N°. 44. MlBBELÏlüBGSeiïE C O T, *üy Dingsdag sar gr.;^ 4 Ti' \skJSB%SÖw-5&&' 12 April 1831. j£'' si^:- Vi NIE tTVVSTIJD1N GEN. Üdititechlanb. Jr&tt&vijfc. ^cbcrUitbsü. JA«T''tjfr; FRANKFORT den 5 april. Het Pruissisehe legerdat van Erfnrt tot aan de grenzen van Belgie staatis 120,000 man stefk, alle wel ge- Wapende en geoefende troepen. Het 8ste korps staat aan de Belgische grenzen het 7de is langs den Rijn gekanonneerd het 4de ligt in West- phalen en het 3de in Erfnrt en die omstreken. De Polen spreken van eene verijdelde onderneming der Russen om den 29 de Weichsel te Siekerki, niet verre van Gzerniakovvte passeren. Een berigt uit Bologna van den 22 maart behelst het volgende Zoodra de Oostenrijksche, troepen binnenrukten verdwenen alle revolu tionaire zinnebeelden, en inzonderheid de driekleurige kokarden, die ieder een, of hij wilde of niet, dragen moest. Een verblijf van weinige uren in dit land is genoegzaam, om zich te overtuigen, dat het volkaan dé revolutie geheel vreemd gebleven is. Zij is het werk van eenige ad- vokatenstudenten, en eene in Italië zeer talrijke klasse van jonge lie den, die, zonder zieh aan eenige bezigheid toe te wijden, hunnen leef- tfld in de koffijhtiizen doorbrengen. Den 26 is .de Oostenrijksche generaal Geppertna de rebellen te heb ben geslagen met lvet gtos zijner kolonne in Rimnii binnengerukt, en door de inwoners met vreugdebetooning ontvangen geworden. Des avonds was de stad geïllumineerd. AKEN den 4 april. Men heeft heden alhier uit Mentz berigt ontvan gen, dat het reglement van scheepvaart op den Rijn door al dé gevoi- magtigdeu der belanghebbende staten is onderteekend geworden. LONDEN den 6 april. Men heeft zeer gunstige tijdingen omtrent den staat van ClareKilkenny en andere onrustige streken van Ierland. PARIJS den 3 april. Het ministerie heeft raadzaam gevonden om aan zijne verklaringen tegen de zoogenaamde nationale associatie meerder klem bij te zettendoor aan eenige ambtenarendie daaraan deel genomen hadden hun ontslag te zenden. De wet tegen de volksoploopen is met 227 tegen 54 stemmen aangenomen. *i GRAVENIIAGE den 8 april. Het rapport der centrale afdeeling van de Tweede Kamer der Stacen-Generaalomtrent de vrijwillige nego- datieis heden aan de leden rondgedeeld. Van den kant van Eindhoven meldt mendat onzë troepen meer eï> meet op de grenzen worden gekamonneerd, De dorpen Zeelst, Velc- hovenWaalre enz. zijn goed bezet door de 12de afdeeling. Onze voorposten zender, dagelijks zware patrouilles naar BuulBorkel, Schaft en andefe op de grenzen gelegen plaatsjes. Weert is nog altoos door een aantal Belgen bezet. De gemeenschap met Maastricht schijnt al weder niet meer te bestaan. Volgens het zeggen van reizigers zouden er geen Hollanders doOr de Bel gen meer doorgelaten worden. De burgemeester van Huybergen heeft aan eené onzer patrouilles, die den 5 dezer in dat dorp is geweest, berigt, dat den vorigen avond eenige gewapende Belgen in de woning der kinderen van zekeren Cortte- lis van Tillo onder Calmpthouten dus op Belgisch grondgebiedzijn doorgedrongen aldaar geld afgeperst en een doosje met gouden sieraden weggenomen hebben. Toen eene der dochters uit dit huis het doosje terug vroeghad een dezer roovers de wreedheid zijn geweer op haar af te schieten met dat gevolgdat zij aan het hoofd getroffendood nederstortte Den 3 dezer hebben in het dorp Bladelgedurende den naéht, wederom 8 Belgen hunnen strijdlust gekoeld aan de eijéren en het spek van Antonie Timmermanswaarna zij zich bij den burgemeester begaven óm inkwariierihgs-biljetten voor hen en nog rooo hunner. Op de wei gering van den burgemeester ora hieraan te voldoen, begaven zij zich naar het logement de Roskamen wreekten zich boosaardig op den wijn het bier en de jenever van den kastelein, en verlieten voor het aanbreken van den dag, halfbeschonken, het dorp, vooraf den burgemeester nood zakende om voor hen het gelag te betalen. De koninklijke jager J. H. Peereboomte Esbeek, kreeg in den avond van den 2 dezer, uit een huisje aan het einde van het dorp, 8 JJelgen in het oog. De