MIÖBELBUK.GSCME COURANT, %c, r t Zaturdag NIEUWSTIJDINGEN. 5Duit0dïl«nb. ©t*0jot-35ritUTujc. jfócbcvLntbctt. 17 September 183], eSlcï^tbigïtctb- Süafeevlanbdcfte De GOUVERNEUR van de Provincie ZEEEAND brengt bij deze "ter kennis van de belanghebbenden, dat, van heden af', tót en met den 21 september aanstaande, ter Provinciale Griffie van Zeeland, zullen ter lezing leggen de voorwaarden, waarop aan de minste Inschrij vers zullen worden gegund de leverantien van de benoodigde Schnalkolcn en Kaarsen ten dienste van de Provinciale Administratie waarvan de monsters bij den Kamerbewaarder .7. Cadet kunnen worden bezigtjgd. Wordende de gegadigden tot deze leverantien uitgenoodigd derzelver inschrijvings-biljetten op den 22 September aanstaande 's morgens voor twaall'uren ter Provinciale Griffie, in te zenden, aangezien op die, welke na dien tijd mogten inkomen geen regard zal worden geslagen. Middelburg, den 14 september 1831. VAN V RE D E NB U R C II. HERLIJN den 9 september. Gisteren werden hier 26 personen he den echter maar 11 door de cholera aangetast, zoodat men hoop voedt, dat die plaag hier geene grooce verwoestingen aanrigten zal. Ten gevolge van eene mislukte poging der Russen, om de brug tusschen Warschau en Praga te vernielen hebben de Polen de bezetting van bet bruggenhoofd te Praga door verscheidene bataillons versterkt. Er loopen geruchten dat er van tijd tot tijd tusschen beide hoofd, kwartieren onderhandelingen zouden plaats hebben. LONDEN den 10 september. Men heeft berigten uit Lissabon van 26 augustus. Het was aldaar nog altijd zeer onrustig. Den 21 is onder de manschap van het 2de bntnillon linie-troepen, aldaar in bezetting, een opstand uitgebroken, in 't voordeel van de partij der coflstittttionelen. De soldaten hebben eenige officieren om'c leven gebra'gt, en zijn bui ten de kazerne gekomen met den kreet van leve de constitutie. Zij sc~hij- nen echter geen bijval te hebben gevonden, zoodat het bewind van dom Miguel den tijd heeft gehad om de verdere troepen tegen de opstande lingen in de wapenen te brengen en dezelve te bedwingen. Dadelijk is, ophoog gezag, een krijgsraad ingesteld, ten einde de opstandelingen te regt te stellen. Van meer dan eene zijde wordt gemeld dat deze ge beurtenis aan de partij van dom Miguel weder nieuwen moed, en den haat der smalle gemeente tegen de vreemdelingen in 't algemeenmaar in zonderheid tegen de Ffanschen en Engelschennieuw voedsel heeft ge geven, terwijl de scheepsmagt van beide die natiën, destijds op de Taag aanwezig, te gering werd geacht, om, ingeval van nood, krachtdadige bescherming te kunnen verleenèn.' VGRAVENUaGE den 14 september. Door Z. M. zijn gedaan de volgende benoemingen: Tot leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal.7, C. graaf van Bij landtopper-iiiteiulant der Koninklijke paleizen; jhr. A. A. Dcutz van Assendelftlaatstelijk wethouder der stad Amsterdam; jhr. G. Fontein Verschuif van IJeiloOcsdnm en ter CoelstcrStaatstand, burgemeester der stad Alkmaar; jhr. J. Jar geslid van de Tweede Kamer der Staten- Genernal; jhr. .7. H. van Lijnden van Lunenburg, lid van den Raad van State, en mr. A. G. Verhcijenlid van de Tweede Kamer der Scaten- Gcrieinalburgemeester van 's Hertogenbosch. Bij koninklijk besluit van den 9 dezer is vastgesteld, dat met den 20 dezer zal plaats hebben de vereeniging van de departementen van financiën en der ontvangsten, welke bepaald was bij besluit van 6 april j 1zullende derhalve van 20 september af op den minister van financiën overgaan al de betrekkingen en werkzaamheden van den president van den raad van ontvangsten, eh' vah de staatsraden administrateurs der directe belastingen, in- en uitgaande fegten en accijnsen van de posterijen en verdere middelen van vervoer, alsmede van de registratie en de loterijen, met uitzondering, ten aanzien van Inatstgemeldenvan al hetgeen het kadaster betreft, als uitsluitend tot aan de voltooijing aan dien admini strateur blijvende opgedragen. De Prins van Oranje heeft den 10 Nijmegen en Grave bezocht en de werken aldaar geïnspecteerd en was op beide die plaatsen, zoo door de ingezetenen als door de bezettingen, met