N\ i38. MIDDELBEK «SCI IE COU1A Donderdag 17 November 1831» NIEUWSTIJDINGEN. ÜSttitarftlAttb. CÖirojol-öirittaiije. JfVawfcvifïu FRANKFORT den 10 november. De werkzaamheden der commissie ter regeling van de Rijnvaart zijn thans, na 15 jaren, afgeloopen. De heer von AuerPruissisch regeringsraad, is tot hoofd-inspecteur dier vaart benoemd hij verlaat als zoodanig de Pruissische dienst en gaat in die der zeven Oever-Staten over. Van wege het Hollandsche gouverne ment is tot inspecteur benoemd de heer Dibbets. Het hoofd der opstandelingen in Neuchatel de luitenant Bourquin heeft zich aan de wettige regering onderworpen. LONDEN den 11 november. De ministers der groote mogendheden hebben weder verscheidene conferentien gehouden. Gisteren moeten zij een ultimatum opgemaakt hebben dat heden per stoomboot naar Holland zou gezonden worden. Gisteren en heden is er op het ministerie van buitetilandsche zaken een kabinetsraad gehouden. Woensdag heeft de Nederlandsche buitengewone gezantbaron van Zuylen van Nyeve/t, eene lange conferentie op het bureau van buiten- landsche zaken gehad. De zekerheiddie men hier ontvangen heeftdat de geschillen tus- schen Holland en Belgie nog niet geschikt zijnheeft eene geringe da ling in de fondsen te weeg gebragt. Men zegtdat prins Leopold ook weigert de vier-en-twintig artikelen aan te nemen vóór dat hij als koning van Belgie door de mogendheden zal erkend zijn. De Belgische minister, de heer van de We ij eris heden hieruit Brussel terug gekomen. Het eskader van den schout bij nacht Warren ligt nog in Duins be halve Zr. Ms. schepen de Revenge en de Magiciennedie naar Ports- raouth gezeild zijn. Gistereu avond heeft hier de zoogenaamde nationale politieke Unie hare eerste vergadering gehouden in de bekende herberg de Kroon en het sir.ker. Sir Francis Burdett is tot haar voorzitter verkozen. Die keus geeft algemeen genoegen, daar men zich vleit, dat het hem geiukken zal gematigde gevoelens en ware constitutionele beginselen in die volksver gadering te handhaven. Evenwel is men niet zonder vrees, dat de Unie, grootendeels uit ambachtslieden bestaande, in eene politieke klub ont aarden zal en zich welhaast met andere zaken zal bemoeijen dan met het bevorderen der hervormings-wet. In die gedachte wordt men ver sterkt door het verwerpen van een voorstel van den heer Thelwall, een bekenden voorstander der hervorming, die wilde, dat het bestuur der Unie Zich bij uitsluiting bozig zou houden met de parlements-hervormiugen Uiteen zou gaan zoodra dit doel bereikt zal zijn. Tegen dit voorstel is hoofdzakelijk ingebragtdat het oogmerk der vereenigiug was eene vol maakte volks-vertegentvoordiging te verkrijgen en het lot der werklieden te verbeteren. De bezetting van den Tower is dezer dagen door een detachement ma riniers, van Chattam gekomen, versterkt geworden. Woensdag werd alhier het gerucht verspreid, dat er een man aan de cholera overleden was. Die baarde veel ongerustheid; doch weldra bleek het, dat het gerucht geen geloof verdiende. In Bristol blijft het stil en er komen vele troepen aan. Te Pres ton hebben maandag eenige doch weinig beduidende oproerigheden plaats gehad. Het politie-bureau is geplunderd; ook zijn er baldadigheden aan eene groote fabriek gepleegd. Nog dagelijks worden in Sunderland menschen door de cholera aan getast, en eergisteren zijn daaraan weder 4 personen overleden. Men zegt, dat de Fransche ambassadeur zich bij het gouvernement heeft beklaagd over het in beslag nemen der schepen van dom Pedroys expeditie. Ook wil men dat een dier vaartuigen reeds ontslagen is doch de overigen noch op last van de thesaurie en de commissarissen der douane aangehouden blijven. Sommige lieden gelooven, dat men eerst dan de expeditie vrijelijk zal laten vertrekkenwanneer zij door het afnemen van wapenen en het wegloopen der manschappen niets van belang tegen Portugal zal kunnen uitrigten. Over St. Helena heeft men berigten uit Chinavolgens welke er twist is