N°. 147. MIDDELBURG SCHE R A N T. BjgfcetibmAfctttg. r- p Donderdag ..„ïïwys 8 December 1831. NIEUWSTIJDINGEN. Üteberfattbets. Burgemeester en wethouders der stad middelburg in Zeelandbrengen bij deze ter kennisse van alle belanghebben den overeenkomstig beschikkingen omtrent den toegang tot de Vesting Vlissingendoor Zijne Excellentie den Vice.Admiraal Opper-Bevelheb. berdier Vesting vastgesteld, medegedeeld bij circulaire van den Heer Gouverneur van den 30 November jl.Provinciaal Blad No, 117), dat het binnenkomen der Havens te Vlissingen aan Vaartuigen of Sloepen, na Zons ondergang tot Zons opgang is verbodenhebbende de Schild wachten in last zulks te beletten terwijl daarvan alleen zijn uitgezon derd de Vaartuigen met Militaire zendingen belast, welke als dan van een verkennings-seinbij het Militaire gezag bekend, zullen moeten zijn voorzien. Dat het eveneens verboden is de Vesting te naderenanders dan langs de groote en gewone Wegen dat het niet geoorloofd is zich in derzelver Buitenwerken te vertoonen zullende op die genen, welke zulks over treden en niet onmiddelijk aan de waarschuwing des Schildwachts gehoor geven met scherp gevuurd wordenen eindelijk Dat op de IVester-Schelde en Reede van Ratnmeketisna Zons onder gang tot haren weder opganggeene Scheepvaart zal worden gedoogd hebbende het voor de Vesting liggende Wachtschip bevel, om-die des noods met zijn geschut te keer te gaan. En opdat nic*nand hiervan onkundig zij, zal deze worden afgekondigd, aangeplakt en in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 5 December 1831. Burgemeester en Wethouders voornoemd B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren CATS, Loco-Secretarii. Vergadering van het Middelburgsche Departement der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, op Zaturdag den 10 December 1831, des avonds ten zes urenin het Museum Medioburgense. Jaardog van het Departementherkiezing van Leden voor de SpaarbankVoor lezing en Bijdrage Uitreiking van Eereblijken. Namens Bestuurders P. de MARET TAK Secretaris. De Begunstigers van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning der Gewapende Dienst in de Nederlanden kunnenbij den Voorzitter der Districts-Commissie alhier (Molstraat N. no. 19), of bij de Uitgevers dezer Stads-Courant, gratis bekomen één of meer exemplaren van het verhandelde in de algemeene Vergadering, gehouden binnen Amsterdam, den 27 Julij 1831. LONDEN den 3 december. Gisteren 11a den middag hebben de ge zanten der vijf mogendheden eene conferentie gehouden, 11a dat lord Palmerston een lang gesprek met graaf Grey had gehad. In eene vergadering van de uniete Londen gehouden in de Kroon en het Anker, Zijn hatelijke redevoeringen uitgesproken over een brief, bij de vereeniging ingekomen van den bekenden sir Francis Burdettwaar bij hij zich aan de vereeniging onttrok, daar hij geen oogmerk had om een ligciiaam te vestigendat zich voorstelde een duurzaam toezigt over de daden van het gouvernement te houden Woensdag zijn de kolenmijnwerkers te Bilston, ontevreden over het loon, dat zij verdienen, oproerig geworden en hebben de gevangenis opengebrokenwaaruit zij twee misdadigers hebben bevrijd. De magi straat heeft terstond maatregelen genomen om verdere baldadigheden te stuiten, en volgens berigtengisteren ochtend ontvangen, hebben er geene nieuwe buitensporigheden plaats gehad; doch bijzondere brieven uit Bir- mingham spreken ook van oproerige bewegingen onder de kolenwerkers te WednesburyOldbury en Tipton, en verzekeren, dat eenige duizen den hunner het land rondloopenten einde overal, waar kolenmijnen zijnhet werkvolk te dwingen om zich bij hen te voegen. Volgens de laatste berigten schijnt te Newcastle slechts één mensch door de cholera aangetast en ten gevolge daarvan overleden te zijn. De drie moordenaars, die den ongelukkigen'Italiaanschen jongen om het leven hebben gebragt, ten einde zijn lijk te verkoopen aan de aka demie van heelkunde, om ontleed te