MIDDELBURGSCHE COÜ N T. N°. 146. Dingsdag 23cïicubma!ittt0. Burgemeester en wethouders der stad middelburg in Zeeland, brengen bij deze ter kennisse van alle belanghebben den, overeenkomstig beschikkingen omtrent den toegang tot de Vesting Vlissingendoor Zijne Excellentie den Vice-AdmiraalOpper-Bevelbeb- ber dier Vesting vastgesteld, medegedeeld bij circulaire van den Heer Gouverneur van den 30 November jl.Provinciaal Blad No, 117), dat het binnenkomen der Havens te Vlissingen aan Vaartuigen of Sloepen, na Zons ondergang tot Zons opgang is verboden; hebbende de Schild wachten in Jast zulks te beletten; terwijl daarvan alleen zijn uitgezon derd de Vaartuigen met Militaire zendingen belast, welke als dan van een verkennings-seinbij het Militaire gezag bekendzullen moeten zijn voorzien. Dat het eveneens verboden is de Vesting te naderenanders dan langs de groote|en gewone Wegen dat het niet geoorloofd is zich in derzelver Buitenverken te vertoonen zullende op die genenwelke zulks over treden en niet onmiddelijk aan de waarschuwing des Schildwachts gehoor geven met scherp gevuurd worden en eindelijk Dat op de Heester-Schelde en Reede van Rammekensna Zons onder- fmg tot haren weder opgang, geene Scheepvaart zal worden gedoogd; ebbende het voor de Vesting liggende Wachtschip bevel, om die, des noods, met zijn geschut te keer te gaan. En opdat niemand hiervan onkundig zij, zal deze worden afgekondigd, aangeplakt en in dezer Stads.Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 5 December 1831. Burgemeester en Wethouders voornoemd BIJLEVELD. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, C A T SLoco-Secretarii. De COMMISSIE tot Uitdeeling van SPIJS aan Minvermogenden te Middelburg, zal op Dingsdag en Woensdag den 6 en 7 December aan staande van elf tot één uurin haar gewoon Locaalvaceren tot af gifte der Kaarten aan de Inteekenaren, Middelburg, den 2 December 1831. Namens de Commissie voornoemd, H. du BUISSON BECIUS Secretaris. NIEUWSTIJDINGEN. Jrawktrijfc. PARIJS den 18 november. Eergisteren is eene estafette van Lyon •nngekomen, met tijdingen van den25. Men zegt, dat er toen alles in denzelfden toestand was. Het werkvolk zou verklaard hebben van geene troepen hoegenaamd in de stad te zullen binnen laten. Het versterkte de barrikades en hield vrij goede orde. Den 25 is het 49ste regement van linie, zoo men zeide van Valence, te la Guillotière, een der voorsteden van Lyon, aangekomen; doch de inwoners hebben het belet naar de stad te trekken en het bij zich ge houden, terwijl de kolonel en een serjant van dat regement, onder gelei de van gewapende werklieden, naar het stadhuis zijn gegaan. Dit is ge lukkig zonder rustverstoring afgeloopenen de burgers hebben zich met de soldaten verbroederd en hen-op wijn onthaald. Gisteren is per telegraaf uit Lyon het berigc gebragt, dat dien dag er dezelfde rust bestond. Het mistachtige weder belette het verder gedeel te van die depeche te ontvangen. Er moet veel bloed te Lyon vergoten zijn. Van de 22 kanonniers der ■ationale garde, die 2 stukken geschut bedienden, zijn 18 gedood of ge wond geworden. Het 66ste regement van linie en het 11de regement dragonders hebben veel geleden. Moeijelijk is het getal der gesneuvel den en gekwetsten te bepalendoor sommigen wordt het op 3,000 men- ichen begroot. In het hospitaal het Hotel Dieu zijn alleen 700 gekwet sten gebragt. De hertog van Orleans was den 26 te Dhissey met den minister van oorlog. Tegen middernacht dacht de prins te Mafon te zullen aankomen en den volgenden ochtend zich met den generaal Roguet te vereeuigen. Men verzekerc, dat er veel desertie onder de soldaten komt, die te Lyon gevochten hebben. Op de wegen van Viilafranche en Bourg zou men een groot aantal militairen ontmoetenwelke die korpsen veriaten hebben. Men houdt vol, dat het werkvolk van Vienne, in Dauphiné, zich bij hunne misnoegde makkers van Lyon heeft gevoegd. Hoezeer men van regeringswege