N\ 73. MIDDELBURGSCIIE COtBAM. fB^taarerfiuwittg. 1 Zaterdag - 18 Juny 1831. Burgemeester en wethouders der stad middelburg, in Zeeland, als daartoe door den Heer Gouverneur dezer Provincie, bij deszelfs circulaire van den 15 dezer, A. 2afdeeling no. 7188, uit- geuoodigdherinneren hiermede den In- en Opgezetenen dezer Gemeente, aan de bepalingen vervat in de Publicatie van het voormalig Staatsbe wind, de dato 10 januarij 1805, en welke, volgens Koninklijk Besluit van den 24 jnlij 1819 no. 14, bij voortduring tot rigisnoer moeten dienen tot wering van besmettelijke ziekten die door middel der scheep vaartherwaarts zouden kunnen worden overgebragt, en waarbij onder bedreiging der zwaarste straffen, ten stelligste verboden is, om eenige personen of goederen aan boord van schepen, aan quarantaine of visitatie onderhevig, te brengen, alsook om aan boord dier schepen te komen, met verdere bepaling, dat geenerlei personen zich van boord derzelve schepen, gedurende den tijd der quarantaine, op gelijke straffen, zullen vermogen te verwijderen. Met kennisgeving tevens, dat van wege het Departement van Marine de stiptste bevelen zijn gegevenen maatregelen genomen ter verzekering eener rigtige naarkoming dier bepalingen, waarvan de overtreding ten sterkste zal worden tegengegaanen de genen die zich daaraan schul dig maken, volgens de bestaande wetten zullen worden gestraftwordende een ieder mitsdien gewaarschuwd, 0111 zich te onthouden van alle ver- bodene communicatie met schepen, de quarantaine-vlag toonende, van besmette plaatsen komende of aan quarantaine en visitatie onderworpen. En opdat niemand hiervan onwetenheid voorwende, zal deze worden gedruktafgekondigdaangeplakt en in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 16 Junij 1831. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LANTSHEER, L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, CATS, Loco-Secretarii. Den belanghebbenden wordt verwittigd, dat, wegens de te doene Herstelling aan de Heul in den Noord-Straatweg (zie onze Courant van 11 Junij ll.Nó, 70), aldaar geene Rijtuigen zullen kunnen passeren vati|en met den 34 tot en met den 29 dezer maand. NIEUWSTIJDINGEN. 30ttitacitlAttb. BERLIJN den 11 junij. Het schijnt dat men te Warschan moeite doet om een krachtiger bestuur, in den vorm van een regentschap, in te voeren. Van Zamosc schrijft men den 29 mei, dat de Russische generaal Rudi- germet zijn eigen korps en een gedeelte van dat van den generaal Creutzin Polen binnengerukt is; zijne magt bestaat uit negen duizend man en dertig stukken kanon. lUberlattbett. 's GRAVENHAGE den 14 junij. Uit de antwoorden op de aanmer kingen, voorkomende in de processen-verbaal der beraadslagingen van de afdeelingen der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, over het nieuw ontwerp van wet betreffende de schatkist-biljetten, blijkt, dat dit ont werp onderscheidene wijzigingen heeft ondergaan. De bedenkingen van de sectien op de jongste wetbetreffende de geld- leening, zijn aan het gouvernement medegedeeld. Sommige leden meenen, dat het allezins doelmatig is, het raiddel ee ner vrijwillige geldleening nog eenmaal te beproeven alvorens tot eene gedwöngene te komen anderen, dat het ongeraden zoo niet ongeoorloofd zou wezen, na de leening van april 11., eene tweede vrijwillige te openen. - De Eerste Kamer heeft zich, in hare zitting van gisteren, met het ontwerp der credietwet voor 1831 vereenigd. De wet, houdende wijzigingen in het tarief der Tegten van in-, uit- en doorvoer, ziet, onder dagteekening van den 11, het licht. De jongste berigten, die bij de regering omtrent de doorbraak in den Scheldédijk bij Lillo, ontvangen zijn, luiden nog tamelijk ongunstig. De poldersluis was den 6 dezer reeds geheel weggezonken, en de door braak had eene breedte van 50 Ned. ellen bekomen, zoodat bijna alle de Inwoners van het dorp Lillo hunne woningen hadden moeten verlaten, en naar naburige gemeenten geweken waren. De Belgische bladen maken van deze uitbreiding der overstrooming telkens gewag; zij voegen er bij, dat sedert den 6 de bewoners van het lager-liggende