MÏDQELBUIIGSCIIE COUEANT. N\ 126. Dohderdag $3uk!icatt£. I NIE tl WSTJJ 5MNGEN. jÉUfcctirtubcu. 20 October 1831. Burgemeester en wethouders der stad middelburg, in Zeeland Gezien de circulaire van den Hoer Gouverneur van den 13 dezer, ■A. t Afd» No. 1324 QProv. Blad No. 106}. Brengen bij deze ter konnisse van de belanghebbende In- en Opgeze tenen dezer Gemeente, dat het Zijne Majesteit, bij besluit van den 27 September jl.no. 16, heeft behaagd, aan de Leden van den 1 steil Ban der Schutterijen welke bij de ligtirrg van ket loopendé jaar opgeroepen en reeds bij de mobiele Schutterijen ingelijfd zijn, en wier Korpsen ver- Iteeren in de termen van Art. 8 van *s Konings besluit van den 59 Novem ber I830 {Staatsblad no. 30) toetestaan om als nog, binnen «M maan den zich in de gemelde dienst overeenkomstig de bestaande verorde ningen te doen vervangen. Dat dien ten gevolgede betrekkingen der genen welke als tot het Schutterij kontingent van het ioopende jaar behöorendezich met de mo biele Schutterij, waarvan zij deel maken, bevinden in bezetting binnen het Fort 13nthhetwelk in staat van beleg is gesteld of in kantonne- mentcn binnen het 4de en 5de District der Provincie, hoednnigc alleen in deze Gemeente in de termen van opgemeld besluit vallenworden witgenoodfgd om zoo zij voor hunne betrekkingen nog van de hun ge- gevene gelegenheid, tot Plaatsvervanging, wenschen gebruik te maken, deze hunne betrekkingen daartoe op den voet van het bepaalde bij Art. 2 vah hét aangehaalde Koninklijk besluit van den 29 November 1830, bij den Chef van hun korp6 aanvrage behóoren te doen die daaraan ver der het vereischte gevolg zal geven. En opdat niemand hiervan onkundig zijzal deze worden afgekondigd en in dezer Smis-Courant geplaatst. Gedaan te Middelburg den 17 October 1831. Burgemeester en Wethouders voornoemd LANTSHEER, L P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren CATS, Loco-Sccrctarii. 's GRAVENHAGE den 15 october. In de zitting van de Tweede Kamer der Stncen-Generaalvan heden heeft de lieer van Toulon het voorzitterschap met eene gepaste aanspraak neder gelégd, na aan de Kamer ie hebben medegedeeld de koninklijke besluitenbij welke de heeren Jar- ges en Verheijen leden dezer Kamer, tot leden der Eerste Kamer; de heer van Toulon tot gouverneur van do provincie Utrechten de heer ba ion Höell tot voorzitter der Eerste Kamer voor de volgende zitting worden benoemd. Ten één uur vereenigden zich de beide Kamers, en werd de tegen woordige zitting der Staten-Generaal door zijne exc. den heer staatsraad belast met het bestuur van het departement van binnenlandsche zaken namens den Koningmet eene aanspraak plegtig gesloten. Alzoo eindigde eene zittingwelke in de gcschiedboeken des Vader lands als eene der merkwaardigstesedert het bestaan van het koningrijk der Nederlanden, zal worden opgeteekendzoo wegens de warme vader landsliefde van de vertegenwoordigers der natie, als wegens hunne ge hechtheid en getrouwheid aan den eerbiedwaardige» Vorst, dien Neder land het geluk, heelt aan het hoofd van den Staat geplaatst te zien. 's GRAVENHAGE den 17 october. De zitting van de Staten-Generaal is heden, ten ddn uur, met de gewone plegtighedendoor den Koning, op zijnen troon gezeten met de navolgende aanspraak geopend En ei. Mogende Heeren! Dc moeijelijke omstandigheden, waarin liet Vaderland zich sedert meer dan een jaar bevindt, hebben uwe vorige zitting doen aansluiten aan die welke ik heden opene. In den loop van dat jaar, is uwe vergadering achtervolgens bekend gehouden mee den gang der gebeurtenissen en onderhandelingen, ten ge volge van den gewapende afval der Belgische gewesten. U Edel Mog. zullen zich hebben overtuigd dat de ijverigste pogingen van het Be stuurgedurende ai dien tijd, vruchteloos geweest zijn, om, door het verkrijgen van liillijkc schikkingen, den noodlotrigen staat van overspan ning. te doen ophouden, waartoe het getrouwe Noord-Nederland door den Belgischen opstand gedwongen is. Intusschcn heeft de Natiebij de opofferingen die