N\ 67. SIIDDELBURGSCIIE COURANT. BcfcenbtuaïutTg. Jxanfcrtjfc. Zaturdag c r 4 Junij 1831. NIEUWSTIJDINGEN. 5Dui(0chlrtnb. Burgemeester en wethouders der stad middelburg, in Zeelanddaartoe bij circulaire van den Heer Gouverneur dezer Pro vincie van den 1 dezer, uitgenoodigd herinneren bij deze alle belang, hebbenden binnen deze Gemeente, aan de bepalingen der wet van den 8 November 1815, no. 36 Staatsblad no 51), volgens welke alle Schuldvorderingen ten laste van het Rijkbinnen de zes maanden volgen de öp het jaar waar over dezelve loopenbehooren te zijn ingeleverd aan het belanghebbende Departement, op poene van te worden gehouden voor verjaarden dat alzoo alle RekeningenMemorien of Declaratien ten laste van het Rijk, over den jare 1830, voor of op den laatsten dezer loopende maand Junij, bij zoodanige AdministratienCollegien, Autoriteiten of Ambtenarenals welke de orders tot het doen van Leve rancien of auderzin». gegeven .hebben, behooren te zijn ingediend, zul lende een ieder zich zeiven te wijten hebben de schaden, welke hij doof het niet voldoen aan deze bepalingen, zoude komen te lijden, en nóodigen diensvolgens een ieder uitom de indiening der meergemelde Pretensien onverwijld te bewerkstelligen. En opdat niemand hiervan onkundig zijzal deze worden afgekondigd en in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaante Middelburg, den 2 Junij 1S31. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LANTSHEER, L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren» C A T S Loco-Secretarii. gif De Provinciale COMMISSIE van Geneeskundig Onderzoek en Toevoor- zigt in Zeelandresiderende te Middelburg, informeert bij deze de belanghebbenden dat zij hare gewone Vergadering houden zal op Don derdag den Zevenden Julij 1831 en verzoekt tevens allen, welke als dan verlangen te worden toegelaten tot het Heel-, Verlos- of Artsenij- mengkundig Examenof tot dat van Oog- of Tandmeester of Drogist, zich voor den 20 dezer maand bij requestemet overlegging van de noodige bewijzen te vervoegen bij den Heer R. de Rass ijPre- fident derzelve Commissie. Middelburg, den 3 Junij 1831. De Provinciale Commissie voornoemd, Namens dezelve Js. de MAN Jz.Secretaris. BERLIJN den 28 mei. Volgens de couranten van Warschau zouden de Polea den 18 dezer de stad Ostrolenska, die door het korps van den generaal Sacken verdedigd werdingenomen en ook Lomza vermeescerd hebben. Van Ostrolenska zouden zij tot naar Tykorzyn, vijf mijlen van Bialystok, voortgerukt zijn. Hieromtrent ontbreken nog officiële berigten. Het verlies, dat de insurgenten van Lichauen bij Krottingen geleden hebben, bevestigt zich. Zij zijn groocendeels uiteen gejaagd en hunne benden verstrooijen zich dagelijks. Op hunne vlugt zijn zij langs de Pruissische grenzen, die zij geëerbiedigd hebben, naar Russisch-Geor- geuburg getrokken, waar zij evenwel nog eene aanzienlijke magt moeten verzameld hebben. FRANKFORT den 29 mei. Wegens de onlusten in het Turksche rijk zijn er thans berigten over Belgrado, dat de groot-visier de opstandelin. gen eene zoo geduchte nederlaag had toegebragt, dat men dien opstand ats geëindigd kan beschouwen. De pacha van Scntari was het ter naau- wernood ontkomen. Sophia was door de insurgenten verlaten en weder «loer de troepen van den sultan bezet. PARIJS den 26 mer. De Moniteur bevat een betoog, waarbij de me nigte wordt gewaarschuwd tegen de oorlogzuchtige geruchtenen waar bij wordt verzekerd dat de aangelegenhedenwelke de meeste moei lijkheid schenen op te leverendagelijks meer en meer hoop geven op eene voldoende ontknooping. 