middelburgsche c o u ii N\ 5 2. Zaturdair Bcficnbmrtï»t«0. r. g£tv(>{,% v\n 30 April 1831. f s'V^.stj NIEUWSTIJDINGEN. SDuitedUanb. jVanfettjfc. T> URGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VLISSINGEN zul- M.J len, op Vrijdagden 13 Mei 1831 des middags ten 12 uren precies in eene der Zalen van het Raadhuis binnen gemelde Stad, voor het tijd. vak van den j Junij 1831 tot ultimo December 1833, in het openbaar aan den minstbiedende aanbesteden het transporc van het benoodigde JwcA Drinkwater, voor het Garnizoen dezer Stad, en het verrigten van Wagendiensten binnen de Stad, ten behoeve der Stedelijke Fabricage. Liggende de conditiën van aanbesteding ter inzage van een ieder ter Stedelijke Griffie. Vlissingenden 20 April 1831. De BURGEMEESTER der Stad AXEL maakt bekend, dat de ge wone KERMIS in deze Stad dit jaar niet zal worden gehouden. Axel, den 21 April 1831. De Burgemeester voornoemd, ad interim, M. M E E R T E N S. Ter ordonnantie van denzelven, MULLIÉ, Secretaris. a 1! \a** BERLIJN den 21 april. Wij hebben hier thans berigten tlit het Rus sische hoofdkwartier van den 14 dezer, volgens welke de opperbevelheb ber ütebitscb Sabdlkansky den 10 zijn hoofdkwartier naar Siedlce overge- bragt, op dat punt zich met de legerkorpsen van Rosen en Pahlen II vereenigd, en de gansche Russische armee zamengetrokken had. Den 14 had hij voorts door de eerste grenadier-divisie den vijand aan den linker oever der Liwice doen aantasten en met een verlies van 300 gevangenen en even zoo veel dooden en gekwetsten naar den anderen oever terug gedreven. Volgens de Koningsberger courantzou de grootvorst Michael zich met C6H6 vrij aanzienlijke magt in Wilna bevingen» Den 23 april. De veldmaarschalk Diebitsch is den 4 dezer van de Weichsel opgebroken. Om den toevoer van levensmiddelen te naderen trok de hoofd-annee op Lukow aan, waar dezelve den 10 vereenigd was. De vijand rigtte zich naar Siedice, en viel aan de Mtischawier in geslo- tene kolonnes den generaal Rosen aan. Het gevecht duurde tot 's avonds 7 uren, en de vijand moest ten laatste den aanval opgeven. Denzelfden dag trok het gros der Russische armee naar Siedlce dan de Polen na men den strijd niet aan, maar trokken in den nacht van den 10 op den 1 ^sz^n en Seroczijn terug. De Russische voorhoede is hem dadelijk tot Mingosy gevolgd, De generaal Tfiieman slaat het land tus- scheu en eichselde Wieprz en den grooten wég van Warschau gade. generaa Gerstenzweig heeft Koek bezeten de generaal Ongrumoff moet Wengrow bezetten en gemeenschap houden met de regter flank van de Russische armee. Op de linker zijde is de generaal Sierawskiden 7 en 8 dezer, met een korps van 6000 man, de Weichsel overgetrokken. Volgens de laat ste berigten van den generaal Creutzmaakte hij zich gereed om den ge neraal Dwernecki aan te vallendie naar den Weichsel scheen te willen terugtrekken. Volgens brieven uit Cracau denkt mendat de Polen op nieuw beproeven zullen om onderhandelingen aan te knoopen. Daartoe moes ten in de groote vergadering van den rijksdag, den 15, voorslagen worden gedaan. Men verzekert, dat het gegoedde gedeelte der Poolsche natie zeer naar rust en naar eenen geregelden stand van zaken verlangt. FRANKFORT den 24 april. Volgens bijzondere brieven uit Rome, van den 12 is de kerkelijke staat, ofschoon de opstand geheel gedempt isnog geenszins tot dien toestand van rust en bestendigheid terug ge keerdals men in het belang der openbare orde voor wenschelijkhoudt. Terwijl in de provinciën nog eene aanmerkelijke gisting heerscht en hier en daar eene volkomene regeringloosheid wordt waargenomen verzekert men, dat de leden van het hoog bestuur zelven verdeeld zijn en dat de kardinaal Paccawelke met den Paus aan het hoofd stond van de zoo genaamde gematigde partijzich in dezen stand van zaken van het be stuur heeft verwijderd, zoo dat men vreesde, dat