MIDDELBURGSCHE COÜS n%iS N\ 141. rkfi Donderdag 21 November 1831. Clbnctrtcnfic. 5Kcm»i00Cüiii0. ü3UuÏJjC0tcbitt0. NIEUWSTIJDINGEN. (Otrcot-IKntfonic. Jratifcirtjft, £tcbcvtanbctt. .wr- *58? Burgemeester en wethouders der stad middelburg, in Zeeland, brengen ter kennisse van dezer Stads Ingezetenen, dat in de Garnizoens Ziekenzalen alhier eene groote behoefte bestaat aan geschikte Personen, tot het oppassen der Zieken, aldaar verpleegd wor dende, en dat Hun-Ed. Aclitb. door den Heer Generaal-MajoorProvin cialen Kommandant, zijn verzocht, om derzelver pogingen met die van Zijn Wel-Ed. Gestr. te vereenigen, om in het belang der Verdedigers van het Vaderland het noodige getal Oppassers te engageren, ten einde de Zieken in derzelver hulpbehoevende omstandighedende noodige oppas sing te doen genieten Ten dien einde noodigen Burgemeester en Wethouders zoodanige Per sonen uitals daartoe genegen zijn en de noodige geschiktheid bezitten om zich tot Zieken-Oppassers in de Garnizoens Ziekenzalen binnen deze Stad aan te bieden op het daartoe van Gouvernements-vvege bepaalde van 30 Centen daags, en vrijen Kost; kunnende men zich, tot de aan gifte daartoe ter Secretarie dezer Stad dagelijks Zon- en Feestdagen uitgezonderd vervoegen des morgens van negen tot des middags ten twee urenten einde de namen en kwaliteiten op te geven en nadere in lichtingen te ontvangen. Gedaan te Middelburg, den 17 November 1831. Burgemeester en Wethouders voornoemd L A N T S H E E R, L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, C ATS, Loco-Sccretarii. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, Hoofdplaats der Provincie Zeelandbrengen bij deze ter kennisse van de Ingezetenen dezer Gemeente, dat door den Heer Staatsraad Admini- strateur van het Kadaster, eene geringe wijziging in het Karteren der achter de Iluizen gelegene Tuinen en opene Plaatsen is voorgeschreven, en noodigen dienvolgens dezelve uit, om de daarmede te belasten Land meter van het Kadaster, in hunne Woningen toe te laten; zullende met de bedoelde werkzaamheden tegen den 25 dezer maand een aanvang wor den gemaakt. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den ai November 1831. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LANTSHEER, L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, C A T S Loco-Secretarii. De ondergeteekende fungerend Militaire Onder-Intendant, belast met het toezigt over de Garnizoens-Ziekenzaal te Plissingenzalingevolge bekomen magtiglng van Zijne Exc. den Heer Directeur-Generaal van Oor log, bij inschrijving aanbesteden, de onderstaande Goederen, als: 164 Wollen SLAAPMUTSEN; 340 Blaanw Katoenen HALSDOEKEN, en 80 paren Vetlederen MUILEN. De voorwaarden van Aanbesteding, waarin alles breedvoeriger is om schreven, zullen ter lezing leggen, bij den Kapitein voornoemd, ten Huize van Mejufvrouw Petrinckop den NteuwendijkNo. 110, op den 26, 28, 29 en 30 dezer maand, van des morgens 9 tot 12 uren; zullende den 1 December 1831 de Bil letten geopend worden. De Kapitein voornoemd KRIESFELD. FRANKFORT den 1/november. De levendige courierwissel tusschcn het kabinet van Weenen en Parijs houdt steeds aan. Men meent, dat dc on derwerpen daarvan zijn de algemeene ontwapening en de Poolsclie aan gelegenheden. Vele der Poolsche officieren, die op Oostenrijksch grond gebied geweken zijnhebben paspoorten van den Franschen gezant te Weenen ontvangenten einde zich naar Frankrijk te begeven, Wat de ontwapening betreft, zijn uit Frankrijk de stelligste verzeke ringen ontvangen, dat men dezelve aldaar dadelijk na de definitive veref fening der Belgisch-Hollandsche geschillen zal aanvangen en alsdan het voorbeeld van Oostenrijk zal gevolgd worden. Er is derhalve gegronde hoop voorhanden dat de groote militaire magt welke de Europesche mogendheden op de been hebben binnen