MIDDELBURG SCHE COÜEAN Tl, - N\ 142. Zaturdag NIEUWSTIJDINGEN. ^cfeerlattbett. 26 November 1831. LONDEN den 30 november. Gisteren na den middag is er kabinets raad gehouden, met oogmerk om te bepalen tot wanneer het parlement geprorogeerd zal worden en of het geprorogeerd worden zal tot den juisten dag, waarop het tot afdoening van zaken vergaderen zal. Het schijnt vrij zekerdat het parlement niet voor kersmis vergade ren zal. Dien ttisschentijd zouden de ministers zich ten nutte moeten maken om het doorgaan der hervormings-wet in het hoogerhuis te ver zekeren. Men gelooft, dat eene benoeming van nieuwe pairs volstrekt noodig zijn zal om de partij der ministers te versterken doch tevens dat de regering hieromtrent nog tot geen besluit gekomen is terwijl door sommigen het gerucht verspreid wordt, dat de koning zich tegen dusdanige benoeming verklaard zou hebben, dat echter door anderen, we der wordt tegengesproken. Ten gevolge van de buitengewone vertraging in de aankomst der brievenmalen van Holland en Hamburghebben gisteren eenige kooplie den die belang hebben bij den handel met Holland en de Oost-zee, des wege eene memorie aan den hertog van Richmond aangeboden. Van Sunderland zijn de berigtenmet betrekking tot de ziekte wederom niet zoo gunstig. Drie dagen geleden waren er zes menschen zeer plotseling gestorven en eenigen door de cholera aangetast. Volgens depêches van den Engelschen consul-generaal te Lissabon was alles aldaar zeer rustig, en werkten de aanhangers van dom Miguel ijverig aan de toebereidselen van defensiebij aldien Portugal mogt aan gevallen worden. Dom Miguel heeft den Engelschen vice-consul te Coimbra, een portugees van geboorte, doen in hechtenis nemen, en ge weigerd deswegens aan den Engelschen consul-generaal eenige ophelde ring of genoegdoening te geven. Heden zjjn er couranten uit Brazilië gekomen tot het einde van september. Daarin is geen nieuws van eenig aanbelang te vinden. *s GRAVENHAGE den 2a november. Z. K. H. de Prins van Oranje keert heden nacht weder naar het hoofdkwartier te 's Hertogenbosch. IIH. KK. HH. de Prins en Prinses Albert van Pruissen zouden, naar men zegt, in het begin der volgende maand naar Berlijn vertrekken. De koninklijke boodschap ten geleide van twee ontwerpen van wetin de vergadering van de Tweede Kamer der Staren-Generaal van maandag ingekomen luidt aldus Edel Mogende Heeren De openingen welke onlangs aan uwe vergadering onzentwege gege ven Zijn, zullen U Edel Mog. hebben doen deel en in de overtuiging, dat de stand der onderhandelingentot regeling der voorwaarden van scheiding tusschen Holland en Belgie, nog geen genoegzaam uitzigt geeft op het zeer spoedig daarstellen eener schikkingbestaanbaar met de be langen, de eer en de onafhankelijkheid van Nederland. Hoe smartelijk het voor ons ook zijonze getrouwe onderdanen tot ilieuwe opofferingen te roepen, zoó mogen wij, bij zulk eene overtui ging niet denken aan eenige vermindering der buitengewone krachten welke, tot handhaving van Vlands regten door de natie met de loffelijk- ste bereidwilligheid zijn daargesteld en met voortdurende geestdrift aan het Vaderland gewijd wordenzij zelve geeft ons het voorbeeld eener waardige navolging van de edele standvastigheid der voorvaderen, en dan kan ons besluit, bij het herdenken aan den Eersten Willem en, even als bjj,, ons vertrouwen stellende op den Almagtigen Godniet twijfelach tig zijn. Naar aanleiding van die beschouwingen, bieden wij U Edel Mog. hiernevens de ontwerpen aan der wettelijke bepalingenwelke ons meest geschikt zijn voorgekomen om de buitengewone behoeften, die uit de te genwoordige omstandigheden kunnen voortvloeijen verder te regelen en in de bestrijding derzelve te voorzien; deze ontwerpen zijn van eene memorie tot nadere toelichting vergezeld. En hiermede, Edel Mog. Heeren, bevelen wij u in Godes heilige bescherming. *s Gravenhage den 21 november 1831. (Geteekend) WILLEM. Het eerste der voorgestelde ontwerpen strekt offi in de noodzakelijk ste staatsbehoeften voor 1832 te voorzien, welke het gevolg mogten zijn van den voortdurenden staat van oorlog en het voldoen