K N\ 75. MIDDE LBIJllGSC SI E COÜ R~A N T föefccttbm/ilmtg. Donderdag - 23 Jnnij 1831. NIEUWSTIJDINGEN. 53uiteclilAub. (ötfoot-ïj trtttanjÊ. D HER-IJK der MATEN en GEWIGJEN. e ARRONDISSEMENTS-IJKER voor het Eerste District van Zeo- land als daartoe geautoriseerd door de Ed. Groot Achtbare Heeren ge deputeerde Staten dezer Provincie, berigt bij dezen, dat de sluiting van den Her-Ijlt, die volgens Art. i der Publicatie van welgemelde Heeren Gedeputeerde Staten, van den 4 maart jl., op den Iaatsten dezer maand Junij moest plaats hebben voor dit Eerste District wordt verschoven tot den 16 Julijen dat hij diensvolgens weder te Middelburgten zij nen Kantore, zal vaceren, op de gewone dagen, uren en volg-orde, van den 22 Junij,. tot en met den 16 Julij aanstaande. Wordende mitsdien alle belanghebbende AdministratienHandel- en Neringdoende lieden welke hunne Maten of Gewigten nog niet ter herijking aangeboden hebben uitgenoodigd zich deze verlenging van den termijn ten nutte tè maken en alzoo de onaangename gevolgen van ver zuim of nalatigheid te ontgaan. Middelburg den ao Junij 1831. De Arrondissements-TJker voornoemd B O U R J Den belanghebbenden wordt verwittigd, dat, wegens de te doene Herstelling aan de Heul in den Noord-Straatweg (zie onze Courant van li Junij 11., No, 70), aldaar geene Rijtuigen zullen kunnen passeren van en met den 24 tot en met den 29 dezer maand. BERLIJN den iA junij. Volgens een berigt uit het Russisch hoofd kwartier te Kleczewo, bij Pultusk, is de keizerlijke Russische opper bevelhebber, generaal veldmaarschalk graaf Diebitsch Sabalkanskialdaar den 10 dezer, des middags ten half 1 uur, plotseling overleden. Ilij had zich tot dat de ziekte hem overvielen wel daags voor zijnen dood volkomen wel bevonden, was bij den maaltijd bijzonder vrolijk geweest en had den dag volmaakt gezond doorgebragttoen eensklaps des nachts ten 2 uren de rampzalige ziekte hem aantastte; zij droeg ontwijfelbare teekenen der cholera, en overwon met geweldige aanvallen zijne sterke «n krachtvolle natuurna een zeer pijnlijken strijd. Hij eindigde zijn roemvol en werkzaam leven met mannelijken moed en rustige gelatenheid. Dit droevig sterfgeval schijnt een bewijs op te leveren voor de mee ning dat de cholera meer van de luchtgesteldheid en den aanleg der per sonen dan van aansteking afhangt, want tot hiertoe was in het hoofd kwartier nog geen zieke van dezen aard gevonden. De generaal van de infanterie, graaf Toll, heeft oogenblikkelijk het bevel over de armee op zich genomen. Men zegt, dat den veldmaarschalk graaf Paskewitsch Erivanski het op perbevel over de Russische troepen zal opgedragen worden. FRANKFORT den 17 junij. Op hooge order wordt door het dagblad dezer stad tegengesproken, dat de heer Telemachus Michielgezant van den regent van Belgie, eene verbale nota aan de leden van de bondsver gadering heeft overgegeven. Daar de hooge bondsvergadering zijn diplo matiek karakter niet heeft erkend, heeft hij geene diplomatieke zamen- komst noch met den president noch met andere leden dier vergadering kunnen hebbenen heeft hij noch mondeling noch schriftelijk met hen geconfereerd. LONDEN den 19 junij. Vrijdag zijn de ministers der groote mo gendheden weder op het bureau van buitenlandsche zaken vergaderd ge weest en hebben zij over de Belgische verschillen beraadslaagd. Lord Palmerston heeft gisteren een grooten maaltijd gegeven aan prins J.eopold en aan de leden der Belgische deputatie. Het ministerieel avondblad, dat zoo gaarne den prins van Saksen-Co- burg op den troon van Belgie zien zouverzekertdat er eenige zwa righeden uit den weg zijn geruimd en dat er veel hoop isdat de zaken van Belgie naar genoegen geschikt zullen worden. PARIJS den 15 junij. De koning is op zijne reis door het noord oostelijk gedeelte van zijn rijk den 11 junij te Metz aangekomen, heeft den aanzienlijken veldtros, die aldaar verzameld is, in oogenschouw ge nomen en twee groote spiegelgevechten bijgewoond, waarvan het eene eenen lang betwisten overtogt over de rivier de