MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. i32. Donderdag aan i 3 November 1831. NIEUWSTIJDINGEN. iSmU-ïdïlaub. (Ötroot-Brittatijc. jrattfertjfc. lËtebedanben. HOOG-GERE GTSHOF HOF VAN ASSISES IN INDE 'S GRAVENHAGE. PROVINCIE ZEELAND. W BEVELSCHRIFT. ij Mr. CORNELIS FELIX van MAANEN, Minister van Justitie, als door Zijne Majesteit hij voortduring belast met de waarneming der functien van Eersten President van het FIoog-Geregtshof in 's Gravenhage Bevelen uit krachte van de Wetdat de Assises in de Provincie Zee land, voor het vierde vierendeel jaars van den jare 1831 zullen geo pend worden te Middelburg, op Maandag den vijfden December eerstko mende, des morgens ten tien uren, op den voet bepaald bij de artikelen 16, 17 en 18 der Publicatie van den 11 December 1813. Benoemen om dezelve te presideren den Heer Mr. IVillem IJsbrand van Uamelsveld, Raad in bovengemeld Hoog-Geregtshof; En gelastendat deze ter diligentie van den Heer Procureur-Gene raal zal worden bekend gemaakt en afgekondigd. Aldus gedaan te 's Gravenhage, den 25 October 1831. VAN MAANEN. Van wege den Heer Eersten President De fungerende Eerste Griffier van het Hoog-Geregtshot J. H. S P E I R M A N. FRANKFORT den 28 october. In den avond van den 24 heeft hier, bij het sluiten der poorten, aan de Allerheiligenpoort eene oproerige op loop van meestal jong werkvolk plaats gehad dat met geweld de poort wikte binnendringen en de wacht met steenen wierp. Dit zelfde is ook den volgenden avond herhaald. De waclu is op nieuw beleedigd gewor den en zelfs is daarop met scherp tiit den hoop geschoten waardoor de serjant, die den post kommandeerde, met een soldaat gekwetst werden en een soldaat werd gedood. De burgerwacht is daarop onder de wape nen gekomen en heeft de rust hersteldmet dat gevolgdat in den avond van den 26 de orde niet gestoord is geworden. Volgens de laatste Uerigten uit Weenen neemt de cholera aldaar sterk af en wordt er de gezondheids-toestand dagelijks beter, zoo dat de keizerlijke familie weldra van Schonbrün op den hofburg terug gewacht werd. De Neurenburgsche courant bevat een opmerkelijk artikel, geschre ven den 17 dezer, van den kant van den Main. De inhoud komt hierop neder: dat men veel van eene diplomatieke nota sprak, welke gelijktij dig door de agenten van eene groote Noordsche mogendheid aan de mid delbare en kleine Duitsche hoven zou ingeleverd zijnen waarin op de noodwendigheid zou worden aangedrongen, om den omwentelings- of al thans anti-monarchalen geest, welke zich, sedert de Parijsche revolutie van julij 1830, ook in Duitschland vertoonde, in toom te honden, en de zaden van oproerwelke de wettige orde en de rust dreigden te ver storen, te verstikken. LONDEN den 27 october. Eergisteren dingsdag ontving men hier berigtdat Holland het traktaat, door de conferentie voorgesteld, niet aangenomen had. Men verhaalde, dat de Engeische ambassadeur, sir Charles Bagotbij eene officiële nota aan het Hollandsch gouvernement gevraagd hadwelke maatregelen het meende te nemen bij het eindigen van den wapenstilstand, die den 25 verstreken zou zijn, en daarop ten antwoord had gekregendat de regering geene verklaring omtrent hare voornemens te dien opzigte kon geven. Hierop had dc ambassadeur ver zekerd, dat, zoo de Hollandsche regering mogt goedvinden de vijande lijkheden op den 25 te hernieuwen, Groot-Brittanje dadelijk tusschen beide zon tredenwelke verzekering met de meest mogelijke bedaardheid was on van gen. Toen dit berigt aan de conferentie medegedeeld wasmoet door lord Palmerston besioten zijndadelijk maatregelen te nemen om de voorstel len der conferentie klem bij te zettenen door middel van de telegraaph order te zenden aan de vloot van admiraal sir E. Codringtonom naar de Schelde te zeilen en zich gereed te houden om naar gelang van za ken te handelen, Ten gevolge daarvan is die vlootuitgenomen de twee grootste schepen woensdag ten getale van veertien zeilenvan Portsmotith naar Duins gezeild. Ondertnsschen schijnt het, dat de vloot niet van daar