UF COURANT. N°. 58. MIDDELBURG SCHE Zaturdag CtAubcotcbuig. 2ïbïïC*TtSttttÊ. NIEUWSTIJDINGEN, i&cberfattbeti. 14 Mei 1831. Bij het Departement van Marine zal, op tien 17 Mei 1831 aan dan minst-aannemenclen bij inschrijving worden aanbesteed de leve. ring, ten dienste van 's Rijks Zeemagtvan 35,000 Nederl. Ponden bette Nieuwe Grasbotervolgens bestek en voorwaarden die ook ter Griffie van het Gouvernement van Zeeland te lezen zijn. De PRESIDENT der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middel burgdaartoe door de Nederlandsche Handel-Maatschappij uitgenoodigd roept bij deze op die Stemgeregtigde Deelhebbers in genoemde Maatschap pij welke zich onder het Kies-Kollegie van Middelburg zullen hebben ge rangschikt, oin te compareren op Donderdag den 19 Mei aanstaande, des middags ten twaalf nren in een der Vertrekken van het Raadhuis dezer Stad ten einde alsdan over te gaan tot de benoeming van eenen Commissaris mitsgaders van eenen Plaatsvervanger. Middelburg, den 9 Mei 1831. De President voornoemd J. J. SPRENG ER. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks-Schatkist in ZEELAND adver teert, dat, van heden af, ten zijnen Kantore, zal worden uitbetaald het Augmentum aan Heeren Predikanten in de Stad Middelburgzijnde de kwitantien voor die Predikanten welke buiten Middelburg woonachtig zijnaan de Ontvangers hunner Standplaatsen verzonden en aldaar be taalbaar gesteld. Middelburg, den 13 Mei 1831. De Administrateur voorn. P. P O U S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VLISSINGEN, brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat er in den loop van dit jaar geen KERMIS of JAARMARKT binnen gemelde Stad zal gehouden worden. Vlissingen, den 11 Mei 1831. Burgemeester en Wethouders voorn. J. J. B E C K E R. Ter ordonnantie van Ilun Ed. Achtbaren De Stads-Secretaris A. VAN der SWALME. *s GRAVENIIAGE den 10 mei. In de antwoorden van regeringswe ge medegedeeld op de bij de Tweede Kamer gerezene bedenkingen be treffende de begrootings-wettenkomt voor, dat het noch raadzaam, noch mogelijk is om eensklaps zoo veel veranderingen intevoerenals door sommige afdeelingen als wenschelijk is voorgedragen; dat verschei, dene derzelve in verband staan met de wijzigingen welke de grondwet zal kunnen ondergaan, en dat andere reeds dadelijk zijn tot stand gebragt. Voorts behelzen de antwoorden het navolgende j,De afschaffing van de secretarij van Staat; de vereenvoudiging der rekenkamer; de vereeniging van het beheer der ridder-orden de vereeni- ging van de eerediensten, waterstaat, nijverheid en koloniën met andere departementen; de liquidatie van het sijndicaat en alle soortgelijke onder werpen, zijn reeds, of zullen, naar aanleiding der daaromtrent geuite wenschen aan eene spoedige en opzettelijke overweging onderworpen wordenmaar kunnen op de tegenwoordige begrooting van geen wezen- -Hjken invloed zijn; zullende bij die van 1832, als geheel op zich zel- -ve, en in geen verband met die van 1831, dat alles worden in 'toog gehouden, wat, bij de hervorming van bet staatsbestuur, voor de we zenlijke nationale belangen zal bevonden worden noodig te zijn." Op de vraag, waarom men op de buitengewone begrooting geene som -voor renten en interest van de Russische schuld heeft gebragt is geant woord: „dat tot nog toe dienaangaande geene nadere schikkingen zijn gemaakt, maar dat Rusland voorloopig, en zonder van deszelfs aanspraak afstand te doen, in het benoodigdeverschenen januarij 1831, heeft voorzien, en dat men zich vleit, ten gevolge van de afscheiding van Belgie, en op grond der bestaande overeenkomsten, voor het vervolg van de bedoelde uitgaven geheel te zullen worden ontheven." Op de vraag, waarom geene som fs gesteld voor de renten der schat kist-biljetten, is geantwoord: „dat men, wegens de langzame uitgifte Rerzelve de som niet heeft kunnen berekenen maar het benoodigde bij voorschot zal voldoen en voor 1832 aanvragen." Ten aanzien van den geldelijken toestand der Oost-indische bezittingen, keeft