ZEETIJDINGEN. ADVERTENTJEN. fcrljgstneht en het onvermoeid onderwijs in dan wapenhandelhebben deze jonge krijgslieden zeer spoedige vorderingen in de exercitien doen makenen hun de schoonste denkbeelden van hunnen edelen stand en verhevene bestemming het Vaderland te verdedigen ingeboezemd. Der tig i veertig kwartierzieken werden door den majoor Lcgler voor de zie kenzaal fjdesigneerd nnauwelijks was deze order uitgevaardigd, of deze brave jongelingen, met de schoonste geestdrift bezield, lieten zich da delijk als gezond aanmelden, ten einde, hoe zwak dan ook, met hunne kameraden in het voorregt te kunnen deelen van het vaderland nuttig te zijn. MIDDELBURG den 15 junij, De jongste berigten uit Belgie zijn de volgende Uit Brussel den 11 junij schrijft men: Lord Ponsonby en de beer Abercroinby zijn heden ten 4 uren van hier vertrokken, de secreta rissen van lord Ponsonby waren hem des morgens ten 7 uren voorafge gaan. De generaal Bell.arddie van zijn gouvernement order had beko men om Brussel dadelijk 11a liet vertrek van lord Ponsonby te verlaten is met zijn secretaris ten 5 uren van hier naar Parijs vertrokken. Des morgens ten 11 uren heeft die generaal afscheid van den regent geno men, bij wicn hij ruim drie kwartier mtrs heeft doorgebragt van daar heeft hij zich meer dan een half uur aan het ministerie van oorlog op- gehondenen heeft vervolgens nog eene conferentie met lord Ponsoiiby in het hotel Bcllevue gehad. Lord ponsonby heeft ten één uur nog een laatste courier aan de conferentie afgezonden en ten elf uren is ben conrier van Londen aan het ministerie van binnenlnndschc zaken afgestaptook van het Belgisch ministerie zijn couriers naar Londen £n Parijs vertrokken." Het schijnt, dat in den nacht van den 10, eenige glazen in het hotel van lord Ponsonby zijn ingeslagen, maar die minister heeft daarom (volgens de Belgische dagbladen) gelagchenzeggende, dat de stnnts- 'manncn in Engeland gewoon waren aan deze uitdrukking der openbare vicetiing. Bij besluit van den 7 junij heeft de regent bevolen dat door den heer Fleury-Duray vier kanonneerboot enals goëletten getuigd, en voorzien van vier vier en twintig ponders, voor rekening van het gou vernement moesten worden gereed gemaakt; voor ieder wordt duizend guldens toegestaan. De commissie van onderwijs en de school-opzieners zijn bij een besluit van den regent afgeschaft. De zaak van Ernst Gregoire is voor het hof van assises te Gent sfgeloopen na eene lange deliberatie zijn Gregoire en de Bast, bij toe passing van art. 188 van het wetboek van strafregt, de eerste in 10 jaren gevangenismet tentoonstelling en de laatse in 5 jaren gevange nis-straf verwezenhet hof heeft ten aanzien van deze beschuldigden acht geslagen op het koninklijk besluit van 1814. Beide hebben van hun vonnis geappelleerd. Jacquemyns en Hatteau tPOrigny zijn vrijgesproken. Eenig gemor werd er 11a de uitspraak van het vonnis in de zaal ge. boord. Gregoire heeft het zijne aangehoordzonder van zijne gemoeds aandoeningen blijken te geven. De Bast heeft luid zijne onschuld be tuigd. WOrigny deed geene verandering in zijn wezen opmerken. Jqi'quemyns, van het begin der zitting af bleek en neergeslagen, scheen wedér tot zichzelven te komen. Van Brussel den 13 wordt gemeld: Er is hier den 12 een courier met depeches van den heer de Gerlache uit Londen aangekomen; wat hij medebrengt is niet bekend, maar men tracht te doen gelooven, dat hij meer geruststellende tijdingen heeft aan- gebragt