1 ËS MIDDE.LBURGSCHE mum COURANT, N°. iog. 7 V A Jxrtufcrijfc. Zaturdag WrsSi'S 10 September 1831, ilttniölcirïc m/ïu ben SEtatcirsiaatbc Nationale ifJHjwcrïïcib cm bc IxOlOtticit. NIEUWSTIJDINGEN. ^Duifórftlftttb. iÜckevlflubcM. SS». VS Op Dingsdag den 13 September 1831, des vooi middags ten elf uren zal, in liet Logement de Prins van Oranje te GOES, door de Dijks- Directie van deii IVillem-Anr.a-Voldcrten overstaan van den Hoofd.Inge nieur van den Waterstaat in de Provincie Zeeland, worden herbesteed: liet ARBEIDSLOON tot vernieuwing en reparatie, gedurende den jare 1831 van eenige gedeelten der Rijsbermen aan den IVillem- Anna-Volderin het Eiland Zuidbeveland. De bestekken zullen ter lezing liggen in het Bureau van den Ingenieur van den Waterstaat, te Goes, en bij de Dijks-Directie voornoemd, te Biezelinge. Zullende, twee dagen voor de aanbesteding, de noodige aanwijzing in loco worden gedaanen nadere informatie te bekomen zijn bij den Ingenieur en Dijks-Directie voornoemd. BERLIJN den 3 september. Eergisteren heeft de gezondheids-com missie alhier bekend gemaakt, dat den vorigen dag in deze stad een per soon aan de Aziatische cholera gestorven is en sedert dien dag verschei dene lieden ongesteld geworden zijn wier ziekte nog we! niet als de cholera erkend was, doch zeer verdachte kentéekenen opleverde. Dadelijk heeft de commissie alle noodige maatregelen doen nemen tot voorkoming der besmetting. Bij het stilstaan van zoo vele ambachten bevindt zich een groot aantal lieden zonder werk en ten einde hierin zoo veel mogelijk te voorzien heeft de koning last gegeven om aan verschillende belangrijke openbare werken in Berlijn druk te doen arbeiden. Daar de cholera zich nu hier en op verscheidene punten van Pommc- ren en Brandenburgaan deze zijde van de Odergeopenbaard heeft zoo is niet alleen een militair cordon getrokken langs de Elbe, van de Saksische tot de Hanovcrsche grenzenmaar ook zoodanig cordon op- fjetigt van de plaats waar de Ncisze zich in de Oder stort, over Guben naar Kottbusen vervolgens langs de Sprce tot aan de grenzen van Saksen. FRANKFORT den 4 september. Te Leipzig moeten den 30 der vori ge maand grove ongeregeldheden hebben plaats gehad waartoe het be trekken van een nieuw wachthuis door de burgerwacht aanleiding schijnt gegeven te hebben. Een gedeelte dier wacht zou ontevreden over die verandering geweest zijn en het volk aan zijne zijde gekregen hebben, dat de militairen, welke den oploop uiteen wilden drijven, met steenen geworpen had, waarop van den kant der troepen geschoten was en vijf menschen gedood en vijftig gekwetst zouden zijn. l)e militairen lagen buiten de stad gekampeerd en kregen elk oogenblik versterking, zoo dat 2ij reeds een getal van vier-en-twintig honderd man uitmaakten. Twee kompagnien der burgerwacht waren in opstand en zouden, zoo men zei- de besloten hebben uit de vensters op de troepen te schieten. De Leipziger courant verhaaltdat het volk de burgerwacht aange vallen heeftde militairen haar ter hulp zijn toegeschoten en des avonds ten elf uren de rust hersteld is. Zeer roeriit men de maatregelendie te Wecncn tegen de cholera genomen worden. De stad en de voorsteden zijn in vijftig wijken ver deeld, waarvan elke vier gcneeshecren heeft; voor alle vier huizen is een burger tot commissaris benoemd die dagelijks verpligt is de ronde te doen en te zorgen, dat niet meer dan drie personen in hetzelfde ver trek huisvesten. In vele huizen heeft men kalk-chlorure in alle kamers bij de-hand en worden dagelijks azijn-berookingen gedaan. Des ochtends Spoelt men uit voorzorg den mond met azijn, en vele lieden gebruiken iiuchteren een droppel geest van camomille op een stukje suiker. In elk huis moet men een voorraad van azijn, kruiden, thee, flanel èt! warm zand hebben om dadelijk zoodra iemand de cholera krijgt in gereedheid te zijn tot het toedienen der nood/ge middelen. De keizer heeft twee millioen gnidens gegeven voor het oprigten van gasthuizen, waartoe de grootste gebouwen en de schouwburgen gebruikt worden, en waai over een zeer bekwaam geneesheer, die