MIDDELBURG SCIIE COÜ RA N T. N\ ioi. Dingsdag CLinfccöicbntgctt. ïtcmtij?0ctritt0Ctt- NIEUWSTIJDINGEN. 23uitj0cïtl«ub. 23 Augustus 1831. Heberlattbctt. Mijne wapenbroedersDe Koning ontving het berigt van den voor- PROVINCIE ZEELAND. Op Donderdag den i September 1831des voormiddags teti 10 uren zalotider nadere goedkeuring door den Gouverneur der Provin cie Zeeland of, bij deszelfs afwezigheiddoor een der Leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in deze Provincieaan het lokaal van het Gouvernement te Middelburg worden aanbesteed 1. De meest noodzakelijke herstellingen aan de Kaai- of Havenwer ken en verdere boorden der Haven van Vere 2. De noodzakelijke reparatien der Veerdnmmen aan het Sloe. 3. De noodzakelijke reparatien aan het Palenhoofd en den Aardendam buiten den Zeedijk beoosten het Fort liath. 4. De uitvoering- -van cenige noodzakelijke werken aan de Contrescar- pen der Stad Tholen. 5. Het bewerken der noodige reparatien aan de werkenbehoorende tot het Posthaventje te Gorishoek. 6. De reparatien aan de Havenwerken te Philipptneen het daartoe behoorende Spuisluisje. 7. Met bewerken der noodige reparatien en verdere voorzieningen aan de Havenwerken van Brcskens. Daaronder begrepen het onderhoud van al de vorenstaande werken tot Jolij 1832. Deze Aanbestedingen zullen geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek op hetwelk de bovengemelde Aanbestedingen Zullen plaats hebben ligt ter lezing in de Bureaux van het Gouvernement der Pro vincie Zeeland, bij den Hoofd-Ingenieur van Diggelen te Middelburg, bij de Ingenieurs van den Waterstaat te Zierikzee, Coes en Breskensen bjj den Aspirant-Ingenieur Rijsterborg te Middelburg. Zullende het voorschreven bestek ook nog ter lezing liggen op de plaatsen in deze Provincie, waar zulks gewoonlijk geschiedt. Twee dagen vóór de Aanbesteding zullen de noodige aanwijzingen worden gedaan, terwijl bij den Hoofd-Ingenieur te Midbelburgvoor de werken in het algemeenen bij de gemelde Ingenieurs voor de werken otider eiks ressort behoorendenadere informatien te bekomen zijn. De Gouverneur van de Provincie Zeeland VAN VREDENBÜRCH. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG brengen bij deze ter kennis der Ingezetenen, dat, even als in vorige jaren, op den Verjaardag van Z. M. onzen geliefden Koning, invallende op overmorgen den 24 dezer, des voormiddags ten tien uren, binnen de ze Stad eene korte en doeltreffende Godsdienst-oefening zal worden ge houden om aan het weldoend Opperwezen dankzegging voor de ver meerdering der jaren van Z. M. toe te brengen en tevens verlenging van Hoogstdeszelfs leven eerbiedig af te smeeken. Vertrouwende Burgemeester en Wethoudersdat ieder Ingezeten, zoo uit belangstelling in de plegtigheid als uit eerbied voor de Godsdienst gaarne het zijne zal toebrengen dat dezelve door niets gestoord maar met eerbiedige stilte gevierd worde. Gedaan en gepubliceerd ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 22 Augustus 1.831. Burgemeester en Wethouders voornoemd LANTSHEER, L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, C A T S Loco-Secretarii. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG gelet op 2 Art. 32 van het Reglement van Policie, brengen bil deze ter kennis der Ingezetenen dat op overmorgen 24 dezer zijnde de Jaardag van Nederlands geliefden Koning, op geene andere plaatsen Voetzoekers of andere Vuurwerken mogen worden afgestokendan op de opene Pleinen binnen deze Staden zulks alleen des avonds van 8 tot 12 uren terwijl de Beambten der Policie belast zijn op de naarko- ming hiervan een wakend oog te houden. I-Ioe gaarne ook Burgemeester en Wethouders de Ingezetenen zouden hebben uitgenoodigdom hunne vreugdeop dien heugelijken dag, te doen- blijken door de Verlichting der Gebouwen; zoo verineenen Hun Ed. Achtb.dat in de tegenwoordige tijdsomstandigheden, waarin het Vaderland geldelijke opofferingen behoeft, en