N°. 54. MIDDE LBURGSCHE COURANT, iusp mms Donderdag 5 Mei 1331. NIEUWSTIJDINGEN. iDttitechlanb. ©uroot-Britlattjc. £Ubctisii;hcn. -t— HOOG-GEREGTSHOP I N HOF VAN ASSISES IN DE 'S GRAVENHAGE. PROVINCIE ZEELAND. WR E V fc I. S C H R I F T. ij Mr.CORNELÏS FELIX van MAANEN Minister van Justitie, ais door Zijne Majesteit bij voortduring belast met de waarneming der functien Van Eersten President van liet Hoog-Geregtshof in V Gravenhage Bevelen uit krachte van de Wetdat de Assises in de Provincie Zee- tand, voor het tweede vierendeel jaars van den jare 1831 zullen geo- pénd worden te Middelburgop Maandag den nosten Junij eerstko mende, des morgens ten tien uren, op den voet bepaald bij de artikelen 16, 17 en 18 der Publicatie van den 11 December 1813. Benoemen om dezelve te presideren den Heer Mr. Gcrlof Jacob Jordcns Raad in' bovengemeld Hoog-Geregtshof En gelastendat deze ter diligentie van den Heer Procureur-Gene raal zal worden bekend gemaakt en afgekondigd. Aldus gedaan te 's Gravenhage, den 25 April 1831. VANMAANEN. Van wege den Heer Eersten President: De fungerende Eerste Griffier van het Hoog-Geregtshof: J. H. S P E I R M A N. BERLIJN den 26 april. Sinds twee dagen zijn alhier geene nadere berigten van het krijgstooneel ontvangen. Men schrijft zulks toe aan de stremming der gemeenschap; althans wordt uit Koningsbergen, van den 22, geschreven, dat de post uit Warschau overPultusk, Mlawa en Nei- denburg aldaar niet was aangekomen en welzoo als men meende te weten, om dat tusschen laatstgenoemde plaats en Warschau de communi catie was afgesneden ten gevolge van het op nieuw verschijnen van kozakken in de nabijheid van Mlawa. Deze omstandigheid schijnt te be vestigen dat het Russische leger eene voorwaartsche beweging gemaakt heeft. Van wege den Paus is eene burgerlijke en militaire commissie be noemdom over de burgerlijke en militaire personen, die deel genomen hebben aan den opstand in den Kerkelijken Staatvonnis te vellen. Bij de instelling dezer commissie zijn voor de schuldigen eenige verzachten de maatregelen voorgeschreven onder anderen dat derzelver goederen nietgelijk zulks bij de bestaande wetten is bepaald zullen verbeurd verklaard worden maar dat zij alleen eene geldboete zullen betalen. FRANKFORT den 29 april. De opstand in Lithauen heeft tot nog toe den Russen alleen nadeel toegebragt door het afsnijden dér commu nicatie, doch geenszins door de wapening van het land. Onderttisschen is het niet te ontveinzen dat die troebelen van meer gewigt kunnen wordenzoo de maarschalk Diebitsch geene beslissende overwinning behaalt. Uit Lemberg schrijft men dat de generaal Dwernicki een Russisch korps van den generaal Rvdiger bij Tarczyn ontmoet en geslagen heeft. Vele Russische ambtenaren waren op het verschijnen van Dwernicki in Volhynie naar Brody gevhigt. De beruchte vergiftigster, weduwe Gotifriedwier talrijke misda den sedert gemimen tijd eene algemeene verontwaardiging verwekt heb ben is den 21 april te Bremen onthoofd geworden. De bekende Duitsche romanschrijver, dr, August La font air. cis den 20 april te Haile overledenin den ouderdom van 72 jaren. LONDEN den 1 mei. Bij de illuminatie, die 11. woensdag alhier heeft plaats gehad zijn eenige ongeregeldheden voorgevallen door het inwerpen der glazen van sommige huizendie niet verlicht warenen bij lieden, die zich tegen de hervorming van het parlement hadden ver klaard; zoo zijn onder anderen, bij-sir Robert IFilsanalle de vensters vernield. De nieuwe politie heeft groote diensten bewezen, de rust her steld en verdere wanorden voorgekomen. Wij hebben hier berigten uit Lissabon, van den 16 dezer, volgens welke de Fransche consul geen voldoend antwoord van den Portugeschen minister van buitenlandsche zaken ontvangen en dienvolgende zich in gescheept hadmet voornemen om den 18 de Taag te verlaten. PARIJS den 25 april. De generaal BclliardFransch gezant in Bel- gie en de graaf de Celles, hebben eergisteren achtervolgelijk