N\ 57. MIDDE LBURGSCIIE COURANT. Donderdag1 12 Mei J031. £1,inbeet cbiug. fóenntgigemng. jDtebcrlanb^chc ^Aubcï-fltaatecïtnpjnj. 4fycvï)k bcr Hiaten eit ©cnngtcn.. NIEUWSTIJDINGEN. SDuitödtlrtttb. i (DtfOjóUljiritlanjé. JfVanfcrijfc. Dtcbeirlanben. Bij het Departement van Marine zal, op den 17 Mei 183' ondêr nadere goedkeuringaan den ininstaannemenden worden aanbesteed: de leverantie van de ten dienste van 's Rijks Zeemagtgedurende den jare 1831 benoodigde Kleedingstukkenomschreven in het bestek, het welk onder anderen ook ter Griffie van het Gouvernement van Zeeland te lezen is. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, Ter voldoening aan Art. 7 van Zr. Ms. besluit van 7 September 1828. (Staatsblad no. 55) roepen mitsdeze op zoodanige ingeschrevene perso nen voor de Schutterijwelke tijdens die inschrijving Gehuwd of Weduwe. wvv wlu wr u»vu ïvuiucicti wiicii Quwti üuur 5tc.4ffec.val of an- dérzins m de termen vallen om in de Eerste Klasse, zijnde de Onge- huwden of Weduwenaars zonder Kinderen, te worden overgebragt0111 daarvan kennis te geven ter Secretarie dezer Stad, voor of op den 20 Mei aanstaande. Zullende tegen de nalatigen Proces.Verbaal worden op gemaakt en aan de Regtbank toegezonden, ten einde de Strafbepaling van Art. 1 der wet van 6 Maart 1818 (Staatsblad no. 12) toe te pas- sen terwijl dezelve tevens, overeenkomstig Art. 8 van bovengemeld besluit, dadelijk bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. Middelburg, den 9 Mei 1831. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LANTSHEER, L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, C A T S Loco-Secretaris. Zijne Majesteit, bij besluit van 2 Mei 1831, No. 51, goedgekeurd hebbende de wijzigingen in de Artikelen van overeenkomst, zoodanig als die door de algemeene Vergadering van Stemgeregtigde Deelhebbers, op den 29 April 1831 zijn vastgesteld: zoo noodigt de Directie de Stem geregtigde Deelhebbers bij deze uitom zich wel onverwijld onder een der bij het 22ste dier Artikelen vermelde Kieskoliegiente weten: te Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht, Middelburg, 's /lage of Leydente willen rangschikken en hunne keuze in deze voor of uiterlijk op den 12 Mei 1831 aan de Directie te doen kennen, op de wijze aangeduid in de circulaire, welke te dezer zake aan hen wordt afgezonden. 's Gravenhage, den 3 Mei 1831. G. SCHIMMELPENNINCK, President. DE CLERCQSecretaris. De ONTVANGER der Centrale Directie des Eiiands WALCHEREN, verwittigt de daarbij belanghebbenden, dat bij hem ontvangen zijnde de, door den Heer Gouverneur dezer Provincie executoir verklaarde. Rol van het Geschotover 1831, de daaruit getrokkene Aanslag-Biljetten zijn rondgebragt, en maant de Belastingschuldigen ten ernstigste aan, zich naar de daarbij bepaalde termijnen te gedragenvermits de dienst van het Eiland eene naauwkeurige invordering noodzakelijk maakt. Middelburg, den 5 Mei 1831. De Adsistent ontvanger voornoemd, ISAAC LUTEIJN. Te Middelburg wordt het IJk-Kantoor gesloten Zaturdag den 14 dezer, op den middag; en zal, na volbragte IJk-tournéeweder geo pend worden den 22 Junij. Te Vlissingen zal tot den Ijk worden gevaceerd, van den j6 Mei tot en met den 8 Junij aanstaande. B O U R J Arrordissements-Ijker. BERLIJN den 5 mei. Aangezien het 11a gedaan onderzoek is geble ken dat de ziekte of cholera morbus onder de Russische en Poolsche troepen van een aanstekenden of besmettelijken aard iszoo heeft de re gering van Pruissèn maatregelen van voorzorg daartegen bevolen en zal er een gezondheids-kordon op de grenzen getrokken worden ook zullen er quarantain-plaatsen worden opgerigt. Onze staats-courant deelt een brief uit Minsk mede van den 27 april waarin het volgende gemeld wordt: „Na dat de veldmaarschalk graaf Diebitsch zich den 24 dezer we derom van Siedlce in beweging gesteld en de Polen