BHDDRLRURGSCIÏE jMS COUR AlT N\ ia5. 1-3 fe Jr Dingsdag 18 October 1831. iiebötflatiböeïsc i#att&cW$lartt0cfe«|»pij. NIEUWST!] DINGEN. ïIcbcrlAnbcti, -~k izsrmp *ns*v-nr* W8 iëH 'j IrEM'Oiï'S Öe DIRECTIE herinnert bij deze. dat haar Kantoor met den eersten November 1831 te A-.mterdr.rn zal geopend zijn, en dat alzoo, van 'dien dag af aan, de aan haar gerigte Stukken zullen moeten worden ver- zonden Aan de Nederlandse,ie Ilandcl-Maatschappij te Amsterdam 's Gravenhageden 14 Occobcr 1831. G. SCHIMMËL'PENNINCKPresident. DE CLERCQ Directeurfung. Secretaris. Men vraagt in de Gamizoens-Ziekenzaal te Middelburgeenige Perso nen om als ZIEKEN-VADER of ZIEKEN-OPPASSERStegen be hoorlijke betaling, legging en voeding, te worden aangesteld. Die, Welke hiertoe genegen mogten zijnkunnen Zich voorzien van een be wijs van goed gedrag, aan het Bureau van den Heer Militaire Onder-In tendant alhier, aandienen. Middelburg, den 12 October 1831. BERLIJN den 10 october. Berigten uit Warschau van den 5 dezer, behelzen geen nieuws van bijzonder aanbelang. Men ging er onafge broken voort met het slechten der vestingwerken, en was daarmede reeds vrij verre gevorderd. Men verhaalde in Warschau dat de bekende Poolsche hoogleeraar Joachim Lelewelwelke tot het laatste toe aan hét hoofd van de hevige revolutionaire partij gestaan had in hechtenis was genomen, terwijl hij op" het print stond van op Pruissisch grondgebied te wijkf i. De Russische generaal Rudigerdoor wiens troepen gelijk men weet, de vrijstaat Krakati bezet is, heeft den 30 september in de stad. van dien naam eene afkondiging laten doen, waarhij al de Poolsche krijgslieden, die zicli nog in Krakau ophouden, bij herhaling gelast worden, om zich bij het Russisch bestuur aan te melden, ten einde naar Kieice of naar eene andere plaats over de Krakauscho grenzen gevoerd te worden. De ingezetenen worden tevens met straffen bedreigdin geval liet bij eene huiszoeking der politie blijken rnogt, dat zijde bedoelde Polen verbor gen hielden. Berigten uit Petersburg van den 1 dezer behelzen de benoeming van den generaal Rosen tot bevelhebber van hec algezonderde Kaukasi- sche armee-korps. De cholera neemt thans in Petersburg weder eenigzins toe. Den 27 september en twee volgende dagen heeft het aantal krankenhetwelk voor eenige dagen aanmerkelijk minder was, weder 26beloopen; 2 kran ken zijn hersteld en 7 bezweken. Z. M. de keizer van Rusland heeft de Etigeische genccsheeren Rttssell en Bhrry tot ridders van de St. Anna orde benoemdter verce- ring van den ijver waarmede zij de cholcra-krankcn verzorgd hebben HAMBURG den 11 october. Men meldt nit Dusseldorp', dat de aan de grenzen staande Pruissische troepenvooreerst, en zoo het schijnt ook niet voor den winter niet tiaar hunne standkwartieren zullen tenig keerenmaar nog dagelijks versterking erlangen van troepen van al lei lei wapen'; dat, onder anderen den 26 nog 800 man infanterie en 300 hu zaren, en den 28 september een artillerie-park den Rijn zijn gepasseerd. De bezetting van genoemde Stad bedroeg 2400 man en bevond zich op den voet van oorlog. Dien dag (den 28) was tweemalen allarm gesla gen, om te zien, binnen welken tijd de troepen in *tgeweer konden zijn. Sedert den 7 is de cholera in de stad Hamburg waargenomen. Van dien dag af aan tot heden zijn 21 personen door die ziekte aangetast en van dezelve 9 binnen het etmaal overleden. De brieven en papieren, welke men met eten post verzendt, worden behoorlijk gezuiverd. .LONDEN den j 2 october. Het verwerpen van de hervormingswet heeft hier en in het mëerendep! van Engeland een zeer onaangename» in druk gemaakt. Dadelijk zijn op vele plaatsen volksvergaderingen gebon denom bij petitiën aan het huis der gemeenten te kennen te geven hoezeer de natie niet leedwezen gezien had, dat een maatregel, dien zij zoo ernstig verlangde en die ook door den koning begeerd werddooi de lords was tegengehouden. Te Londen had men voor volksoploopcn en oproerigheden gevreesd; doch gelukkig is daar tot nog toe, eenige bal dadigheden zoo als het insmijten van de glazen