daarmede reeds verbonden warciieene veerkracht ontwikkeld welke troostrijke voor- uiczigten opent. Zij heeft aan Europa het schitterend voorbeeld gege ven van duurzame gehechtheid aan godsdienstige beginselen en aan maat schappelijke orde; zij is ernstig gezind, om zich op dat standpunt te handhaven en die gezindheid moet op haar aanzien onder de Mogend hedenen op de beslissing van haar lot, van krachtige» invloed zijn. Dc vrijwilligers, de schutterijen en militie hebben, in dapperheiden Volharding gewedijverd met de vaste zee- en landinagt van den Staat; ordersteund door de geestdrift, welke al mijne onderdanen bezielt, zijn hunne diensten voldoende geweest, niet alleen om den Vaderlandschen grond te beveiligen, maar zelfs om eenen vijand, die bijna eene dubbele bevolking telt, op zijnen grond aan tc tasten en te verslaan, in het bin nenste van zijn land door te driftgen en hem geen middel van redding over te laten, dan het inroepen van vreemde hulpbenden. „Al de bewijzen van trouw en onverschrokkenheid, door 's Rijks ver dedigers. gegeven en daaronder zoo menige daad van uitstekenden hel denmoed liggen bij ons versch in het geheugen en zullen in dankbare herinnering blijven bij de nakomelingschap. Het is dan ook niet noodig geweest den landstorm welks oproe pingbij de opening uwer vorige vergaderingwerd voorbereidte doen bijeenkomen; van deszeifs leden zullenvoor alsnog, gecne andere dam plaatselijke diensten worden gevraagd welke zij reeds in vele ste den, te znmen met vrijwilligers van alle scanden, die zich daartoe aan hen hebben aangesloten met loffelijken ijver volbrengen. „Er wordt echter niets verzuimd, om, bijaldien de hoop op eene spoedige en- behoorlijke schikking nog niet mogt worden verwezenlijkt, zich -tot hetbedingen van eenen. eervolleu vrede, verder ceu oorlog voorbereid te houden, „Daartoe is eene buitengewone ligting der nationale militie en de mo bilisatie der manschappen tot den eersten ban der -dhutcerijen van het tegenwoordig jaar behoorendebevolenterwijl de kweekoiingen def hooge scholen en athenata die, zoo moedig te wapen gesneld, onlangs tot de letteroefeningen zijn teruggekeerd, zich gereed houden, om het zwaard weder op te nemen zoodra de verdediging of de eer van het Vaderland zulks vorderen. 1 midden van de rampen, die dat VaderlandZoo onverdiend, tref fen, worden bij voortduring de Vriendschappelijke betrekkingen met de andere mogendheden onderhouden en aangokweekc. De tnoeijclijkhedcn welke de regeling van de Rijnvaart vele jaren belemmerdenzijndoor het sluiten cener overeenkomst met de Rijnoever-statcn thans uit deft weg geruimd en is die overeenkomst bereids in werking. Het strekt mij tot genoegen aan U Edel Mog. te kunneti mededee- len dat de staat van den landbouwover het algemeen sedert velé jaren niet zoo voldoende was als in het tegenwoordige. De oogst is boven verwachting gunstig uitgevallen. Terwijl andere staten door eene heerschende en zich steeds verbrei dende zeikte geteisterd worden, is Nederland, onder Gods zegen, daar van tot nu toe verschoond gebleven. Reeds in het laatst van het ver- lcdene jaar zijn de noodige maatregelen genomen om hare overbrenging door dc scheepvaart voor te komen de middelen tot verdere afwending derzelve, en oin, bij het onverhoopt inbreken der kwaal, haren voort gang tc beteugelen eu ce stuiten, worden, met overleg van deskundi gen beraamd en voorbereid. „Handel, scheepvaart en alle daaraan verbondene takken van volks bestaan hebben door de belemmerde gemeenschap cri door de ori2e- kerheiduit den schok der staatkundige gebeurtenissen eli andere om standigheden geboren, overal, en ook in dit Rijk, geleden; dezè biji komende rampen, hoe smartelijk ook, zijn echter, nit haren aardvoor bijgaande, en zullen derhalve geen' blijvenden invloed op onze betrek kingen uitoefenen. Her kanaal door het eiland Voorne is dit jaar voor de scheepvaart geopend geworden en voldoetin alle opzigten aan de verwachting. Het ontwerp van eene nieuwe wet on tarief op de regten van