c N\ 63. MIDDELBURGSCHE 'tip®' Donderdag pv-— - y »11TC N'Vj| C U'ÜJM Wï 20 Mei 183i. w- '1;5 ^Emir* 'Zlanbsetcbing. Dcïicubmatïiua. NIEUWSTIJDINGEN. iUtdfaub. 20uit#rft(attb. J^anfcirtjïc. £Ubcirfftttben. Onder nadere approbatie van het Departement van Oorlog, Zal door den fungerenden Militairen Onder-Intendantwaarnemende de dienst inde Provincie Zeeland, op den 29 Mei 1831 des middags ten twaalf uren, voor een* onbepaalden tijd worden aanbesteed de leverancie van het benoodigde VLEESCH en CAMPAGNE-VIVRESvoor de Troepen tot het Garnizoen van het Fort Bath behoorende. De inschrijving zal geschieden bij besloten Biljetten, op Gezegeld Pa pier en moeten bevatten de prijs waarvoor men het Ration Vleesch i 25 Looden verlangt te leveren. Genoemde Biljetten zullen tot gemeld tijdstip kunnen geworpen wor den in eene gesloten Bus, welke ten dien einde op het Bureau van ge noemden Onder-Intendant is gedeponeerd, .alwaar de Conditiën en Voor waarden ter lezing leggen en welke hoofdzakelijk inhoudt dat de helft der betaling in Specie, en de overige helft in Schatkist-Biljetten zal vol daan worden. Geene Biljetten knnnen in aanmerking komen zoo de Inschrijvers geene bewijzen kunnen overleggen van solvabiliteit en die der twee Borgen. Vlissingen, den 23 Mei 1831. De fungerende Militaire Onder-Intendant voorn., BERLENBACH. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad OOSTBURG, 4de District der Provincie Zeeland, brengen bij deze ter kennis van het Algemeen dat dit jaar te dezer Stede de gewone KERMIS niet zal ge houden worden. Burgemeester en Wethouders voorn. H. A. CALLENFELS. Ter ordonnantie van dezelven M. THERI. De AGENT van KAZERNERING de Gelden voor Huisvesting en Voeding der bij de Burgerij dezer Stad geïnkwartierd geweest zijnde Mi litairen, sedert den 4 tot en met den 8 Februarij 1831 op den 20 Mei daaraanvolgende ontvangen hebbende, berigt bij deze aan de belangheb benden dat hij, ter betaling van voornoemde Huisvesting en Voeding, (op teruggave der biljetten) ten zijnen Kantore zal vaceren Op Donderdag den 26 Mei, des morgens van 9 tot 1 uur, en 's ■namiddags van 3 tot 6 uur voor de Wijken A. B. C. D. E. F. G. en H. Op Vrijdag den 27 Mei, tijd als voren, voor de Wijken I. K. L. M. en N.en Op Zaturdag den 28 Mei, des morgens van 9 tot 1 uur, voor de Wijken O. P. ert Q.; zullende na dien tijd geene betaling meer geschie den. PETERSBURG den 7 mei. (JPartikuliere brief,Men kan zich hier niet genoeg verwonderenover de verachting, waarmede Rusland, sedert den Poolschen veldtogt, door de buitenlnndsche dagbladen wordt behandeldintusschen herinnert men zich denzelfden toon gehoord te hebben, toen, gedurende den laatsten Turkschen oorlog, de natuur en de elementen, dezen krijg, in deszelfs aanvang, vermoeijelijkten. Men herinnert zich echter ook, hoe later, de toon dierzelfde dagbladen door eene andere werd afgewisselden de krijgsroem der Russen boven alles verheven werd. Bij de vergelijking der toenmalige gebeurtenissen, twij felt ook niemand hier, aan de spoedige verwisseling der tot heden ge voerde smaadredenen in lofspraken, en dat men in Europa de vroeger erkende grootheid van liuslands magt en deszelfs handelwijze weder Verheffen zal, Thans is het onze regering volkomen ernst, om aan de Poolsche onlusten een einde te maken, en niet langer eenen toestand te duldendie Polen reeds in zijn geheel heeft bedorven en thans ook de nabijgelegene landen bedreigt, de magt en grootheid van Rusland kan krenkenen deszelfs invloed in de staatkundige wereld zou kunnen ver zwakken. A! moest ook het geheele, aan Diebitsch toevertrouwde leger, ten gronde gaanhetwelk bij den ongelukkigsten uitslag van den strijd nog niet waarschijnlijk is, zoo zijn er op dit oogenblik voldoende legers iti aöntogt, om dat verlies dubbel te vergoeden, den Russischen naam achting te doen inboezemen en Europa tegen de woelingen der volkslei ders te beschermen, die overal den fakkel des oproers zwaaijen en ook niet vreemd zijn