N\ 4- MIDDELBURGSCHE C O U II A N T« 3 Dingsdag SS SFWotr, 1 fes Tf. j-< -s'ïff ÏO Jaauarij 1832. NIEUWSTIJDINGEN. 3uit®chl«wi>. ©sroot-SanrUtanje. JfiNïukrijfc. i&ebctrlattbeu. HAMBURG den 3 januarij. Handels-brieven uit Petersburg melden, dat bet bevelom op de inkomende regten nog i2| pet. op te leggen (aan welke veihooging ook de in encrepót opgeslagene goederen onder hevig waren) is ingetrokken, doch dat van al de waren, welke na 13 januarij worden ingevoerd, genoemde regten met 125 pcc. verhooging, en van sommige met nog meerzullen geheven worden. In het Zwitsersche kanton en vorstendom Neuchatel is de wettige orde van zaken nu weder geheel hersteld. De gevangenis te Neuchatel is opgevuld met gevangen genomene insurgenten welke naar men zegt voor eenen krijgsraad zullen worden teregt gesteld. LONDEN den 31 december. Volgens den Courter moet de op giste ren aan het bureau van buitenlandsche zaken gehouden kabinetsraad be- trekking gehad hebben op een besluit der conferentie, en die kabinets raad eenen der belangrijkste geweest zijnwelke ersedert de verte genwoordiging der vijf mogendheden hier ter stede, gehouden is. Kort daarop zijn er door lord Palmerston couriers afgezonden naar Berlijn en Weenenmet order om allen mogelijken spoed te maken, ten einde, zoo men verneemt, voor den 15 januarij, den uitersten termijn voor de rauficatien van het traktaat tusschen Holland en Belgie, terug te kunnen zijn. Na de conferentie der vijf plenipoter.tiarissenis er een raad vandeEn- gelsche ministers belegd, welke zeer lang geduurd heeft. Men schijnt heden nog al hoop op vrede te voeden, grootendeels ge vestigd op de vredelievende neiging van het Fransche gouvernementen op het gerucht van niet ongenegenheid der conferentieom de voorge stelde artikelen nogmaals te herzien. Men is niet vreemd van het denk beeld, dat Engeland en Frankrijk eerder in eenige opoffering zullen be- willigen, dan het door hen reeds erkende Belgie bloot te stellen om het slagtoffer te worden van een geschilwaarvan het eindelijke gevolg deszelfs hereeniging met Holland zou kunnen wezen. Het handelhuis Maberly en cotnp., alhier, waarvan een der Belgische dagbladen, ter gelegenheid van door dat huis aan dit gouvernement gedane aanbiedingen, de geldleening betreffende, in eene reeks van artikelen, zulk een hoog financieel denkbeeld gegeven had, heeft deszelfs betalin gen geschorst en zal, gelijk algemeen gevreesd wordt, andere handel huizen in deszelfs val medeslepen. Eene deputatie van het Grieksche gouvernement is alhier aangeko men om met Engeland en Frankrijk in conferentie te treden, over de keus van een souverein voor Griekenland. - De Belgische fondsen zijn op onze beurs een weinig gedaald; ook onze eigen fondsen zijn dalende. PARIJS den 2 januarij. Bij gelegenheid van den' nieuwejaarsdag heeft het corps diplomatique zijne opwachting bij den koning gemaakt, en heeft de prins van Castelcicalauit aller naam, Z. M. de gelukwen- schingen der souvereinen, die het vertegenwoordigt, aangeboden, met de verzekering, dat hunne wenschen voor den voorspoed van den ko lling van zijn geslacht en van het geluk van Franbrijk zijn. Aan het geluk en de rust van Frankrijk zijn de orde, de rust en het geluk van alle andere staten verbonden. De prins zeidedat in het verstreken jaar de koning en de overige souvereinen alle hunne pogingen aangewend hadden om den vrede te behouden, de eerste behoefte der beschaving, en dat die pogingen met een goed gevolg bekroond zijn, zoo dat de grondslagen van den vrede in dat jaar voor het ingetredene en alle vol gende jaren gelegd zijn, tot wier bevestiging hij niet twijfelde of de ko ning zou, even als de andere souvereinen, denzelfden ijver, zorg en op- regte gezindheid in het werk stellen. Het leger van het Noorden wordt ontbonden en de troepen van den vo;t van oorlog op dien van vrede gebragt. Het verzoek der weduwe en kinderen van den maarschalk IVeyom eene herziening van zijn proces te verwerven is nog steeds hangende gebleven. Thans, nu de wet op het pairschap naar wensch