een gehoor bij den koning gehad. De onderscheidene partijen, waaronder ook de monarchale, sporen ieder de haar toegedane kiezers aan, zich, bij den aanstaanden grooten kampstrijdgetrouwelijk van hunnen pligt te kwijten. De Moniteur meldt thansdat op de tijding van het gedrag der Portugesche regering, en der mishandelingen die eenige Fransche onder danen ondergaan hebben, het gouvernement bevel gegeven heeft, dat de fregatten Mclpomene en Armide naar de Taag zullen zeilen om zich te Vereenigen met de brikken Endymion en Égléen voldoening en schade vergoeding moeten eischen voor het gebeurde. Gelijk men weet, is ook eene niet onaanzienlijke Britsche scheepsmngt met gelijk oogmerk naar de Taag gezeild, welke echter zeer aanzienlijk zou worden, indien, zoo als sommigen in Londen willenook het sterk smaldeel van den admiraal Pulteney Malcolm naar de Taag zou stevenen. Volgens de Lausanner courant is koning Karei Felix van Sardinië in den nacht van den 10 op den 11 april, overleden. 's GRAVENHAGE den 1 mei. Z. K. II. Prins Frederik wordt op morgenvan hoogstdeszelfs gedane inspectie-reiste Breda terug gewacht. Er worden toebereidselen 'gemaakt tot het oprigten van een leger kamp op de Tilburgsche heide, nabij Riel en Alphen. Te Maastricht zijn den có april aangekomen zes Ncderlandsche mi litairen, die te Leuven gevangen gezeten hadden en van daar ontsnapt waren. Zij zijn de korporaal C. Tietjens en de miliciens de LangeTen- beigesLul'bcrs en Lenncnhcrg van de 7de afdeeling, alsmede de korpöi raai J. II. Zeiler van de 14de afdeeling. Twee dagen later zijn er nog drieotizer krijgslieden aangekomen, die de Belgische krijgsgevangenschap ontvugt waren en wel de korporaal Hendrik Kroon van de 8ste afdee ling en de miliciens .7. Looijcn en .7. Arcnsma van de 7de afdeeling, Men verzekert thans, dat door het zoogenaamde gouvernement te Brusel of liever door den invloed van de alles belieersChende Brtissel- sche associatieeen nieuwe zendeling naar de Londensche Conferentie is agevaardigdmet volmagt om aan dezelve nieuwe voorslagen tot eene eindelijke schikking te doen. De Belgen zouden aanbieden om tot schadevergoeding voor Luxemburg, aan onzen doorluchtigert VorSt -eene jaarlijltsche rente van 200,000 guldens in plaats van 180,000 die zij vroeger aangeboden hebben, te voldoen; eveneens wilden Zij don afstand van Maastricht en Staats-Vlaandereii voor eene te bepalen som afkoopen. Voorts doen zij, betreffende de schuld, den voorslag, dat Holland en België, ieder de voor de verccniging aanwezende schuld voor eigene rekening neme, en die, na de vereeniging gemaakt, voor de helft deèlc. Eindelijk bieden zij aan, om af te zien van de vaart' óp de koloniën. Naar sommiger meening zonden gemelde voorslagen niet buiten Engelschen invloed worden gedaan cn in verband staan met de keus van den prins Vati Saksen Coburgtot koning over Belgiewel ke vorst zou verklaard hebben zich niet over het aannemen of afwijzen der kroon te kunnen uitlaten, vóór dat de punten, betreffende de gren zen en de schuld vcreifcnd waren. Van daar zon dan ook voortkomen de gemakkelijkheidwaarmede de Belgen de vaart op onze koloniën opgaven, dewijl zij, den prins van Saksen Coburg tot vorst hebbende, zich voorstelden vrijelijk de Engctsche koloniën te zullen kunnen bevaren. Overigens zegt men dat ook de regent genoemd plan zeer toegedaan is en hartelijk verlangt naar hetoogenblik waarop de nieuw benoemde vorst het bestuur aanvaarden kan, en hein van den last bevrjjdt die thans maat al te zwaar zijne schouderen drukt. In de Engelsche dagbladen vindt men nog niets stelligs aangaande een besluit van voormelden prins ter zake van het aanbod der Belgische kroon. Incusschen schijnt men uit eenige woorden Van den Londénschen Courier van 28 april te moeten opmaken, dat de Belgen veel kans hebben, om hunne kroon andermaal van de hand fe zien wijzen. Na eenige beden kingen over den staat van Beigie cn over de gevolgen, die het bezetten