C O lIJTgf/Pï T. MIDDE.LBUKG SCIIE m N\ i5o. Donderdag 'jsM-'.'&L. 15 December 1831. dbwcirtctittc. NIEUWSTIJDINGEN. (Broot-Urittattje. ilcbetftinbett. Burgemeester en wethouders der stad middelburg, Provincie Zeelandverwittigen bij deze een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan, dat op Donderdag den 29 dezer maand, des mor gens ten elf uren, ten Raadhuize zal worden overgegaan tot de Verpach ting van den Taux op de Slaghoomenstaande op den Straatweg, loopende tusschen de Steden Vlissingen en Middelburg, en dat de Conditiën van Verpachting drie dagen te voren, op de Stads Griffie, voor een iege lijk zullen ter lezing liggen. En opdat een iegelijk daarvan kennis drage, zal deze worden gedrukt en aangeplakt mitsgaders in dezer Stads-Conrant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 8 December 1831. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BIJLE VELD. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, C A T S, Loco-Secretarii, De COMMISSIE van BESTUUR over de Armen-Inrigtingen en Ar- nien-Scholen binnen deze Stad, brengt bij déze ter kennisse van de In gezetenen, dat, op kontante betaling entegen matige prijzenin het groot en in het klein verkrijgbaar zijn gesteld de volgende WOLLEN en LIN NEN FABRIEKATEN te weten In het Werkhuis BlaauweZwarte en Grijze KARSAAIJEN. Roode en Bruine BAAIJEN. Breede en Smalle Wollen DEKENS. Wollen ;KOUSSEN, SOKKEN en WANTEN. Gaarne KOUSSEN en RAMMELING. In het Fabriekhuis. Gebleekte en Ongebleekte LINNENS. BEHANG-LINNENS. Werke DEKENS, en DWEILENGOED. Namens de Commissie voornoemd, JOHs. van der LEYÉ, Aman. De Nedcrlandsche Israëlitische Godsdienstige SCHOOL-COMMISSIE over het Ressort Middelburgvoornemens zijnde op Woensdag den 20 dezer, 's morgens ten 11 uren, in het Schoolgebouw des Insticuuts van Onderwijs Chesed Negtiurimeen openbaar onderzoek der vorderingen van de bij dat Gesticht geplaatste Leerlingen te houden, heeft de eerde genen welke gezegd Instituut door bijdragen ondersteunen kennis te ge ven dat de gelegenheid voor hen is daargesteld om dit examendes ver- kiezendebij te wonen. Wijders neemt voornoemde Commissie de vrijheid ter kennis van het algemeen te brengen, dat zij, ingevolge der daartoe van Ilun Edel Acht baren de Heeren Burgemeester en Wethouders dezer Stad bekomene mag- tiging, eerstdaags, op de gewone wijze, de Inschrijvings-Biljetcen voor het jaar 1832 zullen rondzenden vleijende de Commissie zich, door ruime bijdragen, wederom in staat te zullen worden gesteld om het voorz. zoo nuttig Instituut, gedurende het aanstaande jaarin stand te houden. Middelburg, den 14 December 1831. De Commissie voornoemd Namens dezelve, N. W. PRAAG, Lid en Secretaris. LONDEN den 11 decemberIn beide huizen van het parlemen t is een adres gesterad, in antwoord op 's konings aanspraak. In de discussie over het adres aan den koning heeft lord Aberdeen in het huis der lords zijne verwondering betuigd, dat Z. M. in zijne aanspraak de hoop te kennen geeftdat de koning dec Nederlanden in het traktaat zou toestemmen, daar hij verklaarde, dac de eisch om aan de Belgen de vrije vaart op de rivieren van zijn grondgebied toe te staan zoo onbillijk en onredelijk was, dat men nooit kon verwachten, dat die monarch daarin bewilligen zou. De eerste minister, lord Grey heeft daarop aangemerkt, dat er verscheidene redenen bestonden, die den ko ning der Nederlanden daartoe konden bewegenen heeft tevens verze- vkerd, dat inde conferentie niemand meer verlangde om Holland, En- gelands ouden bondgenoot, tot een welvarend en bloeijend land te ma kendan de ministers van Groot-Brittanje. Morgen moet de nieuwe hervormingsbill aan het parlement aangebo den worden. PARIJS den 7 december. Regtstreeksche berigten