N\ 53. MIDDE LBERGSCHE COÜRAN T. Ringsdag tl fiEWOON .1 ^&zegeio£ 3 Mei 1831. SSbucirtÊnttc. NIEUWSTIJDINGEN. SDuitödiUnb. jlcbetrlAtibcu. Burgemeester en wethouders tier stad middelburg. Hoofdplaats der Provincie Zeeland brengen hiermede ter kennisse van een ieder die zulks zoude mogen aangaan, dat door den Heer Gouverneur dezer Provincie is mededeeling gedaan dat door de Commissie van Land bouw in deze Provincie, tot bevoegde ttengsthouders in het iste District, over het jaar 1831, zijn benoemd: Adriaan Adriaanse te Arnemuiden. Adriaan Koolete Serooskerke. D. van dun Bossete Gapinge. Leyn Sterkte Ritthem. Cornelis Frette Oostsouburg. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 38 April 1831. Burgemeester en Wethouders voornoemd, B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, Voor den Secretaris afwezig, C A T S Griffier. BERLIJN den 25 april. Te Warschau is den 21 berigt ontvangen van een gevechtwaarin de Poolsche generaal Sierawski eene nederlaag geleden heeft, zoodat hij gedwongen is geworden de Weichsel weder over te trekken. De Polen berekenen hun verlies op leoodooden; eene afdeeling hunner ruiterijwelke al zwemmende de rivier wilde overtrek ken, is grootendeels verdronken. Ten aanzien van den Poolschen partijganger Dwernickiwelke in Vol. hynie is gevallen, om aldaar den opstand te organiseren, wordt gemeld, dat zijne komst aldaar weinig indruk heefc gemaakt. De vergadering van den Poolschen rijksdag van den 18 dezer is zeer onstuimig geweest. HAMBURG den a6 april. Men is in Warschau in 't zekere onder- rigt geworden, dat de cholera zich in meer dan een der hospitalen in Polen heefc vertoond en dit berigt heeft eene algemeene ontsteltenis te weeg gebragt. De in Belgie zoo bekende Ponticoulant isonder een aangenomen naamen willens om zich naar Polen te begeven in Berlijn aangehouden. LONDEN den 27 april. De schorsing van de zittingen van het parle ment is, zoo als wel te verwachten was, dadelijk door eene ontbinding daarvan gevolgd geworden. Bij eene koninklijke bekendmaking, die'in den avond van den 23 dezer in het licht is verschenen is deze ontbin ding vastgesteld, en tevens bepaald, dat het nieuwe parlement den 14 junij zijne werkzaamheden weder zal beginnenzoodat voor dien tijd de verkiezingen moeten afgeloopen zijn. 'sGRAVENHAGE den 28 april. In de op heden gehouden zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is verslag gedaan op twee ■verzoekschriften. Het eene was van den heer van Opdorp te Arnemui den, zijn verlangen te kennen gevende, dat de aanslag van het perso neel over 1831, en niet over 1830, tot grondslag voor de verpligtte leening moge strekken. Het andere, van de heeren P, Koster Zoon te Amsterdamhun verlangen te kennen gevende dat het tarief der reg- ten van in-, uit- en doorvoer ten spoedigste overeenkomstig het belang van onzen handel gewijzigd wordegaf aanleidingdat door de heeren Óp den Hoof en Collot d" Escury er bijzonder op werd aangedrongen dat de toegezegde veranderingen in hetzelve tarief spoedig aan her onderzoek der Kamer inogten worden onderworpen. Beide verzoekschriften zijn ter griffie gedeponeerd. Vervolgens heeft de heer TVarin zijn verlangen geuit, dat het door hem den 7 april gedane voorstel als eene motie van orde beschouwd en dus vóór alle andere mogt behandeld worden. De voorzitter heelt daarop geantwoord, dat dit punt, bij de regeling der werkzaamheden, waartoe men in de nfdeelingen stond over te gaan onderzocht cn besiist zoude worden. Daarna is de vergadering voor eenen onbepaalden tijd gescheiden. De processen-verbaal van de afdeelingen der Tweede Kamerbe treffende de begrootingswerten zijn aan de leden rondgedeeld. Uit de zelve blijkt, dat de leden de daartoe behoorende ontwerpen met de groot ste naauwkeurigheid hebben onderzocht, en tegen dezelve een groot aan tal bedenkingen hebben gemaakt. Over het algemeen heeft men met den meesten nadruk op aanmerkelijker bezuinigingen •aangedrongen en eene geheel