van de ren ten van dat gedeelte der openbare schuld, hetwelk later door Belgie .zal moeten worden gedragen; ten dien einde wordt er voor de marine 3§. voor finantien ruim 10 en voor oorlog 31J millioen guldens, te za aien 45,242,262 aangevraagd, welke door de middelen gedekt zullen worden die in bet tweede ontwerp zijn vervat. Dit tweede ontwerp is in twee gedeelten gesplitst en behelst de bepa lingen, om door vrijwillige deelneming, of door eene heffing a don gratuit op inkomsten en bezittingen, in de buitengewone staatsbehoeften te voorzien. De vrijwillige deelneming zal bestaan in eene vrijwillige inschrijving in het grootboek te Amsterdam, waarvan het bedrag 138,000,000 niet zal mogen te bovengaan, hetwelk, behalve tot dekking der boven vermelde 45 millioenenzal dienen tot intrekking van schatkistbil jetten der obligatien van 5 pet. en der anticipatie-biljetten. De uit, te geven obligatien zullen eene jaarlijksche rente van 5 pet. geven be taalbaar 1 april en 1 october; de inschrijvingen zullen kosteloos geschie den voor sommen van 20001000 500 en f 200 te Amsterdam b,ij den Rijks-kassier en bij zijne verschillende agenten in de hoofdplaat sen der provinciën, bij welke, des verkiezende, de fournissementen zullen kunnen plaats hebben. De bestuurders over het tegenwoordig te Amsterdam gevestigde grootboek zullen het toezigt over de nieuwe lee- ming hebben. Wanneer de inschrijvingen het vereischte bedrag mogten te boven gaan, zullen die van de laatste dagen der inschrijving gehouden worden voor vervallen. Van 1833 af zal men bij de staatsbegrootingen de som bepalen, welke tot amortisatie der leening zal worden besteed. Zoo de deelneming niet toereikende mogt zijnzal het den Koning vrij staan eene nieuwe te openen doch tegen minder voordeelige voorwaar den; zullende het ingeschreven bedrag worden aangenomen. De termij nen van de fournissementen zullen nader worden bepaald. ie bf' Bij het tweede gedeelte der voordragt wordt voorgesteld het doen plaats hebben, des noodsvan eene heffing of don gratuit op bezittingen en inkomsten, welke in zekere verhandeling en met eenige uïtzonderln. gen, naar een tarief, van alle ingezetenen gevorderd en in tien termij nen zal voldaan worden. 's GRAVENHAGE den 23 november. De Tweede Kamer der Staten- Generaal is heden ten elf ure vergaderd. Zijne Excellentie de minister van finantien was in de vergadering tegenwoordig. Op een ingekomen boekwerk is het gewoon besluit genomen, terwijl een aantal ingekomen verzoekschriften, genoegzaam allen betrekking hebbende tot de voorge stelde belastingen, naar de commissie tot de petitiën zijn verzonden. Vervolgens zijn de discussien geopend over het ontwerp, ter verhoo ging van het kapitaal in obligatien k 5 pet. met een millioen guldens. De processen-verbaal van de beraadslagingen der afdeelingen van de Tweede Kamer der Statcn-Generaal over het ontwerp van wet, tot vaststelling van eene begrooting van staats-behoeften voor 1832, zijn thans gedrukt en aan de leden rondgedeeld zij beslaan niet minder dan 67 pagina's. Z. M. heeft den hoogleeraar M. S. du Puite Leiden, benoemd tot ridder van den Nederinndschen Leeuw. De baron van Heeckeren van de C/oesekommandeur der orde van den Nederlandschen Leeuwopper-jagermeester van Z. M.is, op den huize klein Biljoenbij Velp, in den ouderdom van 63 jaren overleden. Uit Amsterdam wordt tegengesproken, dat het huis van den heer Zeldenrustmet gas is verlicht geworden, zoo dat gevolgelijk de brand daardoor niet kan ontstaan zijn. MIDDELBURG den 25 november. Heden is van hier naar Vlissingen gemarcheerd, de 3de, 4de en 5de kompagnie van het 3de bataillon'mo- biele Zeeuwsche schutterij, onder bevel van den majoor Bezieren in de garnizoens-dienst vervangen door den aden ban der schutterij dezer stad. Naar wij vernemen wordt alhier een bataillou Noord-Brabandsche schutterij gewacht. Men verzekert dat Zr. Ms. schip de Zeeuw, onder bevel van den kolonel Rijk, de Schelde zal afkomen, en vooreerst voor Vlissin gen zal blijven liggen Ook zouden, ingeval van ijsgang, de overige oor logschepen en kanonneerbooten de Schelde afkomen en in de