's GRAVENHAGE den 30 mei. In de bijeenkomst der Tweede Ka- jner van de Staten-Generaal van heden is door de centrale afdeeling rapport uitgebragt wegens het ontwerp van wet, houdende eenige wij zigingen in het tarief van in-, uit- en doorvoer. Uit dit rapport, het welk zeer uitvoerig is, blijkt, dat er nog veie aanmerkingen op het ont werp gemaakt zijn. De openbare beraadslaging is bepaald op aanstaan den donderdag. Bij de vergadering zijn, behalve andere stukken, ingekomen eenige petitiën van handelaren in manufacturenbezwaren inhoudende tegen het tarief. De rekwestranten beweren onder anderen datingeval de wet werd aangenomen, zij aanspraak zouden hebben op schadevergoeding. Na dat door de commissie voor de petitien rapport was uitgebragt over eenige verzoekschriften, betreffende het tarief, is de vergadering tot aanstaanden donderdag gescheiden. Onder de ledenwelke de zitting niet hebben bijgewoond behoort de heer van Dam van Is'seltdie gisteren nacht, met den meesten spoed, zich naar het leger begeven heeft. Heden morgen is uit Brussel een Engelsche kabinets-couriermet depeches voor onze regering alhier aangekomen. Het schijnt, dat het kamp op de heide bij Rielwaarvan sinds eeni- gen tijd reeds gesproken is, eerlang tot stand zal komen. Hetzelve zal besfaan uit zes bacaillons linietroepen en zes bataillons schutterijbene vens twee batnillons "artillerie. De kavalierie zal in de naburige dorpen gecantonneerd worden. Te Hoorn is 11. zondag in het groot gevangenhuis oproer ontstaan en wel onder kerktijd. De gevangenen braken de ramen, vloeren en bal ken op, doch werden spoedig door de Hoornsche en Zuid-Hollandsche plattelands schutterij tot rede gebragtterwijl een hunner daarbij dood geschoten is. De meeste gevangenen zijn uit het gevangenhuis van Vil voorden en 's Hertogenbosch afkomstig. Heden liep het gerucht, dat de luit.-generaal Cftasséten gevolg® van nieuwe ondernemingen van den kant der Belgen de stad Antwerpen beschoot. Dit gerucht schijnt evenwel ongegrond te wezen doch wij mee- nen wel onderrigt te zijndat er door de Belgische militaire autoritei* ten in de laatste dagen, zeer scherpe brieven aan den luit.-generaal Chas» sé zijn geschreven welke geene andere strekking schenen te hebben dan om dien even moedigen als bedaarden krijgsman tot gewelddadig® maatregelen uit te tarten. Vrijdag heeft weer een oploop te Antwerpen plaats gehadwaar toe het arresteren van een jongeling door de politie aanleiding schijnt ge- geven te hebben. Alle zachte middelen om het volk uiteen te doen gaatt waren vruchteloos, en men heeft de hulp van een detachement jagers te paard noodig gehad om het uiteen te drijven. De generaal Mellinet wil het thans doen voorkomen, als of hij geeti deel genomen heeft aan de bloedige geschillen, welke te Namen hebben plaats gehad. Hij tracht zijn gehouden gedrag aldaar in de nieuwspapie ren door breedvoerige vertoogen te verdedigen. Het bataillon vrijwilligers dat aanleiding tot den twist gegeven heeftis dadelijk ontbonden. Sinds eenige dagen worden er allerlei schotschriften te Brussel en te Gent aangeplakt gevonden, om het volk op te ruijen en in beweging te brengen. In een derzelve wordt het volk aangezet om geene belastin gen te betalen. 's GRAVENHAGE den 1 junij. Zijne Exc. de directeur-generaal van oorlogde heer de Eerensis door Z. M. benoemd tot kommandetir def Willems-orde, en de kolonel graaf van Stirum, directeur van het perso neel, benevens de heer Schokkerbelast met de directie van het mate rieel des legers, tot ridders van den Nederlandschen Leeuw. Wanneer men den bewusten brief van lord Ponsonby (zegt de Staats- Courantin verband brengt met het jongste protocolwaarbijonder an. deren, met zoo vele woorden gezegd wordt, dat de bepalingen omtrent het grondgebied, bij de protocollen van 20 en 27 januarij 11. vastgesteld fundamenteel en onherroepeljjk zijn, dan blijkt het, dat de gevolmag. cigden der groote mogendheden voortdurend en stellig bij de gezagvoer ders te Brussel blijven aandringen op de aanneming der in het laatstge noemde protocol, of liever in deszelfs bijlage A., uitgedrukte grondsla gen van scheiding. Men ziet echter tevens, dat die aanneming te Brus sel nog tegenstand ontmoet; terwijl uit de verregaande verbittering, die