zoo vele Zieken en Ge kwetsten zich in de Hospitalen van hetzelve bevinden, het doelmatiger moet geacht worden oin de gelden, welke een ieder voor zoodanige Ver lichting of het afsteken van Vuurwerken had wiilen afzonderen, ten behoe ve van hec Vaderland en deszelfs heldhaftige verdedigers te doen strekken. Gedaan en gepubliceerd ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 22 Augustus 1831. Burgemeester en Wethouders voornoemd LANTSHEER, L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, C A T SLoco-Secretarii. REGENTEN over de GODSHUIZEN re Middelburg geven te ken nen, dat zij, op Dingsdag den 30 Augustus 1831, des middags twaalf uren precies, in een der Vertrekken van het Gesticht No. 1 (Gasthuis), in het openbaar zullen aanbesteden: het verrigten van eenige werkzaam heden aan den bouw der Godshuizen; nader omschreven in de voorwaar den en het bestek welke in gemeld Gesticht ter lezing liggen. BERLIJN den 14 augustus, Wij hebben hier berigten uit Warschau van ten 5 oezer, volgens welke Dembinski tot divisie-generaal bevorderd was, en waarschijnlijk tot gouverneur van Warschau benoemd zou wor den. Men zag aldaar ieder oogenblik een hoofdcreffen met Baskewitsch te gemoet. Intusscheu heeft de keizer van Rusland, onder dagteekening van den f 29 jüljieene nieuwe proclamatie nan de Polen uitgevaardigd, waarin ge. zegde Z. M. zegt, dat zijne armee de Weichsel is overgetrokken en op Warschau marcheert, dat den Polen nieuwe kam strijden te wachten staan, die niet dan nadeelige gevolgen hebben kunnen. In dit beslis send oogenblik,' wordt er verder in gezegd, rigten wij nog eenmaal het woord van vrede en goedertierenheid tot 11. Mogt gij er thans meer dan vroeger naar hooren. Diegenen, die u in hunne strafbare plannen en in het verderf medeslepen willen, geven zich moeite om u te over tuigen dat gij slechts te kiezen hebt tusschen eenen wanhopigen dood en lijfstraf of verbanning. Geeft aan zulke hatelijke inblazingen geen ge hoor. De plaats gehad hebbende gebeurtenissen hebben u den weg des heils niet gesloten. Keert tot uwen pligt weder, maakt u los van straf bare voornemensen wij zijn nog bereid u op te nemen. De Vaderlijk® gezindhedenwelke ons het amnestie-decreet van den'4 junij hebben in gegeven, zullen ook verder onze beslissingen omtrent u besturen. Maar eene snelle en volstrekte onderwerping kan tl alleen daarop regt geven 's GRAVENIIAGE den 19 augustus. Bij een koninklijk besluit Vfltt den 16 dezer, den volgenden dag uitgegeven, en strekkende tot aanvul ling der ontbrekende manschappen bij de Nationale Militie wordt be paald, dat er dadelijk overgegaan zal worden tot eene ligting van 4000 man uit de klassen van 1827, 1828, 1829 en 1830, welk getal onder de onderscheidene provinciën zal verdeeld worden als op den bij gezegd besluit gevoegden staat is aangewezen. Bij een ander besluit van dezelfde dagteekening, mede denzelfden dag uitgegeven, wordt, in aanmerking nemende, dat de mobiele schutte rijen, Sedert derzelver in dienst stelling, door verschillende omstandighe den, in sterkte zijn verminderd; dat deze vermindering vermoedelijk Zat toenementen gevolge van debij de ligting voor de schutterijen van het loopende jaar door de commissien van onderzoek of door de gede* puteerde staten der onderscheidene provinciën toegestane vrijstellingen, van welker genot de belanghebbendenongeacht den tijd van oorlog waar in het Rijk verkeertniet kunnen worden verstokenhoofdzakelijk het volgende bepaald Alle bij de ligting van het vorige iaar voor de dienst van de schut terijen aangewezene ingezetenen zoo wel de zoodanigen welke opge roepen zijn geworden tot aanvulling van hetgedeeltehetwelk dit jaar even als in de voorgaande jarennaar de reserve moet overgaan als de zoodanigen, welke in de plaats moeten komen dergenen, die aan het ge woon contingent van iedere gemeente, tijdens het opmaken van de bij zondere schutcersrollenhetzij