naar de Schelde onder zeil zal gaan voor nadere orders, en heden namiddag verzekerde men dat er tijding van Holland was ont vangen, dat de koning verklaard had, de vijandelijkheden niet dadelijk na den 25 te zullen hervatten, maar zich tegen een aanval voor te bereiden. LONDEN den 28 october. Men heeft hier de dagorder van den Prins vnti Oranje ontvangen. Men gelooft, dat de koning der Nederlanden zijn besluit niet kenbaar maken zal alvorens antwoord gekregen te heb ben op de depcches die hij naar Londen gezonden heeft en er zntur- dag aangekomen zijn. Die depeches zouden vooral betrekking hebben op de bepalingen der conferentie omtrent de vrije vaart op de Holland sche rivieren naar den Rhiin. Men zegt, dat de koning der Nederlan- den hierover een eigenhandigen brief aan den koning van Engeland heeft geschreven. Gisteren den 27 zijn drie linieschepen en eene kanonneerboot van Portsmouth te Deal aangekomenom zich bij het eskader te voegen dat er gisteren gearriveerd en naar de Schelde bestemd isonder bevel van den schout-bij-nacht Warrendie zijne vlag aan boord van de Tala- vera geheschen heeft. - De Italiaan Carrara, beschuldigd als de dief van de onlangs aan de Prinses van Oranje ontstolen ju\Feelenedel gesteenten enz., bevindt zich luidens de berigten van Nieuw-York van den 9 dezeraldaar nog altijd in verzekerde bewaring. PARIJS den 25 october. Eergisteren heeft Z. M. eene wapenschouw over de nationale garde gehouden (die weder zeer slecht is opgekomen), en daarna, vergezeld van keizer dom Pedro, te Vincennes proefnemin gen van zwaar geschut bijgewoond. Voor eenige dagen hebben de afgevaardigden uit de Vendée een ge hoor bij den koning gehad waarin zij Z. M. opmerkzaam hebben ge maakt op den' trcurigen staat, waarin zich dat departement bevindt, en op de noodzakelijkheid hebben aangedrongen dat hierin voorzien worde. De koning heeft hun geantwoorddat hij met den toestand der Vendée niet onbekend was, en maatregelen tot herstel bevolen had. De Moniteur behelst de benoeming van den hertog de Mortemart tot hransch gezant te St. Petersburg, ter vervanging van den maarschalk van Tréviso die tot kanselier der orde van het legioen van eer is aan gestelduit welke laatste betrekking, gelijk men weet, voor eenigen tijd de maarschalk Macdonald zijn ontslag heeft genomen. - Terwijl sedert eenige dagen menigvuldige geruchten loopen we gens de ontruiming van Algiers, verneemt men, aan den anderen kant, dat ons gouvernement eene zeer dringende nota aan den keizer van Ma - roklto gezonden heeft ten einde hetn Trewescen te doen verlaten. De ontevredenheid over de vertegenwoordigers der vijf mogendhe den is alhier zeergroot. Men zegt hier opelijlt, dat zij protocollen voort brengen, welke gelegenheid geven, om de Belgische zaak op de lange baan te schuiven tot den voorjaartsijd wanneer zeggen zij de vier groote. mogendheden Frankrijk zullen aanvallen. Algemeen houdt men zich al hier verzekerd dat Hoiland de 24 artikelen zal aannemen doch men denkt, dat het Belgische congres dezelve, als nadeelig voor dat land, zal verwerpen, Sedert znturdag avond is men alhier wederom in angst geweest voor eenige buitengewone beweging èn wel door de aankondiging van een nieuw tooneelstuk, voorstellende: het einde van den maarschalk Ney op het théAtre des nouveautésvan hetwelk de vervaardiger was de be ruchte Fontan. Het gouvernement onderrigt zijnde geworden dat daar in eenige pairsen wel bijzonder Talleyrand, op eene ongeschikte wijs zouden voorkomenhad verboden het stuk te spelendoch de direc teurvolgens de beginselen der revolutie van julij des vorigen jaars, in zijn regt zijnde is desniettegenstaande voortgegaan hetzelve bij plak- biijetcen ais anderzins aan te kondigen; doch op het oogenblik dat de. schouwburg werd geopend, werd niet zonder teleurstelling der verzamel de menigte, de vertooning door de politie belet. De directeur heeft gemeend voor het oogenblik te moeten toegeven behoudens zijn regt tot opvoering van het stuk. Fontandie het bestuur gaarne in