ZEETIJDINGEN. AD VERTENTI EN. schoone en toepasselijke predikatie, schetste hoe dikwerf Nederland in het hoogste gevaar door de Goddelijke hulp gered was geworden en zijne toehoorders vermaande, ook ditmaal met vertrouwen naar omhoog te zien daar de God van Nederland niet beschaamd zoude laten worden heir, die op hem vertrouwden. Deze godsdienst-oefening werd besloten xl'oor het zingen van drie coupletten int het volkslied van Tollens Be scherm God enz. Te gelijker tijd zong de weleerwaarde heer van llaren Roomsch aalmoezenier van het leger aan eene andere zijde van het kamp geadsisteerd door eenige heeren uit deze stad een Te Dcumen hield insgelijks eene korte opwekkende leerrede. Daarna reikte Z. K. li. aan de Rocterdamsche en Noord-Hollandscbe schutterij elk één te Rotterdam en te Haarlem vervaardigd, vaandel uit ieder bataillon in het bijzonder aansprekende. Deze beide aanspra ken werden door den kolonel Jacoben door den majoor van Babst Rut- gers beantwoord. De roerende woorden van onzen Koninklijken Prins, als ook het welsprekend en treffend antwoord van laatstgenoemden hoofd officier hadden de algemeene geestdrift opgewekt en onder het luide ge juich' van leve de Koning! leve Oranje namende beide vaandels de voor hen bestemde plaatsen in en wapperden voor de eerste maal fier in de gelederen onzer dappere en getrouwe gewapende burgerschaar. Vervolgens hield Z. K. fl. eene algemeene wapenschouwing over de, in eene lijn voor het kamp geschaarde troepen bestaande uit 6 bataillons in fanterie, 6 bataillons schutterij, het korps jagers van van Dam2 rege- menten kurassiershet regement lansiers, twee batterijen veld-artillerie en eene halve batterij rijdende artillerie, waarna de troepen voor Z. K. II. defileerden en Inrukten. In het oog vallend was de scboone en krijgshaftige houding der troe penwaarbij men tevens eene buitengewone nette en zindelijke tenue opmerkte, zoo dat men zoude gezegd hebben, dat de troepen uit eene koninklijke residentie waren gerukt, en niet, dat zij uit de winterkwar tieren en van de voorposten gekomen waren. Dit heeft dan ook de al- gémeene bewondering weggedragen en gaf de overtuigendste bewijzen voorde zorg, die de onderscheidene kommanderende officieren, omtrent het beheer der aan hnnne bevelen onderworpen korpsengedurende eene vermoeijende wititer-velddienst gedragen hebben. Na afloop dezer inspectie, ontving Z. K. H.aan twee tafels in twee tenten, te zamen van circa 65 couverts, onderscheidene hoofd- en ver dere staf-officieren waarbij met de gulste vrolijkheid en onder aanden ken aan onzen held van dien dag, den altoos gedenkwaardigen 18 junij tot 's avonds negen uren gevierd is. MIDDELBURG den 22 junij. Thans ziet het licht een op den 18 dezer uigegeven besluit van den vorigen dag houdende maatregelen tot uitoefening van een behoorlijk toezigt op personen, uit of over Belgie komende. Deze personen zullen niec anders dan over de vestingen Nij megen 's Hertogenbosch, Breda of Bergen-op-Zoom mogen binnenkomen. Diegenen welke met eenige scheeps-gelegenheid van buiten 's lands naar herwaarts zijn gekomenen daarvan niet op eene voldoende wijze kun nen doen blijken, zullen, evenals zij die op de eerste aanvrage niet kun nen aantoonen dat zij over eene der bovengemelde vestingen hunnen weg genomen hebbenonverwijld over de grenzen der Noordelijke provinciën worden terug gebragt. In de zitting van het Belgisch congres van den 18 is niet veel voor. gevallen. De vernieuwing der biireaux heeft in dezelve plaats gehad. De lieer de Gerlache is als president en de heeren de Raikem en Destouvelles zijn als vice-presidenten ingekozen. Ook de secretarissen zijn dezelfde gebleven: De deliberatien over de wet betrekkelijk de burgerwachten of de schutterijen zijn daarna hervat en voleindigd. Bij het stemmen over het geheel der wet, werd bevonden, dat, van de 105 aanwezende le. den48 vóór en 57 tegen de wet gestemd haddenzoodat dezelve met eene meerderheid van 9 stemmen verworpen is. Maandag zal er weder eene Ópenbafe zitting worden gehouden. De heeren Ducpétiaux Levac, Bartels en F. Bayet hebben zich, namens de Belgische vereeniging of klubbij den regent vervoegd 0111 op eene verandering van ministerie aan te dringen. De heer Surlet de Chokier heeft geantwoord, dat in alle geval geene verandering voor den 