nieuwe begrooting verlangddie bepaaldelijk ingerigt is voor het tegenwoordige rijk der Vereenigde Nederlanden welke benaming of eene andere dergelijke, men in de wet wcnscht aan te treffen; de nieuwe be grooting zou slechts voor één jaar behooren te worden daargesteld, naar dien bij de verandering der grondwetwaarop door velen wordt aange drongen, het beginsel van de tienjarige begrooting welligt zou worden gewijzigd. Behalve de verandering of wijziging der grondwet, wordt door de le den ook verlangd eene nieuwe regtcrlijke organisatie, in verband met de burgerlijke en lijfstraffelijke wetgeving, alsmede dc herziening van het ta rief, en het daarstellen van nieuwe finantiële wetsbepalingen in over eenstemming met den verbeterden stand van zaken. Onder de menigte uitgaven welke men wenscht af te schaffen of te verminderen, behoorr: dat geene Belgen meer in dienst worden gehou den vooral niet bij de diplomatie dat de gevraagde som voor wacht gelden en gratificatiën voor ambtenarenwelke in Belgie geplaatst wa ren, en zich 1111 in de Noordelijke provinciën ophouden, niet zal aan gewend worden ten behoeve van Belgen, maar voor onze eigene land- genooten dat de staats.secretarie zal worden afgeschaftals onnoodig wordende bij de verlangde invoering van het contre-seign der ministers-; dat bij eenige hoven, in plaats van ministers, zaakgelastigden zullen be noemd worden; dat de heide departementen vaneeredienst vereeniadw or den met dat van hinnenlandschc zaken dat het ministerie van den wa terstaat, de nationale nijverheid enz, worde afgeschaft; dat de bezoldi ging der provinciale goiivernenrs zal Worden verminderddat er geetlU traktementen zullen worden uitbetaald aan de generaalsdie in de maltint augustus, tijdens het uitbarsten van den opstandin Brussel bevel Voer» denchz. enz. Ten slotte hoeft men der regering hulde tóegebragt Voor de aanmoediging der marineëti voor liet in diëtist stellen van eene me- nigte bodems, als eenen maatregel, waardoor wij iii het vervolg otizetl rang als zee-niogendheid kunnen hernemen, Eerlang verwacht men de antwoorden der regering op de gemankt® bedenkingen. Bij een koninklijk besluit zijn de provinciale besturen gemagtigd om, zonder tusschenkomst des Koniiigs, te beschikken op verzoeken dut ontslag uit de schutterijen door de zoodanigen, die, bij de eerst daar. gestelde schutterijen geplaatst geweest, hun 34ste jaar volbrngt hebben* Bij een ander koninklijk besluit is aan de leden der schutterij, beboet* rende tot zoodanige bataillons bij welke geene artillerie wordt opge» rigtvergund, om zich bij het bataillon vrijwillige artilleristen, voof een onbepaalden tijd zonder genot van handgeld te verbinden. De generaal de Beau li cudie te Antwerpen het bevel voert, 1# van daar terug geroepen en zal door Daine vervangen worden. Die ver» anderihg schijnt den Antwerpenaren niet Zeer te behagen. Men verzekert dat de Belgische forten op den linker-oever der Schel» de sterk garnizoen zullen bekomen. Zondag is eene stoombootverscheidene vaartuigen op het sleeptouw hebbende, te Lillo voor anker gekomen. Te Doornik hebben eenige volksbewegingen plaats gehad die echter van weinig belang zijn geweest. Kwaadwilligen poogden het gemeen tot baldadigheden op te ruijendoch de burgers hebben hunnen aanslag verijdeld. Op de markt aldaar is met veel plegtigheid een vrijheidsboom geplant. De minister van binnenlandscbe zaken van Belgie heeft beslist, dat da geestelijken! niet gehouden zijn tot het afleggen van den eedbij besluit van het congres van 5 maart bepaald aangezien hunne ambtspligtcn niets gemeens met het publiek bestuur hebben. Vijftien Ilollandsche militairen zijn zondag nacht uit een klooster te Leuven dat hun tot gevangenis strekteontkomen. AMSTERDAM den 28 april. Eergisteren namiddag is de zoon v*n den broodbakker Albrechtswonende op de Regulicrs-Breestraatdoor het raderwerk van den korenmolen genaamd de Roomolenstaande op de schans, bij de Leidschepoortverbrijzeld. BREDA