MIDDE LBUUGSCIÏE COUR A/N T. N\ 27. Donderdag NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLANDEN. 3 Maart 1031. EXTRACT vit de Notulen van Burgemeester en Weihouders der Stad Middelburg. IDcn 28 februarij 1831. s gelezen het Rnpport van Enz. Waarop gedelibereerd. Gelet Enz. Overwegende dat, door het meer en meer toenemend misbruik, het welk gemaakt wordt van hei inbrengen van Versche Visch op zoogenaamde adressen zoo wel om daardoor de betaling der Stedelijke regten te ont duiken als om ongekeurde Visch te koop aan te bieden het alleszins noodzakelijk is geworden, door middelen van Policievoorloopig paal en perk te stellen aan dergelijke kwade praktijken, en alzoo hangende de delibc-ratien van den Raad, over het aan denzelven voorgedragen ont werp van wijziging in de bestaande verordeningen de hand aan dezelve te houden. Gelet op Artikel 88 van het Reglement voor het Stedelijk Bestuur, van den 4 Januari) 1824, Is goedgevonden en verstaan te bepalen: Art. 1. Van alle versche Visch, aangebragt wordende aan eenige an dere dan de Slijk.Vlissingsche- en Veersche-Poorten zullen de dragers of draagsters door den Commies aan dezelve Poorten, worden verwezen naar de bovengenoemde, om door deze derzelver bijhebbende Visch in te voeren. Art. 2. Alle aanbrengers of draagsters van versche Vischzullen door de Commiesen, staande aan de Vlissingsche-, Slijk- en Veersehe-poor- tenworden verzonden naar de Vischmarkt, des noods onder toezigt van een der Stedelijke Beambten, om aldaar de aangebragte Visch te la ten verkoopen. Art. 3. Indien de aangebragte Visch vergezeld is van eenig adres aan lieden binnen deze Stad woonachtig, zal aan de drager of draagster, te gen overgifte van het adres, worden ter band gesteld een Gelei-Biljet, waarmede de inbrengers of inbrengsters zullen worden verzonden naar den genen voor wien de Visch wordt ingebragt, des noods onder toezigt van een der Stedelijke Beambten. Art. 4. Ten Kantore der hiervoren genoemde Poorten, zal de geen voor wien de Visch wordt ingebragtworden gedebiteerd voor het Ste delijk Regt, om dat aan denzelven te verhalen, voor zoo veel bij ver volg daartoe termen zullen gevonden worden. En Enz. En opdat niemand hiervan onkundig blijve, zal deze worden aange plakt en in de Stads-Courant geplaatst. Accordeert met voörschreve Notulen, voor zoo veel het geëxtra heerde aangaat. Voor den Secretaris afwezig, CATS, Griffier. DÜITSCIILAND. BERLIJN den 24 februarij. Volgens berigten over Koningsberg ont vangenwaren de Russen reeds tot zes mijlen afstands van Warschau voortgerukt, en verwachtte men spoedig een gevecht in die streken. In Warschau is men ijverig bezig met het opwerpen van barricades, het aanleggen van verschansingen en het daarstellen van andere midde len om zich binnen de stad te verdedigen. Uit Krakau schrijft inenden 13, dat de Russische troepen in Polen snelle vorderingen maken en nergens tegenstand ontmoeten. ij hadden reeds het geheele pala'tinaat van Lublin bezet en enkele partijen kozak ken zich op den linker-oever der Weichsel bij Tarlow en Glyniani in het palatinaat van Radom vertoond. Krakau was vol vlugtelingen wier getal nog elk uur aangroeide. Andere berigten uit Polen melden, dat de Russen tot Pultusk en Bielsk zijn doordrongenen hetPoolsche hoofdkwartier tot Okuniew, drie mij len beoosten Pragaterug getrokken is. De Russen waren op den weg van Brzesc-Lithewski in aantogt. FRANKRDK. PARIJS den 23 februarij. Bij koninklijke ordonnantie is de graaf de Bondy lid van de kamer der afgevaardigden benoemd tot prefect van de Seineter vervanging van den heer Odillon-Barrotdie tot staatsraad in gewone dienst is benoemd 5 en de heer Vivien procureur-generaal bij het koninklijk hof van Amiens, tot prefect van politie te Parijs ter ver vanging van den heer Bande, die zijne functien van staatsraad in gewone dienst zal hervatten. Een onzer dagbladen verzekert echter dat de heer Vivien aan Z. M. verzocht heeft 0111 hem in zijnen tegenwoordigen post t£ laten. Bij eene andere koninklijke ordonnantie is de tentoonstelling der voort brengselen van de nationale nijverheid, welke in 1831 moest plaats hebben tot nadere bepaling versclioven.