Hl DDE Lil LRG SC HE COURANT. N\ 82. JVatifcirijfc. Zaturdag {£- m 9 Julij 1031. r, QJrij willige ^Tcenittg. NIEUWSTIJDINGEN. ^cbetiAtibett. De GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND gezien de wet van den 28 junij 1831 Staatsblad 110. ao) strekkende ter voor. ziening in de buitengewone behoeften van 's Rijks Schatkistdoor raid- del eener nieuwe Vrijwillige Leeningenbij onverhoopte mislukking van dezedoor eene Gedwongene Heffing Gelet op de aanschrijvingen van het Departement van Binnenlandsche Zakenvan den 29 Junijen van het Departement van Financien van den I Julij laatstleden; In aanmerking nemende, dat zeer vele In- en Opgezetenen niet, of niet genoegzaam overeenkomstig bun welbegrepen belang, in de vroeger geopend geweest zijnde Vrijwillige Geldleening hebben deelgenomen, doch alsnu door opgemelde wet nader in de gelegenheid worden gesteldom van. het door Zijne Majesteit voorgestelde en door de Vertegenwoordi gers der Natie bekrachtigde raiddel eener nieuwe Vrijwillige Leeningals nog gebruik te maken, en het drukkende der Cedwongene Heffing te ont gaan, waartoe eene algemeene deelneming vereischt wordt; dat het nlzoo een voorname bedoeling der voorzegde wet isom door zoodanige alge. meene deelneming in de Vrijwillige Leening, de noodzakelijkheid weg te nemen om tot de bij die wet mede vastgestelde Cedwongene Ligting te moeten overgaan, en mitsdien eene zoodanige algemeene deelneming, in het belang der Belastingschuldigen bovenalbehoort te worden be vorderd; en dat diensvolgens de noodige maatregelen zijn genomen, ten einde alle Ingezetenen zoo ten Platten Lande als in de Steden, in de gelegenheid worden gesteld, om zich bekend te maken met de bepalingen der voorzegde wetmet de voordeelen welke zij aan de deelnemers in de Vrijwillige Leening verzekerten met derzelver belang om zich door deelneming in dezelve te waarworgen tegen het nadeel, hetwelk uit de bij dezelfde wet vastgestelde Cedwongene Heffing Yoor hen zoude voortvloeijen Heeft goedgevonden Ter kennisse te brengen van de respectieve In- en Opgezetenen dezer Provincie dat zij ter Secretarie hunner woonplaatsen van de voorzeg de wet visie kunnen nemenalwaar ook de bcrigten der voorzegde Vrijwillig Geldleening kunnen gelezen worden en de registers ter intee- kening in die Geldleening zullen worden opengesteld, te rekenen van den II dezer maand; en een iegelijk, zonderonderscheid, uit te noodigen om in de alzoo geopende registers overeenkomstig deszclfs wel begre pen belang, binnen veertien dagen na dat tijdstip, naar vermogen in te schrijven, welke inschrijvingen zelfs tot het geringe bedrag van 100 toe zullen worden geadmitteerd; vertrouwende, en van de Vaderlands liefde der In- en Opgezetenen verwachtende, dat van de alzoo gegeve- ne gelegenheid tot inschrijving een ruim gebruik zal worden gemaakt dat ook de zoodanigen welke reeds in de vorige Vrijwillige Leening hebben deelgenomen, het daarbij niet zullen laten berusten, maar, uit aanmerking dat hun aanslag in de thans vastgestelde Gedwongene Heffing hooger zijn zal, dan die, welke zij tijdens die gedane deelneming te wachten haddenook in deze nieuwe Vrijwillige Geldleening zullen deelnemenen dat de meervermogenden zich niet zullen bepalen bij in schrijvingen berekend naar het waarschijnlijk bedrag van hunnen aanslag in de Gedwongene Geldleeningmaar raeer dan dat zullen doen, ten einde, door hunne ruimere inschrijvingen, hunnen min-gegoeden Landgenoot van het nadeel der Gedwongene Geldleening te helpen bevrijdenzich ove rigens vleijcnde, dat een iegelijk Belasringschuldige het voordeelhet welk voor hem in de vrijwillige inschrijving gelegen is genoegzaam zal inziendaar toch voor de Vrijwillige Leening, tegen fournissement van 95 pet. op het ingeschrevene kapitaal, Effecten zullen worden uitgege ven rentende tegen 6 pet. 