blijft verzekeren, dat de bewegingen •van Lyon volstrekt met geene politieke denkwijzen in verband staan vindt dit in het algemeen geen geloof. Een van de hevigste dagbladen der liberale of liever der Bonapartische partijla Revolutiondeelt be- rigten uit Lyon mede, waarin gemeld wordt, dat de kreet van leve Na poleon aan het hoofd der republiek! dikwerf gehoord is, en heeft goed gevonden boven die berigten een grooten arend te plaatsen. Te Loyn hebben in de laatste dagen de St. Simonisten geregeld gepre dikt, en naar het oordeel van sommigen aldaar veel kwaads gesticht. De maarschalk hertog van Treviso is naar Straatsburg vertrokken. De generaal Delortlid van de kamer der gedeputeerden heeft zich naar Metz begeven, om er het opperbevel over die divisie weder op zich te nemen. Men zegtdat de generaal Jamindie de vijfde divisie der armee van het Noorden kommandeertorder heeft om dadelijk met geforceerde mar roken naar Lyon op te trekken. Bij de discussie in de kamer der afgevaardigden over het adres aan den koning, heeft de heer Mauguin beweerd, dat de regering niet rond borstig te werk ging; dat zij de noodige maatregelen niet genomen had om bet kwaad te belettenen dat hare mededeelingen niet rondborstig nog volledig waren. Hierop heeft de minister Casemir Périer met veel drift geantwoord, en zich eenige woorden laten ontvallen, die als eene heleediging voor den heer Mauguin opgenomen werden, en zooveel ge mor onder de vrienden van dezen deden ontstaan, dat het den minister: bijna onmogelijk werd zich te doen hooren; evenwel gelukte het hem te zeggen, dat hij kalmte ia de vergadering vorderde op een oogenblik O' - ét* W«GS1»V;/ 6 December 1831. dat de hacie met eene omwenteling en zamenZweringen bedreigd Wérd die hij echter verklaarde dat verijdeld zou worden terwijl hij hierbij voegde dat dien nacht zeiven te Parijs verscheidene arrestntien Waren gedaan. Dit maakte indruk op de vergaderingde heer Mauguin trok zijn voorstel in, om de woorden rondborstige en volkomenemet toe passing op de mededeelingen der regering uit het adres te schrappen, en het adres werd met bijna eenparige stemmen aangenomen. Ook dg kamer der pairs heeft een dergelijk adres gestemd. De gedeputeerden hebben den koning hun adres aangeboden, die het in de troonzaal omringd van de ministers en Zijne adjudancenontvan gen heeft, en daarop het volgende antwoord heeft gegeven j De onlusten, in Lyon uitgebroken, hebben mij diepgetroffen; maar niets is meer geschikt om het grievende van dit leed voor mij te ver zachten dan de gevoelensdie de kamer der afgevaardigden mij betuigt. De hand te houden aan de wettige orde is een mijner eerste pligten en ik bespeur met een levendig genoegen, dat de eenstemmige wensch dep Franschen zich met den mijnen vereenigcom die rampzalige buitensporig heden met alle magt der wetten te stuiten. De overeenstemming der on derscheidene staatsmagtenwaarop ik even als gij rekenis het besta middel om haar gezag te verzekeren en aan mijn bestuur de noodigd veerkrachc te geven, ten einde dergelijke aanrandingen met al dien nadruk te beteugelenwelken Frankrijk regt heeft daarvan te verwachten, De dapperheid van de linietroepen en van dat gedeelte der nationale gardedat aan hare zijde gestreden heeftverdient de erkentenis van het vaderlanden het is mij aangenaam haar daarvan bij deze een uit stekend blijk te geven. Ik dank u, dat gij de zelfopoffering van mijnen zoon zoo wel op prijs weet te stellen. Mijn vurigste wensch isdat hij tot den goeden uitslag gerake dien ik met vertrouwen daarvan verwacht, en dat hij moge bijdragen om een verdwaalden Volkshoop tot de orde te doen té- rugkeerenom het gezag der wetten te herstellen en om het vergieten van I<ransch bloed te stuiten, waarover mijn hart zoo smartelijk is aange daan." Gisteren nacht zijn hier werkelijk vele arrestatien gedaan. Men Zegt, dater eene nieuwe proclamatie ontdekt is, gerigtaan het werkvolk