MIDDELBURG SCIIE COURANT. N°. 90. Donderdag Cïattfrc^tcbitigcn. NIEUWSTIJDINGEN. JVawïïtrijfc. 28 Julij 1831. Jücbcvlnnbctt. De CENTRALE DIRECTIE des Eilands WALCHEREN zalonder nadere goedkeuring van liet Departement van den Waterstaatop Donderdag den 4 Augustus 1831, in tegenwoordigheid van den Hoofd-ln- genienr in de Provincie Zeeland, aan haar Locaal in de Abdij te 1Mid delburgs des voormiddags ten 10 uren, in het openbaar aanbieden te be steden Het leveren der benoodigde DIJK-MATERIALEN, voor den aan staanden Winter en het dienstjaar 1832, bestaande in: Masthoornen Draghout, Ijzer, Wormnagels, Hollandsch en Brabandsch Rijs, Gaar den en Stakengrof Stook- en fijn dnbbelbands Dekriet harde Zink en Briksteen. Zullende de conditiën, acht dagen te voren, ter lezing liggen ter Grif fie der voornoemde Directie, en nadere informatien te bekomen zijn bij den Opper-Cominies A. Dingmanste Middelburg. Op den 10 Augustus 1-831, des voormiddags om tien uren, zal, in de Herberg bewoond door Gijsbregt Adriaanssenste WALZOORDENin de Gemeente Hontenisse, publiek worden aanbesteed: het Vernieuwen van eenige RIJSWERKEN aan de Kaai van Walzoordcn en aan den Mo len-folderhet Inheijen van vier MEERPALEN, en de Leverantie van Vijftig Lasten BRIK. Het Bestek, waarop deze aanbesteding zal geschieden, legt van ston den aan voor de gegadigdenter lezing bij den Heer .7. IV. van der Lindeop het Huis te Zattdein Hontenisse voormeldalsmede bij den lieer A. .7. Obreen Dijkgraaf van de Watering van Walzoorden te Hulst zullende de aanwijzing in loco daags vóór de aanbesteding gedaan worden. PARIJS den 23 julij Heden heeft de koning de kamer der gedeputeerden met de aangenomene plegtigheid geopend. Reeds van des morgens ten 8 uren waren de toegangen van de vergaderzaal door de menigte omringdten 1-2 uren zijn de deuren eerst geopend; de twee eerste rangen van de bij zondere tribunes waren door dames vervuld. De zitplaatsen van de pairs waren weinig bezet, onder dezelve bemerkte men de heeren de Broglie DecazesPasquierBoy, Porta de hertog van ChoiseulSemonville Talaru enz.- De linkerzijde der vergaderzaal, voor de afgevaardigden bestemd, was geheel voi. De heeren Lafayette CuizotDupin La- fitte Royer Collard en eetie menigte andere der oude afgevaardigden namen hunne gewone zitplaatsen in. Op alle banken zag men een groot aantal onbekende leden. Ten één uur kondigde bet geschut de komst des konings aan 7, M. droeg het uniform der nationale garde en was vergezeld van zijne beide zonen, de hertogen van Orleans en Nemours de eerste in huzaren de tweede in lansiers montering. De koningin hare kinderen en madame Adelaïde namen plaats op de voor haar bestem de tribunein de nabijheid van die van het corps diplomatique. De koning met ongedekt hoofd plaats nemende op den troon, zeide tot de heeren pairs en afgevaardigdenmijne heeren! zet u, zich hier het hoofd dekkende, sprak hij met eene vaste stem zijne aanspraak uit, waarin hij betuigdezich gelukkig te rekenen in hun midden te zijn op de plaats waar Frankrijk zijne eeden had ontvangen. „Doordrongen van de plig- ten (sprak Z. M.) mij door die eeden opgelegdzal ik altijd steunen op den wensch der natie, waarvan gijlieden de grondwettige organen zijten ik verwacht van 11 die vrije en geheele medewerking, welke aan mijn bestuur die vastheid schenken moet, zonder welke hetzelve niet kan beantwoorden aan de verwachting der natie. Ik heb gezegd mijne heerendat het charter eene waarheid zijn zou: hetgeen ik gezegd heb is vervuld. Het charter is de constitutione le monarchiemet alie hare voorwaardenwettiglijk gehandhaafdmet al derzelver gevolgen vrijelijk aangenomen. „Het is tijd, dat, door gelijke werking van alle de mngtcn van den staat, een eindperk gesteld worde aan die voortdurende bewegingen, die de schuldige hoop voedsel gevenvan hendie van den terugkeer der vervallene dynastie droomenof van hen die ons de hersenschim van eene republiek willen terug brengen. Verdeeld in hun doelvereenigen zij zich te vergeefs in den wil, tot omkeering der staatkundige orde, door de revolutie van julij gevestigd onverschillig