ontstaan tusschen de Chinezen en de Engelschen te Macaoten gevoige van welken de Engelsche factorij gedeeltelijk verbrand is, en de ■Engelschen gedreigd hebben alle handelsbetrekkingen met den 1 augustus te zullen staken, zoo hun geene behoorlijke voldoening gegeven wierd. PARIJS den 6 november. Heden nacht is er, door middel van in braak, een diefstal in de koninklijke boekerij alhier gepleegd, welks da ders, zoo als men in het belang der kunsten en wetenschappen mag ho pen niet lang onbekend zullen blijven. Men heeft namelijk een groot aantal gouden Romeinsche gedenkpenningen loopende van de tijden van Pompejus tot die van Konstantijn alsmede eenige andere kostbare oud heden gestolen, en daardoor eene wezenlijk zeer rijke verzameling, die onder anderen aan den beroemden Barthélemy veel te danken heeft geschonden. De waarde der gestolene voorwerpen wordtalleen aan goud op 100,000 franken geschat. Zekere Lamotte Valois echtgenoot van de beruchte Lamottedie eene. zoo schandelijke rol heeft gespeeld in de geschiedenis van de collier, is in boegen ouderdom en ineen behoeftigen toestand overleden. De gruwelijke roof- en plunderzuchtwelke het gemeen van Bristol in Engeland zoodra het voor eenige weinige oogenblikken meester was van de stad, heeft betoond, heeft ook hier te lande nog al eenigen in druk gemaakt. Te Avignon is onlangs eene nieuwe Protestantsche kerkin een stads-Iokaalhetwelk gedeeltelijk op kosten der stad en ren deele op .kosten eeniger leden van de Protestantsche gemeente daartoe ingerigt was, plegtig ingewijd. Reeds in 1812 had zich te Avignon eene Pro testantsche gemeente gevormd, en, en onder keizerlijke begunstiging, genot verkregen van de openbare eeredienstin 1815, bij de restauratie, was dadelijk alle openbare eeredienst aan die gemeente ontzegten zelfs daarna het afwisselend in onderscheidene partikuiiere huizen zamenko- men tot godsdienst-oefening gewelddadig verhinderd. Alle reclamesdie onophoudelijk tegen deze verkrachting der grondwet gedaan werden, bleven onverhoord tot eindelijk de omwenteling van julij ook de ver drukte Protestanten van het Zuiden deden ademhalen, en aan hen einde lijk een publiek kerkgebouw bezorgden. AMSTERDAM den 12 november. Naar men zegt is de Koning an dermaal aangezocht om de 24 artikelen purement et simplement aan te nemen; doch zoude Z. M. volhard hebben bij hoogstdeszelfs vroeger antwoordvan die artikelen noch aan te nemennoch te verwerpen maar over dezelve te willen onderhandelenhetgeen alleszins schijnt te strooken met den inhoud der op gisteren aan de Staten-Generaal ge dane mededeelingen. Uit Rotterdam wordt ons berigt, dat aldaar twee kolenschepen uic Sunderland zijn aangekomen, die echter, voor zoo ver men weet, vóór het uitbarsten der ziekte van daar vertrokken zijn. [En welke dus ingevolge resolutie van den directenr-generaal voor de marine van den 10 dezer, aan de quarantaine zullen onderworpen zijn.) MIDDELBURG den 16 november. In onze courant van den ia dezer hebben wij onder de door Z. M.bij besluit van den 2 november II., tot ridders der militaire Willems-orde benoemde officierenopgenoemd den heer Hooydit moet zijn: W. G. Hovy2de luitenant bij de Over- ijsselsche schutterijdienstdoende bij de artillerie in het vijfde district dezer provincie. Een onzer dagbladen behelst het volgende artikel uit /imsterdam Onder het hoogere publiek alhier wordt veel gesproken over den Ko ning en hoogstdeszelfs volharding in het weigeren der 24 artikelen. De aanzienlijkste en voornaamste handelhuizen zijn allen, volgens getuigenis van een der eerste onder dezelvenmet den geest bezield om thans nog, bij het tegenwoordige statu quozich liever alle opofferingen gaar ne te getroosten, dan bij den nazaat het verwijt te verduren te hebben, van, door den Koning nu, bij zijne weigering der 24 artikelen, niet met geld ter volharding bij te staan, de oorzaak te zijn geweest, dat Hollands handel de hart-ader werd afgestoken. De gevoelens en hande lingen