N\ 1S9. MIDDELBERGSCIIE C O ÜRAN T. jfraitfcrijfc. Zaturdag ^bweeicntrtf. QUnbegtcbittgctt. ï&örpö iltarttticrsf. 4faiUi00cmcnt. NIEUWSTipiNGKN. 3Duit0chl<utb. 19 November 1831. jüebetrlanbett.. Burgemeester en wethouders der stad middelburg, in Zeelandbrengen rer kennisse van dezer Scads Ingezetenen dac in de Garnizoens Ziekenzalen alhier eene groote behoefte bestaat aan geschikte Personen, tot het oppassen der Zieken, aldaar verpleegd wor dende, en dat Hun-Ed. Achtb. door den Heer Generaal.MajoorProvin cialen Kommandant, zijn verzocht, om derzelver pogingen met die van Zijn Wel-Ed. Gestr. te vereenigenom in het belang der Verdedigers van het Vaderland het noodige getal Oppassers te engageren, ten einde de Ziekenin derzelver hulpbehoevende omstandighedende noodige oppas sing te doen genieten Ten dien einde noodigen Burgemeester en Wethouders zoodanige Per sonen nitals daartoe genegen zijn en de noodige geschiktheid bezitten om zich tot Zieken-Oppassers in de Garnizoens Ziekenzalen binnen deze Stad aan te bieden op het daartoe van Gouvernements-wege bepaalde van 30 Centen daags, en vrijen Kost; kunnende men zich, tot de aan gifte daartoe ter Secretarie dezer Stad dagelijks Zon- en Feestdagen uitgezonderd vervoegen des hiorgens van negen tot des middags ten twee urenten einde de namen en kwaliteiten op te geven en nadere in lichtingen te ontvangen. Gedaan te Middelburg den 17 November 1831. Burgemeester en Wethouders voornoemd LANTSHEER, L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, C A T SLoco-Secretarii. Door den Heer Directeur-Generaal van Oorlog, zal, op den 24. No vember 1831 aan de minst-inschrijvenden in het openbaar worden aanbe steed de leverantie van 9,000 Eenmans Wollen Dekens, voor het Militaire Nachtleger, ïri negen perceelen, ieder van 1000 stuks. 13,500 Blikken Veldflessen, in zes perceelen, ieder van 2250 stuks. 2,400 Zesmans Blikken Kookketels, met Deksels, in vier per ceelen, ieder van <5oo stuks. 13,500 Lederen Draagriemen voor Veldflessen, in zes perceelen, ieder van 2250 stuks en 2,400 Zakken voor Zesmans Blikken Kookketelsin twee per ceelenieder van 1200 stuks. Volgens de voorwaardenwaarvan de gegadigden ook ter Griffie van het Gouvernement van Zeeland kennis kunnen nemen. Op Donderdag den 24 November 1831, des voormiddags jo uren, zal te BRESKENS, in het Gouden Kanonpubliek worden aanbesteed Het vernieuwen en tot 1 Junij 1833 onderhouden der Kramwer- ann den Polder Baarzande c. a. Het bestek ligt ter lezing bij den Ingenieur K. Schraver, te Breskens, alsmede bij de Dijks-Directie van den Polder voornoemd. De COMMISSIE tot uitdeeling van SPIJS aan Minvermogenden, te Middelburgzal, op Woensdag den 23 November aanstaande, des mid dags om 12 uren preciesin het gewoon Lokaal vaceren tot aanbeste ding van het voor dezen Winter benoodigde VLEESCH. Zullende op geene Biljetten van Inschrijving worden acht gegevenwaarvan de In schrijvers niet in Persoon tegenwoordig zijn. De Conditiën van aanbesteding liggen, van heden af, ter bezigtigitig in voorschreven Lokaal. Middelburg, den 16 November 1831. Namens de Commissie voornoemd, H. DU BUISSON BÊCIUS Secretaris. EERSTE DIVISIE. De BROOD COMMISSIE der iste Divisie van het Korps Mariniers, in garnizoen te Klissingen, zal, onder nadere approbatie van het Depar tement voor de Marine, ten overstaan van den Plaatselijken Komman dant, op den 25 November 1831, aanbesteden: De Leverantie van het benoodigde MUNITIE-BROOD voor den jare 1832. De voorwaarden dezer aanneming liggen ("van den 18 tot en met den 25 November), van 'smorgens 10 tot 'snamiddags 12 uren, ter lezing op het Bureau van den Plaatselijken Kommandant en-dat van den ïsten