worden, zijn ter dood veroordeeld. PARIJS den 30 november. Het bevel, om alle onze vestingen te doen ontwapenen, is algemeen. Wij vernemen te gelijker tijd, dat men daarmede in de vestingen van het Noorden, van het Oosten en van het Zuiden begonnen is. Het schijnt, dat de diplomaten in deze laatste dagen, verscheiden malen bij den president van den raad van ministers vergaderd zijn ge weest en vervolgens verschillende conferentien dan bij den eenen am bassadeur en dan bij den anderen gehad hebben. Gisteren heeft de Oos- tenrijksche ambassadeur, ten gevolge van eenen van de ambassade gehou den raadeenen courier naar Weenen afgezonden. Dezelfde courier brengt ook depeches van andere leden van het korps diplomatique over. Een der dagbladen verzekert, dat den koning der Nederlanden nieu we voorstellen van wege de conferentie gedaan zijntot wijziging van zekere punten van het laatste protokol. Ook spreekt men van een ander protokolomtrent de voorwaarden en het tijdstip der ontwapening van de vijf groote mogendheden. Men zegt, dat op donna Maria, de dochter van dom Pedrodoor een sluipmoordenaar geschoten is, en de kogel door een venster uit is gevlogen zonder haar eenig letsel toe te brengen. De hoofden der afdeelingen van de zijdewevers hebben verklaard dat bij de gebeurtenissen in Lyon geene politieke gevoelens invloed heb ben gehaddat zij allen aan koning Lodewijk Filips en het charter trouw zijn, en alle factiën haten, die de vrijheid en welvaart van Frankrijk mogten belagen. Inttrsschen wordt gemeld, dat de opstand alleen het werk van de partij der Carlisten en der geestelijkheid is geweest. liet opgegeven getal der gesneuvelden en gekwetsten in Lyon Is ge- Inltkiglijk vergroot geworden. In het groot hospitaal aldaar zijn van den 25 tot en met den 26 237 gekwetsten gebragt, te weten: 131 militai ren en 106 burgers, waaronder nationale garden. Van deze zijn er 20 overleden. Hoezeer men verzekert, dat de oproerigen te Lyon zich aan geene verdere buitensporigheden schuldig maken, is men ver van gerust te zijn over den afloop der gebeurtenissen aldaar, te meer daar men tot nog toe volstrekt niet weet, welke middelen het gouvernement ten aanzien dier stad in het werk zal stellen. Men gelooft, dat het den zachten weg wil inslaan en eene amnestie zal afkondigen, hoewel vele lieden van de mi nisteriele partij verzekerendat de troepen onvoorwaardelijk de stad zul len binnenrukkenen het eerst 11a dat zij tot gehoorzaamheid gebragt is zake van het schenken van vergiffenis zijn kan. Te Parijs is in de voorstad Montmartre eene poging gedaan om een oploop te verwekken. Een persoon, die in een grijzen jas gekleed was en een hoed droeg zoo ais Napoleon gewoon was te dragen, gaf zich voor den hertog van Reichstad uit en begon door de menigte gevolgd te wordentoen hij door de huzaren van het regement 110. 6 opgepakt en naar de prefectuur van politie gevoerd werd. Het getal der politie-soldaten te Parijs wordt aanmerkelijk versterkt. Te Parijs zijn commissarissen benoemd, om dc geweren en wapenen, die nog in handen zijn van het werkvolk of van andere partikulieren welke niet tot de nationale garde behoorenop te halen. Men verhaalt, dat een aantal nationale garden van Parijs aangeboden heeft om naar Lyon te trekken, ten einde er de orde te herstellen, doch dat de regering begrepen heeft geen gebruik van dit aanbod te moe ten maken. Men verzekert, dat de koning om de fabrieken te gemoet tfl ko men voor één milliocn zijden stoffen te Lyon heeft doen bestellen. Men wil dat de regering eindelijk tot een besluit gekomen is, om te Algiers eene volkplanting aan te leggen. 