menigvuldige blijken van liefde en hoogachting ontvangen geworden. Eenige dagen vroeger had den de beide Prinsen van uit het hoofdkwartier te Tilburg eenen togt naar de omstreken van Terheijden en Geertruidenberg gedaan ten einde met de chefs der genie eenige werken, tot het verdedigings-stelsel onzes Rijks betrekking hebbende, in oogenschotiw te nemen. Van goederhand verneemt men dat het Z, M. den Koning behaagd heeft, om de beide kompagnien vrijwillige jagers der Leydsche en Utiecht- sche, en de kompagnie vrijwillige Bankeurs der Groningsche hoogeschool eerstdaags en corps naar hunne respcctive akademien te doen terugkee- ren om hunne studiën weder te kunnen opvatten en voortzetten. Deze korpsen worden niet ontbonden maar blijven in hun geheel zamenge- stcldten einde, zoodra de omstandigheden zulks mogten vorderen, op den eersten wenk weder marschvanrdig te zijnen zich op nieuw te kun nen begeven, waar eer en pligt eiken regtschapen Nederlander roepen. Van Berlijn wordt, onder dagteekening van den 7 dezer, 'net na volgende geschreven: De heer Duval dc Beaulieuafgezant van Belgie, is is in deze stad aangekomen; de koning heeft hem niet ontvangen, maar hem doen we ten; dat Z. M. hem geen gehoor zou verieenen voor dat de geschillen van Belgie met zijnen doorluchtigen bondgenoot, den koning van Hol land (de zaken van Luxemburg er onder begrepen), geschikt zijn zul len. Ook is de aankomst van den lieer Duval niet in het regerings-blad aangekondigd geworden, maar slechts vermeld in liet Intelligent Biet dat gewoon is de namen van alle te Berlijn aangekomen vreemdelingen mede te deelen. De ambassadeurs van Engeland en Frankrijk hebben dan heer 'Duval 'ten eten genoodigd.; maar de,gezanten der overige mogend heden hebben het bezoek, dat hij tot hunnent afgelegd had, beantwoord mot hem eenvoudig een kaartje te zenden met hunne namen als partiku. lieren er op, zonder er hunne officiële titels bij te voegen, llec is wel der moeite waardig, van zich te midden van den braakloop te gaan1 wagen, om ztilkc bloedige beieedigïngeti te ontvangen." 'Journal de la Ilaye.') MIDDELBURG den 16 september. Vnn Brussel den 12 dezot" Weidt men dat de kamer der afgevaardigden zich in hare Zittingen van den 9 en 10, met de verificatie der volmagterl lieefc bezig gehoudenen daar na in laatstgemeld? zitting benoemd heeft tot president dén heer de Gérlache tot vice-presidénten de heêréii Dcstouveltes en Barthélemyen tot secre tarissen de heeren LicdstLebigue II. de Broückcrc en Dellafaille. Gis. teren heeft die kamer geen zitting gehouden. Dc kamer van den senaat heeft zich mede met de verificatie der vol- magteii bezig gehouden, maar .heeft zich uit hoofde van de geringe op komst der léden (dèn it waren cr mnlfr 02 Vdn de 51 present) nog niet kunnen c'önStitueren voor den post van president schijnen bij 'de ze kamer voornamelijk in aamerking te komen de baron Beytz, de baroh de Str.ssart en de graaf fllain X/III. De hertog van Orlèans en de maarschalk Gérard den tl de2ef té Brussel aangekomen en aan het hotel van den regent afgestapt. Zij hebben zich 'naar deii schouwburg begeven, waar zich de koning reeds bevond. Dc koning zat 'met den hertog in dezelfde loge en achter hert stonden twee officiereneen Belg en een Franschmnrt. De naburige lo ges waren vol Fransche en Belgische officieren. In eene .loge tegen over die des konings zaten de maarschalk Gêrard en de generaal Belliard De heer de Latour-Maubourg heeft die stad sedert twee dagen verlaten. De oudste zoon van den koning der Franschen, de hertog van Orleanshad zich weder bij den maarschalk Géfard te Mons gevoegd. Voor de iaooo man Fransche troepen, welke, volgens de verzekering van den Parijschen Moniteurin Belgie moeten blijven, wordteen kamp gereed gemankt niet verre van Castiau in de nabijheid van Mons. Dg troepen zullen in hetzelve in daartoe vervaardigde ligte barakken of hut ten worden gehuisvest. Intusschen schijnt het, dat de Franschen ook bezetting zuilen bonden in dé vestingen ten minste in de voornaamste derzelveen dat alzoo het aantal der in Belgie verblijvende troepen wel op het bedrag van 18,000 zal kunnen vvordeii