De ondcrgeteekende voldoet bij deze aan de aangenaamste taakmet bij herhaling melding te maken van de bij hem, ten behoeve der.gewon de krijgsliedenontvangene ververschingenen waarvoor dezelve zijnen wailusten dank betuigt, ais: Van de heeren mrs. jhr. van Reigersberg Fersltiys en Paspoort van Grijpskerkeeen mandje pijpen, 200 citroenen, 3 pond thee, 1 pond en 7 oneen pluksel. Van C. V. S. te Nijmegen, een suikerbrood, 12 flessen bessensap en 30 citoenen. Vandoor den heer burgemeester van Vlissingen een pak sui ker een pak sago, 50 kruiken braaiuensap 1 pond en 8 oneen linnen en 3 oneen pluksel. Van de commissie ter verzorging van hospitalen te Amsterdam twee ankers rooden wijn en een ander Rhijn-wijn. Van de heeren leden der sociëteit te Vlissingen, in geldswaarde f r2 10. Van den heer J. G. R. te Utrecht, 31 flessen rooden wijn, 6 dito Rijn-wijn, 39 flessen bessennat, 7 pakken sago, 5 pakken thee, 3 pak ken suiker, een pakje rijst, 4 broodsuikers, 205 citroenen, eenig pluk sel 85 conipressen en 84 windsels. Vlissingen, den 31 augustus 1831. De chirurgijn-majoor van den isten rang, belast met het toezigt over de geneeskundige dienst in de provincie Zeelanden bjj het garnizoen te Vlissingen C. J. COURT. De ondergeteekendc heeft op gisteren van de Gebroeders Abrahamste Middelburg, ontvangen: een vaatje met pekelharing, een pak pluksel en aan comptanten de som van ƒ115,30, aan hun ed. ter hand gesteld voor de zieken en gewonden te Aardenburg. Alsmede op heden, van de heeren mrs. jhr. van Reigersberg Fersltiys en Paspoort van Grijpskerkehet navolgende, als: 5 ponden witte sui ker, 5 dito bruine suiker, 4 dito thee, loo citroenen, 7 ponden ta bak 2 dito pluksel en verband-linnen 4 pakjes chocolaad en 5 flessen Rhijn-wijn. Ilij betuigt, namens dezelve, zijne welmeenendsten dank, met de ver zekering, dat deze hunne bewijzen van mensch- en vaderlandsliefde het bedoelde oogmerk zullen bereiken, terwijl hij het groot aantal zieken hetwelk dagelijks alhier vermeerdert, aan de milde zorgen der ware Va- derlanders aanbeveelt. Aai denburg, den 1 september 1831. De majoor kommanderende bet 2de bat. der 5de afdeeling infanterie, STOK. Met een wezenlijk genoegen zijn de ondergeteekenden de tolken der dankbaarheid van de hier verpleegd wordende geblesseerde en zieke man schappen voor de ten hunnen behoeve ontvangene verkwikkingen als van een onbekende, een halve kist citroenen. VanJ.S.een kistje thee, een dito suiker, een dito citroenen, een zak gedroogde appelen en een mandje met bessensap. Uit de milde bijdragen van Middelburgs inwoners door tnsschenkomst der heeren mrs. Paspoort van Grijpskerke en jhr. van Reigersberg Fersltiys, 75 citroenen, 5 pond thee, 5 dito bruine suiker, 5 dito witte dito, 100 pakjes tabak, 2 flesjes frambo- zen-azijn3 pakjes chocolade, 6 pond pluksel, een pak verband-linnen en windsels. Van de menschliè'vende in- en opgezetencn der stad Zie- rikzee en eilanden Schouwen en Duiveland, door de heeren Tromp en de Jong een anker rooden wijn, 7 citroenen, 7 flessen bessensap 1 pak rijst, t pak suiker, 1 broodsuiker, a pond chocolaad, i§ pond thee, 2 pakken tabak 7 pakjes dito, Spa- en Faclwnger-waterpluksel en linnen. Sluis den 30 augustus 1831 De kapitein-komtnnndant VAN H OPBERGEN. De officier van gezondheid der ede klasse bjj het garnizoen, B, SIVERT Jz. Bij de commissie voor de uitdeeling en inzameling der geschenken, ten behoeve der zieken en gekwetsten, in liet 5de district van