ZEETIJDINGEN. ADVERTENTIEN. STOOMJAGT PRINSES MJRIANNE, van Middelburg op Rotterdam De STOOMBOOT DE SCHELDE, van Vlissingen op Rreskens vaart gedurende de maand Junij 1831 °P c'e volgende urent 8J dezer, hebben de Belgen zeer vroeg in den ochtend vin dien dag weder om begonnen eene menigte geweerschoten tegen de citadel te lossen. Hoezeer daarmede vrij lang is voortgegaan, en wel zoo van de zij de 'van hunne positien in de Markgrave-Lcyals ook van den kant van de stad, uit welke mede uit sommige huizen schijnt geschoten te zijn, heeft de bezetting der citadel daarbij geen verlies geleden, hebbende slechts een militair eene ligte kneuzing aan den voet bekomen. De generaal Chassé van zijnen kant heelt door de meest bekwame schutters met buksen op den vijand doen schietencti welgelijk hij in algeineene bewoordingen opgeeft, inct goed gevolg. Berigten uit Ber- gen-op-Zoom van den 15 brengen mede, tint er den 14 des middags ten 12 uren, reeds een vijftiental dooden in de stad Antwerpen waren bin- nengebragt. Voorts heeft men van de Belgische zijde insgelijks met buksen op de kanonneerbooten en op het Vlaamsche hoofd geschoten. Hierdoor eeuige schade aan de zeilen, enz. coegebragc en twee matrozen gekwetst zijn de, heeft men van de vaartuigen twee kanonschoten op de verzamelde biiksenschieters gelost, die daarop uiteen zijn geloopen en de vijandelijk heden niet verder hebben voortgezet." Ten einde aan de genomene maatregelen tot beveiliging tegen de overbrenging der cholera morbus meerderen nadruk bij te zetten, is van we°e den directeur-generaal voor de marine het noodige bevel gegeven, 0111, behalve de brik de Vliegende Visch en het advies-vaartuig de Gier, welke tot dat einde in het Vlie en bij Terschelling post zul len vattente doen vertrekken 2 kanonneerbooten naar de Eems2 naar Terschelling en het Vlie, alsmede 2 naar Wieringen. Een onzer dagbladen meldtdat de commissie van onderzoek over de cholera morbus aanstaanden donderdag in 's llage zal bijeenkomen. Hetzelve blad behelst als een beproefd middel tegen die ziekce op Java bij welks aanwending van bijna honderd lijders geen enkele is gestorven het volgende: 35 druppels laudanum en 6 ii 7 druppels olie van peper munt in een eetlepel sterken brandewijn, hetwelk herhaald wordt, wan neer de lijder niet binnen 7 i 10 minuten laat blijken dat de kramp be daard is. Terstond bij den aanvang begint men ook den zieke met heet gemnakten brandewijn te wrijven, een doek daarin nat gemaakt op de maag te leggen, eu denzelven gedurig en aanhoudend sterk afgetrok ken camillen met een weinig madeira daarbij toe te dienenvoorts voor koude te wachten, tot de volle herstelling, welke soms 2 h 5 dagen ach ter blijft. Het gebeurt dat nog 11a hec bedaren van de kramp de diarrhéè blijft voortdurenin dit geval wordt om de 2 uren een grein opium ge geven tot dat dezelve ophoudt. Wanneer uien naar een doctor wach ten moet, wordt het meest te laat. Deskundigen beweren dat hetals voorloopig behoedmiddel tegen de cholerahier te lande nuttig zoude zijn, weinig of geene vruchten te eten, en daarentegen veel pepermunt te gebruiken. In de zitting van het Belgisch congres van den 15 heeft de burgemeester van Antwerpen een voorstel gedaan, houdendedat de vergadering maatregelen mogt nemen, dat, gedurende de onderhandelingen, de vijandelijkheden niet zouden worden hervat en de bedoelde onderhandelingen daardoor niet Zoutlen worden gestoord, en dat dit besluit bij eene dagorde aan het le ger mogt worden bekend gemaakt. De hevige revolutionairen hebben die voorstel dadelijk willen afgewezen hebben, op grond, dat hetzelve een blijk scheen op te leveren, dac de jongste vijandelijkheden te Antwerpen het eerst door de Belgen waren gepleegd. Met eene kleine meerderheid heeft men echter begrepen, dat het voorstel door eene commissie behoor de te worden onderzocht. Deze commissie heeft dadelijk rapport nitge- bragt, eh daarbij voorgesteld, 0111 de voordragt ter zijde te leggenom dat de constitutie het regt van vrede en oorlog te maken aan den regent toekent, en het congres zich alzoo kwalijk met eene dergelijke aangele genheid kan moeijen. De commissie heeft echter gemeend, daarbij te moeten voegen