te Warschau dezelfde ziekte behan deld heeft, het oppertoezigt hebben zal. Men kan zich geene drie mij len buiten Weenen begeven, zonder van gezondheids-passen voorzien te zijn. Vele huisgezinnen verlaten Weenen en vlugtcn naar Zwitserland en Tyrol. In alle kerken wordt voor de cholera gebeden. Handel en fa brieken staan stil, en de werklieden zouden geen brood hebben, indien de regering niet aan openbare werken liet arbeiden en een kanaal graven. PARIJS den 2 september. De Moniteur plaatst het volgende, uit een dagblad van Bordeaux afkomstige, berigt uit Madrid: In antwoord op de door onze (de Sp'aansche) regering gevraagde op helderingen, heeft het Engclsche kabinet aan onzen gezant te Londen, den heer Zea Bermudez verklaard, dat Groot-Brittanje zich ton aanzien van het bestaande geschil tusschen de vorsten van het huis van Bragan- za even zoo zal gedragen, als vroeger ten aanzien der Spaansche volk plantingen; dat het namelijk alle tusschenkoinst daarin zoude beletten, van welke zijde en onder wat voorwendsel die ook rnogt beproefd wor den. Het schijnt dat Frankrijk het te dien opzigte volkomen met Enge land eens is Hetzelfde blad berigt, dat de jonge infant van Spanje, don Se- bastiaan (een neef des konings) eerlang in het huwelijk staat te treden met de prinses Antoitiette van Napels, de zuster van de koningin der Franschen. Genoemde infant werd vroeger gezegd naar de hand der jon ge koningin van Portugaldona Mariate staan. 's GRAVENIIAGE den 5 september. Naar men verneemtzullen de schatkist-biljetten voor grondlasten van perceelen, aan denzelfdcn eigenaar toebehoorendedoch onder verschillende namen ten kohiere bekend wor den aangenomen, mits de belastingschuldigen den ontvanger, door ccn bewijs van het gemeente-bestuur doen blijken dat van den eigendoms overgang in bet register bij de wet van 3 frimaire 7de jaar voorge- schreven aaiueekening is gedaan. Men verneemt, dat Z. M., bij besluit van den27J*unij 1831 no» 57, op de voordragt van Z. F.xc. den minister van Staat, belast met do generale directie voor de zaken der Hervormde kerk, enz., onder an deren, heeft bepaald, dat, in het vervolg, niemand tot oppcr-rnbbijn rabbijn of rabbinaal assessor zal kunnen worden beroepchdan na alvorens een examen te hebben afgelegd bij een rabbinaal collegie van examinato ren en na door hetzelve te zijn bekwaam gevonden en tóegelatendat wijders zijdie na volbragte theologische studiënmogtcn, verlangen tot het rabbinaat toegelaten of bekwaam verklaard te worden, uitdien hoof de niet tot het examen zullen worden toegelaten dan 11a alvorens als magid te zijn geëxamineerd en goedgekeurdterwijl almede niemand tot ma- gid zal worden aangenomendan na bevorens den eersten geestelijken graad van bagnal-darsson te hebben verkregendat zoo ook niemand tot assessor zal kunnen worden aangesteldvoor en aleer hij als rabbinaal aspirant hec examen hebbe afgelegd, enz., enz Nog bevat dit besluit onderscheidene bepalingen omtrent de za- menstelling van het rabbinaal collegiede kleeding der examinatoren, de wijze van aflegging der examina, de getuigschriften der genen, die verlangen geëxamineerd te worden, enz. Meerdere verordeningen zul len worden opgenomen in een reglement, hetwelk de hoofd-coiumissie tot de zaken der Israëliten ter goedkeuring aan het departement voor de Hervormde ccredienst zal aanbieden. De naam van magid duidt den graad van leeraar, en die van bagnat darsson dien van oefenaar aan, Bij een ander besluit, d. d. 9 julij, no. 84, heeft Z. M.op voordragt van het departement voor de Hervormde kerkeenige verande ringen gelieven te maken in het reglement voor het bestuur der Evange lische Luthersche kerk. Onder anderen is, daarbij de benaming van geestelijken en leken vervangen geworden door die van predikanten en leden uit de gemeenten. BRIELLE den 6 september. Heden werd de nieuw gebouwde kerk der Roomsch-Kntholiike gemeente ingewijd, in het bijzijn van de eerw. heeren den aartspriester van Holland en Zeeland, de land-dekenen van Sehieland en Rhijnland en verscheidene andere geestelijken uit den om trek. De predikatie werd gehouden door den eerw. heer Sluijterpas toor te Delft. Een wel bestuurd orchest verhoogde de plegtigheid, welke door de edel achtb. regering dezer stadde leden der regtbank en andere collegienbenevens eene talrijke schare van allerlei gezindten is bijgewoond. De redenaar bragt dankbare hulde toe aan Z. M. onZcn- dierbaren Koning, aan de plaatselijke regering, en aan allen (waaronder ook leden van andere gezindten) die door hunne bijdragen dit eenvou dige maar schoone gebouw hadden helpen voltooijen. De plegtigheid is cot genoegen van al de aanwezigen afgeloopen. 