van Luxemburg door krijgsbenden van het Duitsch verbond zoude kun nen hebbenzegt de CourierIn allen gevalle zal de Uitslag der on derhandelingen met prins Leopold het lot van Belgie, ten minste voor het tegenwoordige, beslisse. Wij vreezen dat eene weigering van de kroon door dien prins de gematigden en bezadigden in dat land alle hoop zal doen verliezen, cn de doldriftigen in hun denkbeeld, om een gemeene- best te stichtenzal stijven. Wij zien met groote bezorgdheid den jo- druk te gemoetw.elke die weigering van den vorst niet alleen in Belgie 4 maar in geheel Eurona zal te weerr brena-en." 0 De Belgische bladen zijn vol met redeneringen over het aanbieden van den Belgische troon aan den prins van Saksen Coburg. Sommigó ijveren sterk voor den prinsandere verklaren zich stellig tegen denzel- vcn. De bekende graaf de Robiano heeft in een Luiksch blad een wijd- luftig artikel over dat onderwerp doen plaatsen, waarin hij de aanneming van dien vorst afraadt, en wel, omdat hij niet de Roomsch-Kotholijke godsdienst belijdt. Zuik een vorst, voegt hij er bij, kan voor u geeft dienaar Gods zijndie u nuttig kan wezen. Hij vermaant zijne landge- nooten eenen anderen koning, die een geloofsgenoot is, te zoeken. Gaat naar de Polen, zegt hij, zij zullen u een hunner dappere vorstenkinds ren afstaan. Vreemd is deze taal, omdat dezelve geheel tegenstrijdig is aan de zending der deputatie naar Londen, welke grootendeels is zameni gesteld uit ieden van dezelfde ultra-Katholijke partij, waarvan de gïaaf de Robiano een der hoofden is. 3 De generaal Bclliard, die reeds sinds lang te Brussel terugveif- waeht werd, is eindelijk aldaar uit Parijs aangekomen. - Het bevel over het Belgisch leger aan de Maas IS aan den generaal Pieken de Terhovedie onlangs tot divisie-generaal bénoemd is', opge dragen. Sb Te Antwerpen komen dagelijks geheele hooperi vrijwilligers van de grenzen aan, waar zij door linietroepen zijn afgelost geworden. Die vrijwilligers zijn eerst bij de burgers ingekwartierd en vervolgens iri ka zernen gehuisvest. Men schijnt nog niet te wetenwat hét plan der Belgische regering ten. hunnen opzigte zijn zal. De heer Firmin Rogier is dezer dagen van Parijs te Brussel aange komenmet de verklaring van de Fransche regering, dat zij volkomen toegetreden is tot het protocol van 20 januarij. Het bestuur van Belgie schijnt zich des niettemin tegen de bepalingen van dat protocol te blijven verzetten en de heer Rogier iszoo men verzekertonverrigter zake naar Parijs wedergekeerd. -i— De Brusselsche club of zoogenaamde nationale associatie heeft hare commissie van bestuur vernieuwd, en tot leden daarvan benoemdde heereft LesbrouSsartDonckierGendebien Felix BayetFaider Mc lli nel FeigncauxJVallez Levae van Mcenen Ticlemans de Facqs de Ro- baulx V Eveque Biargnies DonicsAlvin en Rauwcz. De officieren van de burgerwacht te Verviers hebben den eed, die van hen gevorderd werd, afgelegd, doch niet willen zweren de hand te zullen houden aan het besluit van het congres omtrent de onafhankelijk heid des lands, dewijl zij verklaarden, alleen heil in eene vereeniging met Frankrijk te zien. De burgemeester heeft ook gezegd, in dien zin den eed te hebben gedaan en door onafhankelijkheid te begrijpen, dat hec volk de onafhankelijke magt had om zich te wenden r.aar den kant, dien hét voor den besten hield. MIDDELBURG den 4 mei. Laatstl. maandag zijn van VliSsingen naar het land van Kadzand vertrokken, de iste en 2'de Itoinpagnié vat» het 2de bataillon der afdeeling Zeeuwsche mobiele schutterij, om de: kantonnementcn van de Groede te betrekken en op gisteren zijn van hier naar Vlissïngen gemarcheerd, de staf en de iste en 2de kompagnie van het iste bataillon dier schutterij, 11a alhier nachtverblijf te hebben ge- bond'en. - I)e Gentsclie Mercuriuseen blad dat in den gemeenen volksstijl 'geschreven wordt,'gaat steeds voort met de massa des volks, hetwelk

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 1