dat men van de vaderlandsliefde van den Belgische sol daat mag verwachten, dat hij geenszins zonder bepaalde bevelen vijande lijkheid zal plegen; iets, 't welk trouwens zeer gestreng zoude worden gestraft. Het zal te bezien staan, of na dit rapport, twelk door her. congres is aangenomende genoemde soldaat beter dan te voren tot zijn pligt zal worden gehouden. In de zitting van den iö zijn de beraadsl agingen over het ontwerp van wet op de burgerwachten voortgezet. De minister van binnenlandschc zaken heeft de volgende circulaire aan de gouverneurs der provinciën geschreven: „Mijn beer! onder het vorig bestuur werden de civile en militaire autoriteiten uitgenoodigd om het Te Dettm bij te wonen, dat den 18 junij werd gehouden tot viering van den gedenkdag van den slag van Waterloo. De matiging die de revolutie in onze staatkundige betrekkingen heeft doen ontstaan, verzet zich thans tegen de viering van dezen dag in Belgie door fees ten en piegtigheden. Het komt mij dus voegzaam voor om zich daar van voortaan te onthouden." De regent heeft den 6 aan den prins van Saksen-Coburg eenen brief geschreven, waarin hij te kennen geeft dat het lot van Belgie, en misschien wel de rust van Europa, afhangt van eene spoedige beslis sing; dat de Belgen rekenden op 's prinsen verinogenden invloed, om van de conferentie de erkenning hunner (NB.) regtmatlge vorderingen te erlangen als het eerste onderpand hetwelk zij van zijne liefde voor het Belgische volk verwachtteneen volk dat door vreemden miskend en belasterd wordt. Mogten tegen alle verwachtingen de aangewende po gingen 'mislukken, en opofferingen van de hand worden gewezen, dan zou er voor Belgie niets overschieten als toevlugc tot de wapenen te ne men enz. Deze geheele brief is weder eene nieuwe proeve van Bel gische onbeschaamdheid. Den 15 is een courier uit Londen bij den regent aangekomen. De brieven welke hij heeft medegebragt honden niets stelligs in, alleen mel den dezelve dat alle hoop op eene voordeelige uitkofnst voor Belgie nog niet verloren is. De secretaris van den generaal Belliard is weder onverwachts in Brussel teruggekomen. Nog aanhoudend komen en vertrekken couriers. Onder de geruchten, welke 111 Belgie loopcn wegens de voorstel len die tot bevrediging zouden worden gedaan is ook dat aan den Ko ning van Holland, voor den afstand van het grondgebied van Limburg (anderen zeggen van den linker-oever der Schelde), de koloniën Deme- rary en Essequebo door Engeland zouden worden aangeboden. Te Brussel is de heer Ceel, een geestelijke, geboren te Meche- len, gearresteerd, die als schrijver of mcdepligtige genoemd wordt ecner proclamatie aan het Belgische volk, strekkende 0111 een lid van het huis van Oranje tot souverein te doen uitroepen. Thans is er weder een nieuw dagblad in Belgie verschenen, en wel le Moniteur Beigedie in een van de bureaux der ministerien zal worden geredigeerd men aapt dus ook hierin weder de Franschen 11a. Van Antwerpen den 16 wordt gemeld, dat het vlugten der inwo. jiers nog aanhield; men berekent dat er meer dan tien duizend menschen sedert il. zondag cle stad hebben verlaten de ontsteltenis en vrees is in het geheel niet bedaard. Men heeft het uitmuntend schilderstuk.de Hemelvaart, van Rullensvan het hoofd-nltnar afgenomen, hetzelve bedekt en tegen het nedervallen van stecnen beschermd, die bij een bombardement, uit het verwulf der kerk daarop zouden kunnen neder- komen. liet schieten, dat den 15 den gehaelen dag heeft aangehouden, is den 16 des avonds ten 6 uren weder begonnen. Een vaartuig, onder Belgische vlag, toebehoorende aan den heer dc Coc/evoor binnenland- sclie bestemming, is door de Iiollandsche kanonneerbooten bevolen te blijven liggen en deszelfs vlag te strijken. Terwijl de kapitein met de Iiollandsche bevelhebbers in gesprek was; werden van den wal en de kanonneerbooten geweerschoten gewisseld. Naderhand heeft men ech ter dit schip laten vertrekken. Men verzekert dat de Hollanders vol doening verlangen voor de aanvallen, over welke zij zeggen zich te heb ben te beklagen, en geen vaartuig landwaarts willen doorlaten. Toe heden laten zij toe dac de schepen, die in lading leggen, uit de dokken komen. Hec Journal