middelburg sciie C O V B A N T.f# R\ ii 5. W .Y^ Zaturdag danbcstcbrng. NIEUWSTIJDINGEN. 21 September 1831; Het COLLEGIE van REGENTEN over liet ArmGast- en Weeshuis te VLISSINGEN,- brengt bij deze ter kennisse van de belangheb benden, dat op Ditigsdag den 11 October 1831, des vooruiiddags ten lo uren, in de Directie-Kamer Gesticht No. 1 (Gasthuis,-)iu de Hel lebaard ierscratft, in het openbaar Zal worden aanbesteed: de levering van de, voor bovengemelde Gestichten, gedurende het jaar 1832, be- noodigde LEVENSMIDDELEN, BRANDSTOFFEN, KLEEDING, SCHOEISEL enz.; omschreven in de conditiën van aanbesteding, welke voor een ieder dagelijksmet uitzondering van den Zondag, van 9 uren des voor- tot 4 uren des namiddags, ten huize van den Amanuensis en Rentmeester van gemelde Gestichten ter lezing liggen, in de Wagenaar- straat, Wijk I. No. 98. MIDDELBURG den 23 septemberDen 21 werd alhier de half-jaarlijk- «che promotie aan ons Gijmnasiuin in de stads gehoorzaal gevierd. Vier verdienstelijke, naar de akademische lessen bevorderde leerlingen, hielden bij deze gelegenheid doof henzelven gestelde redevoeringen IV. A. Snouck Uurgronje sprak de Patria vostra sacpius e maximis periculis a Deo servatdIV. A. Voorduin de Timmerman in laudem Ru ttri A. J. C/inge Liebertde M. Aurelia Antonino J. H. van Sanden Prins de M. Furio Camillo. Van de tweede orde der eerste klasse naar de orde der candidaten wer den bevorderd: A. P. J. Gillissen en M. C. Vervcnne, met prijzen, terwijl de tweede eene declaraatio hield: de licraclidarum in Pcloponnesutn irruptione en de eerste door ziekte verhinderd werd zijne dcclatnatiozte Thucydide Historico uit te spreken en G. IV. T. VogelvangerA. L. Gr0 theS. Susan en P. J. Gillissen, op de gewone wijze. Van de eer ste orde der derde klasse naar de tweede klasse: .7. IV. Kien Eltztnan, roet eenen prijs, M. H. van Deinse en A. J. van Deinse, op de gewone wijze. Van de tweede orde der derde klasse naar de eerste orde dier klasseC. E. de Vassymet eeneu prijsL. A. de Rochefort en J. L. Duringop de gewone wijze. Van de vierde klasse naar de tweede orde der derde klasse: M. J. van Visvliet en G. Rippingmet prijzen, W. A. IVanrooy en J, M. Loois op de gewone wijze. Van de eerste orde der vijfde klasse naar de vierde klasse D. J. Muntendam en J. G. Sprengermet prijzen IV. J. de Bruyn A. IV, Snouck Uurgronje P, Alvarez GeeneC. J. Kien EltztnanG. P. A. de Rochefort en P. Bo- gaertop de gewone wijze. Van de tweede orde der vijfde klasse naar de eerste orde dier klasse: P, J. AckermansA. J. Burger.7. Tak J, Phvan VisvlietS, Dobbelaer de HSnd en H. Machielsenom hun ne buitengewone vorderingen, allen met prijzen. Van de eerste orde der zesde klasse naar de tweede orde der vijfde klasse: AR, van Bel, met eeney prijs 5 D. van Eekop de gewone wijze. Met prijzen voor vor deringen in de geschied- aardrijks- fabel- en meetkunde werden be giftigd: IV. A. Snouck UurgronjeA. J. C/inge Liebert.7. 77. van San- den Prins, M.Jl. van Deinse, C. E. de Vassy, M. J. van VisvlietP. J. AckermansP. Alvarez Cecne en A. R. van Bel. Alle met prijzen begiftigde jongelingen betuigden daarvoor hunnen dankin Latijnsche dichtmaat, aan Heeren Curatoren. De Koninklijke Familie is te Amsterdam, volgens al de bcrigtenmet eene zoo buitengewone vreugde en geestdrift ontvangendat deze gebeur tenis bij de Vorstelijke Personen en de bevolking der hoofdstad niet ligt uit het geheugen zal gewischt worden. Ook op hoogstderzelver doortogt te Haarlem, en op den geheelen weg naar Amsterdam, ontvingen zij de •ondubbelzinnigste blijken van 's volks. liefde en hulde. De studenten-korpsen zijn, vóór hun vertrek, door de chefs waar onder zij op zulk eene uitstekende wijze hunne militaire diensten hebben verrigtop eene waardige wijze vaarwel gezegd en genieten op hupnen weg naar de akademien, in onderscheidene steden eene zeer verecrende ontvangst, welke deze jeugdige helden zich ook in alle opzigten heb ben waardig getoond en welke hen als eene nationale hulde niet dan hoogst aangenaam zijn kan. Men leest in de Staats-Courant van II. woensdag datnaar aanleiding vmi danromtrenc gemaakte schikkingen, dezer dagen eene uitwisseling in massa zal