verscheidene malen dén slag aangeboden had, zijn dezen, zonder dien aan te nemen, naar Praga terug getrokkenen daarbij hebben slechts eenige weinig beduidende ge vechten plaats gehad. Het hoofdkwartier van den veldmaarschalk bevindt zich sedert den 26 te Minsk." De inwoners van Polen zijn door hunne tegenwoordige regering uitge- noodigd geworden, om al het zilver, dat zij missen kunnen, naar de munt en de bank te brengen tegen 86 guldens het mark, of tegen eene schuldbekentenis voor den koers van 72 florijnen. Gebrek aan baar geld was de oorzaak van dezen maatregel. In een Breslausch dagblad leest men het volgende tafereel van het tegenwoordige Polen „Reizigers, die kort geleden van Lublin over Warschau hier aange komen zijn, weten geene woorden te vinden, om den rampzaligen toe stand van dat ongelukkige land te schetsen. De streken langs den Weich- selwaarin sedert drie maanden twee strijdende legers heen en weder zijn getrokken, zijn ten eenenmale verwoest. De huizen liggen er in puin; de inwoners zijn in de bosschen gevlugt; het vee is van honger gestor ven of door het krijgsvolk weggevoerdhet weinige te veld staande graan is vertrapt of tot voeder voor paarden en slagtvee gebruikt. AVar- schau leverde een niet minder treurig tooneel op. Ofschoon de ingeze tenen dier hoofdstad gedurende eenige dagen over de heldhaftige daden des legers zeer verblijd waren, zoo vervult de ongelijke strijd heli toch met bezorgdheid, ên zien Zij met angst de toekomst té gértidet; Vooral sedert het berigt aangekomen is, dat graaf Diebitsch weder aanvallender wijze te werk gant, en met nieuwe versterkingen op Warschau aanrtikc. De straten der stad zijn overal versperd en tot eene hardnekkige verde diging ingerigt; de ingezetenen sluipen met een bedrukt gelakt lang! de straten, of sluiten Zich in hunne huizen op; ovef de Openbare Za ken durft men niet spreken, want <(e minste aanmerking op het bestuilf of twijfel aan de gunstige tijdingen die de dagbladen dagelijks Verbrei den, brengt iemand in gevaar 0111 voor een verspieder of vijand dés Va derlands gehouden en voor den krijgsraad gesleept te worden. De ander! zoo levendige straten zijn als uitgestorven; handel en fabrijken staan stil; alle vreemdelingen trachten het land heimelijk te verlatenom niet tot de krijgsdienst genoodzaakt te worden. „Op den linker-oever van den Weichsel is het minder treurig gesteld» dóch 00U daar zijn de velden op zijn best voor een derde gedeelte be zaaid, daar het graan overal voor de behoeften des legers opgehaald Is» en het uit dien hoofde volstrekt aan zaadkoren ontbreekt, alsmede nart paarden en ossen om het land te bebouwen. De levensmiddelen begin nen dus reeds zeer schnarSCh te Worden, eli indien er niet bij t;ids bij zondere maatregelen genomen wordendan heeft men binnen weinige maandeu in Polen volslagen hongersnood te wachtenwaarbij dan nog komt, dat er vele besmettelijke Ziekten heerschen, en dat de cholera morbus zich op verscheidene plaatsen geopenbaard heeft.. Hetzelfde dagblad geeft een berigt uit Bialystock, volgens hetwelk er bij voortduring aanzienlijke versterkingen uit het binnenste van Rusland aldaar aankwamen, en alle de dorpen in die omstreken reeds Zoodanig mep krijgsvolk opgevuld waren, dat men eenige nieuw aangekomene af. deelïngen niet meer had kunnen herbergen, maar schuren had moeten op slaan om dezelve onder dak te brengen. LONDEN den 6 mei. Het bezoek, waarmede de koning voornemens was de stad Londen te vereeren, bij welke gelegenheid Z. M. een maal tijd door den lord-maire hem aangeboden zou bijwonenis wederom vóór eenigen tijd uitgesteld. Sommigen willen dat Z. M. hiertoe be wogen is geworden door de herhaalde aanvallen van jicht, waaraan hij een groot lijder is; doch anderen zijn van oordeel, dat hoogstdezelve dit feest heeft uitgesteld tot 11a den afloop der