men aangemerktdat de gouverneur van den Bosch de lasten van J830 nog niet geheel met de baten zoude hebben kunnen kwijten, om dat men, bij het herstel der rust, het leger niet op eens had kunnen verminderen, en buitendien maatregelen dacht te nemen, bij welke, tot het duurzaam behoud der rustvijf nieuwe provinciën aan het gezag des Rijks werden onderworpen; dat die maatregelen (volgens latere berigten) zonder het verstoren der rust, zijn tot stand gebragt dat de gouverneur berekende, over 1831 de lasten met de baten te zullen kunnen dek ken mits in het moederland nog voor rente en aflossing werd gezorgd maar dat hij met 1832 remises daarvoor zoude zenden en wel in produc ten, voor een groot gedeelte uit nieuwe aanplpntingen te vinden, voor het beheer waarvan met de factorij der handelmaatschappij te Batavia een contract was tot stand gebragt, ten einde het gouvernement voor alle handels-wisselvalligheden te vrijwaren." Met betrekking tot de Belgische ambtenaren., die nog bij onze buitenlandsche zendingen zijn aangesteldheeft de regering geantwoord geene genoegzame termen te vinden om die personen welke de ondub- belzinnigste blijken van trouw gegeven hebbenvan hunne posten te ont zetten dat zijwel verre van zich te beschouwen als onderdanen van een vijandelijken staat, dien staat verlochend hebben. Geen hunner be vond zich daarenboven op een punt van eenig staatkundig belang, be halve de secretaris bij het gezantschap te Petersburg, die ondergeschikt is aan eenen Noord-Nederlandschen gezant, en die zich niet minder.Boor groote en ongewone bekwaamheid dan door ijver voor 's Koning? dienst onderscheiden heeft. In hoe verre overigens het lot dier diplomatieke ambtenaren, bij de schikking met Belgie, zal kunnen worden ten spfaka gebragtliet zich voor als nog niet beoordeelen. Ten aanzien van de traktementen van de generaals de Constant Fillarsvan BylandtIVauthier en Aberson heeft de regering zich be. paald tot het navolgend antwoordAan den generaal der infanterie ba ron de Constant Fillars is het pensioen toegekend. Aan de generaal- majoors graaf van BylandtIVauthier en Aberson isin afwachting van verdere beslissing ten hunnen aanzientwee derden van het acti- viteits-tractement toegekend." Bij de antwoorden is overgelegd een koninklijk besluit, waarbij 's Ko« nings inkomen voorloopig tot ƒ1,225,000 wordt verminderd, en dat uit de domeinen in de Noordelijke provinciën almede voorloopig op 275,000 wordt bepaald. Z. K. H. Prins Frederik is heden middag wederom uit deze resi. dencie naar Breda vertrokken, De Quotidienne verhaaltdat de baron Fagel niet als ambassadeur van Z. M. naar Parijs zou terug keerenmaar vervangen zou worden door den baron van Zuylen van Nycvelt. Wij kunnen dat berigt stellig tegenspreken, en er bijvoegen, dat de baron Fagel heden weder naar zijné bestemming is vertrokken. MIDDELBURG den 13 mei. Zijne excell. de Iuit.-generaal de Koek is naar het vijfde district dezer provincie vertrokken. Naar men verneemt hebben de Beigen den 10 dezer, even voorbij de Roskam, op ons grondgebied, een kwartier uurs buiten de stad Hulst, eenen vrijheidsboom geplant; onze troepen zijn denzelven dadelijk wezen omverhalenen des avonds met een gedeelte van denzelven op het geweer de stad binnengetrokken. Den 11 hebben de Belgen een tweeden vrij heidsboom geplant, met het waarlijk dichterlijk opschriftdeze vrij heidsboom is hier geplanttot schande van geheel Holland! welke ditmaal, naar men vernam, door een vijftigtal Belgische troepen bewaakt werd; dadelijk is daarop een detachement vrijwilligers van de Overijsselsche schutterij derwaarts getrokken, welk in het begin voor de overmagtheeft moeten wijken; terwijl een dertigtal Belgische soldatenmet twee k drie honderd met hooivorken, kapmessen enz. gewapende bandieten, tot Sint Jatisteen doorgedrongen zijn. Oogenblikkelijk was alles in Hulst in de wapenen, en rukten tweehonderd man, zoo schutters als linietroe pen, met twee stukken geschut, hun te gemoet; na eene