9HDDELBURGSCHE O F. f A N T. '(4- N°. i49» Dingsdag 13 December 1831. Oucttlmvc 21crfeoo)iiit0 aan '5 Sfttjfesï SUStefucn Qanbcetcbing. NIEUWSTIJIHNGEN~ (Tiroot-Drittaujc. jflcbetrlaubcn. te VL1SSINGEN. De VICE-ADMIRAALDirecteur en Kommandant der Marine, in het Hoofd-Depnrtement van de Schelde, is voornemens, op Dings- dag den 20 December aanstaande, des voormiddags ten 10 uren, op 's Rijks Werven te Klissingen, in het openbaar aan den meestbiedenden te verkoopen de na te noemen, voor 's Rijks dienst afgekeurde Goede ren, ais: eene partij Touwwerk, oude Vlaggen, Riemen, drie ligte Scheeps-Ankersvijf IJzeren Water-Kister, zes Smids-Blaasbalgeneene groote partij Brandhout, Schalen, afkomstig van gezaagde Houtwaren, vier hoopen Spaanders, twee 'fioopen Mot, eenige vaten met Levens middelen, bestaande in: Hard-BroodTarwe-Meel, Rijst, graauwe Erw ten Gort, Sago, Koffij-Boonen Katjanvoorts eene partij Kleeding- stukken en andere goederen meeralles daags voor en op den dag der Veiling, voor de daarbij gading hebbendenop de voorz. Werven ter be- zigtiging liggende. Vlissingen, den 8 December 1831. De Vice-AdmiraalDirecteur en Kommandant voornoemd, O. W. G O B I U S. Öp den 27 December aanstaande zal, door den heer waarnemenden Directeur van 's Rijks Artillerie Stapel- en Constructie-Magazijn te Delft openbaar worden aanbesteedde levering ic. van 100,000 Nederl. ponden Lood in staven en 20. van 7,100 Nederl. ellen Saai. Van welke aanbestedingen de conditiën ook ter Griffie van het Gou- vernement van Zeeland te lezen zijn. De Begunstigers van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning der Gewapende Dienst in de Nederlanden kunnen, bij den Voorzitter der Districts-Commissie alhier (Molstraat N. 110. 19), of bij de Uitgevers dezer Stads-Courantgratis bekomen édn of meer exemplaren van het verhandelde in de algemeene Vergadering, gehouden binnen Amsterdam, den 27 Ju lij 1831. Het Bestuur der Middelburgsche afdeeling van de MaatschappijTot bevordering der Toonkunstvan het Hoofd-bestuur ontvangen hebbende een exemplaar van eendoor de Maatschappij uitgegevene vierstemmig zang stuk getiteld Soldaten-koor door R. Helder, tegen den prijs van 1 ,25, doch waarvan de leden der Maatschappijingevolge art. 4 van het Regle ment, een exemplaar voor de helft van den prijs kunnen erlangen; noodigt bij deze zoodanige leden, welke van dit regt gebruik willen maken, uit, daarvan aan den Secretaris des Bestuurs te willen kennis geven voor den 20 dezer maand. Namens het Bestuur voornoemd J. J. de KANTER, Secretaris. LONDEN den 6 december. Heden heeft Z. M. in persoon de zitting van het parlement geopend, met eene aanspraak, waarin de volgende zinsneden voorkomen Ik gevoel, dat het mijn pligt is, in de eerste plaats, de maatrege len, welke u zullen worden voorgedragen tot eene hervorming van het huis der gemeenten, aan uwe meest zorgvuldige aandacht aan te bevelen. Eene spoedige en voldoende beslissing van dit vraagpunt wordt dagelijks van meer dringend gewigt voor de veiligheid van den Staat, en voor de tevredenheid en welvaart van mijn volk. Ik betreur diep de armoede, welke nog in vele streken van mijne Staten heerscht, en voor welke het behoud van vrede, zoo wel binnen- als buitenlands, onderden zegen der Goddelijke Voorzienigheid, het beste en krachtigste geneesmiddel is. Ik houd mij verzekerd van uwe gezind heid, om geschikte middelen te werk te stellen, tot het wegnemen der oorzaken en het leenigen der gevolgen van het gebrek aan arbeid welke veroorzaakt zijn door de belemmeringen van den handel en den bijkomen den stilstand der nijverheid; gij zult mij. altijd bereid vinden om tot dergelijke middelen mede te werken. In eenige deelen van Ierland is eene stelselmatige oppositie re werk gesteld tegen de betaling der tienden, en somtijds is zulks met bedroe vende gebeurtenissen vergezeld gegaan het zal een uwer eerste