d'Anvers van den 19 meldt, dat de staat van onze kerheid waarin zich Antwerpen bevindt, maatregelen van voorzorg tegen de mogelijkheid van brand heeft doen nemen. In de publieke gebouwen is voorraad van water geplaatst, en de werklieden zijn georganiseerd om des noods hulp aan te brengen. Aan de inwoners van Luxemburg is door burgemeester en schepe nen bekend gemaakt, dac den 16 dezer 1450 man troepen van het Duit- sche bondgenootschap in die vesting stonden aan te komen. Te Parijs hebben den 14 en 15 junij weder oproerigheden plaats gehad. Vooral in de omstreken van de poort St. Dcnisverscheidene lantarens zijn aan stuk geslagen. De nationale garde is in de wapenen geroepenwat verder gevolgd is wordt nog niet gemeld. Een horlogie- maker, die een jongen mishandelde welke hem de geschiedenis van Napo leon gedurende de honderd dagen kwam te koop aanbieden schijnt de aan leiding tot deze volksbeweging te hebben gegeven. Volgens latere berigten uit Parijs hadden de volksbewegingen nog niet opgehouden. Beursprijs te Amsterdam, 17 Junij Recepissen van de Geldieening van 1830 75J 4 76; Schatkist-bil jetten 88| ii 89! Anticipatie-biljetten 94^ ii 95J-de 2§ pets. Nat. Werkelijke schuld 383 39 43 pet. Arnort. Syndic. 63J k 63^ Frankr. 3 pc. Inschr. 63 h <>3§Engel. gec. 82! a 83^; 6 pet. Russ. Inschr. 55J k 55^Idem 5 pet. Obl. bij Hope Co. 88| k 89J. VLISSINGEN den 18 junij. Eergisteren is door de stoomboot Rot terdam de Schelde opgesleept Zr. Ms. bombardeer-korvet Medusa, gekommandeerd door den kapicein-ter-zee Courier dit Dubikaet. Heden is van hier naar zee gezeild Zr. Ms. brik deVliegende V 1 s C11kommandant II. J. Timing en ter reede gearriveerd Zr. Ms. brik de Windhond, kommandant II. F. Tenghergen. Den 15 en 17 dezer zijn alhier ter reede gekomen: the Firthkapt. J. Patterson van Stokholm op order, met teer en pik; dit schip moet quarantaine houden. La Caroline, kapt. I,. Soupatvan Havre-de-Grace, met stukgoederen; le Perceverantkapt. J. M. Verspecke, van Liverpool, met katoen en huiden, en de Phanix kapt. Ch. Picot, van Yersey met koffij alle drie naar Antwerpen gedestilleerd. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en sedert den 15 dezer van onze reede naar zee gezeild de Pieter Jan kapt. W. J. Poel naar Sandwich; de Jonge Caroline, kapt. H. H. Rosendaal, naar Colchester en la Vierge Mariekapt. J. F. Schulte, naar Cork, alle drie met boom schors the Jason kapt. R. Snowdennaar Boston met beenderen Ilull-Packetkapt. J. G.A.Meijer, naar Liverpool, en die Nordstemet kapt. II. II. Nieman, naar Elzeneur, beide met ballast. fjeden verlostedoor Gods goedheid zeer voorspoedig van een' welgeschapen ZOONMaria Magdalena Meijergeliefde Huisvrouw van Middelburg J. W O R R E L L. den 20 Junij 1831. Men gelieve deze ook als bijzondere kennisgeving aan te nemen. BELANGRIJK BERIGT voor Stamelaars en Lijders aan Spraakgebrekenvan zes jaren en daarboven. J)e Heer DELEVIÉreeds lang bekend met het herstellen van bo vengenoemde gebreken, is van voornemen deze Stad weder te bezoeken, wanneer vooraf de belanghebbenden, in den tijd van acht dagen, zich ten Huize B. 146 in den Langendelft te Middelburg vervoegen, alwaar nadere informatie te verkrijgen is. Twee ii drie MELKKOEIJEN te koop, bij P. de Kamte Bekerke. Terstond een KNECHT benoodigd, bij den Molenaar te Niewvland. Xerscond eene KEUKENMEID en eene WERKMEID benoodigd, bij Mevrouw Bliek van de Krekein den Langendelft. J?en aankomend MEISJE, bekwaam tot eenig Huiswerk, benoodigd in de Noordpoortstraat:Lctt. M. No. 287. Regeling der afvaart gedurende de maand Junij 1831. Van MIDDELBURG Van ROTTERDAM Dingsdag 21, 'smorgens 7§ uren. I Woensdag 22, 's middags 12 Vrijdag 24,>0 Zaturdag 25, 's morgens 4 uren. Zondag 26 11; Maandag 27 \T*7T IOCTTVTr- T7T\T V3H BRESKENS ur. Dingsdag 21 vm. io§ en nm. Woensd. 22, io| Donderd. 23, 12 Vrijdag 24, 11 Zaturdag 25 Dingsdag 21 vm. en nm# Woensd. 22 99 99 Donderd. 23, 10 99 99 Vrijdag 24, 10 99 99 Zaturdag 25, 11 99 99 .ur. Van VLISSINGEN naar NEUZEN Vrijdag 24 Junij 'smiddags iq^ uren, 99 99 re/7/g'snamidd. 2 J uren. TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS*

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 2