hij sommige pairs en het werpen van vuilnis naar liet rijtuig van den hertog van Wellington uitgezonderd, de goede orde niet gestoord geworden. Minder gelukkig is hec in Derbij afgeloopen, waarde misnoegden veel geweid gepleegd hebben aan de- huizen van de vijanden der billen zelfs bloed vergoten is. Ook zijn de militairen genoodzaakt geweest aldaar geweld te gebrui ken om de ritst te herstellen en heeft dit aan eenige der oproerigen net leven gekost. Tc Nottingham heeft het volk het kasteel van dien naam, het eigendom van den hertog van Ncwcastleaangevallen, in den brand gestoken en geheel in de asch gelegd. Te Birmingham is hec vrij rus tic gebleven en te Manchester schijnen ook geene grove ongeregeldheden plaats te hebben gehad. Men prijst zeer het gedrag der politie cc Lon den en ook de buitengewone militaire maatregelen om de rust te bewaren. Lord Holland heeft een protest doen nanteeken tegen het besluit van het hoögefhuis, 0111 de tweede voorlezing van de hervormings-biü te wei geren. Verscheidene andere lords hebben ook hunne haridteekening on der dat protest geplaatst. De vrienden van de hervorming zijn schrikkelijk gebeten op de gees telijke lords die bijna allen tegen de bill hebben gestemd. Iwee-cn- twincig bisschoppen hebben zich voor het verwerpen der wet verklaard en de aartsbisschop van York is weggegaan alvorens men begon te stem men. Men meende dat hij gunstig over de bill dacht en daar nict-voöt wilde stemmenten eiinle niet te doen zien dat de aarts-bisschoppen van Engeland onderling in gevoelen over dit punt Verschilden. De gees telijke lords pleegden gewoonlijk de zijde van het ministerie te houden; doch 1111 zij zich daar tegen hebben verklaard gaan sommige lieden zoo ver van te geloovendat het met den eeudragtsbaud tusschen ketk en koning gedaan zou zijn. LONDEN den 13 october. Er is besloten, om het parlefteht üoo mogelijk zatttrdag den 15, doch zeker niet later dan dingsdag den 18 te proiogeren, De lord-maire heeft gisteren, aan het hoofd der stedelijke regering van Londen, den koing een adres overhandigd, tot ondersteunihg dér hervorming. Gisteren ochtend heeft hier eene processie plaats gehad van meer dan honderd duizend menschen die den koning de adressen van verschillende parochiën, ten voordeele der hervorming, gingen aanbieden. Die adres», sen werden Z. M. t-.-r hand gesteld door den heer Hu me, welke aan de vergaderde menigte te kennen gaf, dat Jioogstdezeive verklaard had ver trouwen te stellen in zijne ministers, en alles te zullen aanwenden ter bevordering van een' maatregel die zoo nuttig was voor de belangen 'het geluk en welzijn van zijn volk. De processie is vervolgens terug .gekeerd en heelt zich ordelijk gedragen in het hotel van den marquis van Bristol slechts zijn eenige glasruiten ingeworpen. Gisteren middag liep in Hydcpark eene menigte voiles te hoop, eti weldra begon het gemeen het hotel van den hertog van Wellington aan te vallen; doch een sterk detachement policie-bedienden joeg de oproerigen uiteen en nam eenige der belhamels gevangen. Van daar begaf zich de oproerige bende naar het huis van den graaf Ditdleymaar ook hier werd zij door de policie in haar boos opzet gestoord. De marquis van Londonderry isin het parkte paard Zittende door het gemeen met sceenen geworpendoch hij heeft een pistool getrok ken en gedreigd den eersten, die hem met een' steen durfde gooijen, te zullen nederschieten. Dit moedig gedrag heeft hem uit de handen van hec gepeupel gered. De hertog van Cumberland's konings broeder, is, naar het huis der lords gaandedoor het volk van het paard gehaald en deerlijk mishan deld alvorens hij door de policie ontzet cu naar de wacht der gardes, geleid kon worden. - Gisteren heeft de lord kanselier in het huis der lords verklaarddat niets den hervormings-maatregelen meer in gevaar kon brengen dan het oproerig gedrag des volks en het plegen van geweld aan personeii of bij zondere eigendommen. Hij heeft de natie aangemaandde rust niet te verstoren, en gezegd, dac, zoo de vrienden van de hervorming Zich tliet tevens