Zeeland, zijn ontvangen de navolgende goederenals Van de ingezetenen der stad Zierikzee en bewoners van de eilanden Schouwen en Duiveland, toegezonden door de heeren de Jonge en Tromp een anker rooden wijn 3 flessen bessensapeen pa-k rijsteen potje gelei, 6 ponden suiker, een broodsuiker, twee groote pakken tabak, 3 pond chocolade, een vaatje azijn, een pond thee, linnen, pluksel enz. Van ingezetenen der stad Middelburg, toegezonden door de heeren mrs. jhr. van Reigersberg Fersltiys en Paspoort van Grijpskerke, een an ker rooden wijn, J dito Rhijn-wijn, 12 flessen bessennat een fles ma laga, 20 ponden witte suiker, 6 dito buine, 10 dito thee, 200 pakjes tabak, 5 pond verband-linnen, 6 dito plukseleenige windsels, 7 pak jes chocolade en eene mand met 200 citroenen. Van den heer de Jonge Lttghtcn te Zaamslag, 6 flessen rooden wijn, een fles sago én een pakje chocolade. Van de heeren .7. Fransen van de Putte en G. II. Kakcbeckenamens de ingezetenen van Goes en Zuid-Beveland anker beste Rhijn-wijn 1 anker beste witten wijn, een fles citroensap, 6dito bessennat, 2 brood suikers, circa 16 ponden, een pak thee, een pond witte sago, een dito bruine2 pakken pluksel en windsels. Van mevrouw Poti/usseti te Axel, 6 flessen bessennat. De commissie betuigt bij deze haren opregten dank aan de gevers van voornoemde voorwerpen, terwijl zij hun tevens de verzekering geeft dat de voormelde giften, bij de lijders, niet minder dankbaarheid hebben verwekt. Axel den 30 augustus 1831. De leden der commissie SANDBERG, SCHUURMAN, iste luit. der Overijss. Schutterij. 1 ste luit. der Overijss. Schutterij. Gedrongen door erkentelijkheid en innige dankbaarheidvinden wij ons verpiigt om, uit naam van alle onze wapenbroeders, zich alhier in het Hospitaal te Middelburg bevindendeniet geroerde harten openlijk dank te betuigen aan de milde gevers van de verkwikkende geschenken, welke door den verdienstelijken en meiischlievenden heer chirurgijn-ma joor Fruyten den heer officier menagiemeester isten luitenant Bassing aan ons worden uitgereikt. Geen dag gaat voorbij zonder blijken van menschenliefde, liet Ilollandsche karakter zoo eigen, te ontvangen, Dui- zende zegenwenschen stijgen voor ulieden milde gevers! tot den Almag- tigenen geen ouderdom of tijdsomstandigheden zullen immer de gevoe lens van erkentenis uit ons hart wisschen maar steeds aan de inwoners van Zeeland en der andere provinciën inet dankbaarheid doen denken ja, zelfs in het hevig vuur van den strijd voor het Vaderland en onzen geliefden Koning, zal de herinnering aan die weldaden onzen moed aan vuren. In het hospitaal te Middelburg den 5 september 1831. Uit aller naam F. BARBIER serjant. Van VLOODORP, serjant. PALING, fourier. LAGEMANSfourier. M. de BIJ marinier. MIDDELBURG den 6 september. Hoe ongerijmd ook de door de Belgische dagbladen verspreide geruchten warenvolgens welke een groot deel van ons leger uit Pruissische regemenren zoude bestaan hebben, aan welke men Hollandsclie montering had gegeven zoo heeft toch der. zeiver gedurige herhaling, ook door Fransche dagbladen, de Pruissische Staats-Courant genoopt, om die geruchten opzettelijk tegen te spreken. Zij neemt daartoe aanleiding uit het volgende artikel van den Brussel- schen Independant De taal is te arm om onze smart en onze verontwaardiging uit te drukken; dit zoude dan de ontknooping van dit schandelijk spel zijn! Het Fransche ministerie heeft ons andermaal misleid het heeft het Pruis sische leger (want