vele leden van het Brnsselsche congres, gedurende en na de voorlezing van den bovenstaanden brief, hebben doen blijken, alsmede uit de uit- zinnige taal, die de Belgische dagbladen daarover voeren, genoegzaam is op te maken, hoe weinig men voor alsnog aldaar tot die aanneming gezind is. Zelfs schijnt het, dat thans weder bij velen het denkbeeld om de vijandelijkheden tegen ons te hervatten, gekoesterd wordt. Hoe dit ook zijn moge, de berigten, van onze grenzen ontvangen, komen daarin overeen, dat men dezerzijds op alle punten tegen eeneii aanval voorbereid is, en dat onze krijgslieden overal met den besten geesc bezield zijnombjj zoodanigen aanvalde aanranders van den Vader- landschen grond voor hunne stoutheid te doen boeten. Onlangs werd berigc, dac in den nacht van den 2 op den 3 aprit jl. eene verzakking had plaats gehad in den Scheldedijkwelke aan het noordeinde van den zuidbeer van het fort Lillo aansluit. Deze schade is destijdsdoor de spoedige aanwending der noodige middelenweldra genoegzaam hersteld geworden, zoodat te dien opzigte geene ongerust heid meer scheen te kunnen bestaan. Intusschen heeft hetzelfde voorval zich op den middag van den 30 mei jl. terzelfder plaats herhaald, en deze nieuwe verzinking was van veel ergeren aard dan de eerste. Alle krachten zijn dadelijk, bijzonder ook door de bezetting van het fortt ingespannen om dien ramp te herstellen en eene gevreesde doorbraak te verhoeden, en aanvankelijk bestond er alle hoop om hierin te zullen sla gen. Dezelve is echter weldra verijdeld geworden, zijnde de dijk des avonds ten 6 uren doorgebroken. MIDDELBURG den 3 junij. Den 1 dezer zijn, door den raad de zer stad ter vervulling der gewone vacaturen f veroorzaakt door het aftreden van de heeren L. C. van Sonsbeeck overleden, en C. Fis, be noemd de heeren E. Cremer Jz. en C. Fistot leden van de vergade ring der Staten van Zeeland. Bij besluit van Z. M.dato 19 mei 1831, no. 78, is aan den heer mr. Johannes Egbers RisseeuwNotaris te Zuidzande, vergund om zijne residentie naar Oostburg t? verplaatsen. Wij kunnen als zeker melden dat de Belgen II. dingsdag avond het werken aan loopgraven en batterijen aan de Schelde hebben gestaakt. Op de citadel was steeds alles in den besten staat. Woensdag avond lagen voor Lillo twee groote schepen en onderscheidene kanonneerboo- tenen uisschen Lillo en Bath nog vijf groote schepen en vijf kanon- neerbooten. In de zitting van het Belgisch congres van den 28 mei is door de heeren Nothombde Brouckere en Filain XlIIl een voorstel gedaan, strekkende om te bepalen, dat de aanstaande koning van Belgie, Limburg en Luxemburg niet zal mogen afstaan, op straffe van nietigverklaring zijner benoeming. Een groot aantal leden onthoudt zich van in het congres te verschenen. Zoo berekent men, dat slechts 122 deel genomen hebben aan de beraad slaging in de afdeelingen over de verkiezing van prins Leopold, en dac daarvan 96 voor, 2 tegen en 24 in het geheel niet hebben gesterad, zijnde er 78 loden afwezig gebleven. De regent heeft inde dagbladen doen plaatsen, dat bet hem aangenaam zal wezendat zij zich onthouden van zijnen naam te noemen bij alle gelegenheden als er over het kiezen van een hoofd van den staat worde gesproken. Verklarende hij daarbij nooit het bestuur over het land voor zijn leven lang te zullen aannemen. In de zitting van het congres, van den 30 heeft de heer Ch de Brouckere wiens demissie als minister van finantien is aangenomen een ontwerp van besluit aangeboden op de intrekking der regten van gouden en zilveren werken een ander, houdende een nieuw stelsel van impost op het gedisteleerd en een derde, uitlegging van het (tecreet van den 5 maartwegens den eed der openbare ambtenaren. Hierna hield hij eene korte verdediging van zijn gedrag als minister. Vervolgens door den heer Raikem verslag gedaan zijnde namens de

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 1