pligten zijn, te onderzoekenof het niet mogelijk is, verbeteringen te maken in de wetten betrekkelijk deze aangelegenheidwaardoor de noodige be scherming aan de gevestigde kerk verleend wordt, en gelijktijdig de te genwoordige oorzaken tot klagten worden opgeheven. Maar in deze en in elke andere zaak betrekkelijk Ierland, is het boven alles noodzakelijk vit te zien naar de beste middelenom den inwendigen vrede en orde te verzekerenaan welke het alleen schijnt te ontbrekenom een land het welk door de Voorzienigheid met zoo menigvuldige voorregten der na- cuur gezegend is, tot den hoogsten trap van voorspoed op te voeren. Het gedrag van het Portugesche gouvernement, en de herhaalde bele digingen, waaraan mijne onderdanen zijn blootgesteld geweest, hebben eene hernieuwing mijner staatkundige berrekkingen met dat koningrijk verhinderd. De toestand van een landdat zoo lang met dit Rijk ver- eenigd is geweest door de banden der naauwste gemeenschap, moet nood zakelijker wijze voor mij een voorwerp van het grootste belang wezen en de terugkomst van den oudsten tak van het doorluchtige huis van Bra- ganza in Europa, en de gevaren eetier betwiste troons-opvolgingzullen mijne meest wakende aandacht vorderen op gebeurtenissen waarin niet al leen de veiligheid van Portugal, maar de algemeene belangen van Europa kunnen worden betrokken. De schikking voor de afscheiding der Staten van Holland en Belgie, welke ik 11 bij het sluiten der vorige zitting aankondigde is gevolgd door een traktaat tusschen de vijf mogendheden en den koning der Belgen, hetwelk ik gelast heb, dat aan u voorgelegd zoude worden, zoodra als de ratificatien zullen zijn uitgewisseld. Een gelijk tiaktaat is nog niet goedgekeurd door den Koning der Nederlandentnadr ik vertrouwdat dê tijd niet verre af is, waarop die souvercin de noodzakelijkheid zal inzie» om toe te treden tot eene schikking, waartoe de gevolmagtigden der vijf mogendheden eenstemmig hebben medegewerkten welke is opgesteld met dé meeste zorgvuldige en onpartijdige oplettendheid op al de daarin betrokkene belangen. In aanmerking nemende den toestand waarin Europa over het al gemeen verkeertbezielen de vriendschappelijke verzekering welke ik van vreemde mogendheden ontvang, en de vereeniging, welke tiwschen mij en mijne geallieerden bestaat, mij met eene vaste hoop Qa confdent hopejdat de vrede niet zal verstoord worden." Voorts, over de geweldenarijen sprekende die te Bristol en elders hebben plaats gehadvestigt Z. M. de aandacht van het parlement op de beste middelen, om dergelijke onlusten voor te komen, en ten slot te verklaart Z. M. (het oog hebbende op de zoogenaamde Staatkundige vereenigingen en andere dergelijke revolutionaire genootschappen) dat het zijn pligt is, dergelijke onwettige en meteen geregeld bestuur onbe staanbare inrigtingen te beletten en dat hij daartoe gewis niet te ver geefs de medewerking zijner getrouwe onderdanen zal inroepen. PARIJS den 5 december. Gisteren is het gouvernementomstreeks 3 uren des namiddags, door eene telegrafische depqche onderrigt gewor den dat de hertog van Orleans den 3 des ochtends verzeld door den maarschalk Soult, zijne intrede in Lyon heeft gedaan, en zich, onder de toejuichingen der menigte, naar het plein Bellecour heeft begeven, ten einde de troepen in oogenschouw te nemen. Van de zijde van het ministerie wordt thans verbreid dat nien 113 de stad te hebben bezet, de schuldigen aan den opstand naar de gestreng* heid der wet te regt zal stellen, en dan, voor zooveel noodig, genade zal betoonen dat men teveus de bevolking zal aankondigen dat zij zich op nieuw onder een wettig bestuur bevindt't welk geenszins ge neigd is, om de toegeeflijkheid van een bewind te erkennnen "t welk daartoe niet was gemagtigd dat ai wat gedurende de tusschen-regering is verkondigd, zal worden verklaard als nietig en van onwaarde; dat de menigte, inden vollen