- Ingevolge de door den minister van binnenlandsche zaken gegeven be- velen om bij de hoofdaanhangers der CarJistische partij in de departe menten gelijktijdige onderzoekingen te doen, zijn, volgens den Moniteur reeds vele ontdekkingen gedaan, waarvan eene der gewigtig'ste schijnt te zijn een brief aan de hertogin van Berryeen plan van algemeenen opstand bevattende, die bij den overste Louis Cadoudal te Vannes in de Vendeegevonden is. Verscheidene leden dier familie hebben de vlugt genomenen reeds zijn bevelen van gevangenneming afgezonden. Berigten uit verschillende steden dragen voorts blijken van den on- rustigen geest, die in Frankrijk allerwege onder de lagere volles-klassen heerscht. I11 den omtrek van Marseille moeten hier en daar bloedige tooneelen voorgevallen zijn. VERE den 1 maart. Op gisteren vierde de vrijmetselaars-loge F En fant de la Vertualhier gevestigd, den jaardag van hunnen Grootmeester Nationaal, Prins Frederik der Nederlanden, met die hartelijkheid welke het kenmerk is van den regtgeaarden Noord-Nederlander, De voorgevel van het gebouw was smaakvol, door lampions en zin spelend chasinet, verlicht, en de broederschap vierde, in hetbijzijn van vreemde en Middelburgsche broeders, het feest, toegewijd aan den beminden Zoon van 'onzen dierbaren Koning, de orde der vrijmetse larij waardig. MIDDELBURG den 2 maartDe 34ste jaardag van Z. K. II, Prins Frederik der Nederlanden, is den 28 februarij, zoo hier als elders inde- ze provincie, met de haitelijkste deelneming gevierd. Van Ellewouts. dijk schrijft men ons onder anderen, dat bij die gelegenheid door de ge wapende volksmagt dier gemeentebuiten het dorp, een spiegelgevecht is gehouden, waarna dezelve door heeren burgemeester en officieren in het logement Zuid-Bevelands Welvaren op daartoe vervaardigde ververschin- gen is onthaald; zijnde deze dag verder, onder de welmeenendste vreug. debetooningen in de beste orde afgeloopen. Volgens de laatste bij het gouvernement ingekomene brigten van den generaal Dibbcts, van 24 februarij, is het vrij en ongehinderd open. stellen der gemeenschap van Maastricht met Aken en Noord-Brabnnd nog geenszins verwezenlijkt, zoo dat men zelfs verpügt is geweest uit de vesting op den vijand te moeten vuren, hetgeen, volgens een brief van dien opper.bevelhebber aan Daine geschreven voortaan op elke troep zal worden gedaan die de vesting zal durven naderen, De luitenant Zehelein die dezen brief naar Riempst aan de Belgische voorpost had gebragt, was aldaar zeer onbescheiden bejegend, en men had zelfs op hem durven aanleggen 1 De lclub van den heer de Potterten doel hebbende om de aan- neming van den republikeinschen vorm in Belgie te bevorderen, en wel- ke sinds eenige dagen in de herberg de Herderin vergaderde is uiteen. Den geheelen dag van den 22 dezer werd de kastelein van gezegde her berg door het gemeen dat de Potter voor eenen jood uitschold die den paus wilde onttroonen en in Belgie het protestantismus invoeren wilde, met het inbrand steken derzelve gedreigd men hoorde tevens moord- kreten tegen de Potter en een der leden van de klub, de beruchte man met het houten been, werd op straat nageschreeuwd: naar de guillotine Des namiddags tegen 4 uren stroomde uit alle wijken der stad het ge meen naar de herberg, deels met stokken gewapend om de Potterin dien hij gevonden wierd de hersenen in te slaan terwijl anderen strop- pen vertoonden om hem op te hangen. Men had reeds begrepen om niet meer te moeten vergaderen enkele leden der klub, die zich onvoor. zigtig nog vertoonden werden zeer mishandeld en een hunner gevaar, lijk aan het hoofd gewond. De Potter schijnt zich uit Brussel voortge. maakt te hebben. De Belgische bladen behelzen