vesting bin- nenloopen. De Engelsche stoomboot the Superb is eergisteren van des- zelfs quarantaine ontslagen, en van voor Rammekens naar zee vertrokken. Volgens berigten uit Rusland, wordt de reis van keizer Nikolaas naar Moskau met staatkundige oogmerken in verband gebragt, en zou dezelve voornamelijk ten doel hebben om de opgewondene stemming van den oud-Russischen adel tegen de Polen, en de bevrediging van dat rijk te matigen. Het schijnt eene zeer moegelijke zaak voor den keizer te zijnom den partijgeest en volkshaat tegen de Polen in toom te houden en keizer Nikolaas wordt, hierdoor iti ruim zulke njoeijelijke omstandig heden gebragt als koning Lodewijtt Filips, ten aanzien van de binnenland- sche partij in Frankrijk en zijne betrekkingen met de vreemde mogend heden. Uit Parijs wordt gemelddat de kamer der afgevaardigden het door eene commissie gewijzigde voorstel van den heer de Bricqueville tot verbanning van Iiarel X en zijne afstammelingen heeft aangenomen en dat de doodstraf, uitgesproken tegen de familie Bonaparte, welke in Frankrijk mogt terugkeeren, wordt ingetrokken. In de Vendée is de gra vin de la Rochejaquelin op eene prachthoeve gevangengenomen; men heeft bij haar eene aanzienlijke som gelds, buskruid en wapenen gevonden maar de gravin moet de waakzaamheid der politie hebben weten te mis leiden, cn is verdwenen. Er liepen weder geruchten als of de cho lera te Calais zou ontdekt zijn. Uit de Belgische berigten blijktdat de kennisgeving van de erken ning van Leopold door de conferentie, in Brussel weinig vreugde of deelneming gevonden heeft. De abt de Foere heeft in de kamer der afgevaar digden voorgesteld 0111, van wegens de kamer, dien vorst, met het ge sloten traktaat geluk te wenschen; de président merkte hierop aan, dat dit nog ongepast zou zijn, maar dat ieder lid afzonderlijk vrijheid had om hierin naar welgevallen te bandelen waarbij dit dan gebleven is. Den volgenden dag heeft Leoppld de gelukwenschingen van verschei dene burgerlijke en militaire autoriteiten ontvangen toen de minister de Brouckere de generaals en hoofd-officieren voorstelde, zeide hij, dat de koning op het leger zou kunnen rekenen als Holland doof bleef voor de vredes-voorslagen waarop Le0poIdmiwoordde dat hij minder dan ooit geloofde tot de wapenen de toevlugt te moeten nemen, en dat hij dacht dat de zaken zonder bloedstorten zouden geschikt worden. Onder het artikel Neuchdtel leest men, in het Journal de la Haye% het volgende: Een bijzondere brief meldt onsdat de buitengewone commissaris van den koning van Pruissen, de heer de Bfuel te Netichfttel zeer veel wijsheid en eene lofwaardige standvastigheid heeft aan den dag gelegd. „De herstelling van het wettig gezag is de wensch van den geaebten commissaris, en deze wensch zal welhaast vervuld zijn. Een der hoofden van de rebellen is gearresteerd en in de gevangenis te NeuchAtel gebragt; het was de advokaat l-hmbertwelke men te Chaux-de-Fonds js meester geworden. Het wettig gezag zal aan de muiters niets toegeven, en or zal te Neuchatel piet gezegd worden dat de opstand eene regtvaardiga zaak en de verbanning der koningen eene natuurlijke gebeurtenis is. De getrouwe onderdanen zullen in dat land niet verlaten noch de oproerma kers vrienden en broeders genoemd wordenwant er is te Neuc,hfttel geene conferentie." Een brief uit 'sHage, in de Allg. Augsb. Zeituneluidt aldus,r „Het status quo dat Hollands en Belgies geldmiddelen uitput, blijft in treurige eenvormigheid steeds voortduren. Dit is het werk der confe rentie maar de Voorzienigheid zou de nietige berekeningen eener hui chelende diplomatie zeer wel kunnen te leur stellen, en uit de over maat van rampen een onverhoopt geluk doen voortgaan, Wij Hollanders toonen hoe langer hoe meer, dat onze oude spreuk: Eendragt maakt magtnog altijd de onze blijft. Onze voorvaderen hadden zich het regc verworven om die spreuk te voeren, toen zij de meestberoemde repu bliek des nieuwen Europa's grondvesteden. Ook wij hebben ons ditregc verworveu en het bewaard, en waren volijverig bereid om een nieuw

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 1