kort aanmerkelijk zal kunnen verminderd worden, als ook de lasrèn der volken. LONDEN den 18 november. Gisteren namiddag is er op bet bureau van btiitenlandsche zaken een kabinetsraad gehouden die vier uren lang heeft geduurd. De gevolmagtigde ministers der vijf Mogendheden en de gevolmagtig- de van Belgie hebben dingsdag avond een traktaat geteekend, inhoudende de vier en twintig artikelen, die door den koning van Belgie aangenomen zijn. Men is hier nog steeds in het onzekere omtrent bet besluit van den koning der Nederlanden ten aanzien van de vier en twintig artikelen der Conferentie. Dingsdag avond zijn depêches verzonden door de Russische en Pruis- sische ambassades. Woensdag is de prins de Talleyrand van Londen naar Brighton gegaan, waar de koning thans zijne residentie houdt. Het schijnt nog niet uitgemaakt of het ministerie tot eene benoeming van nieuwe pairs zal overgaanten einde de hervormings-wec bij het Hoogerhuis door te drijven. Dezer dagen heeft zich het gerucht verspreid, dat er eene verande ring in het ministerie ophanden was en zelfs dat de graaf Grey reeds zijn ontslag had gevraagd. Van den kant der regering is dit tegengesproken. Nog weet men niét hoe het met de Portugescbe schependie in beslag genomen zijn afloopen zal. De berigten uit Vlaanderen zijn van een zeer ongunstigen aard. Dé armoede is er groot en vermeerdert nog dagelijks door het onderbond van liet legerterwijf vele inwoners buiten staat zijn in luinne eigene behoeften te voorzien. PARIJS den 15 november. Het ministerie is verdeeld ten aanzien van de wet tot erkenning der gedurende de honderd dagen verleende rangen en belooningèn. De heeren SoultSèbastiani en Montalivetzijn voor de bekrachtiging; de liecren PérierLouisBar the en d'/lrgout, zijn van een tegengesteld gevoelen, terwijl de lieer de Rigry zich nog niec heeft verklaard. In eene der laatste zittingen van de afgevaardigden deswege aangespro ken, heeft de heer Péricr geantwoord, dat het strijdig was met liec- voorregt der kroon eenige vraag in dezen te doen. Men gelooft, dat de koning ten slotte, welligt ook niet geheel zon der buitenlanuschen invloed, zijne goedkeuring aan de genoemde wet zal weigeren. Volgens een ministerieel blad, zou de conferentie, tot geene krijgs- middelen tegen Oud-Nederland hare toevlugt durvende nemen, uit vrees dat dit de oorlog in geheel Europa zou ontsteken, als een middel van bedwang tot de erkenning van Leopold en Belgie besloten hebben. Dien volgens zouden de gezanten van Belgie aan de vijf groote hoven worden toegelaten. Het blad besluit met te zeggen, dat het Fransche leger, op de eerste voorwnartsche beweging der Hollanders, zijne stellingen in Belgie zou hernemen. Het aantal Poolsche uitgewekenen groeit hier en in de steden van het Noorden meer en meer aan. Sommigen hunner hebben reeds een ontwerp gevormd tot liet oprigten van een Franscli dagblad in deze stad, onder den naam van le Polonais. Volgens berigten uit Algiers moet de verrassing van Bona door de Arabieren het teelten zijn geweest tot eene vereeniging van onderschei dene talrijke benden tegen de Franschen. Dientengevolge schijnt ons gouvernement dan ook de noodzakelijkheid te hebben gevoeld vanonaf hankelijk van eenig besluit tot het al of niet blijven behouden van Al giersmaatregelen te nemen tot oogenblikkelijke handhaving van ons ge zag in dien staat. Al de regemetitendie zich thans in Algiers bevin den, en die hetzij door de onophoudelijke gevechten met de Arabieren, hetzij door ziekten, zeer gedund zijn, zuilen door versche regementen vervangen worden, waarvan er reeds eenige onder weg zijn. Eene niet onaanzienlijke vermeerdering van geschut schijnt insgelijks naar Algiers te worden gezondenaan het hoofd der geheele artillerie is gesteldde ko lonel Eduard Reyvan Grenoble. 