uit Lyon van den 3 des avonds, melden, dat de regering tot op dien tijd alleen maat regelen genomen had tegen de lieden welke eene politieke rigting had den willen geven aan de volksbeweging, die eigenlijk, zoo als men blijft verzekeren, door gebrek en honger veroorzaakt zou zijn. Een zekere Rouet en de schrijvers van een bladla Glaneusezijn in hechtenis ge nomen. De eerste had op het stadhuis het werkvolk toegesproken en aangeraden, dat het de republiek zou uitroepen, en de anderen hadden hetzelfde in een koffijhuis gedaan. Nog zijn eenige personen die zich aan bijzondere vergrijpen schuldig gemaakt hebben gevatzouder dat deswege eenige kJagt door het volk aangeheven is. Een der dagbladen van Lyon le Précurseuris aan den post aange houden en op alle publieke plaatsen opgehaald. Het wordt beschuldigd van het vqlk tot opstand aangezet, het oproer geprezen en de aanran ding van bijzondere eigendommen verdedigd te hebben. De prefect van het departement du Rhonede Bouvier Dumolard is naar Parijs opontboden, om verantwoording te doen van zijn gedrag, tijdens de onlusten te Lyon gehouden. Men spreekt van eene verandering in het ministerie. De heer Odillon Barrot zou het departement vau binnenlandsche zaken verkrijgen cn de heer Casirnir Périer de portefeuille van buitenlandschc zaken op zich nemen. Men verhaaltdat de heer de Flahaut den prins de Talleyrand als ambassadeur van Frankrijk bij het Engelsch kabinet zal vervangen en dij prins als gezant naar Petersburg zal gaan. Zoo men de geruchten mag geloöVen zou er plan zijn 0111 een gedeelte der nationale garde in de Noordelijke departementen mobiel (0 maken, daar de helft van het leger van het Noorden naar binnenslands terug geroepen is. Dit zou echter weinig beantwoorden aan de belof. ten, die het ministerie dezer dagen zoo menigwerfherhaald heeft, om trent eene algemeene ontwapening. s'GRAVENHAGE den 11 december. Gisteren middag is er familie, diner geweest ten hove, waarna IJH. KK. HII. Prins en Prinses Albert van Prnissen, des avonds ten 10 uren, deze residentie met Hoogstderzel» ver gevolg hebben verlatenen naar Berlijn zijn teruggekeerd. Morgen of overmorgen zal, naar men verneemt, Z. Exc. de mi* nister van buitenlandschc zaken, opnieuw, mededeelingen aan de Staten- Generaal, betrekkelijk den staat onzer buitenlandsche aangelegenheden, doen, De processen-verbaal der afdeelingen van de Tweede Kamer der Sta— ten-Generaal, omtrent de wet op het patentregt, zijn gedrukt en aan da leden rondgedeeld. Daarbij blijkt, dat de meerderheid der afdeelingen wel heeft willen erkennen, dat, om aan de onvermijdelijke behoefte van het oogenblik in het algemeen belang te voldoen, op alle klassen van ingezetenen meerdere lasten in het volgend jaar gelegd zullen worden, en dat de billijkheid er voor pleitom ook de nijverheid met de ver meerdering der patenten daarin te doen deelen. Bedenkelijk komt het evenwel aan onderscheidene leden voor, in dij tegenwoordige omstandigheden bij het kwijnen en stilstaan van zoo veil} neringen, vooral op de patenten van minder bedrag, zulk eene groocq vermeedêring te vestigen, als de terugroeping der wet van 1829 omtrenc dit onderwerp. Sommigen kwam het verkieslijk voor, eene matige var. hooging op de patenten, te vestigen, door vermeerdering der opcenten, volgens de tarieven der wetten van 182,3. In de op gisteren gehouden zitting is ingekomen eene koninklijkij boodschap, geleidende een ontwerp van wet, strekkende tot vernieu wing en voortduring tot 1 januarij 1833 der wetten van 3 november 1830, ter beteugeling van schadelijke woelingen en bedrijven van kwa- lijkgezindenen van 1 december daaraanvolgende omtrent de beregting van de misdaden bij eerstgenoemde wet voorzien, en welke beide wet