schermutseling van omtrent anderhalf uurnamen de Belgen met overhaasting de vlugt. Volgens de geruchten zonden de Belgen zeven dooden hebben achter gelaten en van onze zijde een schutter in het been gekwetst zijn. Omtreuc Belgie luiden de jongste berigcen als volgt Het nationaal congres is tegen den 18 mei door den regent bjj- eengeroepen. Men wilde in Brussel, uit eene goede bron, verzekerd zijn dat prins Leopold de kroon niet zoude aannemendan onder waarborg van de onschendbaarheid van het grondgebiedzoo als zulks door de Belgen begrepen wordt. De afgezanten te Londen werden tegen het einde dezer week terug gewacht. Den 10 is de kabinets courier Hauwaerts van Londen te Brussel aan gekomen naar men verzekert met allerbelangrijkste depêches. Het voornaamste blad der Belgische geestelijkheid beklaagt zich over het besluit van den regenc, waarbij de bezoldiging van den aartsbis schop en van de bisschoppen, van 17,000 en 12,300 (zoo ais dezel ve onder het koninklijk bewind geregeld waren) tot ƒ10,000 en ƒ7,000 verminderd wordt. Het meentdat de armen er het meest onder lijden zullen, en schijnt ditmaal niet te kunnen nalaten, met eenige spijt, op het verledene terug te zien, Genoemd blad heeft ook eenige bedenkingen geplaatst tegen het berigt't welk de militaire en burgerlijke overheden te Gent, ten aanzien van het anti-revolutionaire blad le Messagerheb ben doen bekend maken, en hetzelve waagt daarbij, in zeer voorzigtige bewoordingen, te kennen te geven, hoe jammerlijk het in een land moet gesteld zijn, in 't welk de hoogere magten niet schroomen, om, door hunne handteekeningenin 'c openbaar eene leer te bekrachtigen, waarbij een man, die, te regt of te onregt, wordt beschuldigd van de zooge naamde rust te verstoren, niet met de wet en den bevoegden regter maar met de straffelooze plunderingen van het losgelaten gemeen worde gedreigd. Lord Ponsonby heeft de heeren White en Abercrombie naar Maastricht gezonden, zoo gezegd wordt, ten einde te verhoeden, dat zeker dood vonnis, door de militaire regtbank aldaar tegen eenen Belg gewezen, ten uitvoer worde gelegd. Volgens de jongste berigten zou aan dezen ver oordeelde, die Neveu is genaamd, gelegenheid zijn gegeven om zich aan Z. M. den Koning te wendenten einde lijfsgenade te erlangen. De regent heeft zekeren Michaëlis naar Frankfort gezondenom Bel gie, voor het groot-hertogdom Luxemburg, op de bonds-vergadering te vertegenwoordigen. De president de Munch Bellinghausen heeft dien zen- deiing geantwoord, dat hij geen regent van Belgie kende, en niemand anders dan Z. M. den Koning der Nederlanden als souverein van Luxem burg beschouwde. De heer Michaëlis moet onmiddelijk daarop Frankfort hebben veriaten. In Vlaanderen schijnt zich, buiten de bekende klubeene andere nog magtigere revolutionaire oppositie tegen het gezag van den regent te zul len vormen. De beruchte Courrier vraagt te dien aanzien wat op zoo danig eene wijze van de Unie moet worden In den Brusselschen Courrier wordt gemelddat de Belgische vereeniging den 9 mei eene vergadering heeft gehouden. Er is eene de putatie uit dezelve naar den regent gezonden, om de gezindheid te betui gen die alle Belgen gevoelen, tot het instandhouden der tegenwoordige orde van zaken, en om daardoor de geruchten, welke, sedert eenige dagen, ten aanzien der bedoelingen van de vereeniging, in omloop zijn, tegen te spreken. De regent heeft die zending uitnemend wel ontvangen en heeft gezegd dat hij nimmer getwijfeld had aan den goeden geeat die de leden van deze instelling bezielt. Een gedeelte 'escouadej van de vereeniging, bestaande uit de heeren le Hardy de Beaulieu van Halen Hot ton LebroussartFeigneaux AtL BayetLevae en Claessens-Morishebben eenige onruststokers der Oranje partij aangehouden, die in de gevangenis Amigo zijn opgesloten. Er is te Brussel én elders goud rondgedeeldden 9 moest die stad,, zoo men zegthst tooueel zijn van nationale bewegingeneigenlijk van

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 1