des Konings worden hoog gewaardeerd; men weet, en dit ver wekt evenveel genoegen als het gerustheid inboezemt, dat hoogstdezelve in deze oogenblikken meestal blijkbaar bemoedigd en opgeruimd is. In een der laatste brieven aan onze afgezanten te Londen, de heeren Falck en van Zuylen van Nyeve/t, moet Z. M. er eigenhandig hebben bijge voegd dat hij wel alleen stond, zonder tnenschelijke hulp, doch vastelijk vertrouwde op de ondersteuning der Voorzienigheid in zijne geregte zaak en op de beproefde trouw van zijne geliefde Noord-Nederlanders. Men brengt dit in verband qjet het Nederlandsch Verbond, hetwelk opgerigt is met het doelom in dezen tijd aan den Koning, zonder toevlugc tot geldleening of belasting, het aan geene middelen te laten ontbreken. Overigens zijn de gesprekken van den dag hier zeer levendig, met op- zigt tot het afhouden der Engelsche vloot, waarin men algemeen de zigtbare hand der Voorzienigheid erkent, indachtig, dat het Vaderland door den storm weiligt ten tweeden male is gered geworden. Immers, daar men te voren geen tijd had gehad, zich op alle punten behoorlijk te voorziennoch weten kon waar de Engelschen het eerst zouden verschijnen, op Texel, bij Helvoet of aan de Schelde, zoo heeft men zich thans in staat kunnen stellen hen, des nóods vijandelijk, gerustelijk te kunnen afwachten. Dat overigens onze zeelieden den euvelmoedigen aanrander wel ontvangen zouden, zoo hij ons te nabij kwam, daarvan moge getuigen het schrijven van een onzer eerste scheeps-bevelhebbers op de Scheldedezer dagen aan een der meest geachte ingezetenen alhier: „Onze vloot, zegt dezelve, heeft hare positie zoodanig geno men, dat de Engelschen zich waarschijnlijk wel wachten zullen vijande lijkheden te beginnen; en deden zij het, ieder onzer zou naijverig we zen om met zijnen bodem het admiraalschipof het eerste het beste Engelsch schip dat opkomen mogt, aan te klampen en, op het voqrbeeld van van Speykdoor den brand in het kruid te steken beide de schepen in de lucht te doen vliegen en met derzelver wrakken de Schelde te stoppen." Wij weten bij ondervinding, dat de taal onzer zeelieden geen ijdel gesnoef of loutere klanken zijn. De eer onzes lands is gerusc hunnen arm aanbetrouwd, en deze gedachte, die op overtuiging is ge grond, draagt, terwijl zij de geestdrift verhoogt, met het bewust zijn van ons goed regt, tot het algemeen gevoelen bij, van te willen vol harden met liever het uiterste af te wachten dan onwaardig te bukken voor geweld en oriregt," Uit Brussel meldt men, dat aldaar het gerucht liep dat de heer Fe/ix de Mérode het ministerie van binnenlandsche zaken zou bekomen. Vorst Leopold moet een oogenblik voornemens zijn geweest de wet tot aanneming der 24 artikelen uit te vaardigen, doch daarvan spoedig zijn teruggekomen, hetgeen ten gevolge had dat zij, zich reeds ter drukkerij bevindendeweder is terug genomen. Het wordt tegengesproken dat de heer Rotschild van Londen te Brus sel zou zijn aangekomen. Naar men verzekert zal de heer la Coste zijne benoeming als senateur niet aannemen. Den 7 dezer is te Antwerpen overleden de heer F.llerman, consul van Hanover, die om zijne hulpvaardigheid en menschlievendheid zeer wordt betreurd. Uit Gent schrijft men, dat men den 9 den geheelen dag en tot in den nacht kanonvuur gehoord heefthetwelk van den kant van Ecloo scheen te komen. De Courrier de la Met/se (het blad der geestelijkheid) trekt de door het dagblad F Industrie medegedeelde tijding, dat de Paus gewei gerd zou hebben den abt Sterckx als kandidaat voor het aartsbisdom van Mechelen te erkennen enz in twijfel. Wat hiervan zij, dit is onlochen- baardat alle weldenkende Roorasch-Katholijken in Belgie zich zeer moeten beklagen, van niet meer onder het bestuur van onzen edeldenken- den Koning te staandie hun waar belang zoo opregtelijk beoogde en zich steeds, naar wij mogen gelooven, op den besten voet met het hof van Rome bevindt.

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 1