezet, als of dit jaar de oorlog eerst regt beginnen moest. Met dac al schijnt men bij de armee, vrij algemeen geeiie hervatting van vijandelijkheden te wachten maar aSicli voor te stellen dat de zaken met Beigie tot eene schikking komen Zul len ter bevordering waarvan men begrijpt dat bet grootst mogelijk Ver toon van krachten niet anders dan nuttig wezen kan. Z. M. heeft, in aanmerking nemende de omstandigheden Waarirt het Rijk zich bij voortduring bevindt, goedgevonden, bij besluit van 24 januarij, heden publiek gemaakt, de bepaling van het besluit vati deii 27 maart 1817, betrekkelijk het besteden van f 20,000 lot aanmoediging der Nederlandsche kunst-beoefenaren, voor het loopende jaar, buitelt werking te stellen. Men heeft, ten aanzien der gestolen diatnanten van H. KK. H. Mevrouw de Kroonprisesontdektdat de gouden en gilvéren monte ringen daarvan, immers voor een groot gedeelte, in zeker open veld (hetwelk men om iigtelijk te beseffen redenett voor als nog niet kort opgeven) waren begraven geworden zoo als men dan ook werkelfjfc verscheidene dier stukken heeft opgedolven, die naar 's Gravenhage zijfl overgebragt. Dezelve dragen blijken van de overijling, waarmede da uitligting der diamanten is verrigt in eén stuk, ter mötitering gedieiid hebbende van een grooten diamant, die zeer veel waarde bezat, zijrt eenige kleinerewelke denzelven omringden niet uitgenomen, VLISSINGEN den 1 februarij. De jaardag van H. K. H. Mevrouw de Prinses Frederik is alhier door het uitsteken van vlaggen en Wimpels» van alle Rijks en particuliere gebouwen en schepen en het spelen deé klokken gevierd. Er had eene luisterrijke parade plaats, waarop Z. Exc, de vice-adiniraal opperbevelhebber dezer vesting, met de hoofd- en min dere officieren der marine tegenwoordig wasmen heeft bij die gele genheid met bijzonder genoegen de schoone houding der onderscheidene troepen opgemerkt, en vooral de krijgshaftige houding van bet marine korps, hetwelk door de frnaije muzijk van Zr. Ms. linieschip de Zeeuw werd begeleid. Alles vormde een schoon geheelen btlrgerij en krijgs lieden gaven de ondubbelzinnigste blijken van deelneming en achting voof de edele gemalin van Hollands Admiraalvan liefde voor het Vaderland en het Koninklijke Geslacht, MIDDELBURG den 1 februarij. De jaardag van H. K. H. de gema lin van Prins Frederik der Nederlanden is alhier op heden op de ge* bruikelijke wijze gevierd. Naar men verneemt is alhier, in de negotiatie van 138 miljoenen ingeschreven, voor het iste district dezer provincie, de somma vah rüinl veertien maal honderd duizend guldens. BERIGT uitgegeven door^ de vereeniging ter bevordering vcLti het invoeren eener NATIONALE KLEEDERDRAGT. Onderscheidene Dagbladen cn Tijdschriften behelsden, van tijd tot tijd, meer of minder uitvoerige hetoogen aangaande dit onderwerp, en werden, zoo wel hier tef stedeals in andere plaatsen met belangstelling ontvangen. Bij niet weinigen werd <le wensch levendig zich aan het vcrpligiend gezag van vreemde Mode-wetten te ont slaan, en zelve tot stand te brengen wat tot hiertoe, schier uitsluitendaan dé luimen en willekeur van vreemdelingen onbekend met ons klimaat, ons karakter, leefwijze en zeden, was onderworpen; en hieraan paarde zich het denkbeeld, om, door eene onderlinge vereeniging, het doel dat men zich voorstelde, ware het tfio- gelijk te bereiken. De ondergeteekendenhiertoe, te zamen overeengekomen, rekenen het zich tot cenen aangenamen pligt, derzelver Vrouwelijke Landgenootcn met hare oogmerken