30 de zer kon plaats hebben. De commissie heeft doen opmerken, dat, zoo op den 30 prins Leopold de voorwaarden van het congres niec zuiver en eenvoudig had aangenomen het moeijelijk zijn.zoude om de tusschen- komsc van het volk te beletten, waarop de regent moet geantwoord heb ben, dat den 30 alle voorstellen van de mogendheden tot verdere verlen ging der onderhandelingen als eene eenvoudige weigering moesten be schouwd worden en dat in zulk geval voor het Belgische volk ge legenheid zijn zou om deszelfs geheele veerkracht te ontwikkelen en de hinderpalen omver te werpen, die deszelfs volkomene bevrijding in den weg staan. De lieer Tielemans heeft een lang onderhoud met den regent ge. hadmen gist dat hij poging doet 0111 zijn vriend de Botter weder terug te doen roepen en aan het hoofd van het ministerie te plaat sen intusschcn is hij naar zijn gouvernement te Luik vertrokken. Bij besluit van den regent, van den 16 dezer, wordt bepaald dat de mobiel gemaakte troepen in de derde militaire divisie (Limburg) den naam van het leger van de h'laas zullen voeren die der tweede militaire divisie (Antwerpen) den naam van het leger van de Schelde die dei- eerste militaire divisie, het leger der beide Vlaandereneindelijk, dat de troepen in de vierde militaire divisie den naam van het Luxemburgsch ■leger zullen bekomen. Bij een ander besluit van dezelfde dagteekeningis de heer Constant eB Hane de Stcenhuyzeaide-de-camp van den regent en ex-minister van oorlog, tot brigade-generaal benoemd, met behoud van zijn kommande ment over het tweede regement jagers te paard. Een ander besluit van den regent heeft de ingenieurs van den wa terstaat, ter beschikking van den minister van oorlog gesteld. Men leest in den Belgischen Moniteur Vele Brnsselsche dagbladen hebben aangekondigd, dat er in den raad van ministers gesproken was, 0111 de openbare ambtenaren, die leden van patriotische associatien waren af te zetten. Dit berigt is van allen grond ontbloot." Den 18 liep te Brussel het gerucht dat een groot aantal lieden naar Waterloo gegaan waren, met het oogmerk 0111 den leeinv aldaar te 'doen springen. Het gouvernement had troepen derwaarts gezonden om het te beletten maar deze troepen waren door het volk met sceenen ge worpen en verdrevende ingezetenen der naburige gemeenten waren toe gesneld en hadden zich aangeboden om tot de vernieling van het mo nument mede te werken. Uit Antwerpen schrijft men dat er een besluit gewacht worde om de eigenaars van ledigstaande huizen te noodzaken terug te komen op straf van dezelve anders tot kazernen te zien inrigten. Den 16 zijn de lansiers in grooten haast naar West-Wezel vertrok ken zonder dat men de redenen weet. Bij Westerloo tusschen Turnhout en Leuven wordt door de Belgen met veel drift aan het aanleggen van een fort gewerkthet ge heele dorp zal door grachten omgeven worden. Sedert de laatste bekendmaking is, ten voordeele der weduwen en weezen van de verongelukte zeelieden in den Brieldoor den predikant IVallerontvangen ƒ5 ,60. De predikanten der Nedcrd. Hervormde Gemeente alhier verzoeken diegenen hunner stad- en landgenootenwelke aan de voornoemde ongelukkigen nog eenige ondersteuning willen verlee- nende voor dezelve bestemde giften aan een hunner te willen bezorgen, vóór den 1 julij aanstaande; zullende zij tot dien tijd met het overma ken der ingekomene penningen wachten. Beursprijs te Amsterdam20 Junij Recepissen van de Geldleenïng van 1830 75J 4 7Ó|Schatkist-bil jetten 88|ii 89^ Anticipatie-biljetten 94® 1195!; de 2| pets. Nat, Werkelijke schuld 38? h 39; pet. Amort. Syndic. 63463#; Frankr. 3 pc. Inschr. 63 4 63f Engel. gec. 8a| 4 83! —6 pet. R11 ss. Inschr. 54' 4 55!Idem 5 pet. Obl. bij Hope Co. 884 89. VLISSINGEN den 21 junij. Gisteren is van hier naar zee gezeild Zr. Ms. brik de Gier, kommandant .7. A, Zoutman. Gisteren is naar Rotterdam vertrokken de Belg, kapc. D. de Boer, on langs van Batavia gearriveerdmet koflij. Den 19 dezer en heden zijn alhier gearriveerd, Bieter Kareikapt, II. Poppen, van Batavia, met koffij en suiker, en Barkerkapt. II. Speed van Sunderiandmet steenkolen. De Amerikaansche brik Massasoitkapt. J. Gibbs, welke voor eenige dagen ten tweedenmale naar Antwerpen was opgezeild is heden wedêr geretourneerd en naar zee gezeild mee bestemming naar Ostende. