N\ 144- MIDDE LBUUGSCHE Gvrn* w Donderdag i December 1831. NIEUWSTIJDINGEN. 5Dni4öehl«itt&. COrocUBrtüattjc. ^Icbctrlawbc». FRANKFORT tien 23 november. Den 16 isna eene ziekte van weinige dagen in den ouderdom van 74 jaren te Cobnrg overleden II. II. de prinses weduwe moeder van den regerenden hertog van Sak" se n.Co burg en van vorst Leopold, koning der Belgen. Men zal zich herinnerendat die prinses nog kort geleden een bezoek heeft afgelegd bij haren jobgsten zoon te Brussel Tijdingen uit Konstantinopel, van den 25 der vorige maand, hou den in dat de Porce de zeer gewigtige tijding had ontvangen dat Bagdad 1 :.,«.n»nmon nnr hot stormenderhand door de troepen des sultans was ingenomen. eu dat het hoofd der buurgenten, ZW-pacha, gevankelijk naar de hoofdstad over- gebragt werd. Een in de Fransche taal gesteld bulletinhetwelk een Volledig verhaal van het gebeurde bevat, is van wege den sultan aan t e diplomatie rondgedeeld. De Groote Heer Heeft de overbrengers dier tijding rijkelijk begiftigd, en bij die gelegenheid aan ecnige honderde krijgsgevangene Albanezen de vrijheid geschonken. De sultan had een Zwaar verlies geleden in den dood van den seliktar, een zijner hoogste staatsdienaren, welke bij hem in groote achting stond. Men had te Konstantinopel de tijding van het vermoorden van graaf Capo tT Istrtas ontvangen. De pest bleef nog steeds in die hoofdstad woeden. Er was een aanvang gemaakt met het herbouwen van het afgebrande Pera, doch tot hiertoe werden niet anders dan kleine houten huizen gemaakt. krachtens een bevel van den keizer van Oostenrijk zijn bijna alle personen, die op den Spielberg bij Brunn gevangen zaten, wegens het deelnemen aan de Italiaansche zamenzwering der Carbonari, in vrijheid gesteld De Poolsche vlugtelingen mogen allen zonder onderscheid van rang, hunne verblijfplaats in de Oostenrijksche Staten kiezen, behalve in Hongarije en Italië. LONDEN den 23 november. De geconsolideerden openden zich he- den mee 83J, daalden op 83, herstelden zich weder en bleven 83^ a J. De mai'kt is staande gehouden door de groote koopen welke geè'ffec- ttieerd zijn tot dekking op rescontre, welke morgen plaats zal hebben. Aller waarschijnlijks had men anders eene daling gehaddaar 's ko- nings proclamatie tegen de politieke vereenigingen veel ongenoegen ver- Wekt heeft. Men wacht met ingespannenheid de tijdingen uit Birming- ham, tegen welker vereeniging de proclamatie bijzonder schijnt gerigt te Zijn. De politieke clubs van Londen hebben verklaard, er geene nota van te nemen, daar zij de proclamatie beschouwen als niet op hen toe- Te Sunderiand hebben weder onderscheidene nieuwe aanvallen van - -•'-•te nlanr' fod j» PARIJS den 24 november. De koning heeft bij eene ordonnantie 114 officieren hersteld in de rangen, welke zij gedurende de regering der hon derd dagen hebben verkregen. ,De misnoegdheid over deze ordonnantie, alsmede over die der benoe- irfing van nieuwe pairs, is zeer groot. Verscheidene pairs zouden ver- klaard hebben gezind geweest te zijn om het ministerie te ondersteunen, doch na de ordonnantiën van gevoelen zijn veranderd. Een groot aan tal gedeputeerden heeft zich vereenigd 0111 een adres aan den koning op te stellen en zich daarin over de handelwijze der ministers te beklagen. Dit adres is door den heer Dupont a'e PEure op het bureau van de ka mer der gedeputeerden gebragcdoch acht der afdeelingen hebben be grepen, dat bet niet moest voorgelezen worden, en daarna is het in de vergaderzaal der 4de afdéeling nedergelegdom er onderteekend te wor den door die leden, welke daarmede instemmen. Men zegt, dat dit adres, na eenige noodige veranderingen in den vorm ondergaan te hebben en door een groot aantal afgevaardigden on derteekend den koning aangeboden zal worden. Men verhaalt, dat zich 133 leden der kamer voor en 227 tegen het adres hebben verklaard. Men spreekt van het zenden van bevelen aan eenige regementen om naar Parijs op te marcheren. Heden heeft een courier alhier de tijding aangebragt, dat te Lyon ernstige onlusten zijn uitgebroken, veroorzaakt door hooger loon-eischen- de