iti- uit en doorvoer wordt met zorg overwogen om vervolgens ter tafel van O Edel Mog. ce worden gebragt dat ontwerp zal naar mijne overtui ging de welvaart van Oud-Nederland meest bevorderen wanneer het zelve strekken kan om eene geheele ontheffing van den handel naar bui ten met eene behoorlijke bescherming van eigen vlag, landbouw en nij verheid te vereenigen. „De inwendige rust, die zoo gelukkiglijk in de Oosc-Indische bezittin gen is hersteldooienc eenen weldadigen invloed uit op de onvermoeide pogingen, welke, tot het herstel der geldmiddelen, aldaar worden aan gewend. De openingen, daaromtrent in tiwe tegenwoordige zitting te gevenzullen daarvan aan U Edel Mog. doen blijken. „In de West-Indische bezittingen wordt de nijverheid gedrukt door be zwaren welker leniging, zoo veel mogelijk, thans het ontwerp is mij ner bijzondere aandacht, De geldmiddelen van den Staat zijn, niettegenstaande de tnoeijelijk- heden waarin wij onsten gevolge van den opstand in de Belgische gewesten bevonden hebben buiten verwarring gebleven de medewer king en volharding mijner getrouwe landgenooten hebben de regelmatige nakoming van alle verbindcenissen bevorderdde voldoening der renten van de publieke schuld is geen oogenblik vertraagd gebleven, en de belang rijke uitgaven voor vloot en leger hebben maandelijks mee de meeste naauwgezecheid plaats gehad. Bij het zamenstellen der wetten voor de uitgaven van het volgende jaar en de middelen om die te bestrijden, heb ik getracht, de meeste spaarzaamheid in de eerstenmet het minste bezwaar in de laatstente doen gepaard gaan. Die wetten zullen eerstdaags aan uwe vergadering worden overgebrage, „De toestand van het Rijk maakt groote lasten onvermijdelijk, maar ik zal dezelve met vertrouwen aan U Edel Mog. voordragen bekend zoo als ik ben, met de eenstemmige gezindheid van mijn bemind Volk,- oin alle middelen bij te dragen, die noodig zijn ten einde aan vrienden vijand te toonen datonder al de beproevingen welke het der Voor zienigheid behagen mogt- oiis té doen wedervarenniét slechts in alle de behoeften van den Staat zal kunnen worden voorzienmaar de beginse len de eer, de vrijheid en het volksbestaan van Oud.Nederlandopdè krachtdadigste wijs gehandhaafd en alzoo ook deszeifs openbaar credtet en nationale onafhankelijkheid verzekerd zullen worden. Ik heb het geraden geachtde reeds aangenomeiie wetboeken mits gaders de wet op de regteriijke organi'stacie aan eene herziening te on derwerpen ten einde dezelve met de belangen der Oud-NöderlandsChé gewesten meer in overeenstemming te brengen. Ik koester de hoop om, reeds in deze zitting van U Edel Mog. een gedeelte van die gewig- tige werkzaamheden aan de beraadslagingen uwer vergadering te zulleil kunnen aanbieden. Edel Mog. Heeren! onze toekomst ligt nog in het duistere, tnatfr wij mogende beslissing van ons loc, met vertrouwen, van her wijs en goed bestuur des Alierhoogscen te gemoet zien; wanr onze zaak isregt- vaardigen alle ingezetenen volharden met godsdienscigen zin in het eenstemmig voornemen, om goed en bloed veil te hebben voor het be houd van het dierbare Vaderland." Na het eindigen dezer aansgraak heeft 7.. M. tuet de beide Konink lijke Prinsen, de groot-officieren van *s Konings huis en verder gevolg, de zaal verlaten. Het schoonste weder heeft deze plegtigheid begunstigd, en de ontel bare menigte ingezetenen en vreemdelingen, die op 's Konings weg ver zameld waren, deden dc lucht weergalmen van de kreten van leve de Ko ning! leven dc Prinsen! Uit de huizen, van de straten en pleinen, langs welke dc trein voortging, wapperde een aantal vlaggen en wimpels. De geestdrift was algemeen. MIDDELBURG den 19 october. Te JVeetten schijnt men te gelooven, dat dc keizer van Rusland aan de Poolsche opstandelingen eene algemee- ne amnestie zal toestaan, waarvan slefchts vijf der voornaamste aanvoer, ders zullen uitgesloten zijn. Er keeren thans veel gevlugte Poolsche familieu naar hunne haardsteden terug.

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 1