doorgegaan is, beginnen de liberale bladen dat verzoek weder aan te dringen, en vrij opmerkelijk is het, dat het voornaamste monarchaal blad zich 1111 ook voor die herziening verklaartevenwel dient hierbij gevoegd te worden dat het van die gelegenheid gebruik maakt om te betoogen, dat ook het proces der ministers van Karei X eene herziening vordert. Met gerucht wildat het kabinet van Madrid aan de hoven van Europa zoude hebben verklaard, dat hetzelve geenen aanval tegen het koninklijk gezag van dom Miguel kan dulden zonder denzélven gewa penderhand te hulp te komen; met bijvoeging, dat de koning van Span je zich alleen tot deze tusschenkomst geregtigd rekent, om dat deze mogendheid de eenige is, welke kan gerekend worden een regtstreeksch belang te hebben bij den uitslag van dergelijken strijd. Le Courrier de T F.urope zegt, dat gisteren middag ter beurze en gisteren avond in de gezelschappen, het gerucht liep, dat de Oostenrijk- sche ambassadeur aan het kabinet der Tuilerien verklaard zou hebben dat de Oostenrijksch-keizerlijke troepen de Romeinsche staten zouden binnen rukken, - Volgens de dagbladen, is'er thans in Frankrijk, ter omverwerping van het tegenwoordig bestuur, een dergelijk verbond tot stand gebragt, nis in Belgie is gebezigd om den troon der Nassau's omver te stooten. De tolken der republikeinen hebben zich met die der aanhangers van Ka- rel Xen de Jezuiten in derzelver gevolg, verstaan, om het tegenwoordig bestuur met vereende krachten te bestrijden. De Carlisten en 'Juzuiten verkondigen thans bijna dezelfde beginselen ais de republikeinen. Zij wil len de volksmenigte in grondvergaderingen over de hooge staatsbeiangen laten beslissen en, zonder de volks-souvereiniteit te erkennen, gelijk «le republikeinen, sluiten zij zich echter aan dezen aan, om het. tegen- woordige bestuur bij het volk gehaat te maken en hetzelve dag aan dag •voor te houden, dat hetzelve niet gekend, dat deszelfs wil niet geraad pleegd wordt. De Tribune spreekt heden van het oogmerk des koningsom afsranp ten voordeele van zijnen oudsten zoon te doen. s GRAVENHAGE den 6 januarij. De Eerste Kamer van de State'tU Generaal heeft zich met de wetten ter vaststelling der buitetigewnna behoeften voor 1832, en der middelen om daarin te voorzienvereeiiigd, gelijk mede met de wet nopens de ligting der nationale militie voor 1832. Door de zorg van H. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranje is te Scheveningen eene school_ opgerigt voor vrouwelijke handwerken waarin reeds een dertigtal meisjes uit de minstvermogende standen heC onderwijs genieten. De prinses beeft onlangs die school bezocht, en zich bij die gelegenheid een geriiimeii tijd op de minzaamste wjjze rae{ de kinderen onderhouden. Uit Brussel wordt van den 2 dezer het volgende geschreven, wWij hebben eigen|ijk in het geboot geene regeringen zijn nu zoo verre ge komen dat wij aan de tijden der provisoire regering den voorkeur gevett boven den tegenwoordigen toestand van algemeene verwarring. Bij onza regering ziet men niets anders gebeuren dan dat er conriers af en aan rijdende koning zit meest op het kasteel van Laeken en is daar vol strekt ongenaakbaar voor wie het ook zijzelfs zijne ministers niet Uit gezonderd. Het is niet alleen zyne melancholiezoo ais men het wil doen voorkomen, of dat de spleen hem zoude beheerschen, waarin dere den zijner persoons-afsluiting te zoeken is. Deze heeft eene geheel Ver schillende oorzaak, en berust op een geheim, hetwelk mij van goeder- hand is aanvertrouwd. Leopoldnamelijk, is door een huwelijk met de linkerhand verbonden met eene onechte dochter van lord Greyen heefC in dezen echt reeds eenige kleine springertjes verwekt. Deze dame, en bare kinderen nubevinden zich bij den koningop het Laekeiucha kasteel, wel te verstaan, in het diepst incognito, waarvan echter, niet tegenstaande alle de zoo even gemelde voorzorgen en ongenaakbaarheid der koninklijke famillie, het geheim, zoo als gij ziet, niet is bewaard gebleven. Zoo als men, van den eenen kant, uit dit huwelijk zich da bijzondere