aan de onlusten in Polen. Nimmer zal de keizer met oproerlingen onderhandelennimmer de oproerige beginselen in zijn ge bied gedoogen en zich nimmer aan de souvereiniteit van het volk onder werpen, hetwelk de staatkundige zwermen van Warschau zoo gaarne za gen huldigen. Hij js overtuigd, van daardoor zijn eigen heil en dat van zijn vaderland te zullen ondermijnen, en nimmer zullen voorslagendie daarmede overeenkomeneenigen ingang bij hem vindendoor welke «wgt zij ook mogtcn ondersteund worden. Alleen door hunne onderwer ping kunnen de Polen den vrede erlangen. En dat de herstelling der rust in ons land zeer nabij is, wordt hier door niemand betwijfeld, al ■Worden de Poolsche legers door sommige dagbladen als onoverwinnelijk afgeschilderd. Naar men verneemt zal de keizer binnen kort eene reis ondernemen. De Belgische aangelegenheden houden bij voortduring ons kabinet be zig, hetwelk naar het schijnt de vordering van het huis van Oranje na drukkelijk ondersteunt. FRANKFORT den 20 mei. De opstand in Turkije tegen het gezag van den sultan maakt groote vorderingen. Aly-bei heeft zich van Sophïa meester gemaakt, en zou aan het hoofd van 60,000 man naar Konstanci- nopel oprukkenzoo de Porte niet goedvindt aan de eischen der opstan delingen te voldoen. PARIJS den 16 mei. Gisteren heeft de aangekondigde, en tweemaal uitgestelde wapenschouwing der nationale garde plaats gehad. Zij is door uitmuntend fraai weder begunstigd en allerluisterryksc geweest. Het'» aantal der gewapende burgers is zeer groot geweest. Zij hebben me» vee! juistheid voor den koning groote manoeuvres verrigtwaartoe heC Marsveld de geschiktste gelegenheid aanbood. Z. M. en zijn gezin zijn met bijzondere geestdrift ontvangen. De koning is heden naar Normandye op reis gegaan. - Van verschillende zijden wordt verzekerd, dat er eerlang eencott- gres, en wel te Aken, zal gehouden worden, waarop voornamelijk vier punten zouden behandeld wordenals; i°. de ontwapening van de groo te mogendheden; 20. eene regeling van de Belgische zaken; 30. da staatsregeling van Polen en 40. de vestiging van den Griekschen staat. Wat het eerste punt betreftwordt door een onzer geachtste bladert' aangemerkt dat hetzelve aSn meer dan eene zwarigheid onderhevig is 1 inzonderheid dat Frankrijk niet de eerste kan zijn, om bet voorbeeld der ontwapening te geven. Wat de Belgische zaak aanbelangt, zegt hetzelfde blad, dat prlnr Leo po ld de kroon zou aannemen, welke hem door het Congres zou wor. den aangeboden en dat het groot-hertogdom Luxemburg onder Belgis zou begrepen worden, waaromtrent onderhandelingen met den Koning der Nederlanden zouden worden aangevangen. Het Duitsche verbond zou deszelfs regten op het groot-hertogdom echter volkomen behouden. 'sGRAVENHAGE den 22 mei. Bij koninklijk besluit, van den 13 de» zer, is de staatsraad I. d'Olislagerop zijn verzoek, eervol ontslagen als s Konings commissaris bij de Nederlandsche handelmaatschappijen in deszelfs plaats benoemd de heer J. Huidekopervan Amsterdam. De heer baron van Zuylen van Nyevelt is den 17 van hier naar Londen vertrokken, om, naar men zegt, den 19 aldaar eene conferentio van de gezanten der vijf groote mogendheden bij te wonen. De kolonel, kommnnderende Zr. Ms. troepen in het vijfde district Zeeland, en de eerste afdeeiing mobiele schutterij van Overijssel, Boet- laerd van Tuyl, heeft eenen brief aan den gouverneur der provincia Overijssel geschreven, waarin hij ten hoogste roemt de onverschrokken heid der schutters uit die provincie, welke deel gehad hebben aan da schermutseling bij Huist, op den 11 dezer. Onze jagers hebben vrijdag namiddag den vrijheidsboomwelke de Bel gische voorposten voorbij Westwezeleven op ons grondgebied hadden geplantomver gehakt en de wachc verjaagd. Zondag posteerden, de Belgen zich met omstreeks 500 man op een afstand van een kwartier uurs van de caponnière der lunette St. Laurent en zonden een aanzienlijk detachement nader bij de lunette. De man schappen van