gedeelte van het dorp Stabroeck zich gedrongen zien, hun vee, voor hetwelk zij door het onder water loopen hunner weiden geen voedsel hebben, te verkoopen; maar die bladen wachten zich wel eenige melding te maken van hetgeen onder de bevelen van den luitenant-gene. rial Cftaité gedaan wordt, om de fatnpenwaardoor de Belgischelandbe woners ten gevolge van dit onvoorzien toeval gedrukt worden, zoo veel mogelijk te heelen. GORINCHEM den 14 junij. De bewegingen, die in de laatste dagen bij ons leger hebben plaats gehad, deden vermoeden, dat men eenen aan val van de zijde der Belgen te geinoet zag. Volgens berigten echter van reizigers, die dezer dagen Belgie hebben verlaten, zou hunne magt nog niet op dien voet geordend zijndat zij een geregeld leger konden doen marcheren en op dit oogenblik eenen veldtogt openen. .'In hoe verre deze berigten geloof verdienen, willen wij niet beoor- deelen doch de bewegingen van ons leger bewijzen, dat de gulde spreuk van nimmer, zijnen vijand te gering te achten, bij de beraadslagingen on zer veld-oversten voorzit, en onze dapperen thans met even veel vrucht des noods den vijand op zijn eigen gebied zouden kunnen besteken als zijne aanvallen afslaan. Berigten uit Weenen van den 1 junij melden, dat de cholera in twee streken van Gallicie uitgebroken zijnde, bijzondere maatregelen tot voorkoming van verdere verspreiding noodzakelijk heeft gemaakt, en er een militair cordon om Gallicie is gesloten. In Oostenrijk krijgt alles dagelijks een meer en meer oorlogszuchtig aanzien de eerste batgillons der landweer worden gelijk gesteld met de linietroepen, en hebben ook derzelver kadetten en hetzelfde kader. Vol gens bevelen van hooger hand moeten zij zich marsch vaardig houden om, naar men zegt, naar Italië op te rukken. Een gedeelte van het OostertrijksChe bonds-concfngent heeft Zich in beweging gesteld en nadert reeds den Rhijn. MIDDELBURG den 17 junij. Sinds eenige dagen zijn, volgens de berigten uit het 4de en 5de district dezer provinciealle maatregelen van voorzorg tegen eenen onverwachten aanval verdubbeldterwijl men nog meerdere versterking in manschappen en materieel verwacht. Wij vernemen, dat de bij besluit des Konings dato 24 mei jl. bevolene practische oefeningen der artillerie-troepenmitsgaders der schutterlijke artillerie in eenige vestingen des Rijks, binnen Bergen-op- Zoom met den 20 dezer een aanvang zullen nemen, Uit Antwerpen den 14 junij schrijft men; De droevige angstige ge steldheid, waarin onze stad steeds verkeert door de nabijheid des vijands, wordt bijna iederen dag vermeerderd door alarm, dat wel is waar over dreven wordt, maar waarvan de oorzaak niet te min bestaat. Te mid dernacht voer eene Hollandsche sloep te digt langs de kade, en werd met geweerschoten begroetzonder dat wjj weten wat redenen daartoe bestaan hebben. De vrees welke daardoor ontstond veranderde in schrik toen, ten zes uren des morgens, zich drie kanonschoten deden hooren, welke van de kanonneerbooten gelost werden. De ontsteltenis verspreid de zich door de geheele stad; een groot aantal verschrikte inwoners ijl de in overhaasting naar de poort van Borgerhout, terwijl anderen maat- regelen namen om hetgeen zij van waarde bezaten te redden. Deze vlugt van onze inwoners houdt nog aanofschoon het tegenwoordig gevaar ge heel geweken schijnt. In dezen nachtelijken strijd heeft het vuur van de sloepvan het Vlaarasche hoofden de kanonschoten van welke wij mel ding maaktengeene ongelukken veroorzaakt. Eenige kogels zijn tot op de piace-verte gevlogen, en een kanonkogel heeft een der kanalen eenige schade toegebragt. Ten tien uren is alle reden tot vrees opgehouden en de rust hersteld. De militaire gezaghebbers zijn bij elkander. Van den 15 schrijft men; Het alarm blijft aanhouden door het geweer vuur dat van tijd tot tijd vernieuwd wordt. De burgerwacht bezet de haven; er zijn strikte orders gegeven om niet te vuren, maar ondanks de waakzaamheid deswege zijn deze orders overtreden, en alzoo blijft dit,geweervuur, zonder doel of eenig nut, aanhouden, en kon de droe vigste gevolgen hebben. Eene algemeene