uit Brussel, den 25, de volgendes PROCLAMATIE. De magt, waarroe de revolutionaire geestkracht ons geroepen, en in welke het nationaal congres ons gehandhaafd heeft, latende varen, ma. ken wij het ons tot eenen pligt om in het aanzien van Europa af te kondigen dat het gedrag der Belgische natie vol regcschapenheid ge. zond verstand en getrouwheid, gedurende het bestaan onzer magt, zich niet eenen enkelen dag heeft verzaakt. Het provisioneel gouvernement heeft de dierbare voldoening, dat het zich in de moeijelijkste oogen- blikken altijd beefc zien gehoorzaamd en bijgestaan. Indien het, als wederdienst voor deszelfs pogingen, iets aan zti"® medeburgers te vragen had zoude het zijnhenonder den achtings- waardigen regent, dien het congres hun gegeven heeft, dat be- wonderingswekkend gedrag te zien blijven volgen dat hetzelve den roem van het redelijkste volk van Europa heeft doen verdienen, na ge toond te hebben de meest braven gelijk te zijn. Leve Belgie! leve de regent, leve de vrijheid! Brussel, den 25 februarij 1831. (Volgen de onderteekeningen.) Hierna leest men het volgende stukgetiteld AKTE VAN HET GOUVERNEMENT. Aan den heer president van het nationaal congres. De staatsregeling afgekondigd zijnde, en de magten kvelkemet hare uit voering zijn belast, aanwijzende, hebben de ondergeteekenden leden van het provisioneel gouvernementde eer aan het congres eene uitvoerende magt, ingevolge de staatsregelingvoor te stellen. Brussel, den 21 februarij 1831. (Volgen de onderteekeningen). In de zitting van het provisioneel congres van den 25 is de ver koren regent plegtig geïnstalleerd. Ten half 2 uren deed hij zijne intre de in de zaal, ingehaald door eene commissie van negen leden en den heer Plaisant als ceremoniemeester, benevens een talrijken en schitteren den staf van de burger-wacht en het leger. Het bureau was rijk ver sierd met karmozijn enz.achter hetzelve waren zes driekleurige vaan dels geplaatstde tribune was door eene estrade vervangen waarop een troon was gezet, welke men erkende voor dien van onzen geëerbiedig- den Koning waarvan men de W had doen verdwijnen. Alvorens den eed te doenlas de secretaris Vilain XIII1 den regent het besluit zijner benoeming voor; waarmede deze zeide zich te ver eeningen; daarna, het daags te voren door de vergadering aangenomen besluit, waarbij werd verklaard dat het congres, als constituerend ligchaam, de besluiten heeft genomen, betrekkelijk de onafhankelijkheid van Bel gie en de altijddurende uitsluiting van het huis van Nassau van alle ge zag jn Belgie; met hetwelk-hij zeide zich insgelijks te vereenigen; ein delijk werden hem de laatstgemelde besluiten zelve en de geheele staats, regeling voorgelezen. Na vervolgens den eed te hebben gedaan, riep de president uit: dat hij in naam van het Belgische volk den heer Erasmus Lodewijk Surlet de Chokier proclameerde als regent van Belgie hetgeen door de vergadering, al staande, en ook door de tribunes, met groot gejuich is ontvangen. Het woord verzocht hebbende, begon de regent met te zeggen, dat hij sedert zijne verkiezing geen tijd had gehad zijne denkbeelden zooda nig naar behooren te regelen als hij wel gewenscht had,.,. Ten ge volge der weigering des konjngs van Frankrijk-, voor de kroon van Bel gie, ten behoeve van diens zoon, den-hertog van Nemours, moest in het bestuur van den Staat voorzien wordenmen had bepaald dat er een regent zou verkozen worden; die keus was op hem gevallen, door welk bewijs van vertrouwen en welwillendheid hij getroffen was; hij zeide daar verder op te rekenen, ten einde hem bij te staan in het goede te ver- rigten dat men van hem moest verwachten. Iii; prees vervolgens de voorzigtigheid en gematigdheid van het Belgische volk, dat, te midden eener omwenteling, geene buitensporigheden begaan had; roemde deszelfs vaderlandsliefde, die, in tegenwoordigheid van den vijand, legers en

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 1