'sjaars, die, volgens den tegeinvoordigen cours 80 pet. waardig zijn; en bij de Gedwongene Ligting daarentegen voor hetvolle bedrag van den aanslag Effecten zullen worden verleend rentende tegen slechts 4 pet. in het jaar, aan welke laatste mitsdien, in evenredigheid geene hoogere waarde dan van 53 pet. kan worden toege kend hetgeen voor den deelnemer in de Vrijwillige Geldleening reeds een voordeel van 27 pet. oplevert, onverminderd de 5 pet. korting wel ke hij bij deze Leening op het kapitaal minder fourneert hetgeen dus te zamen een voordeel oplevert van niet minder dan 32 pet. en ook in aanmerking zal nemen, dat de Gedwongene Heffing, bij opklimming, zal kunnen beloopen zelfs tot twintigmaal het bedrag der hoofdsom van eens ieders aanslag in de Belasting van het Personeel over 1831 e'i dat dezelve voor den middenstand en de mcergegoeden de hoogte zal be reiken van 18 tot 30 pet. van derzelver inkomsten, hetwelk nog met drie achsten zal kunnen worden vermeerderd terwijl men door de vrij willige inschrijving tot het bedrag derzelve tevens voldoet aan de ge dwongene GeldheiRng. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, ter plaatse waar zulks Iu iedere Gemeente gebruikelijk isen daaraan verder alle mogelijke publiciteit gegeven worden. Middelburg, den 6 Julij 1831. VAN VREDENBURCII. PARIJS den 1 julij, Z. M. de koning is gisteren van zijne reis te St. Clotid teruggekeerd, en heden te Parijs gekomen, om bij den raad der ministers voor te zitten. Nog altijd spreekt men van eene verandering in het ministerie. -Indien men geloof mag hechten aan berigtendezer dagen uitTu- rin. ontvangenzou er tusschen den koning van Sardinië en Oostenrijk «ene alliantie bestaanhet Piemonteesch contigent op 30,000 man gebragt worden en de overtogt van den Simplon vrij zijn voor de Oostenrijkers, die Alexandria zonden bezetten en zelfs in Piemont zouden binnenruk ken. Naar men verneemt, heeft het ministerie begrepen, ook door het verschaffen van eene doelmatige afleiding aan het volk, bij gelegenheid van de vejaring der laatste omwenteling, alle aanleiding tot het storen der. rust te moeten voorkomen. Er zijn, dientengevolgetoebereidselen gemaakt tot prachtige feestenen openbare vermakelijkhedenwelke in de laatste dagen van julij zullen plaats hebben. Men spreekt er vandat bij deze gelegenheid, onder anderen, het stoffelijk overschot van den heer Benjamin Constant naar het Pantheon zal worden overgebragt. Sommi gen willen, dat er den 14 dezer, den verjaardag van de verovering der Bastille, insgelijks een openhaar feest zal plaats hebben, en dat alsdan de eerste steen van een gedenktcekenter eerc van die gebeurteniszal worden gelegd. Een onzer dagbladen verzekert, dat, in weerwil van het daartegen gedane verzoek der geestelijkheid, de gebouwen van het aartsbisschoppe lijk paleis, welke, bij de volksbewegingen van maart, zoo deerlijk ver woest zijn, geheel zullen worden afgebroken, en dat de ruimte, die zij beslaan tot eene openbare wandelplaats zal worden aangelegd. 's GRAVENHAGE den 5 julij. De baron van JVessenberg bevindt zich nog in de?e residentie, cn heeft gisteren hec middagmaal bij Z. M. ge bruikt. Tot hiertoe is niets met zekerheid bekend omtrent hec antwoord van onze regering op de nieuwe voorstellen der conferentie. Sommigen wil len, dat die voorstellen van deze zijde niet zouden zijn goedgekeurd en tot een krachtig protest zouden hebben aanleiding gegeven. Dit zijn nogtans niet dan bloote geruchten. Waarschijnlijk zal men, volgens den loop der zaken, van het antwoord, door de regering te geven, of dat zij reeds gegeven heeft, niets met zekerheid vernemenvóór dat hetzel ve aan de conferentie te Londen zal zijn overgebragt, lieden is bier de zestiende vergadering van de algemeene synode der Nederlandsche Hervormde kerk geopend. Men verneemt, dat, bij eene missive van Z. Exc. den luit—gene raal, belast met hec oppertoezigc van de algémeene volkswapeningCort- Hciligers, aan Z. Exc. den lieer gouverneur van Zuid-Holland, gedag- teekend uit het hoofdkwartier van St. Oedenrode, van den 22 junij jl. Z. Exc. zijne bijzondere tevredenheid heeft betuigd over de onder zijne bevelen staande korpsen Zuid-Ilollandsche schutterij. Daarbij wordt on der anderen te kennen gegeven, dat bij allen een bijzondere ijver in de wapen-oefeningen bespeurd wordt, en de meeste orde en goede tucht