MIDDELBURGSCHE COURANT, N°. 124. M E tTWSTIJ DINGEN. jOuitedttanb. Zaturdag 15 October 1831. PuMicAtien. 1 ücbcsrlaubcn. f Burgemeester en wethouders der stad middelburg, Hoofdplaats der Provincie Zeeland Gezien hebbende de circulaire aanschrijving van den Heer Gotiver- •neur, van den 7 dezer ProvincMad No. 103), brengen bij deze ter kennisse van alle belanghebbende In- en Opgezetenen dezer Gemeente, dat Zijne Majesteitbij besluit van den 30 September jongst!.No. 26, goedgevonden heeft, ten behoeve van zoodanige Lordingen, als welke, Ingevolge het vroeger besluit van den 16 Augustus 1831 Staatsblad Wo, 2,7) reeds bij de Nationale Militie zijn ingelijfd te bepalen, dat. voor zoo ver zij zich binnen den tijd van twee maanden daartoe, bij den; Heer Gouvornetir dezer Provincie, mogten aanmelden, het hun vrij zal, «taan zich als nog in de dienst te doen vervangen hetzij door Plaatsver vanging of door Nomtnerverwisseling. 'En noodigcn dien ten gevolge alle Ouders en Betrekkingen der Lote- Tingen welke ten gevolge van het aangehaalde Koninklijk Besluit on langs zijn in dienst gesteld, uit, om hunne aanzoeken of die hunner Kinderen of Pupillen 0111 in het genot dezer beschikking te komen ten spoedigste, binnen den gestelden termijn, aan den lieer Gouverneur' kiezer Provincie in te dienenten einde daaraan door Z. H. Ed. Gestr. liet vereischte gevolg kan worden gegeven. Eti opdat niemand hiervan onwetendheid voorwendezal deze worden afgekondigd en in dezer Stads Courant geplaatst. Gedaan te Middelburg den 10 October 1831. Burgemeester en Wethouders voornoemd, B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun Ed, Achtbaren, CATS, Loco-Secretarii. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, verwittigen bij deze een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan, dat tot de Verpachting der StadsIFater-fin fVind-Koorn-Molensen tot de Aanbesteding van het Verlichten der StratenKaai;en en Pleinen van de zelve Stad, zal worden overgaan ten StadhOize op Maandag den 3 1 de zer, des namiddags ten één uuren wel de Verpachting der Molens yoor den tijd van zeven en die der Aanbesteding van de Verlichting voor vijf achtereenvolgende jaren zullende de Conditiën drie dagen te voren op de Secretarie ter lezing worden gelegd. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 13 October 1831. Burgemeester en Wethouders der Stad Middelburg, B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, CATS, Loco-Secretarii. Dirigerende LEDEN der TEEKEN-AKADEMIE binnen deze Stad adverteren: dat door hen Zal worden gevaceerd op Dingsdag den 18 October 1831 des avonds van zes tot zeven uren, aan liet lokaal der gemelde Akademieten einde een ieder, die genegen is het onderwijs op de onderscheidene collegicnzoo voor het Teekenen als de Bouwkun de te genieten, zich alsdan zoude komen aanmelden; alsmede op Woens dag den 19 October 1831 des avonds ten zeven Uren, voor de Oefena ren die naar het levend Model verlangen te komen teekenen. «■-pr— j r-rarr—l - jf KASSEL den d october. De onlangs door de Hcssische land-stenden goedgekeurde wetwaarbij Z. K. H. dé keurvorst zijnen zoonden kenrprins tot mede-regent aanstelt, en, gedurende zijne eigene afwezig heid van Kassei de waarneming der regeringszaken aan den kenrprins «Heen opdraagt, is den 30 september, te Philipp'sruhe bij Ilanaudoor teftzeivéft uitgevaardigd geworden. Ook meldt men dat de kcurprins en mede-regent de vrijvrouw van Schaumburgmet w.ejke hij een huwelijk ter linker-hand heeft aange gaan', ^alsmede de in dat huwelijk verwekte kinderen, in den grafelijken siafid verheven heeftzullende dezelve dienvolgens graven en gravinnen van Schaumburg genaamd worden. BERLIJN den 8 october. Volgens berigten uit Straszburg (West- Pruissen) van den 5 dezer, is de Poolsche armee dien dag op Pruissi- schen bodem overgegaan, en heeft zij bij Jascrzcmbien de wapens neder- gclegd. Toen twee divisien de wapens reeds nedergelegd