zin des woords, zal worden ontwapend; dat het minste bewijs van tegenstand gestreng zal worden getuchtigden dat de door bijzondere personen geledene schade op de stad zal worden ver haald. PARIJS den 6 december. Te Lyon zijn, na eene proclamatie van den minister van oorlog en van den maire de nationale garde en de werklie. den ontwapend. De natonale garde is tevens ontbondenen zal geheel gereorganiseerd worden. De proclamatie van den maarschalk Snuit is uit Balmet op den reg- cer-oever van de Saóne gedagteekend. De inhoud is van een ernstigeti aard. De maarschalk ontveinst zijne spijt niet, dat de troepen genood zaakt zijn geworden de stad te ontruimen, en verkondigt te gelijk, dat hoewel het regt om genade te verleenen aan de kroon toekomthet be wind echter tevens verpligt is, zorg te dragen, dat het regt krachtdadig gehandhaafd worde. Het blijkt, dat een vrij groot aantal militairen, officieren niet uitge zonderd van pligtverzuim en lafhartigheid gedurende de jongste ge vechten van Lyon wordt beschuldigd. Geheele kompagnien zijn ont bonden om dat zij zich hebben laten ontwapenen. De hertog van Orleans wordt tegen den 9 in Parijs terug gewacht, GORINCIIEM den xo december. Gisteren avond heeft 2. K. IT. deri Prins van Oranje de residentie verlaten, om naar het hoofdkwartier terug te keeren. Iloogstdezelve is heden nacht, met de stoomboot, voorbij deze stad gevaren. Men had zich binnen dezelve nog gevleid, bij hoogst- deszelfs terugkeer naar het hoofdkwartier, een bezoek van den held t® zullen ontvangen doch schijnt de vervulling van dezen voor Gorin- cbems ingezetenen zoo geliefden wensch nog tot een meer gelegener tijdstip verschoven te zijn geworden, Volgens berigten uit 's Hertogenbosch van gisterenwas men nog onbewust van den inhoud der belangrijke tijdingen die in het hoofdkwar tier naar men verzekertwaren aangekomen, MIDDELBURG den 12 december. Bij besluit des Konings van den 6 dezer, is de vice-admiraal Gobius, directeur en kommandant der marine in het hoofd-departement van de Schelde, gemagtigd, om, gedurende den tijd dat hij met het opperbevel te Vlissingen zal zijn belastdeszelfs vlag aan boord van Zr, Ms. schip de Zeeuw te doen waaiien. Voorts heeft het Z. M. behaagd, bij hoogstdeszclfs hesluit van den 29 november jl.aan den schout-bij-nacht Ziervogel het opperbevel aan eten Helder op te dragen terwijl de schout-bij-nacht van der Straten met zijne divisie gewapende vaartuigen van de Kil naar de reede van Helle- voetsluis is afgezakt om in de Goedereede en de Monden van de Maas voorloopig het bevel te voeren. Door Z. M. zijn gedaan de navolgende benoemingen, bij de mo biele schutterij van de provincie Zeeland: iste bataillon: Tot istert luitenant, Anthonie Jacob Callenfeld. 2de bataillon: Tot isten luitenant, Bernardus Rittertot 2den lui tenant Willem Anthonie Slicher van Bath. 3de bataillon, de staf: Tot isten luitenant-adjudant, Christiaan Bodewijk Wagnertot officier van gezondheid der 2de klasse, Karei Evert Jacob de Kassy. Tot kapiteins, Abraham Eliassen en Bastiaan Bnmmetot iste luite nants, Adriaan Bttyze en Amout Reinier de Haze Bommetot 2de lui tenants, Constant ijn Johan Stokman, Leonardus Christiaan Herklots, Jo- hannes Jacobus Beukers, Emanucl Cornelis MaeriensJan Schenke, Jan de FouwPetrus Schouten en Charles Jaques Bogaert. Bij de dienstdoende schutterij te Vlissingen: Tot 2den luitenant, mr. William Ferdinand baron van Reede van Oudtshoorn. Te Vlissingen bevinden zich tegenwoordig 27 Belgische deserteurs, welke van tijd tot tijd aldaar zijn aangekomendezelve worden behoor lijk gevoed en met menschlievenriheid behandeld. In Antwerpen is de volksgeest vurig geneigd tot het herstel der vorige orde van zaken; men schroomt niet zich daarover in het openbaar ure ce latenin zeer fatsoenlijke gezelschappen verschijnen de voornaamste

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 1