dan het vertrek van lord Ponsonby en de generaal Belliard deden verwachten. Er is dadelijk weder een courier naar Londen vertrokken. Gisteren waren er onrustige geruchten wegens onlusten te Parijs en van de omverwerping der regering van Lodevijk Filtpsthans meldt men dat die berigten van alle waarheid ontbloot en door kwaadgezinden ver zonnen zijn. Van Parijs den 11 wordt gemeld dat de heer le Hon berigt had ont vangen, dat zijne volmagt sedert den 9 had opgehouden zeker is het dat hij Wiet nota's voor zijn gouvernement naar Brussel is vertrokken. Het Parüsch dagblad ie Tribune, dat woedend orgaan van de Potter raadt den Belgen aan om met de staatkunde d la Napoleon te handelen, dat is te zeagen de bestaande zwarigheden met het zwaard door te hakken. Uit Antwerpen van den 14 wordt gemeld, dat de nieuwe gou verneur, Ch, Rogier, daags te voren aldaar was aangekomen; alsmede, dat er den 12 dezer geweerschoten zijn gewisseld tusschen de voorpos ten te St. Lanrent en Kiel en de Hollandsche schildwachten. Een der Belgische soldaten was in den tuin der Harmonie nedergeschoten. Nog meldt men, dat de in active dienst zijnde divisie-generaals je Brussel waren opgeroepen, om bij eenen krijgsraad te adsisterentenein de te beraadslagen over de te nemene maatregelen in geval het Belgische leger zoude te velde trekken. Met het grootste genoegen heeft de ondergeteekende mogen ondervinden, dat het gedrag van den matroos JTïobeindestijds onder hem dienende, aan boord van Zr. Ms. kanonneerboot no. 33, voor Philipjiine, de attentie heelt mogen trekken, wegens den door hem aan den dag gelegden inocd en zelfsopoffering, bij de affaire van den 19 maart jl.alzoo hij behoorde onder de manschappen der door mij gewa pende sloep, tegen eene aanzienlijke overmagt van de in opstand zijnde Belgen af gezonden. Met dankbare erkentelijkheid heeft hij dan ook ontvangen de aanzienlijke giften en onderscheidingen hem van allerwege te beurt gevallen, gedeeltelijk door mij aan héin uitgereikt. Niet minder heeft het mij tot een bijzonder genoegen verstrekt, dat den destijds onder mij dienenden opperstuurman Tybe Matthysxen die over gezégde gewapende sloep het bevel voerde, en wiens koelbloedig onverschrokken gedrag en zelfopoffe ring ten hoogste lofwaardig is geweest, de onderscheidende eer is te beurt gevatleriy dat t. M. onze geëerbiedigde Koning hem zijne hooge tevredenheid-deswegens heeft betuigd hetwelk hem door den heer. schout-bij-nacht jhr. J. E. Lewe van Aduard openlijk is kenbaar gemaakt. Verder was het mij regt aangenaam te ontwaren, dat het zoo brave gedrag, de moed en zellsopofferingbij gemelde affaire betoond door den matroos der 2de klasse Ernst Gutschauen dén marinier der 3de klasse Eauke Tomax is opgemerkt en beoordeeld geworden door den vice-admiraaleenige kapitcins-ter- zeeen verdere hecren officieren van de koninklijke zeemagt, te Viissingcn enz. Hetwelk van dat gevolg is geweest, dat ik dezer dagen de eer had voor ieder der twee laatstgenoemden te ontvangen eene brillante zilveren tabaksdoos, voorzien van eène inscriptie en een brief ten geleide, hun tut een blijvend aandenken en ter aan moediging erkentelijk geschonken. Ik heb de mij aangename opdragt vervuld, en hunlieden dit verecrend erkentelijk bewijs en aandenken uitgereikt, en tevens doen opmerken de eer hun te beurt ge vallen, door zulks te ontvangen van den vice-admiraal, eenige chefs en verdere hee- ren officieren der koninklijke'.marinein dien tijd