de meer hevige partij welke vertegenwoordigd wordt door den staats-secretaris Bernetti en den kardinaal Grcgorio in deze beslissende oogenblikkenhet veld zoude behouden en zulks tot nieuwe moeijelijkheden aanleiding zoude geven. De kerkelijke staat is intusschen reeds door de Oosrenryksche troepen ontruimd. Volgens directe berigten uit Bologna was aldaar de doortogt r ^Rr^kkende Oostenrijkers den 14 dezer begonnen, kwam den 16 er ook het hoofdkwartier van den luitenant-veldmaarschalk baron Geppfert aan., en zou dit den 18 mede den terugtogt over de Po voortzetten. Te Dresden is de rust weder gestoord geworden. Eene menigte oproerig volk is te zamen geloopen en heeft de militairen met steeiien geworpenzoo dat deze genoodzaakt zijn geworden op het gepeupel te schieten en het met geweld uit een te jagen. De stedelijke raad van Leipzig heeft bij een adres aan den koning en den mede-regent de ver ontwaardiging der inwoners van Leipzig over de wanorde te Dresden betuigd. ~- Het schijnt thans zeker, dat de pacha van Scutari tegen den sul tan is opgestaan, en dat die opstand een zeer ernstig aanzien neemt, Berigten uit Albanië melden, dat hij met 10,000 man wel gewapende troepen naar Scopia is opgerukt en zich tot hoofd der Tanitsareu zal uit roepen. HAMBURG den 22 april. Z. M. de koning van Groot-Brittanje heeft hertog Wilhelm den tegenwoordigen souverein van Brunswijk benoemd als opper-bevelhebber van het Hanoversche leger. Het berigt dezer benoeming heeft in Brunswijk geene geringe vreugde te weeg gebragt. Sedert den 16 zijn de Hanoversche troepen, die, met de Brunswijk- sche, de eerste divisie vaii het iode korp bonds-troepen uitmaken, op den voet van oorlog. PARIJS den ip april, liet ministerieel avondblad geeft zijne mee-» ning te kennendat de aangekondigde bezetting van Luxemburg doof Duitsche bonds-troepen geen plaats Zal hebben, en wel om reden, das genoemd groot-hertogdom geene middelen kan opleveren, 0111 eene vreem de krijgsmagt van 20,000 man troepen te onderhouden, en voorzeker noch het Duitsch verbond noch Z. M. de koning der Nederlanden wil. lens zonde zijn om zelfs die troepen te onderhouden. Bovendien meene dat blad, dat Frankrijk kwalijk eene vreemde krijgsvnagt in het groot hertogdom kan dulden; dat de Belgen wel doen, zichzelven in staat ta stellen, om des noods dat gewest te verdedigen, maar dat, aan den an deren kimt, ook op hen de verpligting rust, om geene ernstige daden ca beginnen', alvorens Frankrijk geraadpleegd te hebben. -— Men spreekt weder van het verdeeien van Betgie. Deze maatre gel zonde in Frankrijk bij de menigte weinig bijval vindenmaar indien eene verdeelitrg gelukkige gevolgen voor de'rust van Europa kaij heb ben, rhoet zij, uit den aard der zaak, aan een ministerie behagen, het welk zich over den bijval der menigte weinig bekommert maar hetwelk er eeniglijk naar streeft, om redelijk en stellig te handelen. De congregatie, die nog in het duister woelt, zoude liever zien, dac Belgie een afzonderlijke staat bleef, want dan zoude zij eenen invloe4 kunnen uitoefenen, die baar 1111 begint te ontgaan. Nog onlangs heefc men weder stukken gevonden, welke duidelijk bewijzen, dat de hoof den van den Belgischen opstand de getrouwe dienaren van Montrouge eo St. Acheul waren. 'sGRAVENHAGE den 27 april. De minister van financien heefc den belanghebbenden verwittigddat de inschrijvingen in de vrijwillige negotiatie van 42 niillioenen guldens, volgens de wet van den 13 de zer, gedaaii van den 18 tot den 23 dezer maand, alle worden aangeno men, en dat zij een kapitaal van f 21,101,400 uitmaken. Bij een door Z. M. genomen rescript is bepaald dat geene schut ters van de mobiele schutterijen zich voor eenen minderen tijd dan vier jaren bij de staande armee vermogen te engageren. Bij gelegenheid <ier inspectie te Oirschotzaturdag door den ko lonel Bagelaar over de 2de