tot welk cenen prijs, hunne pogingen zullen verijdeld en gestraft worden. „Mij tot den troon roepende, heeft Frankrijk gewild, dat het koning schap nationaal zij; het heeft niet gewild dat het koningschap onmagtig zijn zoude een gouvernement zonder kracht zou voor geene groote na tie geschikt zijn. Ik heb Frankrijk doorreisd de blijken van toegenegenheid welke ik heb ontvangen hebben mijn hart geroerddeszelfs wenschcn zijn in mijne gedachten tegenwoordig: gij zult mij helpen om die te vervullen. De orde zal beschermd, de vrijheid gewaarborgd, alle poging tot za- menrotting verhinderd en beteugeld worden. Zoo zal dat vertrouwen in de toekomst weder herboren worden, hetwelk alleen den voorspoed van liet land herstellen kan. Het is om hier toe te geraken het is om de constitutionele monar- cie meer en meer te bevestigen, dat ik de onderscheidene ontwerpen van wet heb doen voorbereiden die u zullen worden aangeboden." Hier worden de wetten opgenoemd welke zullen worden voorgedragen. Van den staat der financien wordt gezegd dat die geruststellend is. De bezwaren, welke de uitbreiding der militaire magt noodzakelijk maakt, zullen verminderd worden, zoodrn er eene algemeene ontwapening kan plaats hebben waarvan ganscli Europa de behoefte gevoelt. Wegens de betrekking met de buitenlandscbe mogendheden kon de koning niet anders dan zich geluk wenschen. De Oostenrijksche troepen hadden volgens het gedaan aanzoek, de Romeinsche Staten ontruimden de rust was aldaar hersteld. Hierna zeide de koning „Het koningrijk der Nederlanden, zoo als hetzelve bij de traktaten van 1814 en 1815 was zamengesteld heeft opgehouden te bestaan. De onafhankelijkheid van Belgie en deszelfs scheiding van Holland is door de groote mogendheden erkend. De koning, van Belgie zal geen deel hebben aan het Duicsche bondgenootschap. De vestingen, opgerigt 01a Frankrijk te bedreigen en niet om Belgie té beveiligenztillen gesloopt worden. Eene onzijdigheid door Europa en de vriendschap van Frank rijk erkendverzekeren aan onze naburen eene onafhankelijkheid, waar van wij de eerste steun zijn geweest. „Het gezag dat in Portugal heerschthad de Franschen beleedigd; het had ten hunnen aanzien de eischen der regtvaardigheid en der mensch- heid geschonden. Om te vergeefs gevraagde voldoeningen te erlangen, zijn onze schepen voorde Taag verschenen; ik heb de tüding ontvangen dat zij den toegang derzelve zijn doorgedrongen; en de voldoeningen, welke tot beden geweigerd waren, zijn ons aangeboden. De Portuge- sche oorlogschepen zijn In onze magten de driekleurige vlag wappert on der de muren van Lissabon. „In Polen duurt een bloedige en verbitterde worstelstrijd voort. Die strijd, onderhoudt levendige gistingen in het midden van Europa. Ik heb gepoogd het eindperk daarvan te verhaasten. Na mijne bemiddeling te hebben aangeboden, heb ik die der groote mogendheden ingeroepen; ik heb liet bloedvergieten willen tegenhouden, het hart van Europa voor den geessel der besmetting willen bewaren, welke door den oorlog worde uitgebreid, en boveual aan Polen, welks moed de vroegere genegenheid van Frankrijk heeft opgewekt, die nationaliteit willen verzekerenwelke den tijd en deszelfs wisselingen tegenstand heefc geboden." Hierna komt de koning, ten slotte zijner redevoering, weder op Frank rijk terug. Europa was thans, zeide hijeven zeer overtuigd van Frank- rijks wensch om den vrede te behouden, als van deszelfs magt om, zoo noodig, oorlog te voeren. De voorspoed van dat rijk zou door het thans bestaand staatkundig stelsel worden verzekerd. Ten laatsten herinnerc Z. M. de aanstaande plegtige viering van de jaardagen der omwenteling, en besluit met den wensch, dat hierdoor de eendragt van zijn volk mo ge worden bevestigd. - De weigering van den koning der Nederlanden, waarvan men al hier, door een buitengewonen courier uit 's Gravenhagekennis heeft bekomenheeft veel beweging ter beurze veroorzaakter waren den 19 veel verkoopers. VLISSINGEN den 26 julij. Op heden leverde deze stad het belang rijke schouwspel op, dat Zr. Ms. Iienieschip de Zeeuw, gekommsn- deerd door den kapitein