N°. 40. MIBDE.LBÜRGSCÏIE C O II A N T, Zaturdag 2 April 1831. iSïcbetrlanbdrfte i^»ubcl-4llaat0cha|»ptj. J3cfcenbmafïi«0. lantsheer, l. p. ~NIET IW STIj]l NG EÏ\. JVaafcrijic. ;£Ubcrl<tubctt. -j- jfc** A- ,V TM ~-*i De prijs dezer Courant is in de drie maandenf 2 50en franco per Post f 2 75. De Advertentien worden berekend a 25 Cents de regelmet uitzondering der Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakin» gen, waarvan de prijs, van 1 tot 6 regels, is 1 ,50, en voor iederen regel daarboven 25 Cents. De abonnementen voor de Courant worden voor niet minder dan drie maanden aangenomen) en de betaling geschiedt cornptailt of bij het einde van ieder vierendeel jaars. Voorts wordt verzochtdat de inzending der Advertentienbehoorlijk op Formaat-Zegel geschreven, des morgens VOOR TIEN UREN geschiedeindien men dezelve in het eerst uit te geven Nominer wil hebben geplaatstalsook om van het Papier der Zegels niets af te snijdendewijl geene Formaat-Zegels anders dan in derzelver geheel als voldoende mogen worden aan», genomen en bij de Administratie overgelegd. De RAAD der Nederlandsche Handel-Maatschappij in deszelfs zit ting van den ii Maart 1831 besloten hebbende, om de Directie uit te noodigen, Zijne Majesteit te verzoeken, eene Hlgemeene Vergade ring van Deelhebbers te doen beleggen, ingevolge het 103de der Artike len van overeenkomst; en Zijne Majesteitbij besluit van den 26 Maart 1831 no. 85, verklaard hebbendedat er bij Hoogstdenzelven geene redenen bestonden om Hare goedkeuring aan de verzochte bijeenroeping te weigeren: zoo-worden de Stemgeregtigde Deelhebbers in de Nederland sche Handel-Maatschappijbij deze, door de Directie opgeroepen tot de bijwoning dier Vergadering, wwke op Donderdag den 28 April 1831 te *s Gravenhage geopend zal worden; wordende.de Deelhebbers verzocht om zich des morgens ten negen uren aan het Lokaal der Directie te willen vervoegenalwaar de nadere inlichtingen omtrent plaats en uur der zitting zullen worden medegedeeld. 's Gravenhageden 29 Maart 1831. G. SCHIM DE CLERi PENNÏNCK, President. Secretaris. De ADMINISTRATEUR van 's Rijles Scfitttkist in ZEELAND adver teert, dat hij van Donderdag den 7 April 1831 alle werkdagen, except des Zaturdagsdes morgens van 9 tot des middags ten één uur, ten zijnen Kantore, zal vaceren tot het overnemen ter conversie van de Reeepissen uit de Geldleening van 1830; zullende van heden af, aldaar, voor een iegelijk, eene ingevulde lijst ter visie leggen, naar welk mo del de Reeepissen op de daarvan te formeren lijsten (bij den Boekver- kooper van Benthem verkrijgbaar) zuilen moeten worden opgemaakt. Middelburg, den 2 April 1831. De Administrateur voorn., P. P O U S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG in Zeeland brengen hier mede ter kennisse van een ieder dien zulks zon de mogen aangaandatten gevolge van de resolutie van Hun Ed. Gr. Achtb. Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, van den 25 dezer, No, 25, de Arrondissements-IJker van het iste District, voor den Herijk in dit jaar is geautoriseerdom binnen deze Stad ook den Herijk vooral de Gemeenten van het District, en speciaal voor de Ge meenten Biggen kerkeKoudekerke Meliskerke Oostsouburg Serooskerkc en St, Laurens c. a. te verrigten. Dat dien ten gevolge gemelde Arrondissements-IJker tot dat einde, voor die Gemeenten speciaal zal vaceren binnen deze Stad in het Lo kaal op het Molenwater, Lett. N.No. 49, des Donderdags, des voor middags van 9 tot 12 uren, en des namiddags van 3 tot 6 uren, en zulks van den 7 April aanstaande tot en met den 17 Mei, als wanneer deszelfs Kantoor, tot het doen der IJkcournée, voor die Gemeenten, zoowel als voor