brigade der 2de divisie gehouden, is aan den koninklijken jager Jan Hendrik Peereboombij Zr. Ms. besluit tot ridder der militaire Willems-orde benoemd, de decoratie uitgereikt geworden, voor het manmoedig en kloek gedrag, door hem te Esbeek, behoorende tot de gemeente Hilvarenbeekgehouden. Na dat de inspectie was af- geloopen heelt de nieuwbenoemde ridder den eed in handen van den ko lonel afgelegd, waarna de geheele brigade voor zijn hoog-ed. gestr. en gemelden Peereboom heeft gedefileerd. Het korps koninklijke jagers, dat zich bij voortduring in de vervul ling der dienstpligten zoo voordeelig onderscheidt, ligt thans op de voor posten té Vessem gekanronneerd, Volgens berigten uit Brussel, van den 23 dezer, zou aan den generaal Gocthals het opperbevel over de naar het groot-hertogdom Luxem burg gezondene krijgsmagt opgedragen worden; men scheen bij zekeren vreemden generaal weinig geneigdheid voor dac opperbevel gevonden te hebbenen bovendien had zich bij de Belgische armee veel weerzin te gen eenen vreemden aanvoerder vertoond. Voor het overige scheen ook de stemming 111 Belgie wederom minder oorlogzuchtig te zijnmen had te Brussel in de laatste twee dagen van geene krijgstoerustingen meer gehoord en scheen op den weg van onderhandeling te willen tertig- keereadoor den regent was eenen courier aan den Franschen gezant in der Haag gezonden, Den ip heeft men in Aken, op hoog bevel, met trommelslag aan. gekondigddat degenen welke de benoodigdheden willen leveren voor de troepen, die bet groot-hertogdom Luxemburg moeten bezetten, van Keulen, Koblentz en Mainz af, tot aan de grenzen van genoemde pro vincie, tot den 25 april hun aanbod te Luxemburg kunnen inleveren. Uit Londen den 23 april wordt gemeld Men heeft uitgestrooiddat de ministers dezer dagen verscheiden malen, en nog laatstelijk gisteren morgen, hun ontslag aan Z. M. aan- gehoden hadden. De Times spreekt dit echter tegen en geeft te kennen, dat er geen kwestie van eene verandering van ons ministerie is." BREDA den 26 april. Men verzekert, dat de Belgen 1111 eindelijk allé Hollandsclie officieren, die zij tot heden wederregtelijk hebben' gevan gen gehouden zouden loslaten en naar Holland laten vertrekken. Men schrijft deze handelwijs toe aan den invloeddie eene van wege hec Fransche hof gedane verklaring aan den Belgischen regent moet gehad hebben, houdende, dat de Belgen zich stiptelijk hadden te gedragen over. éenkomstig de Londensche protocollentot welke Frankrijk insgelijks was toegetreden. Men wil, dat men het loslaten der Ho11andsche offi cieren te beschouwen heeft als een eerste stap tor een veranderd stéma ,3ie door meer andere dergelijke zal gevolgd worden. MIDDELBURG den 29 april. Wij vernemendat op de algemeens vergadering der Nederlandsche Handel-Maatschappij gehouden in's Gra- venhage, den 28 dezer, met algemeene stemmen tot instandhouding der Maatschappij is besloten, en dat er eene commissie van zeventien le den benoemd is tot het beramen van de noodige wijzigingen in de wet ten dat wijders door de ingezetenen der steden Antwerpen Gent en Brussel protesten zijn ingezonden tegen het houden der vergadering dewijl de stemgeregtigdenuit hoofde der omstandigheden dezelve niec konden bijwonen en dat zoo die vergadering al voortgang had, men ins gelijks tegen de te nemen besluiten, om de opgemeldene redenenmoesc protesteren. Al hetwelk als kennisgeving is aangenomen, en waarna toe de orde van den dag is overgegaan. Beursprjjs te Amsterdam27 April. Recepissen van de Geldleening van 1830 73J ft 744Schatkist-biljet ten 90J ft 91 Anticipatie-biljetten 95 ft 95^; de 25 pets. Nat. Werkelijks scmiUt 384 ft 38J 4J. pet. Amort. Syndic. 6.;| a 64! Frankr. 3 pc. Inschr. 584 ft 59; Engel. gec. 79 ft 79! 5 pCt< Russ. Inschr. 56 ft 56I; Idem 5 pet. Obl, bij Ilope Co, 88 ft 89.

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 1