en bedoelingen eenigzins nader bekend te inaken als ook met de middelen, welke ter bereiking van dezelve zullen worden in het werk gesteld. liet is, namelijk, geenszins de bedoeling der Vereenigingont plotselingde thanshij de meesten onzer Vrouwelijke I.andgenooten van den beschaafden stand in gebruik zijnde klecderdragtmet eene geheel nieuwe te veranderen en nog veel minder dezelve met de stijve en onbehagelijke modellen uit vroegeren tijd te doen verwisselen; integendeel stelt men zich voorom, achtervolgens cn van lieverlede» door eigen vinding en smaak zich dat gene aan te schaffen wat tot hiertoe alléén door lusschenkomst van vreemden, onder ons is ingevoerd. Ten einde daartoe te geraken, zal er, vooreerst, en wel te beginnen met primo Januarij >83?., bij de Boekhandelaren ceurs. diedehichs op de Bloemmarktté Amsterdam en vervolgens van maand tot ulaatid een of twee dusgennemde Mode plaatjes Verkrijgbaar gesteld worden, Vergezeld vart eene korte beschrijving, én zoo danige verdere lektuur als tot het onderwerp in betrekking zal gevonden worden. De ondergeteekenden beschouwen deze uitgave slechts als eene eerste proeve en, om zoo te spreken, als eene eerste schrede, om het voorgestelde doel na der te komen; en in overtuiging hiervan en geheel ongciicigd om zich zeiven eenig oppergezag te willen aanmatigen, nemen zij de vrijheid om door middel van ditbe- rigt, hare Vrouwelijke Landgenooteu uit te noodigen, hen wel te willen vereeren met de tnededeeling harer denkbeelden, ten aanzien van modellen voor onderschei dene klcedingstukkeiiindien mogelijk, door teekeningen of andere hulpmiddelen van vinding cn smaakopgehelderd en verklaard. Men verlangt soortgelijke berig ten (naar verkiezing, inet of zonder naamsvermelding,) vrachtvrij te ontvangen onder adres van de bovengenoemde hecren Boekhandelaren. Insgelijks zullen de ondergeteekenden gaarne alle zoodanige mededeelingen ont vangenwelke zuilen kunnen strekken, om de Ilollandsche Kleederdragtzoo veel mogelijk met de binnenlandsche nijverheid en de iniandsche fabrieken eri trafieken of andere middelen van bestaan, te verbinden. Zondanige mededeelingen zullen iit het maandelijksch bcrigt worden opgenomen, ten einde ook langs dien weg de Y*- deriandsche industrie meer en meer bevorderd worde. De ondergeteekenden, alleen de eer en liet welzijn des Vaderlands bedoelende, zijn onderling overeengekomen ten aanzien van hare personen bet strengste inco gnito te bewaren. Bij eene mogelijke mislukking van deze beiangelooze onderneming wenscben zij door dit incognito zichzelven voor alle verkeerde oordeelvellingen te behoeden; terwijl zij, in een tegenovergesteld geval, gaarne afstand doen van alle personele onderscheiding, welke de aigemecne goedkeuring haar zou kunnen doen verwerven. In beide gevallen zal het voor haar eene streelende hclooning zijn het goede gewild te hebben. Zij dragen, eindelijk, met vertrouwende bevordering, uitbreiding en het wefge- lukken van hare vaderlandslievende bedoelingen op, aan de welwillende medewerking harer hooggeachte Vrouwelijke Stad- en I.andgenootenter bevordering van de eer en het welzijn van ons dierbaar Vaderland. Eene Vereeniging van Oud-Nederlandsche Vrouwen en Jonk-, vrouwen te Amsterdam enz. enz. enz. ïen te hekomen zij'i. Bestellingen worden aangenotn n fo Amsterdam bij de onder vermelde cn bij hunne Mede-Boek* handelaren in alle piassen van Oud-Nederland. Amsterdam December GEBROEDERS DIEDER ICHS„

Middelburgsche Courant | 1832 | | pagina 1