verkiezingen, ten einde door het op de been brengen der bevolking in den tegen woord igen gistenden staat der gemoederen geene aanleiding tot ongeregeldheden of oproerige tooneelen te geven, De verkiezingen maken steeds het hoofd-onderwerp der gesprekken en redeneringen in de verschillende dagbladen uit. De vrienden der parlements- hervorming vleijen zich nog altijd met eene zegepraal en verzekeren dat lord Lyndkursteen hevige bestrijder van dien maatregelgezegd zou heb ben, dat, zoo het huis der gemeenten daartoe met eene meerderheid van meen dan vijftig stemmen besloot, het huis der lords verkeerd zou doen die hervorming te verwerpen. PARIJS den 4 met. Op de gelukwensching aan den koning, door den nuncius uit naam van het korps-diplomatiek gedaan, heeft Z. M. geant woord dat ook hij doordrongen was van de groote waarheid, dat de vrede de vruchtbare bron van vólks-welvaart en de grondzuil van het wezenlijk geluk der natiën is. Hij heeft verklaard, dat hij sedert zijne komst op den troon niets verzuimd heeft om den vrede te handhaven, en dat hij de wenschendie hem uit naam der souvereinen gedaan wa ren, beschouwde als een nieuw onderpand voor de voortduring der goe de verstandhouding en vriendschapdie tusschen hen bestaat en die hij steeds zal trachten te behouden, in het belang van Frankrijk cn dat van Europa. Eergisteren en gisteren waren er zeer nadeelige geruchten in om loop, wegens bewegingen van Oostenrijksche troepen, die ten gevolge zouden gehad hebben het zenden van orders aan de Frnnsche krügsmagc in het Zuid-oostelijk gedeelte van Frankrijk. Het regeringsblad spreekt die geruchten stellig tegen, verklaart dat daarvoor niet den minsten grond bestaat en waarschuwt het publiek, om dergelijke tijdingen te mistrouwen. I11 weerwil van de in Modena zich bevindende vreemde troepen, is in die stad een nieuw oproer uitgebroken, hetwelk door de militairen door kracht van wapenen gedempt is, waarbij drie burgers bet leven ver loren hebben. -* Een brief van Milaan, van den 24, meldt, dat de zoon van Na poleon het bevel over eene divisie van het Oostenrijksche leger in Italië op zich zal nemen. BERGEN-OP-ZOOM den 6 mei. De luitenant 4 la suite bij de 3de kompagnie Utrechtsche mobiele schutterij jhr. A. J. Taets van Ameron- genheeft den 28 april, op eene verkenning van Huibergen tot Ossen- idreent-, io brigands en 1 spion in het eerstgenoemde dorp gevangen genomen. Na dat hij het huis door zijne onderhebbende manschappen had' laten omringen trad hijmet twee zijner brave krijgslieden het zelve in, en vond 5 blaaiiwkielen rondom de tafel zitten. Een naauw- kenrig onderzoek deed, uit de onderscheidene hoeken van het huis, de overigen, die verborgen waren, niet alleen te voorschijn komen, maat ook hunne wapenen een zak met kogels, als mede met glas en spijkers, om als kogels te dienen, en werktuigen, om sloten open te steken, ont dekken ook onder hunne kleederen hadden zij wapenen verborgen. Hec was niet zonder moeite, dat deze onderneming zoo wel slaagde. Hec eenvoudig verhaal er van moge tén bewijze dienen van den moed en hec beleid onzer verdedigersmaar ook van den aard en de eigenschappen der menschen in dienst der Belgen. De voormelde gevangenen zijii hier binnengebragt. - Laatstl, dingsdag heeft een ander decachement van ons garnizoen, het welk tot veld-ontdekking uitgetrokken was, ten 1 uur 's nachtste As sen, elf karren en vier wagens met levensmiddelen, welke eene bende Belgiers aldaar bij zich hadbemagtigd. Er zotiden ook waarschijnlijk gevangenen gemaakt zijnware het niet dat het geweer van eenen schut ter ontijdig was losgegaan. In s Hertogenbosch zijn ook drie Belgen opgebragcdie door onze voorposten in de ommestreken van Bladel gevat warentwee daarvan behoorden tot de voormalige bende van Mellinct.

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 1