's HERTOGENBOSCH den 6 september. HII. KK. I1H. de Prins van Oranje eii Prins Fre'derik der Nederlanden, hebben onder anderen de inrigtingen tot verpleging der zieken en gekwetsten bezocht, zich aldaar geruimen tijd opgehoudenen de verschillende lijders minzaam toege sproken. Heden zijn de beide Prinsen naar Tilburg terug gekeerd, MIDDELBURG den 9 september. Uit Centden 5 dezer, worde gemeldt In ons hospitaal liggen tegenwoordig 870 zieken, van welke er 700 van de polder-ziekte zoo als wij die hier noemen, aangetast zijn. De zieken worden dagelijks, in groot aantal, van de grenzen van Hollnndscli Vlaanderen anngebragt. Het hospitaal is reeds over vol en hét bij-hospi taal dat in de kerk van Akkerghem aangelegd is begint insgelijks zoo vol te komen, dat het te vreezen is, het weldra ongenoegzaam wezen zal, om alle zieken te verplegen, indien men zich niet spoedt met de troepen van die linie te doen vertrekken, alwaar men volhardt -mot de zelve buiten noodzakelijkheid, zoowel als buiten eenig nut, te laten ver blijven. De zieken worden, dank hebbe de ondervinding en de bijzon dere vlijt van onzen geneesheer Kluijskenschef van het militaire hos pitaal, zoo goeden zoo systematisch behandeld;, dat niemand aan dc ziekte sterft. De zieken genezen zelfs zeer spoedig, De Brusselsche Court ier geeft de volgende berigten van tan geloofwaar dig persoondie onlangs in Holland is geweest: De armoede is uiter mate groot te Amsterdam, en te Gouda kan men bijna de straten niet doorkomen, zoo wordt men door de bedelaars bestormd. Op's Konings verjaardag heeft de regering van Rotterdam aan de Katliolijken die weiger den te illuminerenlampions gezonden, 0111 hunne huizen te verlichten. Dc laatste expeditie in Beigie heeft de armee 1700 man gekwetsten ge kost. Dc Belgen moeten in hunne treurige omstandigheden toch iets tot vertroosting hebben, al zijn het dan ook maar grove leugens. De heer Sur/et de Chokier heeft, in een brief aan het dagblad le I'olitt'queverklaard, zich voortaan buiten de staatkundige loopbaan te houden. Dc Belgische Moniteur wederspieekt het berigt, dat zijn gouverne ment eene leening te Parijs zou hebben gesloten. De Belgische generaal Meliinet is op halve soldij gesteld. -Van Doornik wordt gemeld dat zich aldaar in den morgen van den 31 augustus II. een groot aantal werklieden naar het stadhuis had be geven 0111 werk en geld te vragen twee hunner hadden in de straat ln Té te d'Or eene galg geplaatst, en het scheen dat er des nachts ernstige bewegingen zouden plaats hebben. De rust is echter bewaarddóch treurig blijft steeds bet lot der arbeidzame klasse, welke vóór den snoo. den opstand zoo volop werk had. De Londcnsche dagbladen leveren den inhoud der drie protocollen van de Londensche conferentie, welke op het 31ste zijn gevolgd. Ilec 32ste voert de dagteekening van den 12 augustus en strekt, om teauthen- tisqren de mededeeling van de Ncderlandsehe gezanten, wegens'liet af zenden van bevelen 0111 de vijandelijkheden te staken eii de troepen op de lijn van de wapenschorsing terug te doen trekken. Het 33ste voerc de dagteekening van den 18, en strekt tot het authentiseren van de me dedeeling van den Franschen gezantinhoudendedat 20,000 man Fran- sche troepen bevel hadden bekomen 0111 onmiddelijk uit Beigie naar Frank rijk terug te koeren; met bijvoeging, dat, daar het terugtrekken der Hollandsche troepen nog niet was gebleken, de gevolmagtigden zich voor-

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 1