dezen voorpost, op ongeveer honderd schreden van de ca ponnière genaderd bezigden allerlei scheldwoorden tegen onze manschap pen en plantten een vaandeltje voor het front. Dit ontstak de woede der onzen zoodanigdat een hunner, Hendrik van Leuven genaamd, ge boortig uit Amsterdamin zijn hemd arbeidende van de borstwering over de gracht, brieschende van gramschap, op de beleedigers aanliep, wel ke terug deinsden, fan Leuven greep daarop de vaanscheurde deze met zijne tanden aan stukken, wierp de flarden weg en keerde naar de caponnière terug, Donderdag avond is na bij Antwerpen een zeer droevig ongeluk gebeurd. Acht-en-twintig personen van oud Lillo en den Kruisweg wa ren ttisschen bet fort Lillo en den Kruisgang op den dijk der Schelde hun vee gaan melken, en kwamen van daar in eene schuit terug, toen de ze door een rukwind omver geslagen werd, en achtien dezer lieden ver dronken, terwijl van de geredden nog een des nachts overleden is. SCHOONDIJKE den 19 mei. De dag van heden wasvoor de ingezete nen dezer gemeente een dag van blijdschap en vreugd daar wij het ge noegen mogten hebbenZ. K. H. Prins Frederik der Nederlanden in ons midden te zien. Reeds van den vroegen morgen wapperden de vlag gen van den torenhet raadhuis en bijna van alle bijzondere gebouwen, daar ieder zich 0111 het zeerst beijverdeom den Zoon van onzen gelief den en geè'erbiedigden Koning alle blijken van liefde en toegenegenheid te geven terwijl twee groote eerebogen en eenige bijzondere bogen al verder de plaats versierden, waartoe de alhier kantonnerende troepen ook het hunne rijkelijk hebben bijgedragen. Omstreeks half elf uren kwam Z. K. 11. alhier aan, en werd door de gewapende burgerij aan den ingang des dorps opgewachten verder door de regering, kerkvoog den en kerkerand der Hervormde gemeente gecomplimenteerd. Daarna nam Z. K. II. de troepen, zijnde de 4de kompagnie van het 2debatail- Ion der 9de afdeeiing infanterie, en eene kompagnie der afdeeiing mo biele Zeeuwsche schutterij, in oogenschouw, die voor Z. K.H.defileer den, en vertrok daarna naar Oostburg, vergezeld van de hartelijkste ze- genwenschen der ingezetenen, die, verrukt door de minzaamheid en welwillendheid van den Prins, dezen dag zeker nimmer zullen vergeten. Dat toch dit gewest nimmer van Oud-Nederland afgescheurd, maar met hetzelve vereenigd onder de regering van het Doorluchtig Huis van Nassau moge blijven en gelukkig zijn t dit is onzer aller vurige wensch. Na den afloop der wapenschouwingzijn de alhier kantonnerende troe- pen van wege de gemeenteten blijke van tevredenheid over derzelver gedrag, op eenige ververschingen van bier, brood en kaas onthaald. OOSTBURG den 19 mei. Heden had deze plaats het genoegen met de tegenwoordigheid van den geliefden Zoon des KoningsPrins Frederik der Nederlandenvereerd te worden. Z. K. H. werd aan de grenzen door de regering, de geestelijken en eene vrijwillige eere-wacht te paard opgewacht en door den burgemeester aangesproken. Onder het vreugde gejuich der ingezetenen en het gelui der klokken, verwaardigde zich Z. K. H. te voet de stad binnen te treden en aan het huis des burgemees ters, waar door de regering eenige ververschingen geplaatst waren, zich met verschillende autoriteiten en bijzondere personen minzaam te onder houden, waarna hoogstdezelve de troepen der 9de afdeeiing, waarvan de staf alhier aanwezig is, met de overige bezetting inspecteerde en de verdedigings-werken in oogenschouw nam. Hartelijke vreudge heerschte alom. Alle huizen waren met vlaggen en festonnen versierdieder was ingenomen met de minzaamheid van den Prins en algemeene blijdschap verwekte de betuiging van den Vorst aan den burgemeester gedaan: „dat Z. M. vastelijk besloten had, dit land niet af te staan maar om hetzelve onder Gods zegen te beschermen." De'regering had de eer Z. K.H. tot aan de grenzen te geleiden en aldaar van hoogstdenzeiven met dankbetuiging afscheid te nemen;

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 1