zijdewerkers. De linie-troepen hebben op het votk vuur gegeven 50 menschen hebben het leven verlorende werklieden hadden twee stukken kanon bemagtigd. De gansche stad is in opschudding; de pre- fekt van het departement, die zich te midden der volksdrom had begeven, ten einde dezelve tot uit een gaan te overreden werd in een oogenbiik van alle kanten omsingeld en zou het slagtoffer der volksdrift geworden zijn zoo niet de gewapende magt hem in tijds ware te hulp gekomen. Heden ten 2 ure heeft de regering van Parijs het volgende aan de beurs doen aanplakken De bij het gouvernement ingekomen bijzonderheden nopens de te Lyon uitgebarsten troebelen leveren het duidelijkste bewijs dat er niets staatskundigs in die volksbeweging gelegen isen dat dezelve eeniglijk het geval is der ontevredenheid van eenige wevers met opzigt tot het nieuwe tarief hunner dagloonen. De departements-prefektdie een oo genbiik door de werklieden was ingesloten gehouden geraakte spoedig weder vrij. Men heeft alle maatregelen genomen, om eene geduchte magt onverwijld naar dat punt te doen oprukken. Op den 21 dezer luidde de brief van den prefektHet gezag is aan de wet verbleven.'''' Eene deputatie van 40 a 50 Lyonnezen heeft zich naar de kamer van gedeputeerden begevenwaarop een hunner zich tot den heer Montalivet rigtte, die verzekerd heeft geen later berigt dan het boven vermelde te bezitten. Daarna verzochten zij den gedeputeerde Prunelle om den heer C. Périer te vragen, of hij geene latere tijding uit Lyon had; de pre sident gaf echter hetzelfde antwoord als zijn ambtgenoot Montalivet. Dezen avond vertrekt de heer Prunelleafgevaardigde van Isêre naar Lyon, welks rnaire hij is. Op het oogenbiik van het aanplakken der depêche ter beurze zijn de 3 pet. tot 69 fr. 80 opgeloopen, doch schier even spoedig tot 69 fr. 10 terug 'gegaan, en ten 4! ure op 69 fr, 25 geblevenna de beurs kwam het effekt op 69 fr. 20. 7 uren des avonds. Veertig onzer nationale garden zijn te Lyon gesneu veld, ïrièer dan 150 gekwetstoveral heerscht moedeloosheid 5 Wêtiüéef zal dit schrikkelijk bloedbad eindigen PARIJS den 25 november. Op onze betirs van heden hdefSCllte de grootste confusie. In het zuidelijke gedeelte van dit rijk moet men, Zoo wordt verzekerd, in massa tegen het gouvernement in opstand gekomen zijn. Men wilde weten dat te Lyon Hendrik V tot koning uitgeroepen is, althans het schijnt zeker te zijn dat de insurgenten zich geheel mees ter van die stad gemaakt hebben de maarschalk Soult On de hertog Vatt Orleans zijn door den koning gelast om met eene armee van 50,000 mnii naar het zuiden te marcheren. Men vreest dat de opstand zich over het geheele zuidelijke Frankrijk zal uitstrekken. In den Moniteub van heden waarin de ordonnantie voorkomt waarbij de maarschalk Soult gelast wordt naar het zuiden te vertrekkenworden de oproerigen als losbandige Werk lieden, maar niet als Carlisten bestempeld. De heer Sebnstiani !s dd inte rim met de portefeuille van oorlog belast. Ten gevolge van al dezti ongeruste tijdingen hebben de koersen der fondsen heden eene aanmer kelijke daling ondergaan; de 3 pet. bleven 65 fr. 70; Napels 78 en da perpet. 54. De schrik ter beurze is welligt ook grooter dan de Zaak verdient. In bijzondere brieven uit Duitschland zou gesproken worden Valt eene ophanden zijnde bijeenkomst van een congres, zoo als dat van Carls- badmet oogmerk om afdoende maatregelen te nemen tegen de denkbeel» den van volksregering en omwenteling. De winter zou tot onderhandel in» gen over dit punt besteed worden. Er loopt een gërucht, dat de koning der Belgen zeer genegen Zijn zou om aan Frankrijk drie of vier vestingen af te staan. -Naar men verzekert heeft de keizer van Rusland niet alleen ver» boden paspoorten af te geven aan zijne onderdanen om naar Frankrijk te reizen, maar zelfs aan alle Russen, die zich in Frankrijk ophouden, doen gelasten om binnen zeer korten tijd naar Rusland weder te keefen. 