ais vrienden van rust en orde betoondende bill die hij verze kerde dat anders welhaast zou en moest doorgaan, mogelijk niet toestand zou komen. De laatste berigten uit Derby melden, dat de rust in die stad hersteld is. Het volk is uiteen gegaan en de bewoners der naburige dorpen zijn naar hunne woningen wedergekeerd. In Glasgow hebben geene oproerige bewegingen plaats gehad. De tijdingen uit Manchester luiden gunstig. De oproerigheden in Nottingham zijn van een zeer ernstigen aard ge weesten hoezeer het volk uiteen is gedreven, was het er eergisteren ochtend nog niet rustig. Vele huizen zijn vernield en ook een molen ta Beeston verbrand. 's GRAVENHAGE den 14 october. Morgen worden de beide Prinsen alhier uit het leger terug gewacht, om tegenwoordig te zijn bij de ope ning der zitting van de Staten-Generaal op aanstaanden maandag. Van gouvemements-wege is eene commissie benoemd om de 11 aard der cholera te Berlijn te gaan onderzoeken. Dezelve bestaat uit den Groningschen hooglecraar 1'. Hendriksz den heer Betkers., eersten offi cier van gezondheid bij het Rijks-hospitaal te Utrechten den heer Arntzeniuschirurgijn-majoor bij de Amscerdnmsche schutterij. Deze commissie staat op haar vertrek en zal zes weken ter plaatse vün hare bestemming vertoeven. Men verneemt, dat II. K. K. II. de Prinses van Oranje, eenen zeer fraaijeu met brillanten omzetten ring ten geschenke heeft gezon den aan den heer Wagenaar, intendant van oorlog, ten blijke van erken tenis voor de door hem bestede zorg bij het in orde brengen van het alhier, op bevel van U. K. K. H.opgerigce en onder hoogstderzelver bijzonder toczigt staande Willems hospitaal. BREDA den 13 october. Bij dagorde van Z. K. II. den Veldmaar schalk, Prins van .Oranje, is eene menigte benoemingen en bevorderin gen bij liet wapen der ruiterij bekend gemaakt. De majoor van Schaik is benoemd als luitenant-kolonel bij de afdeellng kurassiers no. 3 d<! ritmeester van Guericke ais majoor bij het regèment huzaren de majoor Schnclther. als luitenant-kolonelen vooreerst belast met hec bevel over de afdéciing kurassiers no. 9. Tevens is aan het léger bekend gemaakt, Bat de troepenwelke tot dus verre hebben gestaan onder de bevelen van den luitenant-generaal Cort-Heyligersvoortaan zullen wórden bè- sckauvvd.als een integrerend deel van het leger te veldeonder de be naming van reserve-divisie. De majoor de Pctit is benoemd als opper hoofd van den generalen staf bij de eerste divisie, in plaats van den ko lonel Cleercns welke, op zijn verzoek eervol als Zoodanig is ontslagen. SLUIS den 11 october. lieden had alhier eene bijzondere plegtigheidplaats. De cere.degen Wérd dóór bet departement der maatschappij tot Nut vaMt Al gemeenhier ter stede gevestigd, aan den wel cd. gestr. heer B. J. H. van Hopbergetiridder der militaire Willems-orde en van den Nederland- jchen leeuw kapitein.köthmandant dezer stad aangeboden en openlijk overgereikt. Reeds vroeg in den morgen wapperde de Nederiandsche vlag uit de woningen der dankbare ingezetenen, die, maar voorname lijk de inwoners van hec naburig St. Anna ter Muiden op den nimmer vergetelijken dag van den 7 augustus II.hunne redding uit de magc der Belgen, aan den onverschrokken moed en krijgsbeleid van den dap peren krijgsman hebben te danken gehad. Des voormiddags ten 11 uren begaven zich de leden dezer afdeelingaan het hoofd van welke de hee- ren directeuren, vergezeld door den vvel-ed. gestr. heer commissaris van dit district, en den heer vrederegter van dit kanton, naar de groote markt, alwaarin tcgenwoordigbèid der militaire bezetting, de eere-de- gen onder eene gepaste aanspraakdoor den wel-ed. geb. heer H. J. van Dortnmt de Bargues als voorzitceiivan dit departementaangeinelden heer van Hopbergeti overhandigd werd die denzelven onder eene treffen de toespraakzoo aan de leden van het departement als aan zijne wapen broeders, die met hem en onder zijne bevolen zoo roemrijk gestreden hebben, atnuain. Na het defileren der troepen begaven zich de leden,

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 1