de JJkpUgiigcn binnen deze Stad, zal gesloten blijven tot den 21 Juni;, en alsdan weder tot den laatsteri dier maand zal geo pend zijn. En opdat niemand hiervan onkundig zijzal deze worden afgekondigd, aangeplakt en in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan te Middelburg, den 31 Maart 1831. Burgemeestér en Wethouders voornoemd, Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, Voor den Secretaris afwezig C A T S Griffier. PARIJS den 26 maart, l iet voorstel van den heer Baudeom Karei X en de zijnen voor altoos van het Fransche grondgebied te verbannen is, na vele wijzigingen ondergaan tc hebben, met 210 tegen 122 stem men aangenomen. Daar het door die veranderingen thans niet aan het oogmerk van genoemden heer voldeed, heeft hij het ingetrokken, waarna het door den heer Delessert op nieuw voorgedragen is geworden. De generaal Montholondie in den laatsten tijd bijzonder voor de belangen van de familie Bonaparte heeft geijverd, heeft bij de afgevaar digden eene petitie ingeleverdtot tertigbekoming van het bijzonder do- mein van Napoleon, volgens deszelfs testamentaire aktewelke goederen op 200 millioen geschat worden. 'S GRAVENHAGE den 29 maart. De commissie van de nadere re dactie der wetboeken is gisteren voor het eerst vergaderd geweest. Het bedrag tot den 15 dezer maand aan schatkistbiljetten uitgege ven, beloopt ƒ5,192,650, zijnde er geene belëeriingen op schatkistbil jetten gedaan. De luit.-generaal van Geen is over eenige dagen alhier aangekomen, en vertrekt aanstaanden vrijdag weder naar het leger. - Den 1 april vertrekt van hier naar het leger de kompagnie hospi ta 8.1-s.o.lda.ten beuevens de kompagnie werklieden. In het begin dierzelfde maand wordt in deze. residentie verwacht gei) batajllon Vriesche schut terij, uit Leeuwarden, om alhier provisioneel garnizoen te hou'den. Te Brussel hebben in den avond van den 26 maart weder ernstigfj volks-bewegingen plaats gehad. Talrijke hoopen gepeupel hebben zich toen voor de gevangenis der Petits-Carmes verzameld en aldaar de uit» levering van den kolonel Borremans geeischt, die den vorigen nacht we» gens eene ware of voorgewende verklaring tep voordeele van het Huis van Oranje in hechtenis was genomen. Het gemeen schijnt daarbij telt doel gehad te hebben om aan den kolonel een soortgelijk lot als aaa den ongelukkigen overste Caillard te doen ondervinden. Het heeft teij minste, toen het zijne pogingen, om in de gevangenis door te dringen, mislukt zag eene bezending naar den regent afgevaardigd om het ver* langen van het volk van Brussel te kennen te geven dat de kolonel spoedig en streng mogt gestraft worden. Daarna heeft het volk zich naar de drukkerij van het dagblad le Vrat Patriote begeven, welk blad tegen* woordig onder de ijverigste bestrijders der Belgische omwenteling behoort, en aldaar sommige drukpersen vernield. Te gelijker tijd. had zich eetl hoop gemeen voor het huis van den advokaat Spinael verzamelddie voor den schrijver van de beste artikelen in het genoemde blad gehou den wordt. Tegen middernacht werd de deur van dit huis opengeloopen en begon het oproerige graauw het huisraad in stuk te slaan en ie plun deren toen het door de gewapende burgermagt verjaagd werd. Detige- heelen nacht bleef de burgerwacht op de been, en de Courrierui< wien het bovenstaande meerendeels is ontleend, erkent zelf, dat hij ijl den ochtend van den 27 met de bijzonderheden der tooneelen van ver* woesting, die het gemeen had aangerigt slechts ten deele bekend was. Het genoemde blad maakt voorts geweldigen ophef van den bijval dien het te Brussel nieuw opgerigte genootschap tot verzekering der on afhankelijkheid van Belgie en de