ter zee .7. C. Rijkten volle gewapend met 92 stukken kanon te boord waarvan 84 zes-en-dertig en dertigponders, door de sluisdeuren van het Rijks dok haalde en naar de reede verzeilde, al waar dit forsche schip thans statig ten anker ligtgereed om öp het eerste bevel op te zeilen, en de eer der Vaderlandsche vlag, die trotsch van dit drijvend kasteel wappert, door klem van zwaar metaal en met geestdrift bezielde Ilollandsche zeelieden te helpen handhaven. Dit ten volle gewapende schip, van het zwaarste charter waarvan ooit Nederlands viag woei, niettegenstaande een sedert vier dagen heerschen- de Oostenwind, en daarmede minderen waterstand, uif Viissings haven gebragt, moge ten nieuw bewijs verstrekken der belangrijkheid van deze zeeplaats, voornamelijk ais militair etablissement; terwijl de korte tjjd tot deszelfs uitrusting besteed (voor tien dagen lag hetzelve buiteu de bal. last nog ledig) een blijk is wat gedaan kan worden als vader Willem spreekt. Behalve Z. Exc. de admiraal directeur en kommandant, en de hooge ambtenaren in dit hoofddepartement van marine, was de toegevloeide menigte, die hoofden en wallen bedekte, ontelbaar, daar iedeté, Zeeuw met dubbele belangstelling den bodem gadeslaat, aan weiken den naatn van het vaderland van de Ruijterder Evertsen en zoovele anderen ge geven is. In het voorbijvaren werden de admiraal en de Z. Exc. omringende hoofd ambtenaren en verzamelde menigte met het öp en nederhalen van de vlag begroet, en zoodra de breede boeg buiten de havenhoofden kwam, klonk liet iuide gejoel van alle kanten, terwijl Zr. Ms. ter reede liggende brik de Windhond, kapt.-luitenant Tetighergenhaar met het kanon Be groette, verzeld van een hartig Hollandsch hoerah! dat op geljjke wijze uit de Zeeuw beantwoord werd. Donderend daverden de gewisselde eerescbotenen stelden bet doelmatig accompagnement daar van het pleg- tig Wilhelmus van Nassauwendoor de volle muziek 'van de Zeeuw aangeheven. Möge het heerlijk weder, dat dit uithalen begunstigde, de voorbode wezen van verderen voorspoed, wanneer bet bevel zal worden gegeven tot liet opzeilen van de Zeeuw naar den daarvoor bestemden post! MIDDELBURG den 27 julij. Z. M. de Koning is met de Prinsen, 11a de wapenschouwing in liet kamp op den 23, naar 's Hertogenbosch vertrokken. Overal waar zich Z. M. en de Prinsen vertoonden, zijn dezelve met de meeste bewijzen van verkleefdheid en buitengewone geest drift -ontvangen. Wij zullen hiervan nader verslag geven alzoo plaats, gebrek ons dit thans belet. Uit Brussel wordt gemeld, dat de heer Silvain van de Weyer js benoemd tot buitengewoon gezant en gevoimagtigd minister te Londen. Het Belgisch ministerie is zamengesteld zoo als wij zulks in ons vo rig No. hebben medegedeeld; alleen is de heer Coghen als minister van' financiën benoemd in piaats van den heer d'Osy, die men zegt dat be dankt beeft. De Fransche generaal Belliard is te Brussel aangekomen. De koning van Belgie was voornemens eene reis door de provinciën te doen. Er heeft eene revue over de stedelijke burgerwacht plaats gehad. Er worde veel beweging opgemerkt onder de troepen die zich te Trier, Aken, Coblentz en Luxemburg bevinden. Men spreekt van twee aanstaande huwelijken, het eene van den nieuwen koning van Belgie met eene dochter des konings van Frankrijk, prinses Mariaen het andere van den hertog van Nemours, zoon van laatstgemelden koning, met dona Mariadochter van den gewezen kei zer van Braziliëwelk paar voor den troon van Portugal zou zijn bestemd, In een brief van een handelhuis uit Berlijn den 24 dezer, te Motis ontvangenwordt gemelddat op de gedane voorslagen aan liet kabinet van Peterslnirg duor Frankrijk en Engeland, tnsschen Polen en Rusland een wapenstilstand is gesloten. Iiitusschen wordt uit Parijs den 23 ge meld dat de Poolsche opperbevelhebber den 9 dezer Warschau heefc verlaten, en dat, volgens brieven uit die hoofdstad, van den 11, het .Poolsche leger, sterk 50,090 man en 150 kanonnen, bet vereenigde Russische leger, 85,000 111.111 cn 320 kanonnen sterk, te gemoet was

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 1