aanwezig te Vlissingen enz. Met gevoel der hooge waarde en van erkentelijkheid, hebben zij mij verzocht de tolk hunner dankbaarheid te willen zijn, voor de bijzondere eer hun bewezen, ver klarende zij tevens, dat het hun al verder ten spoorslag zal strekken, om wanneer zij de eer zullen hebben geroepen te worden om voor Vaderland en Koning te strij den, met alle hunne vermogens te tooncn de roem der marine te zullen helpen hand haven en alles op tc offeren om onze onbezoedelde vlag te verdedigen en ongeschon den te bewaren. En daar vele der beeren officieren, die zoo mild als welwillend gecontribueerd hebben om deze blijken van erkentelijkheid en aandenken te kunnen schenken niet meer tc Vlissingen zich bevinden, zoo heb ik vermeend niet gcvoeglijker te kunnen doen, dan door middel der Couranten openlijk den hartelijksten dank des braven ma troos E. GuUchou en van den marinier E. F. Bijlsmavoor de eer der onder scheiding hun te beurt gevallen, te betuigen, terwijl ik ook mijnen wclmecncnden dank hier bij voegeen verklarc tevensdat het mij hoogst aangenaam is geweest te ondervinden, dat ook het loffelijk gedrag dezer twee braven niet onopgemerkt is gebleven. Voor Philippine den i3 Junij t83t. He luitcnant-ter-zee2de klasse, ridder der Militaire Willems-ürde4de klasse, kominanderende Zr. Ms. kanonneerboot no. 33 J. DE HAAN. 1 1 =a Beursprijs te Amsterdam, 13 Junij Recepissen van de Geldleening van 1830 74J A 76J Schatkist-bil jetten 88^A 89Anticipatie-biljetten 95 96de 2§ pets. Nat. Werkelijke schuld 38^ A 39^ i 45 pet. Amort. Syndic. 63 k 63} - Frankr. 3 pc. Inschr. 6o| k 63$; Engel. ggc. 82 k 82!6 pet. Russ. Inschr. 54J k 56 Idem 5 pet. Obl. \>\yHope Co. 88f k 89J. MIDDELBURG den 15 junij. Heden is van hiernaar zee gezeild het schip Prins Frederik der Nederlanden kapitein J. F. Scharper. VLISSINGEN den 14 junij.Den 11 en 12 dezer zijn alhier ter reede gekomen, Cornelis Elisabethkapt. M. van der Putte, van Duin kerken naar Rotterdam gedestineerd en Rachel Marykapt. W. Wa keham van Mayo en Guernsey op order, beide met stukgoederen; laatstgemelde alhier ter reede geankerd zijnde is door den feilen wind deszelfs ketting-kabel gebroken, en dit schip dus genoodzaakt geweest naar Rammekens te loopen, doch heeft verder geene avarij bekomen. Ook zijn den 12 dezer en heden, voor Antwerpen bestemd, alhier ter reede gearriveerd, le Constantkapt. F. Chumet van Bordeaux, en Massachuset, kapt. I. S. Gibbsvan Nieuw-Yorkbeide met stukgoe deren. Heden is naar zee gezeild Sophiakapt. H. II. Niemann van Antwer pen naar Riga, met ballast. PJeden verloste mijne geliefde Huisvrouw, zeer voorspoedig, van een* welgeschapen* ZOON. Middelburg J. du F O U R. den 14. Junij 1831. Men gelieve deze ook ais bijzondere kennisgeving aan te nemen. Vlissingen, den 14 Junij 1831. J-Jeden overleed, in den ouderdom van 91 jaren, 11 maanden en 16 dagen, MARINUS KERWE welke zijne overledene Huisvrouw JOANNA MATTE slechts twee dagen heeft overleefd. Dienende deze tot kennisgeving aan Vrienden en Bekendenzoo bin nen als buiten deze Stad. \ybrdt bij deze aan de belanghebbenden herinnerd, dat, voor de Jon gelingen die in 1832 moeten Loten voor de NATIONALE MILITIE, en wonende in Gemeenten beneden de Duizend zielenalsnog, doch niet langer dan tot primo Julij aanstaande, kan worden deelgenomen in het Genootschap ter voorziening in het Plaatsvervangen bij gezegde Militie in de Provincie Zeelandop de wijze bepaald bij het Reglementhet welk bij de