koene jager nam zijn geweer en onderhield al leen, gedurende een kwartier, een levendig vuur met de Belgen. Daar op kwamen hem 4 zijner kameraden te hulp, doch vermeerderde ook het getal der Belgen, op de heide, tot 20. Doch toen zich nog 6 jagers bij de 5 voegden, namende 20 Belgische helden de vlugt naar de liooge Mierden, 0111 zich daar meteen detachement van 60 man te vereenigen, waardoor zij zieh tegen de 11 jagers in veiligheid zagen gesteld. Men méldt uit Venlo, ortdcr dagteekènihg van den 20 maart: „het is bekend dat de leeraar der Protestantscbe gemeente alhier, ds. .7. H, Brouwerlaatstelijk in de predikdienst gestoord en met mishandelingen be dreigd weid, en ten gevolg-e daarvan dezelve, op aanraden van den ker- kerand, op Prnissisch grondgebied te Kaldenkircheneen uur van Ven- )o, sedert d_en 16 januari] heeft verrigc. Den <5 dezer is onze predi kant op aanzoek van den zoogenaamden Belgischen gouverneur van Limburg, bij wien onze leeraar, uit hoofde dat de regering onzer stad zich over hem voorbariglijkongegrond en onedelmoedig had durven be klagen, zijne klagten tegen de regering had ingebragt, èn op aanraden van de overige leden van den kefketaadweder in zijne vorige be trekking geplaatst, en neemt, met goedkeuring van den kerkerend, de kerkdienst waar, in de hoop, dat de beloften van ongestoord te zullen blijven, en van volkomene rust, vrijheid en veiligheid voor de Prote stanten vervuld zuijen worden." Ook uit Gept wordt gemeld, dat de Godsdienstoefening weder on gestoord heeft piaats gehad. - Het Brusselsch congres heeft, in zijne zitting van den 4 april, de wet omtrent het mobiel verklaren van den eersten ban der burgerwach ten jnet 80 cegen 2(3 stemmen, aangenomen11a daarin vooraf eenige ver anderingen gemaakt te hebben. Irt brieven uit Brussel die inde Ëngelscbe bladen wórden modege- déeld schrijft men. „De toestand van dit eens zoo welvarend'gelukkig land, is allerjammerlijkst. Iemand, die het voor benige maanden be- zocht had, zoude het thans niet meer herkennen. Alle vertrouwen, ai- le hoop op betere tijden is'vervlogenen zelfs de bestgezinden weiischen haar eenen algemeenen oorlog, die Belgie onder de Fransche heerschap pij mogt brengen of eene verdeeling van dat land ten gevolge hebben zoude. In denzelfden brief wordt stellig tegengesproken dat de jongste cooneelen van verwoesting en plundering in de voornaamste steden van Belgie een gevolg zonden zijn van den haatdien het gemeen aan de voorstanders der vorige orde van zaken toedraagtmaar integendeel ver- zekerddat alles door lieden van eenen hoogeren rang I11 de maatschap pij voorbereid en aangestookt is." Verscheidene officiers van het Belgisch regement lansiers hebben het arrest, hun opgelegd, geschonden. Men zegt, dat de majoor floutmj en de kapitein Vandormael gevlugt zijn. De generaal IVypels heeft een eerst Verhoor ondergaan en Zit bnitetï toegang gevangen. Dingsdag heeft het gepeupel te Gent den heer Voortman bij zijne fabriek aangevallen en gruwelijk mishandeld, op grond, dat hij tot de oranjepar tij zou behooren. Na deerlijk gewond te zijn is hij door den kolonel Coppens met eenige pompiers en jagers ontzet en naar de gevangenis d« Mameloker gebragt. Hij heeft zes wonden, zoo sabelhouwen als mes steken ontvangen; zijn leven schijnt niet buiten gevaar. Het graanW heeft een gedeelte van zijne fabriek geplunderd en scheen tot meerder baldadigheid gezind, doch is door de gewapende magt en de pogingen vier regering in bedwang gehouden. In Antwerpen is de rust hersteld. De stad is echter nog in staat va» beleg. Volgens stellige berigten uit Zwitserland marcheert aldaar het dub bel conrigent, en dus zestig duizend man troepen, naar de grenzen, aan den kant van Frankrijk. - Volgens koopmans-brieven uit Koningsbergen, van den 29 maart, was aldaar daags te voren, even voor beurstijd, per couriet de tijding aangebragt van eenen algemeenen opstand van Rnssisch-Litthauenhet welk aldaar eene momentanele stremming aller handelszaken ten gevolgö had gehad. In berigten uit Berlijn, van den 2 dezer, wordt insgelijks