Luitenant Kwartiermeester van bovengemeld Korps. Bij Vonnis der Regtbank van Koophandel zitting houdende te Mid delburg in dato 17 November 1831, is AUGUSTINUS BOS, Brood bakker, wonende te Middelburg, in de Noordpoortstraat, Wijk M.No. 7, verklaard te wezen in staat van. Faillissement, en is de dag der ope ning gereserveerd. Tot Commissaris is benoemd, de Heer Regter N. IJ. Voorzee de Vries en tot Agent de Heer P, de Maret Tak, Procureur, wonende te Mid delburg. Voor Extract Conform J. BAL SNIJDERS, Cs. Griffier. BERLIJN den 12 november. De Poolsche generaal Stryfenski heeft zich met de reserve der Poolsche ruiterijdie onder zijne bevelen stond, onvoorwaardelijk aan het gezag van Z. M. den keizer van Rusland on derworpen. Z. M. heeft daarop dien generaal en de officieren van zijn korps volkomen vergiffenis geschonken. Uit het proces van den vaandrig Chlopickidie door een krijgsraad als landverrader tot verlies van zijn rang en adeldom en tot verbanning naar Siberie veroordeeld is geworden blijktdat die officier sedert meer dan tien jaren zijn eed als krijgsman en onderdaan ontrouw geweest is. Bij het uitbreken van den opstand in Warschau werd liji secretaris van hec oproerig genootschap der zoogenaamde wakende broeders en later nam hij het bestuur daarvan op zich in naam van zijnen oom den generaal Chlo picki. Ook is bewezen dat hij aan de zamengezworenen alle de be velen en bewegingen der armee verraden had. Den 4 dezer waren te Warschau op nieuw eenige lieden door de cho- lera aangetast. PARIJS den 12 november. De zitting der afgevaardigden van heden is gewijd geweest aan het aanhooren van petitiën een derzeive, betrek kelijk de overvoering naar het pantheon van de overblijfselen des maar schalks Ney wekte de algemeene belangstelling der vergadering op. De generaal Lamarquc het woord voerende trachtte in eene hartstogtelijke rede de verpligting te betogen die op Frankrijk ruste om de asch des overledenen eene eervolle plaats te geven hij wilde op de tombe des maarschalks doen schrijven; aan Ney, geregtelijk vermoordtoen zijne vijanden in Parijs het gezag in handen hadden. De heer Dupin de oude daarop de tribune beklimmendezeide vol komen er mede in te stemmen, dat de nagedachtenis des maarschalksin hare eer hersteld werd, maar achte daartoe het beste eene herziening en vernietiging van deszelfs vonniswaartoe hem de heer Dupin de middelen niet zouden ontbreken. Dit voorstel wekte veel beweging in de vergadering, De propositie van den generaal Lamarqueom de petitie aan den president van den raad van ministers te zenden werd ten slotte in omvraag gebragt, en bij meerderheid van stemmen aange nomen. De tijdingen van Algiers hebben berigten van den generaal Boyer medegebragt. El Hammeryluitenant van den keizer van Marokko, heeft dien generaal acht dagen lang bestookt, en gedurende al dien tijd zijn de troepen van 'smorgens vier tot 'savonds negen uren onder de wapens geweest. Dit opperhoofd is daarop in Mascara getrokken wel ke plaats door 200 Turken, die dezelve moesten verdedigen, aan El Hammery vrijwillig was overgegeven en desniettemin daarna medogeloos waren vermoord geworden. De generaal Boyer werd nu door eenen nieu wen aanval met het geschut dier plaats bedreigd, 's GRAVENITAGE den 15 november. In de op heden gehouden zit ting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. zijn ingekomen eene menigte verzoekschriften, meest allen betrekkelijk tot de in overweging zijnde ontwerpen van wet wegens de belastingen op het zout, den turf, de steenkolen, de grondbelasting en de belasting op het personeel; alla welke verzoekschriften naar de commissie tot de petitien zijn verzonden terwijl