plaats hebben der Ilollandsche militairenwelke gevangen in Belgie zijn teruggehouden en der Belgische krijgsgevangenen welke zich hier te lande bevinden. De noodige maatregelen zijn genomenten einde aan deze zaak, zoo spoedig doenlijk, gevolg te geven. Het eer ste transport onzer landgenooteu wordt elk oogenblik teTrijch, gemeen te Loenhout, op den groocen weg tusschcn West-Wezel en Grooc-Zun- derr, verwacht. Een geleide van officieren en onder-olficieren is uit Bre da derwaarts vertrokken, teneinde hen te ontvangen, en dadelijk in buune behoeften te voorzien. De manschappen zullen te Breda gekazer neerd gevoeden voor zoo ver noodig gekleed worden. De officieren zullen gelden in voorschot en verlof erlangen om daardoor zonder op onthoud, inde gelegenheid te worden gesteld hunne haardsteden en be trekkingen weder te zien. Derzelver vernieuwde plaatsing maakt nu reeds een onderwerp der overwegingen van het departement van oorlog uit. De Belgische krijgsgevangenen worden van KampenHarderwijk'Naar- den en Loevestein, dadelijk met scheeps gelegenheid tot bij Lillo ge voerd alwaar door den bevelhebber van Zr. Ms. zeenrngt nadere ann- wijzïhg zal geschieden van de plaats, alwaar zij, met tusschenkomst van den generaal Chassé aan de Belgische autoriteiten zullen worden uitge leverd. De noodige orders ziju gesteld, 0111 hen, op de reize, met de meeste menschlievendheid te behandelen. Ook ten aanzien der Belgische krijgsgevangenen., welke zich in de vesting Maastrichc bevinden, zijn aoortgeljjke voorschriften uitgevaardigd, Eenige dier officiereu, zoo het schijnt ten gevolge van voormelde uit wisseling, welke den 18 dezer ter bovenvermelde plaats, ongeveer een kwartier tiurs van onze grenzenmoet begonnen zijn zijn reeds maan dag.door Breda, eij. vervolgens ook door Dordrecht gepasseerd. Te 's Heftogenbosch wordt een telegraaf ingerigt, welke met die van Btedaen nlzoo met die van 's Gravenhage in verband zal staan» De menigte Fransche officieren welke in het Belgische leger wordt ingelijfdgeeft in Belgie Veel stof tot ongenoegen. In Henegouwen worden een aantal Fransche soldaten onder de armee gestoken,- men be rekent htm getal reeds op tien duizend. Te Antwerpen liep het gerucht dat aldaar de vice-adiniraal de Rignii minister der Fransche matine, was aangekomen. Tot den 17 dezer waren te Berlijn 422 personen door de cholera aangetast, van welke er 240 gestorven en 39 genezen zijn. Berigten uit IVarschau tot den 13 dezer, behelzen het volgende: Den 11 dezer is het naamfeest van den troonsopvolger van Rusland den grootvorst Alexanderplegtig in die stad gevierd. De veldmaar schalk Paskewitsch is in den avond van den 8 aldaar aangekomen en beefc zijn intrek in de Belvedère genomen. Onder de troepen, die den 8 te Warschau binnengerukt zijnbehooren ook de regeoienten Litthausche en Volhynische garde, die aldaar vroeger in garnizoen lagen. Ook Praga is denzelfden dag door de Russische troepen bezet. Volgens den War» schauschen Courtier zal er een wapenstilstand van 14 dagen plaats heb ben, tot dat er eene beslissing van Z. M. den keizer ingekomen is. Het zelfde blad deelt thans de proclamatie van den keizer aati de Polen me de. De staatsraad Engel is belast om eene provisionele regering voor het koningrijk Polen daar te stellen. De generaal Krukowiezkilaatste lijk dictator, bevindt zich nog in deze stad. Mén beweert, dat er 1000 inan van de nationale garde zullen uitgekozen worden, om de burger dienst te verrigten. Er bevinden zich aldaar 60 generaals van de Rus sische armee. De municipale-raad is nog steeds in dienst. Sedert eeni ge maanden had men volstrekt geen zilveren munt meer gezienthans ia er weder vee! in omloop. Bij den laatsten strijd zijn 48 huizen der voorsteden eene prooi der vlammen geworden. Sedert eene week heeft de cholera te Warschau bijna geheel opgehouden. Van Parijs den 16 wordt gemeld: De tijding der inneming van Warschau door de Russen is hier gisteren avond bij het gouvernement ontvangen die gewigtlge gebeurtenis wordt in den heden morgen ver schenen Moniteur op deze wijze aangekondigd„Eene telegraphlschede- peche van Straatsburg heeft dezen avond (den 15) aan het gouvernemenc de