protectie verklaren kan welke de koning van lord Grey Jit het Engelsche parlement en in den ministers-raad geniet,-— zeo wordt daaruit, aan den anderen kant, ook duidelijk waarom het voorgestelde huwelijk van koning Leopold met eene dochter van het tegenwoordig Fransche regerende geslacht nog altijd obstakel heeft gevonden. Dit .ge heimhoe weinig het ook nog moge zijn doorgelekt, is op eene zoo echte, uit eene zoo geheel zekere bron mij aangekomen mededeeling ge grond, dat het schier niet mogelijk is, er aan te twijfelen; en ik althans niet schroomhet thans te vertellen d qui veut Fentendre. Gij zulf het nu zoo bevreemdend niet vindendat de koning het stil verblijf te Laeken, onder gade en kroost, boven het woelige Brussel verkiest, waar hij buitendien nul in het cijfer isen tot enkel naamkoning is afgezon ken.Bij een zoo heilloos huishouden is het geen wonder, dat men# aan den eenen kant, steden van den eersten rang, zoo als Antwerpen t aan den ondergang ten prooi geeft: want de Franschen, die bij ons in allés aan het roer zitten, hebben geene meêwaardigheid jegens eene stad, welke zij door hunne nuttelooze versterkingswerken in verderf storten en dat van den anderen kant de vooruitziende man, de man van eer, er feestelijk voor bedankt om senator of minister te worden; Zoodat Tftl slechts het schuim boven blijven en voorshands regeren kan zoolang heC goed gaat. Na twee gedwongene leeningen werden onlangs groote schul den gemaakt; en het is volstrekt niet af te zien, wat er van ons Vand moet worden wanneer wij bij onze uit de revolutie gesproten staatsschul den, nog ons aandeel in de Hollandsche schuld moeten overnenen. Onze revolutie is in vele opzigten een waarschuwend toonbeeld; zij is Uit da slechtste bestanddeelen ontleend, eu heeft allerwege voor het volk niets dan onheil aangebragt. Men heeft haar echter een diplomatisch gewigc gegeven, hetwelk zij nimmer had verdiend, en reeds lang zoude zij in haar niet verzonken zijn, indien men niet, van buiten af, meer van haar gemaakt had dan zij werkelijk was. Ons zal 't het duurst te staan komendat de diplomatie zich in den drang heeft gebragtvan dwalin gen terug te komen, die reeds tot daadzaken hebben gevoerd, welker gevolgen nog in een donker verschiet liggen gehuld," HAARLEM den 6 januarij. Men verneemt, dat de leden der steeds in stand gehondene rederijk-kamer de Wijngaard-rankenonder dén ti tel van Licfde-boveti-alverlof hebben verzochtom in den muur der groote kerk, nevens het graf van Bilderdijk een gedenk-steenop wel ken 's mans naam is uitgebeiteld te doen plaatsen Middelbnrg den 9 Januarij r832. Blijdschap vervulde Diakenen der Nederduitsche Hervormde Gemeente bij het ontvangen eener gift van vijf Zeeuwscbe Rijksdaaldersop Dings- dagen eene dito van tien Gulden, op Zondag-avond jongstL, beide irt de Kerk-koll.ekteonder het adres: aan het Flervormd Armbestuur, tot extra bedeeling. De edele gevers of geefsters vinden voor deze uitlokkende taak der lief dadigheid, het zaligste loon in hunne harten, en dank zij hun toegfibragt voor het gestelde vertrouwen in Diakenen voornoemd G. J. van MUIJEN, Prteses. A. POLEY, Thesaurier. [In de laatste dankbetuiging voor ontvangene giften ten behoeve van de garnizoens Ziekenzaal alhier, geplaatst in ons no. 2 van dit jaar, staat in den 6den regel: ioNed. ponden thee; men leze: 30 Ned. ponden.] PRIJZEN der EFFECTEN te Plmsterdctm den 7 Januarij i83a. Werkelijke Schuld Rest. Uitgest. dito Kansbiljetten Amortisatiesyndicaat 3$ pet. Ilandel-Maatschappij Oorlogslasten Schatkist-biljetten Vrijwillige Ncgot. 1 83i Fransche 3 pet. inschrijv. Engelsche gccirns. Rusland bij Hope ft Co. 4b$ a T3 - i5è - .66$ - 53$ fi°} 95 - 90 J - 67I - 831 - 9'i - 4i 1 16 9<~>$ 91 r 681 84 92 Rusland. Leening "fafj, 91$ idem i83j inschrijvingen 56J Penissen, Negot. Londen Spanje rente Amsterdam 47$ Oostenrijk, bij Goll&Co. 4 pet. certificaten Negot. Metaliek 82$ Bank-aetien. Denemarken Neg. Londen Napèlsche certificaten 73 - 7SJ k 92? - 56$ *48$ - 83$

Middelburgsche Courant | 1832 | | pagina 1