den 28 april. Van de Schelde wordt ons als stellig gemeld dat aan boord van al de schepen onzer vloot de order is uitgevaardigd om schepen met Brabandsche vlag vrij en ongehinderd de Schelde op en af te laten varen. Deze order heeft algemeene verwondering verwekt zij zou doen gelooven, dat het met de Belgische zaken tot eene nadere schikking is gekomenof dat zulks weldra het geval zal wezen. Het blijkt met zekerheiddat de Belgenwien geen middel te slecht of te laag is, door zendelingen of door slechtgezinde lieden, die in kleine kroegjes of anderzins den soldaat ontvangen of onthalen, onze militairen, inzonderheid de Duitschers onderhen, tot desertie zoeken te verleiden. Meest altijd mislukt het deze verleiders de trouw der troe pen te verschalkenwant geen braaf krijgsman wil eene regtvaardige zaak voor eenedie in leugen cn trouwloosheid haren steun vindt, verlaten, vooral daartoe op eene zoo ecrlooze wijze aangezocht. Geen wonder derhalve, dat reeds verscheidene dier laaghartigen door dc soldaten zei- ven aangegevenspoedig in handen geraakt en opgepakt zijn geworden. OOSTBURG den 27 april. De dag van heden was voor ons een dag van vreugde, door herinnering aan het gebeurde op den 31 octoberdes voorleden jaars, daar op denzelven namens de heeren Staten van Zee land, aan den wakkeren kolonel Ledelals blijk van goedkeuringen erkentenis voor de dappere verdediging van Oostburg, een* eere-degen is aangeboden. Reeds in den vroegen morgen wapperde de geliefkoosde ilollandsche vlag van den toren en uit de woningen der ingezetenenen weldra trokken alhier detachementen binnen van de onderscheidene korp sen die hier op den 31 october met zulk eenen voorbeeldigen moed ge streden hebbenvol geestdrift en ijver toonden de manschappen eikan- der de plaatsen aan waar zij toen stonden en waar de Belgen vielen Tegen elf uren vereenigden zich de troepen op het parade-plein, alwaar ook na weinige oogenblikken de kolonel met zijnen staf verscheen; da- del ijk kondigde de muziek het belangrijk oogenblik aan nu naderden de burgerlijke autoriteiten met de geestelijken der onderscheidene godsdiens tige genootschappen, aan het hoofd hebbende den ed. gr. achtb. heer J. Risseeuwlid van de Staten dezer provincie, aan wi'en in die kwa liteit de overgave van gezegd eereteeken was opgedragen, en, onder wedèrzijdsche gepaste toespraken, had nu de overgave plaats, welke door ;een luid en dikwerf herhaald geroep van leve de Koning! leve de Kolo nel! gevolgd werd, Hierna defileerden de troepen, en de voortreffelijke muziek, zoowel als de verbazende menigte van aanschouwers en liet heer lijke weder, werkte alles te zamen om dit feest op te luisteren, hetwelk besloten werd door een aangenaam verkeer, onder herinneringen van hec gebeurde en bij het gebruik van een collation hetwelk de heeren offi ciereu van het garnizoen aan den heer kolonel, hunne van elders aange komene wapenbroedersen verscheidene aanzienlijke inwoners dezer plaats hadden aangeboden. MIDDELBURG den 2 mei. Heden namiddag, ten 3 uren is alhier,' onder kommando van den luitenant-kolonel Sohier Serlébinnen gemar cheerd de iste en ede koropagnie van het iste bataillon der afdeeling Zeeuwsche mobiele schutterijwelite den 1 december des vorigen jaars van hier zijn uitgetrokken, en laatstelijk een gedeelte der bezetting van het eiland Znid-Beveiand hebben uitgemaakt. De uitmuntende militaire houding dezer schutters heeft de algemeene goedkeuring—weggedragen. Dezelve zullen hier slechts een kort verblijf houden, om vervolgens naar Vlissingen te vertrekken, ten einde aldaar vooreerst garnizoen te houden. In de bijeenkomst der Nedcrlandsche HandeLMaatschappij, van den 29 aprilheeft de commissie rapport nitgebrngt nopens dc wijzigingen en veranderingen iii de' artikelen van overeenkomst. De voornaamste welke door de commissie zijn voorgedragen en door dc vergadering aan genomen komen hierop neder;

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 1