Moezel voorstelde. -—In de aanspraak, waarmede de maire van Metz, aan het hoofd der stedelijke regering, den koning begroet heeft, werd gezegd, dat alle de municipale raden van Frankrijk verklaard haddendat de gebeurtenis sen van julij de regten van den eersten burger-koning op de liefde en trouw der Franschen hadden geproclameerden werd ook gesproken van het groote punt der erfelijkheid van het pairschapwelke daarin een pri vilegie werd genoemd strijdig met de nationale zeden; eindelijk werd daarin ook de hoop geuit, dat Frankrijk de Polen mogt ondersteunen. Z. M. was over die aanspraak ver van tevreden, en heeft daarop onder anderen gezegd, dat de municipale raden niets geproclameerd hadden, daartoe geen regt bezaten en ook niet konden beraadslagen over de za ken van hooge politiek, welk regt aan de kamers voorbehouden was; dat hij dus niets te antwoorden had op dat gedeelte der aanspraakter wijl dit ook het geval was met hetgeen men hem over de diplomatieke betrekkingen tusschen Frankrijk en de vreemde mogendheden gezegd had, waarover de municipale raden even min te delibereren hadden. De aanspraak van de nationale garde was van denzelfden aard. Deze heeft de koning niet uitgehoord, maar verklaard, dat de nationale garde zich niet met politieke verschillen móest bezig houden en daarover geen advies te geven had. I11 den Moniteur vindt men het volgende: „In het Journal politique et littéraire de St. Petef sbourgvan den 28 mei, is een artikel geplaatst van zoodanigen aard, dat het spoedige, open hartige en volmaakte ophelderingen vereischt, die dan ook gevraagd zijn," Het hier bedoelde artikel is dat, waarin betoogd wordt de noodzake- j lijkheid, dat de souvereiiiendoor liet aanwenden der krachtdadigste middelen, de vrcesselijke rampen doen eindigen, die het libernlismtu, in naam der verlichting, heeft veroorzaakt, en waarin gezegd wordt, dat de keizer van Rusland die taak reeds begint te vervullen en geheel volbrengen zal, zoodra de demon der regeringloosheis uit zijn rijk ver dreven zal zijn. PARIJS den 17 junij. Heden hebben de oproerige bewegingen »:og voortgeduurd. De nationale garde en de linie-troepen verontwaardigen zich minder over de beleedigingen die ellendelingen tegen hen hebben durven rigten als over de onbeschaamde hoop die zij deden blijken om verdeeldheid tusschen dezelve te verwekken, en waarop zij heden om strijd hebben geantwoord de linie-troepen door het geroep van leve de nationalegardeleve de koning! zelfs op het oogenblik dat men dezel ve durfde begroeten met de beleedigende kreet van leve de lintei weg met ie nationale gardeterwijl deze op hare beurt het geroep van leve de koniug 1 leve de linie! deed hooren. De inwoners hebben hunne huizen en winkels verlicht, om het ge brek van eenige aan stuk geslagene lantaarns te vergoeden. Ten elf uren was alles stil. De misdaad (zegt de Moniteurj zal ongetwijfeld ontmoe digd worden maar nimmer de overheid. De heer Lennox voormaals kommandant der lansiers, is, benevens zijne vrouw, gisteren morgen gevangen genomen, en er is bij hera huis onderzoek gedaan; zulks heeft ook bij den generaal Dubourg plaats gehad. De raad van ministers is gisteren avond ten 9 uren bijeengekomen en heeft tot laat in den nachc voortgeduurd. Er heeft een gerucht geloopen, dat het gouvernement tijding had ont vangen door middel der telegraafdat te Marseille ernstige onlusten waren uitgebarsten. Men verzekert dat de expedite, dje van Toulon is uitgeloopenbe stemd is om Capo d Istrias tegen de oproerige Grieken te beschermen, ^cbeirlanbett. 