deze verkeerd handelde en hetzelve de belangen van Engeland niet be hartigde, de ministers alsdan bereid waren voor hunne posten te bedanken. De geruchten welke in Frankrijk verspreid schijnen te zijn, als of 'Oostenrijk, Pruissen en Rusland, zich aan de conferentie zouden heb ben onttrokken en Belgie niet meer erkennenblijken tot heden nog zeer twijfelachtig, zoo niet geheel verzonnen te zijn. Onder het opschrift het lafhartige volk en het dappere volk leest menin het Journal de la Htiyehet volgende artikelEr bestaat in Europa een volk, dat zich bij uitstek het dappere volk noemt, en de Hollanders, met den naam van het laf hartige volk der aarde bestempelt. Nu moet men echter weten, dat het lafhartige volk op marsch is ge gaan en de eerste benden van het dappere volk voor zich uitgedreven en overhoop geworpen heeft, en op dit oogenblik in het hart van deszelfs land zich bevindt. Op het zien van het lafhartige volk, werd het dappere volk door schrik bevangen, en ofschoon de overhand hebbende in getal en vooral in snoeverij, betuigde het openlijk het zoo zeer door hem verachte lafhartige volk zonder vreemde hulp niet te kunnen weer staan. Snelt dan nu toe gij Engelschen, Franschen gij tallooze hulpbenden komt de dapperheid te hulp zonder u zal zij der lafhartig heid het hoofd niet kunnen bieden. Ja het is zoo; het Belgische v*>fk zou de wapenen wegwerpen, en zich in het stof buigen, zoo het alleen tegen ons over stond. Dat is nu die dappere natiewelke ons voor lafhartigen uitkreetZie hoe die mannen der roemrijke dagendoor schrik en ontroering verstomdzich tegen ons durven verwerenvan den vreemdeling moeten zij al hunne rotgt outleenen Dit is wel der moeite waard geweest, oin trotsche snorkerij en brutaliteit uit te ba zuinen I MIDDELBURG den 13 augustus. Wij vernemen, dat aan de troepen uitmakende ons leger in Zeeuwsch-Vlaanderenis uitgevaardigd de navol gende ALGEMEENE ORDER. Hoofdkwartier Axel, den 10 augustus 1831. De ondergeteekendeluit.-generaal opper-bevelhebber der troepen in de provincie Zeelandzich gespoed hebbende om van hunne eerste mi litaire verrigtingen na het hervatten der vijandelijkheden aan Z. K. II. den Prins, opper bevelhebber van het leger, en aan Z. Exc. den diTec- tetir.generaal van oorlog rapport te makenbevindt zich thans met de voor hem zoo vereerende als aangename taak belast, om, volgens aan schrijving van Z. Exc. den directeur-generaal voornoemdvan den 7 dezer, zoo even ontvangen, aan de troepen, onder deszelfs bevelen, bekend te maken, dat de Koning van bovengemelde rapporten kennis ge nomen hebbende, Z. Exc. voornoemd beeft gelast, om aan den onder - geteekenden voorloopig Zr. Ms. tevredenheid te betuigen over het ge drag der troepen onder deszelfs bevelendat de Koning met welgevallen heeft gezien den goeden geest die onder dezelve heerscht en welke tot waarborg strektdat de eer van Oud-Nederlands krijgsinagt door hen zal worden gehandhaafd. Dat Z. M. dan ook durft verwachtendat de troe pen onder des ondergeteékendens bevelen en door hem aangevoerd in djen zelfden geest en met dien zelfden onversaagden moed zullen blijven voortgaan, die zij tot heden hebben aan den dag gelegd, en zich artzoo den roem hunner voorvaderen zullen waardig maken. De luitenant-generaal voornoemd, (get.) DE KOCK. De luitenant-kolonel leBron de Vexela is, bij dispositie van Z. Exc. den directeur-generaal van oorlog, van den 9 dezer, in afwachting van 's Konings bevestiging, het bevel over de iste afdeeling Overijsselsche mobiele schutterij opgedragen mitsgaders het kommnndo over het 5de district dezer