moeije- lijkheden zou wikkelen, heeft echter tegen deze inschikkelijkheid van den. directeur geprotesteerd. Men meent uit dit geheele gevalhoe gering op zich zelve, te mogen opmaken, dat het ministerie, ofschoon som wijlen verpligt aan de omstandigheden toe te geven, echter doorgaans zijnen invloed weet te doen gelden. PARIJS den 26 october. VEcho du Nord meldt als zekerdat koning Lodewijk Philips onmiddellijk eene reize in het Noorden van Frankrijk' doen zal. Z. M. zal het hoofdkwartier van het leger van het Noorden, het meerendeel der vestingen van de 3de divisie bezoeken en zijne reis tot Rijssel bepalen. Men meent te wetendat deze reis des konings ge durende de discussien over de civile lijst zal plaats hebben. In een onzer dagbladen wordt gemeldEene telegraphische depeche van Toulon kondigt heden aan, dat de graaf Capo-dP Istrias president van Griekenland, te NapoIi-di-Romania vermoord is. Pietro- beij wordt als aanlegger van dien moord beschouwd. Een provisioneel gouvernement, uit drie leden bestaande met Conduriotti als president aar» het hoofd, was onmiddellijk georganiseerd geworden. Brieven uit Griekenland van het einde van september melden dat dit ongelukkig land door burger-oorlog vernield wordt. Twaalf honderd Mai lloten hadden de troepen, welke door den president van Griekenland be iast waren óm hen in Maijna te blokkeren tot voorbij Calamata terug gedreven. De Frnnsche generaal heeft, in weerwil van zijn besluit, om zich niet met de Grieksche zaken te bemoeijen niet doof voor de stem der menscbelijkheid kunnen blijven noch op twaalf of veertien uren afstands van zijne kantonnementen bloed kunnen zien storten. Hij heeft, zoo om de ingezetenen van Calamata in derzelver goederen te beveili gen als om de strijdenden te scheidenlast gegevenom Calamata te bezetten. Dit bevel is met spoed en wijsheid ten uitvoer gebragt ge wordende Mailloten hebben, na eenige woordenwisselingen, de stad aan een bntaillon van onze troepen afgestaan en zijn naar Armyro afge trokken. BREDA den 31 october. Laatstleden zaturdag is Z. K. H. de Prins Veldmaarschalk van Tilburg door 's Bosch gepasseerd, zich wederom naar Grave begevendevan waar Z. K. H. gisteren geretourneerd en naar Tilburg terug gekeerd is. Morgen vertrekt de Prins Veldmaarschalk met zijn hoofdkwartier vaa Tilburgnaar 's Bosch alwaar toebereidselen ge maakt worden om hetzelve op eene waardige wijze te ontvangen. Op dienzelfden dag zal Prins Willem oudste zoon van Z. K. H. den Prins van Oranje, eene divisie reserve rijdende artillerie, onder dc bevelen van den majoor Ramaerop de Cromvoortsche heide in oogenschouw nemen en zien manoeuvreren. Men zegt, dat de genoemde jonge Prins eenigen tijd bij het leger za! verblij ven. Te Tilburg is hij dagelijks bij de exercitiën van de afdeeling gre nadiers tegenwoordig geweest. Met de verplaatsing van het algemeen hoofdwnrtier van Tilburg naar 's Bosch worden tevens die der onderscheidene divisien naar andere plaat sen overgebragtzoo zal de luitenant-generaal baron van Geen zijn hoofdkwartier te Tilburg en de hertog van Saxen-Weimar het zijne te Boxtel vestigen. Gisteren middag is het detachement pontonniers dat te Terheiden ge legen hadeen aantal pontons begeleidendete 's Bosch aangekomen. De bewegingen van ons leger, den 23 dezer begonnen, zijn thans geëindigd met zich in eene geduchte defensive stelling te plaatsen, die echter, zoo wij vangoederhnnd vernemen, van dien aard is, dat hetzelve hieruit dadelijk in eene offensive stelling kan overgaan, zoo de vijand het durfde wagen het grondgebied aanvallend te schenden. Deskundi gen die de bedoelingen van onzen Veldmaarschalk vernieenen te kunnen vermoedenvinden in de aangenomen stelling van ons leger wederom de duidelijkste blijken van zijne buitengewone talenten als veldheer en tevens als staatsman. Op dc voorposten blijft het alles rustig en nergens vertoonen zich vijandelijke troepen. 's HERTOGENBOSCH den 31 october. Optie Smalle Haven, voor-

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 1