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en den 19 dezer van onze reede naar zee gezeild, de Vrouw Gezinakapt, K. Lucht, naar Einden, met glasen Aurora kapt. C. Borchamnaar Stettinmet suiker en koffij. Voorts zijn den 19 en 20 dezer voor Antwerpen bestemd alhier ter reede gekomen: the Rivalkapt. T. Smithson van Huil, en the Lijnx kapt. R. Hyem van Londen beide met stukgoederen de drie Gebroe ders kapt. LI. Walker van Riga met houtwarenlaatstgemelde moet quarantaine houden. J-Jeden morgen omstreeks 11 uren trof mij de gevoeligste slag mijns levens, daar het den algoeden God behaagde mijn' dierbaren Echtgenoot, LEVINUS PETRUS van OPPEN in den ouderdom van 66 jaren tot zich te roepen. Alle die den Overledene gekend hebben, zullen besef fen wat ik met mijne vijf Kinderen, in hem verlieze. Middelburg j. JANSENWed. L. P. van Oppen. den 19 Junij 1831. Vrienden en Bekenden zoo wel in als buiten de Stad, gelieven deze als bijzondere kennisgeving aan te merken. Het Logement zal provi sioneel door de Weduwe worden aangehouden, belovende eene prompce en civiele bediening. J<(ALF-KOEIJEN te koop, bij J. p0leyte VLISSINGEN. 'JTvee bekwame KNECHTS benoodigd bij den Kleermaker Sneukelaar M°gten eene menigte Steden in ons Vaderland gedenkteekenenaan Vaderlandsliefde en bereidwilligheid gewijd, oprigten, ook Middelburg bleef hierin niet ten achteren de op heden door den Boekverkooper Schutters aan de Heeren Inteekenaren afgeleverde PLAAT, voorstellende het vertrek van 2 Kompagnien Dienstpligtigen en Vrijwilligers van den 1 sten ban dienstdoende Schutterij alhier, op 1 December 1830, zij hiervan getuige. De nette uitvoering en zuivere bewerking dragen me de de algemeene goedkeurig weg. Nog zeer weinige exemplaren van gemelde Plaattegen den prijs van /3»75> z'jn hij denzelven verkrijgbaar, die zich tevens, tegen een geringen prijs, belast 0111 gemelde Plaat, des verkiezende, in eene fraaije Mahonijhouten Gepolitoerde Lijst te doen plaatsenwaarvan het model bij hem ter bezigtiging is. 'J'en gebruike voor Scholen en Huisgezinnen wordt steeds, bij de Gebroeders ABRAHAMS, met succes gedebiteerd, de <zdc en verbeter de Druk van het OPLEIDEND ONDERWIJSBOEKJEinhoudende: 1. de Getallen; 2. de Tafel van Vermenigvuldiging; 3. de Letters der Nederduitsche Taal; 4. de Leesteekens5. van den Tijd; 6. de Wind streken; 7. de Zinnen van den Mensch 8. van den Bijbel en het Regis ter van denzelven; 9. de onderscheidene Godsdiensten10.de Christen feesten en plegtigheden 11. Tafel der nieuwe Nederlandsche Munten, Maten en Gewigten; 12. Tafel van sommige oude Nederlandsche Mun tenMaten en Gewigten; 13. het eerste Mtizijk-Onderwijs14. een Aardrijkskundig overzigt. De prijs is iai Cents. Jn den Boekwinkel van de Gebroeders ABRAHAMS, t z Middelburg, zijn te bekomende gerenomeerde TAND-MIDDELEN van de Ce- bboeders DENTZlloftandmeesters van Z. M. den Koning en van HU. KK. HM. den Prins van Oranje en Prins Fre'derik der Nederlanden als Barel-fVasiing en Tand-Opiatdienende 0111 het Gebit te verster ken de Tanden te zuiveren en ze tot den hoogsten ouderdom te'con serveren 4/2,50. Mondspoelingvoor ScorlmtBlaauwschuit en Rhumatique pijnen in den Monden bijzonder tot het aangroeijen en versterken van het Tandvleesch 4/3. Liquer Bhilodontique 0111 den Mond en Adem zuiver te houden, a ƒ3,50. Boudre Dentifrice et Antiscorbutique4 f 2. Tand-Elixerom de Tanden Ivoor wit te maken, zonder liet glazuur te benadeclen 4 1 10. Tandpoeder, tot zuive ring en witmaking der Tanden, 450 Cents. Eau-de-Blanchardom Kies- en Tandpijn uit Zinkingen voortkomende, te verdrijven, 4 ƒ1,25. Al deze Middelen zijn met Cachetten voorzienen berigten er bijwe gens liet gebruik. Nog is bij bovengemeldcn te bekomen de zoo beroemde Savon-de-Barisvoor aile vel-ontstekingensproeten, puis ten, vlekken, enz.; makende het vel sneeuw wit en aangenaam. Het fleschje met een berigt kost 1. Voorts zijn nog in gemelden Boekwinkel verkrijgbaar: beste Eau-de- Cologne Eau-de-Vie de Lavandedotthle ambréeMacasser-Oliefijne Zcepen en andere Barfumerienalsmede een extra fijn Boenmiddelvoor alle gladhouten Meubelen Marmer Ijzer en Staal Doosjes met Eco nomisch Nachtlichtfijne gekleurde Inkten in soort, en meer andere Huishoudelijke artikelen. TER DRUKKERIJ VAN Ofi GERROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 2