heerscht; dat, even als zij over de ingezetenen, zoo ook wederkeerig de ingezetenen zeer over hen tevreden zijnen geen de minste klagten tot Z. Exc. zijn gekomen, zoo dat ook dit krachtdadig medewerkt, om in de streken waar zij gelegerd zijn meer en raeer de goede gezindheid te versterken. Uit Eindhoven wordt, onder dagteekening van den 28 junij, liet volgende gemeld: „Opden 23 dezer is van hier vertrokken een detache ment, bestaande uit 10 artilleristen, welke zich naar Maastricht moes ten begeven. I11 de gemeente Valkenswaard komende, hadden zij een boer met kar en paard aangenomenom hen naar Maastricht te vervoe ren; doch deze boer, met name Francis Turkie, heeft hen niet over de. aangewezene route vervoerd, maar hen door omwegen in handen der muiters gebragt, hetgeen ten gevolge heeft gehad» dat zij tusschen de sluizen 110. 17 en 18 aan de Zuid-Willemsvaart, door 301140 Belgen, van het zoogenaamde vrijkorps, zijn aangevallen, die hen gevangen ge nomen en naar Bree (prov. Limburg) vervoerd hebben, alwaar zij voor den plaatselijken koinmandant gebragt zijn, die hen dadelijk op hec stad huis in verzekerde bewaring heeft doen stellen. Men heeft hen aldaar ontwapenddoch hoegenaamd geene beleedigingen aangedaan. De hier boven gemelde Francis Turkie is gisteren te Valkenswaard aangehouden en alhier in verzekerde bewaring gesteld; hij zal voor den krijgsraad te velde teregt gesteld worden." Het dagblad van Posen meldt, onder dagteekening van den 24 junij dat de Russen de Weichsel zijn gepasseerd te Wroclawekeene kleine stad, die, alsmede eenige dorpen, in den asch zijn gelegd. De Russen bezetten de oevers van de Weichsel rot aan Thorn. Ilec hoofdkwartier van den opperbcvelhdbberdie hen te gemoet wds getrokken, was te SochaCzew. Journal de la Haye.j MIDDELBURG den 8 julij. Door de heeren Staten dezer provincie zijn in derzelver vergadering van gisteren herkozen Tot lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaalde heer mr. Jahan Pieter Boddaert, Tot lid der Gedeputeerde Staten van Zeeland, jhr. mr, Aarnout Con stant tjn van Cittcrs. Te Leuven hebben laatstleden zondag avondtusschen tien en elf uren, op de openbare plaatsen, volks-oploopen plaats gehad, die boe langs zoo meer aangroeiden men schreeuwde weg met de protocollen de oorlogweg met de ministers dood aan de verraders leve de regent leve de constitutie. De beruchte Roussel begaf zich naar de groote markt en vraagde wat het volk wilde, waarop met dezelfde kreten werd geant woord hij deed daarop de volgende proclamatie afkondigen Inwoners van Leuven gij zijt lieden avond vergaderd om de ver werping der t8 artikelen te vorderen die een belangrijke aanslag'zijn tegen onze onafhankelijkheid en dood el ijk voor onze eer. Gij hebt wel gedaan. Ik keur uw doen goeden ik zweer, mij aan uw hoofd te zullen stellen van het oogenblik af dat gij met de wapens in de hand, de onschendbaarheid van het grondgebied zult eischen hetwelk ik onder eeden gezworen heb te zullen handhaven. Ik vertrék dezen nacht naar Brussel; ik ga den regent smeeken om ons vaderland voor den burger oorlog te willen sparenik heb alle reden om te gelooven dat onze waardige regent de dappere inwoners van Luxemburg, Venlo en Maastricht niet zal laten vermoorden. Leuven, den 3 julij 1831, des avonds. AdqLphe Roussel." Hierop zou het volk langzaam uit elkander zijn gegaan, en leve Rous- selgeroepen hebben te middernacht was alles stil, alleen werden er nog patriotische liedjes gezongen. - Brieven van DiestTirlemontAerschot en de omstreken melden dat de geest zich aldaar met nadruk tegen de preliminairen openbaart. Te Gent heeft de nationale vereeniging den 4 dezer eene openbars zit ting gehouden waarbij meer dan 6 000 personen zijn tegenwoordig geweest; de presidentverscheidene oflicieren der burgerwacht en andere redenaars hebben op de krachtigste wijze tegen de aanneming der 18 artikelen geprotesteerd, en beloofd aan hunnen ccci getrouw te zullen blijven. Er is tegen den avond van den 5 julij eene nieuwe vergadering aangek'on, tiigd.

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 1