's GRAVENHAGE den 4 december. Gisteren avond ten half elf nretl is Z. K. H. de Prins van Oranje alhier uit het hoofdkwartier aangekomen, Het departement van Marine heeft, krachtens Zr. Ms. bevelen, bepaald, dat, te beginnen met den eersten december aanstaande tot den laatsten februarij 1831, alle schepen, onderhevig aan quarantaine, en zich voor de Maas en de Goedereede vertoonende, het binnenloopen al daar zal worden belet, en dezelve zullen worden afgewezen naar Texel, om, even als de in dat zeegat zelve, gedurende het gemelde tijdvak binnenvallende, en mede aan quarantaine onderhevige schepen, in het Nieuwe diep, boven aan het voormalige Nieuwe werk, derzelver qua rantaine uit te houdenen dat alzoo gedurende dien tijd van de qunrfttl- taineplaatsen te Wieringen en aan de tien gemeten geen gebruik zal wor den gemaakt. DORDRECHT den 5 december. Zaturdag morgen, ten 9 uren, is hier een Fransch courier gepasseerdkomende van Parus en gaande naar *s Ha- ge; en gisteren zondag, des voormiddags, zijn hier insgelijks, teil u uren, een courier, en ten 12 uren de heer kolonel iValdkirchadjudant van prins Frederikgepasseerd, komende laatstelijk van Breda en gaande naar 's Hage. VLISSINGEN den 7 december. Gisteren, vroeg in den morgen kon digde het spelen der klokken den verjaardag van Oud-Nederlands gelief den Kroonprins aanalle publieke en partikulierc gebouwen en schepen waren met vlaggen en wimpels versierd het ongunstige weder verhin derde het houden van groote paradedes avonds heeft er een luisterrijk militair bal, waarop verschillende ingezetenen insgelijks tegenwoordig waren, in de sociëteit la Belle Allianceplaats gehad. Den 4 december zijn hier weder twee Belgische deserteurs met den beurtman van Neuzen aangekomen. Geloofwaardige personenonlangs tiit Londen alhier aangekomen, verhalen, dat de menscken-jagt aldaar meer en meer toeneemt, en de afschuwelijke listen, waarmede de bloeddorstige Burke zijne slagtoffers lokte aldaar meer en meer verfijnd worden en den vreemdeling zoowel als de ingezetenen met verbazing en afgrijzen vervullen. Weigeldeede lieden stoppen, bij voorbeeld, kinderen en jonge menschen een brief meteen stuk geld in de hand, om die aan zeker huis te bestellen; de ongelukkigen, door winzucht uitgelokt, vervullen die boodschap met naauwgezetheid treden het aangeduide huis binnen enmen ziet hen nooit weder. Deze inenschonteerende handelwijze is in Lon den ondanks alle nasporingen van depolicie, zoo bekend, dat alle vreemdelingen door menschenvrienden gewaarschuwd worden voor zulk lokaas op hun hoede te zijn. MIDDELBURG den 7 december. De jaardag van Nederlands gelief den Kroonprins, den dapperen held van Waterloo, Hasselt en Leuven, is alhier op gisteren op de gebruikelijke wijze gevierd alom wapperden de. vlaggen, het klokkenspel deed zich bij afwisseling hooren, en tot laat in den nacht duurde het afsteken van vuurwerken voort. Denken wij een jaar terug en wij zullen moeten bekennen dat de gebeurtenissen welke elkander zijn opgevolgd gediend hebben 0111 den band tusschen de natie en den erfgenaam van den troon nanuwer te zaavn te strengelen het leger heeft zich op nieuw met geestdrift aan deszelfs veldmaarschalk verbonden en op Oranje rust weder de hoop en het vertrouwen van het Nederlandsche volk. God spare nog lange het dierbare leven van den Vorst, en doet voor hem en het Vaderland nog eens gelukkiger da. gen geboren worden Met den ineesten ijver blijft men voortgaan om in ons Rijk de meest gepaste en krachtdadigste middelen van verdediging daar te stellen. Heb ben de Polen, niet door hunnen opstand tegen het wettig gezag, maar door de dappere verdediging hunner gewaande regtetide deelneming van Europa tot zich getrokken, de Hollandsche natie toont thans weder aan de wereld dat vaderlandsliefde, moed, cendragt en volharding, welke de voorvaderen zoo uitnemend kenschetsten, bij haar nog geene ijdele klanken geworden zijn; maar dat deze volksdeugden als een heilig erf op het nakroost zijn cergcbrngten dat hetzelve, als de nood dringtniet voor de overmagt van den vijand terug deinst. liet Oude Nederland ver heft, met vertrouwen op God en de regtvnardigheid van deszelfs Zjjik te midden der stormen die hetzelve bedreigen, moedig het hoofd J>pt

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 1