's GRAVENHAGË den 27 november. Z. K. M, Prirts Frèdertk U gisteren avond van den Helder alhier teruggekeerd. Bij besluit van deil 23 dezer heeft Z. M. het navolgende bepaald» 1. Het zal aan de leden van den isten bati der schutterijen, welke, tot de dienst bij de mobiele schutterijen reeds zijn of nader mogtCn wordett opgeroepen geoorloofd zijn zich in gemelde dienst te doen vervan gendoor leden van de schutterij, indezelfde gemeente, die, tijdetti hunne primitive inlijving bij dezelve, reeds gehüwd of* weduwenaars met kind of kinderen waren, en alzookrachtens art. 28 der wet van den 11 april 1827, Staatsblad iio. 17), tot den 2den en 3den ban van dett landstorm behooren. 2. De plaatsvervangingen van dezen aard zulleneven als alle andere bij mobiele schutterijenaan de goedkeuring van deii gouverneur gead» sisceerd met twee.leden van de nedjtuue£gde..Siatea-„Wjflnteg.jJ'jdgrw.fft* 18 van ons besluit van den 4 october 1830 {Staatsblad no. 61) Vervat, inzonderheid ook dat de plaatsvervanger, bijaldien hij 'gehuwd 18teil genoege van voormelde commissie, zal moeten doen blijken, dat voorde behoefte van deszelfs huisgezin gedurende de geheele active dienst, is gezorgd, en wijders alle bepalingen, in ons besluit van den 29 novem» ber 1830 Staatsblad 110. 83) omschreven. 3. Ilijdie een lid van den 2den of 3den ban der schutterij zijnef ge» meente tot plaatsvervanger zal hebben gesteld, rieemt daardoor niet alleen op zich, alle, aan de geremplaceerden bij dè mobiele schutterijen, bij artikel 18 van ons besluit van den 4 october 1830 Staatsblad no. 62) opgelegde verantwoordelijkheid maar zal almede gehouden zijn zoo lang zijn plaatsvervanger bij de mobiele schutterijen dient, alle schutterlijke diensten in de gemeente zelve, en zoo noodig buiten de gemeente, uit te oefenen, als waartoe zijn plaatsvervanger, bijaldien hij niet als zooda nig ware opgetreden zon zijn verpligt geweest. Een brief uit St Helena te Amsterdam ontvangen, bevestigt de reeds vroeger gemelde tijding van de slooping der Engelsche factorij op kanton in China. De daar allernaast gelegen Ilollandsche factorij had daarbijzoo ver men heeft kunnen vernemen niets hoegenaamd gele den wat de Chinezen zoo verwoed op de Engelschen heeft gemaakt, scheen nog niet bekend te zijn. Men verwachtte dat het Britsch gouver nement eene oorlogsvloot derwaarts zou zenden, ten einde satisfactie te erlangen, Van Lima zijn berigten welke melden dat aldaar weder eene mi litaire omwenteling heeft plaats gebad. MIDDELBURG den 30 november. Naar wij uit Vlissingen vernemen heeft de equipage van Zr. Ms. schepen op de Schelde welke voor de scheepsdienst kan gemist worden, bestemming bekomen oiii de dienst in en buiten die vesting te helpen waarnemen. Berigten uit Brussel, van den 26, behelzen het volgende: Koning Lodewyk Philips heefc reeds het op den 15 növembef tus- schen de vijl groote mogendheden en den koning der Belgen gesloten traktaat geratificeerd. Deze ratificatie is den 21 alhier aangekomen en onverwijld, door middel van eenen door den generaal Belliard afgezon den courier aan den Franschen ambassadeur te 's Grnvenhage overgemaakt. Koning Leopold heeft, van zijnen kant, dat traktaat op den 22 dezer ge ratificeerd. Men verzekert, dat de heeren Osy en Rittwegerde laatste directeur van de bank alhiernaar Londen zullen Vertrekken Om aldaar over eene geldieening te onderhandelen. Ons budjet over 1832 beloopt 40 millioen de wegen eri middelen, volgens die van 1831 berekend, bedragen slechts 29 miliioen, hetgeen een deficit van 11 millioen maakt. In deze begrooting zijn geenszins berekend, noch de 9,400,000 guldens voor achterstallige Sethesters noch het amortisseraenthetwelk moet worden daargesteldóm de schuit! af te lossen waarmede de 24 artikelen ons belasten. Indien Belgie genoodzaakt was on1gedurende het volgend jaar, hec leger te houden op den voet, waarop het thans is, zon men, ((1 plaats van een deficit van elf millioen, een deficit van 30 mitticfen vinden. Met angst ziet men den naderenden winter in Belgie te gemoet. De armoede wórdt in de verschillende gemeenten van dag tot dag grOoter eu het getal der behoeftigen groeit steeds aan. Vele liedeu, die ln tien

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 1