gesproken van eenen iii het gouvernement van Wilna uitgebroken opstanden daar bij gemeld, dat de muitelingen verscheidene stenen van dat gewest ge plunderd, en eenige tegen hen afgezonden kozakken teruggedreven had den. Van Tilsit schreef men wijdersdat zich ook in de ommestreken van Tauroggen muitelingen vertoond hadden. Vastigheid scheen echter, volgens deze berigcen, de opstand in Litrhatièn nog niet te hebben, AXEL den 3 april. De positien van hot militaire vijfde diccricc heb ben geene nadere Verandering ondergaan de geest is alhierzoo ook ia de ommestrekenuitmuntend. Veldgeschut voor onze batterijen en ver sterkingen hebben wij sedert eenige dagen ontvangenonze stad is rtec zorg versterkt. De bewegingen welke men over eenige dagen aan da voorposten der muitelingen opmerkte, hebben geene verdere gevolgen gehaddoch dezelve hebben van onze zijde aanleiding gegeven tot eene verdubbelde waakzaamheid; nachtelijke patrouilles, waaraan de gewa* pende burgerij met ijver deel neemt, worden tot aan de Belgische gren zen uitgestrekt. Men ziet met belangstelling de organisatie van het korps vrijwillige schutters te genioetheden vergaderen de leden daarvan on der voorzitting van den heèr luitenant-kolonel, kommanderende in het districttot verkiezing van de officieren van het korps. De beroeping van de heeren generaal-majoor des Tombe en de kolonel Bagelaar naar eene andere bestemming heeft bij de 17de afdeeling diepe indruk gemaakt. Laatstgenoemde is reeds Van hier naar zijne nieuwe bestemming vertrok ken. Men verwacht hier eerstdaags den lnitenant-genèraal de Koekaan wien het kommandement der provincie Zeeland,, in vervanging van deil generaal-majoor des Tombeis opgedragen. Alle Belgische bladen, welke wij hier kunnen verkrijgen, getuigen van de tooneelen welke roof en phmderzucbt dagelijks in Gent, Brussel en Luik Opleveren en van de partijschappen welke uit den höpelooZen roektnid4 waarin Belgie verkeert, géboren worden. Men kan in vollen nadruk zeggendat de Belgen thans de wrange vruchten oogsten van hetgeen de snóodste ondankbaarheid gezaaid heeft. Den 7 april. Heden morgen zijn alhier gearriveerd twee kömpagrtien van het bacailloh OVerijsse'ische schutterij en is het tweede batailfon der 17de afdeeling infanterie, hetwelk alhier sints den 9 fehroarij gar nizoen hield, naar Neuzen vertrokken, om aldaar naar Bergen ingescheept te worden. Zoowel de officieren als de manschappen hebben met leed wezen eene plaats verlaten, waar zij door hun voorbeeldig gedrag de achting van alle burgers hebben weggedragen. De zware en veelvuldi ge diensten dezer militairen vonden ([naar hunne betuiging ftafi ons ge daan) ruime' vergoeding in de gnlle en gastvrije behandeling die zij vart onze inwoners zoo wel als van de landlieden in de omstrekenhebben ondervonden. Gisteren morgen onze de schutterij van hier naar Vlissingen vertrokken om tè Middelburg bij het bntailkm te worden ingelijfd. De heer burge meester deed eene hartelijke en doelmatige aanspraak van de pnij'e vali het raadhuiswaarbij hij deze manschappen den fleren mded Onzer Voor vaderen, en bijzonder ook der Zeeuwen, herinnerde en Opwekte Btm braaf én edel voorbeeld na te volgèir. Onder het gejuich det menigte zijn zij vertrokken-, terwijl - de lucht weergalmde van leve onze brdVe Koitiïig en het dierbaar Vaderlandvivat onze Burgemeester MTlJDELBUR G* den 11 april. In den Vroegen morgen van gistereft heeft men te Domburg'een aahtal vnh ongeveer f4 schepen 'ih zee ge zien, waaronder een stoomschipwelke naar Vlissingen schenen koerste houden. Heden zijn deze schepen uit zigtwaarschijnlijk zijn dit koop vaardijschepen geweest, welke thans hunne onderscheidene bestenimin- gen vervolgd hebben. Heden morgen heeft men op het oude kerkhof te Vlissingen héC lijk van een matroos gevonden, die eene diepe wond aan den hals bad; de oorzaak van zijnen dood was nog onbekend. De Uitgevers dezer Courant hebben ontvangen een brief van den hCéf J. de liaan luitenant-te»-zie "da zdo Ülasséridder dei aüiïliuré Wil-

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 1