's GRAVENHAGE den 21 november. In de zitting van de Tweede Kamer der Stnten-Generaal van heden is gelezen eene koninklijke bood schap, begeleidende twee ontwerpen van wet ter voorziening in de uit gaven welke de voortdurende staat van oorlog over 1832 mogt verei- schen, en tot dekking dier uitgaven. Deze koninklijke boodschap is naar de afdeelinge» verzonden, en houdt hoofdzakelijk in, dat het Z. M. smart op nieuw tot opofferingen van het getrouwe en bereidwillige Ne- derlandsche volk zijne toevlugt te moeten nemen doch dat het belang en 's Lands welzijn vorderenom steeds met standvastigheid op den in geslagen weg te blijven voortgaanter handhaving der eer en onafhan kelijkheid van Oud-Nederland terwijl men met vertrouwen het einde van den tegenvvoordigen staat van zaken aan den Almagtigen moet overla ten, met wiens ondersteuning dit einde niet twijfelachtig kan zijn. Namens de centrale afdeeling zijn drie rapporten uitgebragt alsbe trekkelijk de verhooging van het kapitaal in obligatie» h'5 pet.; de aflos sing der schatkist-biljettenen wegens den aankoop en de aflossing der schuld in 1832. De president stelde voor, om de discussie over deze ontwerpen van wet tegen aanstaanden woensdag, ten 11 uren, te bepalen. De heer van Rcenen wensclite die discussie provisioneel uitgesteld te zien uit hoofde van het naauwe verbanddat tusschen die ontwerpen en de heden ingekomene wetten bestond de vergadering besloot echter na eenige discussie bij hoofdelijke omvraag, tot het voorstel van den voor zitter, waarna de zitting op woensdag morgen werd bepaald. Op last van den directeur-generaal voor de marine, is bekend ge maakt, dat het eiland Rottum provincie Groningen, als verdacht wordt beschouwd, en dat de daarmede in gemeenschap geweest zijnde schepen, in de havens van dit rijk binnenkomende, aan eene quarantaine van tien dagen worden onderworpen. Op den 15 dezer is te Grave aan de gevolgen van cenen aanval van beroerte, in den ouderdom van 75 jaren, overleden de hoog edel gestrenge heer Engelbert George van der Plaatin leven gepensioneerd generaal-majoor der genie, ridder van de militaire Willems-orde 3de klas se en van de Koninklijke orde van den Nederlandschen Leeuw. AMSTERDAM den 21 november. Onder de menigvuldige gissingen nopens de oorzaak van den geweldigen brand die in den nacht van den 13 dezer het in de Kalverstraatdoor den winkelier Zeldenrust bewoon de huisonder de reeds bekende zoo zeer noodlottige gevolgen heefc in den a'sch gelegd wordt arwigevoerd dat door het ongelukkig huisge zin vergeten zoude geweest zijn de gasbuizen door welke de winkel werd verlichtdigt te schroeven, alvorens zich ter rust te begeven, ten welker gevolge het huis met eene kolom gas zoude zijn gevuld gewor den, die zich eindelijk aan het welligt in eene der kamers gebrand heb bende nachtlicht moet hebben ontvlamd. Dit vermoeden schijnt niet ge heel onwaarschijnlijk daar de heer Zeldenrust verklaart een oogenhlik vóór de noodlottige uitbarsting zich ais door stiklucht te hebben benaatnvd gevoeld, en voorts, als het ware, eene ontploffing te hebben waarge nomen. Hierdoor zoude het dan ook te verklaren zijn dat eene zelfde groote vuurkolom geheel het huis van beneden tot boven en van voor tot achter, plotseling vervulde. Wat nu van deze zaak zijn moge, 'zoo hebben wij het belangrijk genoeg geacht deze gissing mede te doelen., niet twijfelende of de met gaslicht hunne woning verlichtende huisge zinnen zullen hierdoor op het wel sluiten der gasbuizen worden opmerk zaam gemaakt. MIDDELBURG den 23 november. De Belgische dagbladen bevesti gen de tijding van de erkenning van vórst LetyolS als koning der Beiy.en, door de gevolmagtigden der vijf mogendhedente Londen op den 1 dv- zer maand. De heer de Meulcnaere heeftju do zitting van de afgevaa?-

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 1