tijding overgebragtdat Warschau zich den 8 dezer, na een gevechc van twee dagenheeft overgegeven. Het Russische leger heeft bezit van de stad genomen. Het Poolsche leger is naar het palatinaat van Plotsk afgetrokken en begeeft zich naar Modlin." De minister van buitenlnndsche zaken heeft heden in de kamer der af gevaardigden alle de berigten medegedeeld welke bij hem wegens de laatste gebeurtenissen in Polen waren ingekomen weidde bij die gele genheid eenigzins over de kapitulatie van Warschau en den aftogt van het Poolsche leger uiten besloot met te zeggen dat er thans rust en. orde in IVarschau heerschtewelk gezegde eenen diepen indruk op da vergadering scheen te maken algemeenc verontwaardiging opwekte ea een der Jedcn deed zeggen ja, rust van het graf! Niet minder deelneming en indruk heeft de val van Warschau op de geheeld bevolking dezer hoofdstad gemaakt; zoodra deze tijding gisteren avond bekend werd vormden zich eenige groepen in den omtrek van het palais-royal en liepen vervolgens naar het hotel van buitenlandsche zaken schreeuwende weg wet de ministers en sceenen door de glazen van gezegd hotel smijtende. Zoo als gewoonlijk werden deze volkshoopen nog door nieuwsgierigen vergroot, doch allen werden spoedig door eeni ge afdeelingen kavalierie uiteen gedreven. Men verzekert dat de schouw burgen morgen ten teeken van rouw over Polen zullen gesloten zijn.'* Den 16dacht men te Parijs, dat de volksbewegingen met het insmijten der glazen in het hotel van buitenlandsche zaken zouden gestild zijn gewor den, dit is echcer bij lang het geval niet geweest. Dien morgen, reeds ten tien uren, vormden zich eene menigte volks-troepen voornamelijk in den omtrek van opgemeld hotel en verzamelden zich door de pa trouilles uiteen gedreven zijnde, dadelijk een eindwegs verder. De koets, waarin de graaf Sèbastjani en de president van den raad der mi nisters zich.naar de vergadering begaven, werd aangerand en slechts met moeite gelukte het den ministers, om zich der volkswoede te onttrekken. Deze woelingen, bij welke onderscheiden gekwetsten gevallen zijn, hebben den geheelen dag, op onderscheidene plaatsen der stad, aange houden. Eerst tegen 11 uren in den avond scheen de rust zich eenig zins te.herscellen er heerschip echter nog veel gisting in de gemoedereu. De heeren Périer en Sébastiani hebben in deze onrustige bewegingen en daar waar hunne personen bedreigd, werden veel standvastigheid en moed aan den dag gelegd. Volgens berigt van Parijs van den 19, scheen de rust hersteld te zijn, waartoe de linie troepen, en niet de nationale garde, het meest moeten hebben bijgedragen. Sedert eenige dagen wordt er sterk gesproken van eene démarche, welke keizer dom Pedro bij Lodewyk Filips zou gedaan hebben, om een huwelijk tusschcn den hertog de Nemours en de koningin Maria da Gloria tot stand te brengen. Men voegt er bij, dat Lodewyk Filips, in eenen brief vol ouderlijke gevoelens en liefdevolle uitdrukkingen jegens den keizer en diens dochterechter gemeend heefthet hem gedaan voor stel te moeten van de hand wijzen. Te Bordeaux hebbeu op den 1.3 dezer eenige oproerige bewegin gen plaats gehad welke bij het vertrek van den courier nog niet ge stild waren, Te Venetie zijn berigten aangekomen die nadeelig voor de Porte luiden: de grootvisier heeft op eenen togt naar Bosnië, na een hevig ge vecht, eene nederlaag geleden. Nog slechter is d,e Ttirksche bevel hebber Izzet Mehemed-pacha gevaren, welke de grootvizier met 15,000 man te Alessio bad achtergelaten om den oproerigen Pacha van Skutarl ten onder te brengen. De Ttirksche sultan bevindt zich, sedert zijne reis riaar Adrianopel, meer en meer in de noodzakelijkheid om van zjjtie ontwerpen van her vorming af te zien, ten einde den volkshaat, die door de geestelijkheid gevoed wordt, niet verder tegen zich op te wekken. Herinneringen uit den Tiendaagschcn Veldtngt. Als eene opmerkenswaardige bijzonderheid vernemen wjjdat in de meeste koffers en valiezen der op de Belgen buitgemaakte bagaadje der officieren zich ook hunne Oranje-sjerpen bevonden. Toen de maarschalk Gi'rardiaThiefien vergezeld van 20 dragonderst

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 1