provinciezijnde de kolonel Boellaard van Tuyl ter dispo sitie van het departement van oorlog gesteld. Een brief van een' onder-officier uit bet "garnizoen van Maastricht, van den 6 augustus behelst eenige bijzonderheden omtrent den uitval van den vorigen dag de vijand was tot bij Tongeren verdreven er zijn vijf stukken geschut 70 geweren patroontassen sabelsenz. veroverd Wij liepen dus vervolgt de briefschrijver, over de dooden heen het was een akelig gezigter was geen houden aan onze kolonneser werd door den vijand quarré geformeerd, maar eer zulks bewerkstelligd was zat er onze kavallerie tusschenzoo dat er niets dan dood of vlugten voor hem overschootvan onze zijde hebben wij één' dooden en vijf gebles seerden. De geestdrift tot den strijd is bij ons zeer grootlevensbehoef ten hebben wij wei voor een jaar, en voor drie jaren ammunitie: dus kunnen wij het nog al wat uithouden. Geene schutterij is hier meer te vinden; alles is ontwapend, en de wapens zijn op de citadel in het fort Sc. Pieter gevoerd." In den vroegen morgen van den 9 is eene kolonnewelkeonder aanvoering van den generaal-majoor van Boecop uit Maastricht was uit gerukt, te Tongeren binnengetrokken, en heeft die stad bezet. Den vo rigen avond was Daine aldaar met eene vrij aanzienlijke magt doorgetrok ken, die echter bijna alleen uit ruiterij en artillerie bestonddaar zijn voetvolken vooral de bij zijn leger ingelijfde burgerwachten op den zeer verwarden terugtogt van Hasseltde wapenen hadden weggeworpen. Daine was, naar men vernam, naar den kant van Luik getrokken zon- eenige bezetting te Tongeren te laten, en had bij het dorp Frère, op den Luikschen wegpost gevat. Bij 's Konings besloic van den 10 dezer is de brik de Panter, alsmede de advies-brik de Brak, beide leggende te Vlissingen, met den ai dezer in dienst gesteld, en het bevel over de eerste opgedragen aan den kapt.-!uit.-ter-zee A. C. Edeling, en over de tweede aan den luit.- ter-zee van de iste klasse L. J. de friese. Ook vernemen wij, dat aan Zr. Ms. schepen, de Hippomenes en de Amphitrite, order is gegeven de Schelde af te komen en naar zee te zeilen. Het verdient loffelijke vermelding, dat de representatie van me- chanisclie vertoouingen enz., welke door den beer Hamberg op 11. don derdag alhier 111 den schouwburg, geheel ten voordeele der gekwetsten ■welke zich in de hospitalen dezer provincie bevinden, is gegevenniet alleen als een blijk van edelmoedige en belanglooze ijver en vaderlands» liefde, maar ook door de buitengewone kunsctalencen van dieii heer, de algemeene goedkeuring heeft weggedragen. De Uitgevers dezer danken voorloopig de edelmoedige gevers vail Bijpen en Tabakheden bij hen voor de gekwetsten ontvangen. De gewonde zeelieden en militairen, bij het gevecht aan het Mazengras, boven Sluis, welke, na den 8 augustus, te Vlissingen zijn aangebragt en aldaar worden verpleegd, zijn de volgende: Van de kanonneerboot 110..41: Emanuel Reinmatroos, geboren te Stokholm. Jan Lu st cv au wetidem, te Amsterdam. Rijk Rijkenidem, te Etnden. Van de kanonneerboot no. 42 Klaas Scibionkwartiermeestergebo ren te Amsterdam. Jilmer Korthuis matroos geboren te Zuidwolde. Oelen Oelsenidem te Drubach. Van de 5de afdeeling infanterie: Hendrik Booghout, fuselier, geboren te Werf huizen. Gerrit Hendrik Bonkingidem, te Amsterdam. Van de 9de afdeeling infanterie Arend Molenaarfuseliergeboren te Dirksland. Theodorus Mansfeldidem, te Utrecht. Pieter van Rijn idem te Alkmaar, Johannis van Rijn idemte Amsterdam. IValterus Bouwman, idem, te's Gravenhage. Nelis Verkerk, idem, te Amerstal. Jean la Campagneidem