haddenont stond er tusschcn de achterhoede der Polen en de Russen een gevecht. Er werd derhalve een Pruissisch officier aan den kom mande ré ij den Rus- sischen generaal afgezondenom denzclven inet dcu staat van zaken be kend te maken, waarop de generaal Doctorojfdie de Russische voor hoede aanvoerde, dadelijk liet gevecht staakte en de overgang rustig voortgezet werd. De staat van de overgekomene Poolsche armee is de volgende: opper-generaal Rijbinskichef van den algemecnen staf, de generaal Lewinskiintendant-generaal, Dobiezkide divisie-generaals Dembinski en PFoycynskide brigade-generaals Muchowski Zieminsh Sa- bierzynskiWroniezkiBphmÖjborskicn D.luskidrie divisien infanterie, bestaande uit 12 regenienten6 batterijen; 2 divisien ka vallede15 re- gementen, 2 batterijen eene reserve artillerie van 4 batterijen; een park artillerie en een bataiilon sappeurs. Daar de cholera zich ook te Breslau en Maagdenburg geopenbaard heeftztjn de kordons in de provinciën SilezieBrandenburg en Saksen Opgeheven. PARIJS den 7 octobfr. De graaf de Celles is gisteren weder aan den koning voorgesteld. De algemeene beraadslagingen over het ontwerp der toekomstige zamenstelling van de kamer der pairs zullen waarschijnlijk heden niloo. pen. Het grootste gedeelte van het publiek stelt weinig belang ui die 'sGRAVENHAGE den 11 october. Z. M. heeft bij besluit van den 7 dezer benoemd lot bevelvoerend generaal in het tweede groot militair kommandoin plaats van den luitenant-generaal G. M. Cort-Heyligerstijdelijk met dac kommando belast geweesten thans eervol uit die betrekking ontslagen den luitenant-generaal D. L. Fermasenthans provinciaal komrtandant van Noord-Braband en opperbevelhebber van 's llertogenbosch uit welke be trekkingen hij eervol wordt ontslagen onder vérdere bepalingdat hü zijn hoofdkwartier in zijne nieuwe betrekking te Zutphen zal vestigen Tot provincialen (commandant van Noord-Braband en opperbevelheb ber van de vesting 's Hertogenboschden generaal-inajoor L. .7. GeoYge tot dus verre opperbevelhebber te Nijmegenuit welke betrekking hS eervol wordt ontslagen en Tot opperbevelhebber van de vesting Nijmegenden taftenanc-gchemt O. Hawenthans ter beschikking van het departement van oorlog. Den 4 dezer is, op zijn buitenverblijf, onder Wassenaar ."«verte- den de heer ,7. .7. Cambier lid van de Eerste Kamer'der Staten-Generaal. GRONINGEN den 10 october. De gedenkpenning, door de heeren curatoren onzer Iloogeschool aan de vrijwillige Flankeurs toegezegd, vertoont aan de eene zijde een rustenden leenw met het omschrift rcpulso beste vigil quiescit. De Staats-Courant (no. 239) vertaalt dit al dus Na den vijand verslagen te hebbenrust de wachter." Wij ge-- loovcn, dat de vertaling had behoore» te zijn: „na den vijand versla- gen te hebben rust hu wakende en vinden dan in deze woorden eehe gelukkige toespeling op de omstandigheid, dat de vrijwillig uitgetrokken studenten niet geheel ontslagen zijn maar altijd wakende gereed blijven, oinwanneer het Vaderland hlrnne diensten behoeft, andermaal ten Strij de te trekken. - AMSTERDAM den 11 october. Heden is in de groote gehoorzaal van het athoiittmm illuscreeene redevoering bij het weder aanvangen der .lessen gehouden door den hoogleeraftr C. A. den Texen heeft zijn hoog- gel., in eene zoo sierlijke als hartelijke aanspraak de blijde terugkomst bedacht dier moedige jongelingen, die, voor eene wijl hunne studjeii vaarwel hebbende gezegd, vrijwillig deelgeiiooten van den jongsten roem- vollcn veldtogt zijn geweest. Een welkomstgroet van den hooglecraar .7. D. van Lerinepin krachtvolle iatijnsche verzen heeft deze treffende plegtigheid besloten. ROTTERDAM den 12 october. Men verneemt, dat sieh hier ter stede eene commissie heeft geconstitueerdaan welke, op hare aanvraag door Z. M.bij besluit van den 30 september autorisatie is verleend tot dnarstelling ccner loterij van nijverheid kunst- en handelvoorwerpen over het geheele Rijk ten behoeve