's GRAVENIIAGE den 20 junij. In de zitting van de Tweede K<« mer der Staren-Generaal van heden is het ontwerp van wet wegens do schatkist-biljettenmet 30 tegen 14 stemmen, aangenomen, In dit ontwerp zijn nog eenige veranderingen door de regering toegestaan, voornamelijk daarin bestaande, dat de biljetten van f 1000 en 500, door kleinere van ƒ100, f 50 en 25 zullen worden vervangenen dat er aan de bezitters dier effecten gelegenheid zal wor den gegeven, om die groote tegen biljetten van f 100 te verwisselen. Vervolgens heeft de voorzitter kennis gegeven dat de centrale afdee. ling den volgenden dag gereed zoude zijn om haar verslag uit te brengen op het ontwerp van wet nopens eene vrijwillige en verpligte geldleening; zijnde dienvolgens tegen morgen eene vergadering belegd. Uit de antwoorden derj regering, op de door de afdeelingen der Tweede Kamer gemaakte bedenkingen tegen deze leeningswetbljjkr, dat het gouvernement van oordeel isdat de inschrijvers in de eerste vrij willige leening, door de tweede uit te schrijvene, niet het minste na- z""c'i lijdendaar zij alle de voorregten welke hnn toegezegd zijn hebben en zullen bekomen. De regering tracht door deze nieuwa vrijwillige negotiatie, eene gedvvongene geldleening te voorkomen, wel. kehoedanig ook ingerigt, met groote bezwaren voor velen zoude ver- zeld gaan. Zij heefc daarom in vele bedenkingen der leden te gemoet gekomen, en verschillende voordeden voorde vrijwillige inschrijvers bij dit ontwerp gevoegd. De te bekomene schuldbrieven van 1000, 500, 200 en 100 gulden zullen moeten worden voldaan met 950, 475, 190 en 95 gulden. Daardoor, alsmede door het ruimer gebruik van de ren versalen voor de fournissementenzal er eene vermindering van opbrengst voor de schatkist ontstaan. Ten gevolge daarvan, is de vrijwillige ne gotiatie bepaald op een bedrag van f 23,000,000in welke ook meerdere inschrijvingen zullen worden aangenomen tot een bedrag van 38 millioen guldens. De termijnen van fournissement zijn als nu bepaald als volgt 1 10 pet. vóór of op 31 julij 1831 20, 15 september; 20, isoctober; 20, 15 november; 25, 31 december. Ook in de bepalingen der ver pligte leening zijn eenige veranderingen gemaakt, en zijn de termijnen van invordering bepaald op 1 augustus1 september en 1 october. In sommige bedenkingen van de leden is door de regering niet kunnen worden getreden. Daaronder behoort onder anderen ook dat de aan slag van 1830 als grondslag in de leening zal verstrekken. Zoodra de inschrijvingen de som van drie-en-twintig millioenen gul dens mogten te boven gaan, zullen, tot het beloop van al het meer dere ook schatkist-biljetten voor het volle kapitaal met de renten wor den aangenomen zullende in dit geval worden bekend gemaakt in welke evenredigheid op elke inschrijving de schatkist biljetten in betaling zul len kunnen gegeven worden. De gewone jaarlijksche bijeenkomst van den raad der handelmaat schappij, den 15 dezer alhier door den voorzitter G. Schimmelpenninck geopend met eene aanspraakwaaruit blijkt, dat Z. M.als garant voor de intressen, over verleden jaar nog ƒ645,175,79 zal moeten bijpassen, maar voor het vervolg zich betere uitzigten voordoen, is op heden gesloten. DORDRECHT den 20 junij. In een brief uit Lillo van den 18 worden de berigten tegengesproken, waarin het behoud van dat fort als hopeloos werd voorgesteldeti volgens welke oorlogsbehoeften en geschut, ja zelfs troepen naar Holland zouden zijn ingescheept. Er is integendeel alle hoop om dat fort te behoudendaar het grootste ge vaar is gewekenhet afschepen van goederen heeft zich bepaald tot de zoodanige welke onbruikbaar waren en waartoe het bevel tot afzending reeds vóór de doorbraak was gegeven; van het vermeende inschepen van troepen uit dat fort, is geen woord waar. De vloot ligt wederom voor Antwerpenwaarbij zich bevindt de met bomketels gewapende korvet M e- d u sa, en verder op stroom liggen 5 kaagschepen met troepenwelke op het eerste teelten kunnen ontscheept wordenmet en benevens 800 matrozen en mariniers. BREDA den 20 junij. De altijd gedenkwaardige dag van den slag van TEatcrloois op zaturdag den 18 in het kamp bij Rijen, zeer plegtig gevierd geworden. Tegen 10 uren des morgens reed Z. K. II. Prins Frederik van eenen grooten en luisterrijken staf vergezeldnaar voornoemd kamp, en woon- de het algemeen voorgeschreven bid-unr, onder het gehoor van den wel eerwaarden heer Prinshervormd predikant te Chnam bijdiein eene

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 1