een Prtiissisch leger was het zonder tegenspraak) tot aan de poorten onzer hoofdstad laten voortrukken en eerst nadat onze omwenteling eene duchtige les gekregen heeftkomt het Fransche leger opdagen, 0111 de l'rnissen beleefdelijk weder tot aan onze grenzen uit geleide te doen. Dit alles was niets dan een spel, een schandelijk be drog. Schande en verderf over hen, die zoo hebben durven handelen! liet vergotene bloed ltome over hunne hoofden De Pruissische Staats-Courant voegt hierbij de volgende aanmerking Ondanks de hoogdravende taal van dit artikel kunnen wij ons niet overtuigen, dat de Independant zelf het minste geloof zoudeslaan aan het door hem overgenomen sprookje van het Pruissische leger." Het schijnt indedaad tot de eigenaardige kenmerken van den geest onzes tijds te behooren, dat de partijen, die overal regeringloosheid en wanorde trachten te bewerken, overal, waar de legers aan hunne Vorsten ge trouw zijn en hunnen pligt doen de eer daarvan aan het Pruissische leger willen opdringen. Wij moeten deze eer eens vooral van de hand wijzen, en kunnen stellig verzekeren, dat het Pruissische leger hoege naamd geen deel heeft gehad aan de duchtige les, welke, volgens den Independant zeiven, de Belgische omwenteling gekregen heeft." Van tijd tot tijd wordt de aandacht der Parijsenaren eens weder op de bijna vergetene ministers van Karei X gevestigd, die in de staatsge vangenis te Ham voor de misslagen van hun bewind boeten. In ver. sclieidene dagbladen is onlangs een brief uit genoemd stadje geplaatst ge worden, waarvan het oogmerk scheen te zijn, 0111 het bestuur tot nog grootere gestrengheid jegens die gevangenen aan te sporen. Daarin wérd ten minste hoog opgegeven van bet weelderige en vermakelijke leven, dat zij in hunne gevangenis leiden, en dat, volgens den briefschrijver, geenszins voegde voor lieden, die zooveel op hunne rekening haddeii als zij. Thans leest men in de Gazctte de France cenen brief uit Ham van den beer de Pcyror.net, tot wederlegging van het bedoelde berigtdat, zoo als genoemde lieer zegt, niets dan de stelligste onwaarheden bevat. „De staatsgevangenis van Ham," beet het in dit schrijven, „is zeer slecht ingerigt, en uiterst ongezond. Zij ligt midden in lage en moeras sige gronden en is het grootste deel van den dag door eenen dikken mist omringd. „Daar niemand er eenen tuin heeft, zoo spreekt het van zelf <lat ook de gevangenen er geen hebben. Hunne eenige wandeling bestaat irt een gedeelte van den waldat omstreeks 60 ellen lang iswaar op zijn best twee personen naast elkander kunnen gaanen waar het naauwelijks uit te houden is van de verpeste dampen, die uit de gracht opstijgen. De spijzen, die men hun doet toedienen, zijn zoo uitgezocht en overheerlijk, dat ik reeds meermalen mijn middagmaal meteen stuk droog brood gedaan heb. De gevangenen te Ham brengen bunnen tijd niet door met spelen zij hebben wel iets anders te doen. Sedert dertien maanden, dat men mij van mijne vrijheid beroofd heeftweet ik mij niet te herinneren slechts eene enkele reis gespeeld te hebben. Ilun leven is, wat liet zijn moet, ingetogen en treurig. De studie is hunne eenige uitspanning. Zij, die hen van de achting willen beroovcnwelke men aan die genen verschuldigd is die het ongeluk met waardigheid torsclien verdie nen welligt medelijden. Ik ten minste beklaag hen. De Peyronnet." Te Middelburg ter Drukkerij van de G E B II O E D E R S ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 2