ten moesten vervallen indien zij niet voor 1 januarij 1832 vernieuwd werden. Bü gezegd ontwerp van wet behoudt Z. M. zich echter voor, om genoemde wetten buiten werking testellen, indiende omstandigheden zulks voor j januarij 1833 mogten veroorloven. Deze stukken zijn naar de afdeelingen van de maand november verzonden. In die zelfde zitting zijn wederom een aantal verzoekschriften ingeko men en naar de commissie tot dezelve verzondenvoorts werden dope die commissie verscheidene rapporten nitgebragt op een aantal verzoek schriften, zoo van partikulieren als van plaatselijke besturen, houdendo meestal bezwaren tegen de voorgedragen belastingwettenen werden de zelve allen ter griffie nedergelegd. Men verneemt, dat, bij koninklijk besluit van den 24 november, de 153ste loterij vastgesteld iswelke in alle deelen overeenkomstig is met de thans trekkende. De collecte zal op den id januarij geopend worden; zijnde de trekking der iste klasse den 13 februarij en die der laatste 100 nommers den 4 mei bepaald. 's HERTOGENBOSCII den 12 december. Z. K. H. de Prins, opper bevelhebber des legers, is zaturdag morgen ten half elf uren, uit 's C«- venhagemet het koninklijke stoomjagt, in het hoofdkwartier terug'ge keerd. Gisteren is Z. K. H. naar Nijmegen vertrokken, doch is reeds in det} avond van daar weder hier teruggekomen. Heden wordt Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden alhier gewachf. MIDDELBURG den 14 december. Bij Zr. Ms. besluit, van den ai novemberno. 73, zijn tot leden in de regtbank van koophandel alhier benoemd, de navolgende heeren, te weten: tot president, de heer mr. .7. S. Jansetot regtersde heeren .7. S. van Burg en S. Luteijntot plaatsvervangers, de heeren .7. van der Leijé en .7. Looisen zulks ter vervanging van de overledene of aftredende heeren G. V. Meijnerspre sident; G, O. van Beest en E. II. Hendrixregters; ,7. P, Soermans eu .7. S. van Burg, plaatsvervangers. Den 10 dezer heeft de heer Mr. M. C. van Hallstaatsraad in bui tengewone dienst, en door Z. M. benoemd tot president van de regtbank van eerste aanleg te Amsterdamin die hoedanigheid met groote plegtig' heid zitting genomen. In de zitting van den Belgischen senaat van den 7 dezer werd het ontwerp omtrent de provinciale begrootingen onmiddelijk, met algemeene stemmenaangenomenen dat omtrent het uitvoeren van wapenen en krijgsbehoeften aan eene bijzondere commissie verzonden. Den 8 is het zelve in beraadslaging gebragt. Het ontwerp strekte om den uitvoer van oorlogswapenen en die van weelde,.naar landen, welke in geen vijande- lijken staat met Belgie verkeeren, met betaling van het bij het tarief van 2(5 Augustus 1822 bepaalde regt van uitvoer, toe te staan blijvende het den koning voorbehouden deze vergunning des noods, in het belang van den Staat in te trekken. Vele leden konden deze bevoegdheid aan vorst Leopold niet toekennen, om dat hij niet alleen de wetgevende raagt uitmaakte, en aan hem het regt tot verandering en opschorsing van wetten niet behoorde. De oude de Secus sprak in den geest om toe te staan en meende zich op het vorig bewind te kunnen beroepen, dat, zoo hij zeide, een stel sel van besluiten en instructien had ingevoerd. Intusschen erkende dn^ lid, dat er zich gevallen kunnen opdoen dat het behoud van het vSdet-- land vordert, dat de koning zich het regt van schorsing van wettenhóe kend, „Wat was er van ons geworden, liet hij zich ontvallenwanneer de bepaling der grondwet ware opgevolgd, dat geene vreemde troepen, dan met toestemming der kamers, mogen worden aangenomen? Indien dc Hollanders ons land veroverd hadden indien een grondwettig bezwaar den bijstand van 50,000 Franseljen had belet, dau zou

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 1