door overlijden, verandering van woon plaats opgekomen vrijstellingen als anderzins hebben ontbroken zul len voor zoo verre zij krachtens artikel 28 der wet tot den eersten ban behooren, ten spoedigste, bijaldien zulks niet reeds mogt zijn geschied, bij de schutterijen der respective gemeenten worden ingelijfd." De gouverneurs der onderscheidene provinciën zullen zorgen, dat da bewuste manschappenvoor zoo veel de dienstdoende schutterijen aan gaat, vóór den 15 september, op de wijze bij art. 41 der wet omschre ven behoorlijk gekleed en gewapend worden." Heden moeten onze wakkere verdedigers voor een gedeelte den vaderlandschen bodem weder bereiken. De Franschen zijn hun in den beginne van nabij gevolgdzelfs spreekt men iii Belgische bladen van eene ontmoeting, welke, ten gevolge van misverstand tusschen eene Hollandsche en Fransche patrouille zoude hebben plaats gehad. Wat daarvan wordt gemeld komt twijfelachtig voor. Zeker is het daarente gen dat nog den 16, éven voor het ontruimen van St. Trond, verschei dene Fransche officieren aldaar zijn geweesten zich met de onzen op een zeer vriendschappelijken voet hebben bevonden. De Franschen aarzelen niet te verklaren, dat het wel zeker is, datzonder hunne tusschenkomstde overblijfselen van de Belgische armee in Leuven ten eenemale zoude zijn vernield geworden. Trouwens, hetgeen er van is overgeschoten, beduid bij uitstek weinig. Volgens der Belgen opgave zouden zich 5000 man infanterie en 2000 man rui terij naar Mechelen hebben gered, Eeu en ander is overdteven, inzon derheid de schatting der ruiterij. De Franschen roemen zonder omwegen den toestand der Hollandsche ruiterij en verklaren onze artillerie voor eene der schoonste en best bediende van geheel Europa. 's GRAVENIIAGE den 20 augustus. Officiële berigten uit het hoofd kwartier van den Prins van Oranje, te St. Trond, van den 16, houden in dat de bijeenkomst met den Franschen maarschalk Cérard dien dag te Tirlemont heeft plaats gehad. Z. K. II. meldt, dat hij zich had ge vleid de stad van troepen te kunnen ontbiooten ten einde dezelve als onzijdig te doen aanmerken, doch dat zulks is verhinderd, door het van alle zijden indringen van Belgische vrijwilligerswelke de plaats met eene plundering bedreigden. De Prins heeft derhalve den maarschalk ver zocht, om den ió de stad door Fransche troepen te doen bezetten, en Zr. Ms. troependie inmiddels voor het behoud der goede orde zouden waken, af te lossen. De maarschalk !s terstond met een klein geleide van dragonders in Tirlemont gekomen, en de Prins verzekert, dat door deze ontmoeting al de zwarigheden, welke uit de nabijheid der twee le gers en hunne bewegingen hadden kunnen ontstaan, uit den weg zijn genomen. Z. K. H. is van zijne zijde in de stad gebleven tot dat de Fransche divisie Hulot daar was binnen geruktten einde den maarschalk gelijke beleefdheid te bewijzen en is bij zijn vertrek door denzelven tot buiten de poort begeleid. Men spreekt alhier van eene pogingwelke te Tirlemont door de Belgen zoude zijn aangewend, om Z. K. H. den Prins van Oranje, door middel van eenen sluipmoord, het leven te benemen. Terwijl de Prinsmet den Franschen maarschalk Cérardin eene koets door die stad reedzoude een schot op hoogstdenzelven gelost zijn zoo dat de kogel door het rijtuig vloog, doch Z. K. II. gelnkkiglijk niet raakte. Daarna aan de poort gekomen zijnde, zoude een gewapende Belg, met ontbiooten sabelhet rijtuig besprongen hebben dreigende den Prins te verinoorden, doch zonde de booswicht door het eskorce van den Fran- skhen maarschalk dadelijk gegrepen en gefusilleerd zijn. Den 17 heeft de prins zijn hoofdkwartier in Hasselt gehad. De eerste divisie was dien dag te Geelde ade te Helchterende 3de te Hasselt. Den 19 dacht Z. K. II. in Eindhoven aan te komen. Te Hasselt heeft de Prins de navolgende dagorde uitgevaardigd

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 1