van de verminkten en van de nagelaten betrekkingen der gesneuvelden in den laatste» veldtogt. liet plan daar toe is bereids door zijne. exc. den heer gouverneur van Zuid-Holland goedgekeurd en zal weldra het licht zien. MIDDELBURG den 14 october. Men verneemt, dat het Z. M. be haagd heelt aan eenige commiezen bij de directe belastingenin- en uit gaande regten en accijnzen, met namen .7. b\ C. van Maan en Jonge jan A. J. Daalder en li. Hamcijer wegens het door hen gehouden lofwaardig gedrag, en den aan den dag gelegden ijver en moed, bij gelegenheid van de jongste krijgsverrigtingen 111 het 4de en 5de district dezer provincie met eene gratiiicacie te begiftigenen dat deze gunst almede te beurt is gevalle» aan de weduwes van den commies Enk Baset, die bij dezelfde gelegenheid is gesneuveld. Uit Eygeland is geene nadere tijding wegens den invloed welke ri'e verwerping van de parlementaire hervormings-bill op het volk heeft gé- maakt; de laatste berigten melden, dac het te Londenniettegenstaande den scherpen toon van sommige dagbladen rustig bleef. Van Antwerpen den 11 octoberwordt gemeld „Voor zoor veel wij \)ier van de citadel kunnen waarnemen, schijnt daar niét het thinste voornemen van ontruiming te bestaan. Naar de menigte approyisjonne- menten van welke het kasteel vóórzien wordtaf te meten zuilen wij nog wel gedurende den gehcelen winter onze dreigende buren be houden. Onze weiiscflen naar eene verandering van zakén worden in middels met eiken dag sterker. Zoo ergens, dan is het bij hét digten der doorbraken in on2b dtn- streken dat wij het gemis der Hollanders smartelijk gevoelen. Aaü onze ingenieurs, is het tot nog coe slechts mogelijk geweest déiie doorgraving der Hollanders namelijk die bij Pijptabak, te digten. Die bij Het Vlaattf- sche hoofd, ter breedte van 90 el, en re el diepte, overtreft hunne krachten. Zij ei kennen zclvcn dat hot hun zonder liollandsche rijswer- kersniet mogelijk is deze vernieling meester te worden. Waarom dat niet vroeger bedacht, of wei de noodige kundigheden verzameld, om in zulk eene gewigtige zaak ïiièt van onze vijanden afhankelijk te zijn liet schijnt thans zeker te wezen, dat de digting van de doorbraak té Lilló dóór onze groot e mannen is opgegeven: zij schijnen zich té zullen vergenoegen met de dijken der aanpalende polders op te lióogen en té voorzien eij-tlen polder van Lillo aan zijn lót over te laten. Of som mige landeigenaars die daarmede schatten verliezen zich ook daar mede zullen vergenoegen, is eene andere vraag, waarop liet bestuur vair onzen waterstrtac ihtussciien liet antwoord schuldig blijft, De generaal Belliard iseergisteren voormiddag, in deze stnef aangekomen. Meti heeft opgemerkt dat hij zich onrhiddeiijk naar dea Kattendijk heeft begevenen 11a dezen te hebben in oogcnschouw ge nomen 011 vooral 11a zich overtuigd te hebben dat de batterijen ge slecht waren, 111 den namiddag, naar Brussel terug gekeerd is. Over het algemeen is men verwonderd, dat de verlenging van den wapenstilstand nog niet in onzen Monitcur aangekondigd is gCworjcien." Koning Lcopold is zacurdagavond te Luik aangekomen,- Zijne Bel gische Majesteit heeft op zijne'reis derwaarts Hasselt en Tongeren be zocht. Den 9 heeft de koning de forten van de citadel en van de char treuse, eii vervolgens de troepen en de garde civique van Namen in oogen- schoiiw genomen. Wijders heeft de korting ook eenige fabrieken, de uni versiteit en de geschutgieterij bezocht, 's Avond is hij in. den schotnv- beraadslagingcn. burg geweest, Volgens een der dagbladen van de zuidelijke departementen, zou j De dagbladen van Luik melden met belangstelling, dat de wapenstil- in de nabijheid der Pyrentén een Spnansch leger van 11 a 12 duizend stand tet den 25 dezer verlengd is. man verzameld zijn, hetwelk nog aanmerkelijk zou versterkt worden. Den 7 is te Spa een schrikkelijke brand geweest, waardoor zes-

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 1