verslagenheid heeft een ieder bezield. Door den gouverneur Ch. Rogier is eene proclamatie gedaan om de inwoners gerust te stellen, de vlugt tegen te gaan, en om vertrouwen in de regering en op den moed der troepen te doen plaats grijpen. Te Gent is het zeer onrustig; aldaar hebben dagelijks gevechten plaats tusschen onderscheidene partijen; gedurig zijn er volks-oploopen en de policie schijnt dezelve niet te kunnen tegengaan. -— Ook te Luik heerscht eene sterke gisting. Er loopen geruchten, dat de Fransch gezinde partij den 18 junij den leeuw van Waterloo zou vernielenmet de Fransche driekleurige vlag in Brussel zou terug keeren en de vereeniging met Frankrijk af kondigen. Ook zouden in Luik en Henegouwen Fransche vlaggen wor den gereed gehouden. Het dagblad VIndépendant verzekert echterdat die wenschen van de partij niet zullen vervuld worden. Het nationaal congres te Brussel is den 13 weder vergaderd geweest; in hetzelve is niets belangrijks voorgevallen. Er komen nog steeds zeer weinig leden op, en velen zenden hunne demissie in, of vragen, onder allerlei voorwendselen, verlof om afwezig te zijn. Na de openbare zit ting is er een geheim comité gehouden men wil dat In hetzelve zeer scherpe verwijten aan den minister Lebeau gedaan zijn en dat het al daar warm moet zijn toegegaan. In de zitting van den 14 zijn de discussien over het ontwerp van wet op de burgerwachten begonnen. Men spreekt sedert eenige dagen van een nieuw ministeriedat aldus; zou zijn zamengesteldvan de IVeijervoor de binnenlandsche zaken Seronvoor de geldmiddelen; le Honvoor de buitenlandsche zaken Blargnies, voor de justitie, en Dufailly voor oorlog. Men zegt dat de generaal Belliard, voor zijn vertrek, aan het Bel gisch gouvernement eene soort van acte tot vereffening der geschillen zou hebben voorgesteld Belgie zou aan de conferentie twee commissa rissen zenden om deszelfs belangen te verdedigen deze zónden tegen die van den koning van Holland gehoord wordenmaar vooraf zouden beide partijen moeten beloven zich aan de uitspraak der conferentie te onderwerpen. Men heeft aan den generaal doen opmerken (zegt het dagblad le Beigedat wij onze zaak zouden bepleiten voor eene regt- bank welke zich steeds tegenstrijdig met al onze belangen heeft betoond; toen moet hij voorgesteld hebben dat de uitspraak der conferentie aan de bekrachtiging van het congres en van koning Willem zou worden on derworpen.. Wjj zien in dit voorstel (gaat dit blad voort) niet dan eene nieuwe list welke aan onze diplomatie wordt gespannen. Den 13 is eene commissie uit de kamer van koophandel van Antwer- perï bij dén regent de vrees komen te kennen geven, welke het wisse len van geweerschoten tusschen de Belgische troepen en de Hollandsche bezetting der citadel voor de stad kon ten gevolge hebben (zie hierom trent ons vorig no.)ook was in den avond een courier uit die stad te Brussel aangekomen. Wij hebben, zegt het befaamde Brusselsch dagblad le Courtier het volgende stuk ontvangen dat alom in Brussel is verspreid Oproeping aan het Volk. Belgen Zijn de handelingen der diplomatie dan niet baarblijkelijk ge. noeg om u den blinddoek van de oogen te doen vallen De nederlaag der Polen de overwinning der Russen de naauwe verbindtenis tus schen Rusland, Oostenrijk en Pruissen, met het doel om overal den rev'ölutie-geesc te dempen; de plaats gehad hebbende weigering van den hertog van Nemours en de niet minder zekere van dett prins van Sak. sen-Cohurg het vermaarde memorandum van al de protokollen is die alles, nog niet voldoende om u duidelijk te bewijzen dat Belgie eerstdaags doof talrijke legers staat overweldigd te worden, waarvan hetzelve, be halve de oorlogslasten die het zal gedwongen worden te betalen de kosten zal moeten dragen?De verwoestingen, de plunderingen, de schendingen, het gezigt van den dood, vervolgen ons alom; de 'tuchtigingenwaartoe men in een op rebellen overwonnen land is geregtigdzullen de onmiddelijke gevolgen van den inval des vijands zijn. - BelgenZijn dit de vruchten die gij van eene omwenteling wilt

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 1