wijders, door die commissie, bij monde van de heeren Cats van Swihderen en Junius van Hemertop onderscheidene vroeger ingekomen verzoekschriften van denzelfden aard verslag werd uitgebragt. Omtrent alle deze uitgebragte rapporten werd tot het doen drukken derzeive en het neerleggen van de verzoekschriften ter griffie besloten, en zulks zoni der eenige discussie, behalve ten opzigte van een der bewuste verzoek schriften, zijnde een adres van het gemeente-bestuur van Mijnsheerenland van Moerkerken, hetwelk, in het belang dier gemeente tegen de voor gestelde verhooging van de belasting op het personeel reclameerde. De commissie tot de petitien had daaromtrent voorgesteld om over te gaan tot dé orde van den dagop grond van de onbevoegdheid van het ge meentebes tuurom zich tot de Staten-Generaal te wenden daar, vol gens art. 151 der grondwet, niet de gemeente-besturen, maar alleen de provinciale staten de bevoegdheid hebben, om de belangen van de inge zetenen hunner provincie bij de Staten Generaal voor te staan. De heeren Bijleveld en de Jonge ondersteunden het gevoelen der com missie, hetwelk nader door de heeren Cats en Junius van Hemert leden der commissie, werd ontwikkeld. De heeren van Reen en Donker Cur- tiusLuzae, IVarin en Beelacrts van Blokland waren echter van een tegenóvergesteld gevoelen. Het laatsrgemelde gevoelen werd door de meerderheid omhelsd. De kamer besloot met 27 stemmen tegen 14, dat ook het requesc van hec gemeente-bestuur voornoemd ter griffie zon worden nedergelegden dac de commissie van den inhoud van dat verzoekschrift een meer uitgebreid verslag zou opmaken, hetwelk gedrukt zou worden. De regering heeft thans geantwoord op de bedenkingen van de le den van de Tweede Kamer ingebragt op hec ontwerp van wet toe na dere vermindering van het getal der leden van de algemeene rekenkamer. Volgens de wet van den 21 junij 1820, bestond het cqllegie uit zestien leden voor de toenmalige achttien provinciën, bij de wet van den eersten ju Dij 1830, en dus voor het uitbarsten van den opstand, werd het getal van negen toereikend geoordeeld Nu wordt door de regering het voor. gedragén getal van vijf voor de Noordelijke provinciën toereikende ge acht, op denzelfden grond, zoo als in 1R30 is voorgedragen, om dat de meeste werkzaamheden van de rekenkamer nier door de leden zel ve kunnen, maar door de beambten, onder derzelver toezigc, moeten gedaan worden. Men volhardt derhalve bij de gedane voordragt, mee voorbehouding om wanneer zulks moge noodig zijn wijzigingen in de organieke wet, betreffende de rekenkamer, van 21 junij 1820, te zullen voordragen. Volgens ingekomen berigten van den 8 november, uit Hamburg gedagceeltendgenoten de heeren prof. llendriksz, dr. Beckers en dr. Arntzenius aldaar hij voortduring eene goede gezondheid schoon aan houdend zich onledig houdende met het bezoeken der hospitalen, waarin cholera-kranken verpleegd worde*),, en de verrigc wordende lijlt-openin- gen steeds bijwonende. Men schrijft uit Amsterdam van gisteren In der» vroegen och. tend van heden, ten half 4 uren, is, ten huize van H. J. Zeldenrust winkelier in lakens en kleederen, inde Knlverscraat tusschen de osjessin is en heiligenweg een brand ontstaan, die zoo hevig en spoedig toenam, dat de vlammen op eens uit al de verdiepingen sloegen. Man en vrouw zijn uit eene der bovenkamers op de straat gesprongen de eerste is ligc gekwetst, de andere, eene kraamvrotlw van zes weken', "ofschoon geene uiterlijke beschadigingen hebbende, is kort daarna overleden twee der kmderen als ook eene dienstbode die boven ia het huis geslapen heb- 'beu worden nog vermist.

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 1