voortdurende uitsluiting van het g9* slacht der NassatPs, aldaar vindt. Ook geeft de Courrier hoog op van de verontwaardiging, die de mees te jagers van Borremans over het gedrag van hunnen kolonel hadden doen blijken. Zij hadden, onder groot geschreeuw, vrijheids-boomen vo.ojr hunne kazerne en voor de hoofdkerk van Brussel geplant. De kplonol schijnt misschien wel om hem aan de woede van het graauw tc ont trekken naar het kasteel van Doornik vervoerd te zijn. Zondag avond den 27 is het huis van den heer Mathieuthesaurier van de bank te Brussel geheel door het gemeen geplunderdonder voor wendsel dat aldaar Oranje-gezinden bijeenkomsten hielden; de gewapends burgers hebben 2iioeten wijken voor het gepeupeldat ten half elf yrett ook op de plaats van de munt bijeen liep, waarheen detachementen van de burgerwacht trokken. Men hoorde alarm slaan en er vielen geweer schoten. Te Gent is den 25 maart veel beweging geweest. Tegen 7 uren des avonds trok eene menigte volks naar het huis van den uitgever van le Messager de Gandsloeg de deur open en begon te plunderen. Ook aan de huizen van eenige andere voor oranje-gezind bekende lieden, werd eeti begin met plunderen gemaakt. Het is echter aan de militaire magt, tegen 8 uren gelukt, de attroupementen uit een te drijven. - Een der Brusselsche bladen zegt, dat eene commissie van. koop. lieden en fabriekanten dezer dagen zich bij den regent heeft vervoegd, en hem den nood, waarin handel en nijverheid zich bevinden, heefc voorgedragen. De regent zou op hare vertoogen hebben geantwoord dat het zijn vurigste wensch waseen geregeld gouvernemet daar te stel lendoor hetwelk een einde aan dien nood gemaakt werd, en dat hij reeds couriers naar Londen en Parijs had gezonden, om de bemiddeliug van Engeland en Frankrijk in te roepen tot bijlegging van de geschillen met Holland. Onder de verschillende hooge ambtenaren welke openlijk weigeren-, om den voorgeschreven eed van trouw aan den regent en de nieuwe grondwet af te leggennoemt men zelfs den baron van der Linden Hoogvorst die aan het hoofd van al de burgerwachten van Belgie staat. De heer H'erbrouck Pieterslid van het nationaal congres voor Ant werpen, heeft een brief in een van de dagbladen dier stad doen plaat sen waarin hij betoogtdat het beleggen van het congres tegen den 29 dezer onwettig is, en te kennen geeft, dat hij en menige andere af gevaardigden zich niet naar hetzelve zullen begeven. De organisatie van het nieuwe ministerie is nog niet ten volje daargesteld, door de weigering van den heer Devauxdie voor den hem opgedragen post van minister van buitenlandsche zaken bedankt heeft men hoopt alsnog zijnen tegenstand te overwinnen, Men wil, dat, daar de leening van 12 millioen geen beslag heefc kunnen krijgenhet congres voornamelijk met oogmerk is bijeengeroe pen, om eene gedwongene geldheffing uit te schrijven. De afreize van den heer Belliard uit Brussel wordt thans tegenge sproken. De redactie van de Pruissische Staats-Courant heeft aangekondigd,' datzijter voldoening aan de veelvuldige aanvragen, zich gaarne zal be lasten met de ontvangst van geldelijke bijdragen voor het op te rigteti monument voor onzen van Speyk. Uit het Oostenrijksche regeringsblad blijkt, dat de keizerlijke troe pen bij hunnen intogt in Parmaop den 13 maart, geen den minsten tegenstand van de insurgenten hebben ondervonden. Naar berigten van Berlijn, uit het Russisch hoofdkwartierdat nog steeds te Siennica eene stad nabij Minsk, ter zijde van den weg van Brzec op Warschau gevestigd isheeft er op den 8 maart een scherp gevecht tusschen de Russen en Polen te Maluszijn, plaats ge.

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 1