geraamd. In der) be ginne heeft men zich in Namen aangesteld als of men de Franschen van het kasteel wilde houden, doclv zij hebben, gelijk nader blijkcook be zit van hetzelve genomen, zonder veel acht te slaan op te vertoogen die daartegen zijn ingebragt. De brigade infanterie Tholozêvan de di visie Testetrekt, benevens twee regementen ligte kavallerie^ langs Na men naar Frankrijk terug. In het Belgische blad F Industrie leest men het volgende: „Een vaaïtuig met Belgische reizigers is dezer dagen op de Schelde bij Burchc omgeslagen. Zoodra de kapitein Koopman, bevelhebber der Hollandsche zeeinagt voor het kasteel van Antwerpen, dit ontwaarde, zond hij dade lijk eenige sloepen tot hulp der schipbreukelingen af. Zij werden gered, aam boord der stoomboot Suriname gebragt, 'en aldaar van al het 1100- digé voorzien. Genoemde bevelhebber liet voorts het omgeslagen vaar tuig oprigten en herstellen, en den volgenden dag de geredde reizigers, behoorlijk toegerust, daarmede naaf Burcht brengen. Zonder zijnen bij stand zonden ongetwijfeld verscheidene daarvan omgekomen zqn." In de Antvverpsche bladen vindt men thans bittere klagten over de schade die door het doorsteken der dijken in den omtrek dier stad aan de polders tocgebragc is, alsmede over het steeds grooter worden der doorbraken en het afbrokkelen en wegspoelen van het, land bij hooge vloeden. Men vermeldt tevens in die bladen, dat de Belgen zich mee het ontwapenen van het ford du Nord bezig houden, doch verzuimt er bij te voegen', dat, indien men niet gedurende den wapenstilstand deze en andere sterkten langs de Schelde had opgerigt. of verbeterd en gewa pend, de o nstreken van Antwerpen dan óók waarschijnlijk voor de ram pen bewaard zouden zijn gebleven, waardoor.die thans getroffen worden. Overigens heersebt in de verhalen van het voorbijdrijven voor Antwer pen van geheel e eilanden, met boom en daaropval? een gat in den Schel- de-dijk bij Lillo van 1000 Ned. ellen, alsmede van de vrees voor. het geheel verleggen van de bedding der Schelde, de gewone overdrijving» Zonderling klinkt het voorts, dat de Antwerpenaren thans den bijstand van de bewoners der Wettische gewesten inroepen, die, zoo zij zeggen, de omwenteling begonnen hebben, en evenmin door overstroomingeti als door inkwartiering cn doortogt van krijgsbenden geteisterd worden. Het onderwijs in Belgie is sedert de laatste gebeurtenissen in een droevigen staat van verval. De regering heeft ein'delijk besloten tot het benoemen van eene commissie van zeven leden, die een ontwerp van wet moet opstellen' op hét hooger onderwijs. Het lager onderwijs is thans geheel en uitsluitend in handen der geestelijken. gedert veie jaren lijdt;J_. Bz. Grootjans, oud 55 jaren, aan eene ver zwering, die eenen kankerachtigen aard aanneemt en eerlang met eenen gewbssen dood dreigt, waarom de afzetting van de dij noodzakelijk is. Schoon van onbesproken gedrag, hebben diakenen hem alle ondersteu ning geweigerd. Zijn heelmeester heeft gezegd de operatie niet te kun nen doenen anderen eischen verbazende sommen. De ondergeteekende heeft zich aangeboden de operatie, met den aan kleve van dien, gratis te verrigten terwijl de heer de Lepelaar de edel moedigheid zal hebben hem daarbij gratis tc ndsisteren. Maar er is meer noodiger is behoefte aan alles vooral aan verband linnen en vlecsCh voor krachtige bouillons. Mag ik den lijder in deze opzigten der weldadig'.eid van Middelburgs Ingezetenen ■aanbevelen O! voorzeker dit visschers plaatsje is toch slechts eene buitenwijk van Middelburg, en menige winter getuigde van de welwillendheid van Mid delburgs gegoede ingezetenen voor onze noodlijdenden. De heer de B/aec- ite <h Lignij heeft de ontvangst der liefde-giften -gelieven op zich te nemen; zullende daarvan, en van des lijders toestand na de operatie, berigt worden gedaan. Afaemuiden den 16 September 1831. J. H. van OPDORP. Het is ons aangenaam bij vernieuwing onzen opregten dank te kunnen 'etuigen aan zenders en gevers, voor de, op den 10 september, alhier van de commissie te Middelburg ontvangen vcrverschingcn voor onze

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 1