Directie of een der Ileeren Agenten te bekomen is, als te Middelburg, bij den Heer D, de Feijterop de Rouaansche kaai, Lett. G. No. 157. Zierikzee, den 6 Junij 1831. De Directeur van voornoemd Genootschap J. T. BETH E. J)e Notaris D, .7. van der Horst Serlé zal, op HEDEN den 16 JuniJ 1831 des avonds ten acht uren, in het Huis van Domburg, staande op de groote Markt binnen de Stad Middelburg, in het openbaar te koop veilen en aan de meestbiedenden toewijzen; een hecht, sterk en welge bouwd en tot alle Nering geschikt WINKELHUIS, genaamd Littera met een PAKHUISJE daarnevens beide staande en gelegen in de Wage- naarstraat, op den hoek van de Balans, binnen voorschreven Stad, Wijk D. No. 93 en 94; zijnde in het eerstgenoemde, gedurende onderschei dene jaren, de kruideniers- en Vettewariers-Nering met een goed gevojg uitgeoefend; in de Grondlasten over 1831 aangeslagen op n ,29. Voorschreven Vaste Goederen zijn daags vóór en op den dag der Ver- kooping voor een ieder te zien. Op Vr'.idag den 17 Junij 1831, des avonds ten Acht uren, zal, ten overstaan van den Notaris Johamtes van den Broecke en getuigen, in het bijwezen van den Heer Vrederegter van het Kanton Middelburg, in, het Hotel van Domburgstaande op de groote Markt binnen deze Stad openbaar aan den meestbiedende te koop worden aangeboden een goedsterk en welgebouwd HUIS en EllVE genaamd de Staten Bijbel staande en gelegen binnen Middelburg voornoemd op den boek van de korte Giststraat, Wijk A. No. 132; in de Grondlasten aangeslagen op f 9 84. Het Huis is daags vóór en op den verkoopdag voor een ieder te zien. De Memorie van Lasten zal, acht dagen te voren, ten Kan tore van gemelden Notaris ter lezing liggen. OPENBARE EN VRIJWILLIGE VERKOOPING. Vrijdag den 17 Junij 1831, des namiddags om 3 uren, zal in de Herberg DE ZlVAAN, aan den Vlissingschen Rijweg, onder Oostsou burgdoor den Notaris Jan Loef, worden geveild en verkocht: eene HOFSTEDE, met zijne Huizing, Schuur, Stalling en verdere gevolgen van dien, staande en gelegen, met "de nombre van 12 Bunders 08 Roe. den 50 Eilen zoo WEI-" als ZAAILAND, BOOMGAARD en HOVE- "N1ERING, op het Grondgebied dcc Stad Vlissingen en Wéstsouburg, bewoond wordende bij IVillem Janse, doende aan Grondlasten ƒ20 02 en aan Water en Dijkpenningen f 127 84, Zamen f 147 86. Nadere informatie te bekomen bij den Eigenaar en ten Kantore van den Notaris Loefte Koudekerke. Voorts zal men op Zaturdag den 18 Junij daaraanvolgende, des voor middags ten 10 uren. op de bovengemelde Hofstede, presenteren te ver- koopen: 2 Werkpaarden, 3 Melkbeesten, een Kalfdragende Vaars, 2 Kalvers, een Boerenwagen, een Kar, Ploeg, Eggen, Steden en verdere Bouw- en Melkers-Gereedschappen10 voer Hooi, eene partij Stroo Brandhout en hetgeen er meer zal worden geveild. J£ij den Bontwerker VAN BUREN, in den Langendeiften bij J. C. NESLER VAN BUREN, op de Marktbij de Noordstraatzijn steeds te bekomen diverse Militaire artikelen, als: 'Sabel- en DCgenkoppels, met wit en geel Beslag, zoo Leeuwenkoppen als ordinair; Policie-Mnt- sen, Musettes, zijden, finweelen en patent Stropdassen, hartslederen en andere Handschoenen, lederen Tabakszakken Geldriemen Beren-Holster- kappen enz. Heeft ook een JONGELING benoodigd. J^en of twee ZAADZEILEN tc koop bij C. M. Gemier jr.op den Kinderdijk over de Spijkerbrug, Lett. P. No. 126. Jyen JONGEN benoodigd bij de Wed. Grauss. en Zoon. TER DRUKKERIJ VAN DE GERROEDER8 ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 2