en strek kende om het over te halen van zich ten gunste van Hendrik V te verklaren. Nog verhaalt mendat er een geschrift gevonden isinhoudende eep plan van omwenceling, ten einde den zoon van Napoleon op den troop te plaatsen. Eergisteren ten tween ure is te Parijs een wagen aangehouden met twea vaten buskruid en alle de noodige werktuigen om kruid te vervaardigen. Behalve de heeren Bascans en Marrasttegen welke bevelen van in. hechtenisneming afgegeven zijn en de heeren LennoxBelmontet en L% Ghouzkodie gevat zijn geworden, zouden nog de heeren JabetMiran da li en de generaal Dubourg door de politie vervolgd worden. Er loopt een gerucht, dat men in stilte vier regeraenten van linie naaf Parijs doet optrekken. PARIJS den 29 november. De Moniteur behelst het volgende: Dezen avoud is eene van Lyon gekomen deputatieen bestaande ui| de heeren Cautier en Casenove, te Parijs aangekomen. De president Vaij den raad heeft haar ontvangen. Dezelve komt de hulp voor een deel der bevolking inroepen en maakt gewag van den over al in de stad geo- penbaarden wensch, van het gezag der wetten hersteld te zien. De uit alle departementen gekomen berigten blijven voortdurend geruststellend." Men verzekert, dat het gouvernement het plan heeft om de te Lyotj overtollige werklieden in andere, arbeiders ontbrekende, steden en plaat sen te verdeelen. De fabrieksteden zijn aangevraagd om op te geven of en hoeveel werklieden zij kunnen ontvangen. Men wil, dat de PruissisChe ambassadeur, de heer PHertherheden van zijn gouvernement de volmagt ontvangen heeft, om eene overeen komst betrekkelijk de algemeene ontwapening te teekenen. Dergelijke volmagt heeft ook de graaf HpponyOostenrijkschen ambassadeurvan zijn hof ontvangen. De geheime kruidfabrlekdie men ontdekt heefc, was te Belleville, in de straat Prè-Saint-Gervais gevestigd. Drie kisten heeft men jn be slag genomen. Men begroot qp 80 ponden de hoeveelheid kruiddie et dagelijks vervaardigd werd. Beursberigt Na op 68 fr. 60 geopenden tot 68 80 opge- loopen te zijnondervonden de 3 pets. weder eenen teruggang en ble ven na de beurs 68 fr. 50 (gevraagd). Het gouvernement heeft heden geene de minste officiële mededeeling gedaan; het publiek is dus in het onzekere omtrent den uitslag der Lyonsehe onlusten. De fondsen schij nen zich tot morgen ten twee uren op dezelfde hoogte te zullen sou teneren, Men denkt echter dat er geene echte berigten voor vijf of zes uren zullen bekend zijn aangemerkt men 25 of 30,000 man rondom Lyon moet zamentrekkendaarbij moet in het oog worden gehouden dat de stedenvan waar men troepen heefc ontbodenniec alle in d# telegrafische linie liggen; alvorens dus de troepen uit Grenoble, Auxer- re, Mafon, Dyon enz. vereenigd zijnmoet er noodzakelijk eenige tijd verloopen. Zoo even 4J uren verhaalt men dat de Lyonnezen den her tog van Orleans niet anders dan onverzeld van troepen of eskorte wil len binnenlaten, en nog wel onder conditie dat geene der werklieden het nederleggen der wapenen zou worden bevolen. jËtcbjetrlatibeti, MIDDELBURG den 5 december. Ip de zitting van de Tweede Ka- mer der Staten-Generaal van den 2 dezer, is ingekomen eene koninklijke boodschapten geleide van een ontwerp van wetwaarbij pit over weging van de bestaande onzekerheid of de omstandigheden zullen toe laten, om in 1832 de manschappen der nationale militie van de klassen van 1826 en 1827 te ontslaan, hijzondere bepalingen nopens de ligting voor het volgende jaar worden vastgesteld. Die ligtirig is daarbij be paald op één man van de 300 zielen. Voorts heeft de commissie tot de verzoekschriften in deze zitting ver slag gedaan op eenige stukken waaronder een door de gemeente-be sturen van het kanton Ond-Bejjerland ingediendtot woordenwisseling en eene hoofdelijke stemming aanleiding gaf. Het besluit der meerder heid streli.ee 01» dit verzoekschrift ter griffie neder te leggen.

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 1