te Berbice. Pieter Johannis Slavenburg idem, te Schiedam. Johannis Jacobus van Gi/sidem, te Leyden. Maarten van Dijk, idem, te Maassluis. Leenden van der Kruikidem, te 's Gravenhage. Corne/is van der Ree, idem, te Schoonhoven. Bev aar dus Visseridem, te Gouda. Christiaan Kindlie, sapeur, geboren te Scoket,in Duitschland. Van de 10de afdeeling infanterie Johannis Cornelis Blom, fuselier, geboren te Amsterdam, Van de 17 de afdeeling infanterie: Volmaarserjantgeboren in Zwitserland in het 5de district gewond. Bij deze manschappen bevinden zich gelukkig weinig zwaar gewonden. Ook zijn op den 11 dezer, behalve die welke wij in onze cou rant van heden hebben opgegeven bij Stroobrugge gewond Van de 5de afdeeling infanterie: Jan Horslus, korporaal, geboren te Utrecht. Abraham Henslijn fuselier, geboren te Amsterdam. Van de 9de afdeeling infanterie: Adam Tinnes, fuselier, geboren te Nassau. Cornelis Vertneyidem, te Gouda. Jacobus Beukers, idem, te Arnhem. Everardus 'r Hardt idem, te 's Gravenhage. Davidvan Vier- sen idem, te 's Gravenhage. Hendrik Meerman idem, te 's Graven hage. Jacobus Cypriaanidem, te Rotterdam. Albevt van Koetsveld idem, te Zevenhuizen, Nog zijn den 12, te Vlissingen, gekwetst binnengebragt Van de 5de afdeeling infanterie: Even de l-Voljf, fuselier, geboren te Alphen. Adrianus Verdonck. idem, te Wou. Gerrit Vander linden idemSt. te Martensdijk. Van de 9de afdeeling infanterie: Hendrik IVesenaarfuselier, ge boren te Zwijndrechc. IVillem Brcvoortidem, Delfshaven. Van de 10de afdeeling infanterie: Piet Jack, fuselier, geboren te Assendelft. Van Zr. Ms. kanonneerbootenAndrics IVijnbergmatroos der iste klasse, geboren te Jarnesée. Adrianus Juweel, matroos der 2de klasse, geboren te Rotterdam. AAN DE ZEEUWSCI1E SCHUTTERIJ. Wel hem!die d'eélsten kamp voor 'troemrijkst land mag strijden; Wel hem.' die 't Vaderland zijn bloed ten offer biedt: Die Eed en Eer getrouw Oranje 't leven wijden», Hun burgerdeugd en moed vergeet Oud-Neêrland niet Hoe blinkt uw zegekrans! Gij, die uit alle kringen, Op Willems stem, al wat u dierbaar is verliet! Hoe heerlijk praalt uw trouw bij 't feit dier aterlingen, Wier walglijk ontrouw Vorst en Vaderland verried Vaartwel dat Neêrlands God uw' moed en trouw mag loonen Denkt aan der vnadren deugd wier heldengeest u leidt Uw bloed vloei' nimmer voor 't veroveren van kroonen Alleen voor Hollands Eer toogt gij ten heil'gen strijd. Verplet het vuig geboeft, dat, snood en diep verbasterd, Uw Heldenmoed miskent, ja, vreemd van deugd en eer, Uw Vaderlanduw Trouw en NassaKs Deugd belastert. Stoot toe! de Hydra keert in haren moordpoel weêr. God is met ons, en 't regtWat baten duivlenlisten Onze eendragt maakt ons sterk, regtschapenheid ons groot. Wat overmagt ons dreig', wat regt m'ons moog' betwisten, Dat onze leuze zijverwinnen of de dood! E11 moet gij 't lot eens Helds, den dood op 't slagveld erven, Bezegelt met uw bloed dan de eer van Hollands vlag God, hoor onz' Eed! Gij zult niet ongewroken sterven, Zoo lang één Zeeuwsche vuist nog 't wraakzwaard voeren mag! Vlissingen, 10 Augustus 1831. A. R U Y S C II. Beursprijs te Amsterdam, 11 Augustus. Recepissen van de Geldleening van 1830 k Schatkist-bil jetten 77I i 79 Anticipatie-biljetten 101 k Vrijwillige Nego- twtie k 785; Renv. van dito 9! a 10 de 2§ pets. Nat. Wer kelijke schuld 34! ii 36 4§ pet. Amort. Syndic. 55^ k 58 Frankr. 3 pc. Inschr. 52! k 54Engel. gec. 82k 83^ 6 pet. Russ. Inschr.52! k 53§Idem 5 pet. Obl. bij Hope Co. 81 k 8i§. Te Middelburg, ter Drukkerij van de GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 2