zal wezen, het provisioneel in tien koninklijken grafkelder, te Delft, Zal worden nedergelegti, Volgens de Jnvasche courantendie men thans tot den 19 october jl. ontvangen heeft, zonde de staat van zaken aldaar sedert (ie laatste maanden eene bijzouder gunstige wending genomen hebben en had het herstel van den vrede ouder anderen reeds eenen zeer weldadigen in vloed op den landbouw gehad. In deze couranten wordt voorts een berigt medegedeeld nopens eene onderneming, welke in de maand julij des vorigen jaars, op de westkust van Sumatra, door -onze krijgsmagt ondernomen was tegen de Padriesdie oproerig geworden waren. Deze onderneming was mét den besten uitslag bekroond daar de vijand ondanks zijne aanzienlijke magt en zijnen hardnekkigen tegenstandwas gedwongen geweestom zich te onderwerpen. AMSTERDAM den 22 februarij. De commissie, belast met het rege len der werkzaamheden tot de oprigting van een gedeukteekente Am sterdam, voor den luitenant-ter-zee J. C. J. van Speykverlangende een iederdes bevoegdin de gelegenheid te stellen om aan eene waardige vereering van den held zijne talenten aan te wenden noodigc alle Nootd- Nederlandsche kunstenaars uit tot het inzenden van ontwerpen of teeke- ningen tot het bedoelde einde op de volgende voorwaarden de stukken zullen vóór of op den 15 april aanstaande vrachtvrij moeten bezorgd worden ter secretarie dezer stad met bijvoeging van eene globale bere. kening der kosten, tot de daarstelling van het gedeukteeken vereischt Wordende. Zij zullen met eene spreuk of merkteeken geteekend en voorzien moe ten zijn van een verzegeld briefjewaarop van buiten dezelfde spreuk of hetzelfde teeken en van binnen de naam, kwaliteit en woonplaats des makers vermeld zijn. Aan den vervaardiger van het best gekeurde stuk zal eene premie van 100 Nederlandsche guldens worden toegekend behoudende echter de commissie zich voor, om wanneer geeu der ingezonden plannen tot uit voering geschikt mogt geoordeeld wordenalsdan de bedoelde premie niet uit te reiken. De uitspraak der commissie zal, zoo spoedig doenlijk, bekendgemaakt en alsdan van de onbekroonde stnkkenop vertoon van voldoend bewijs teruggave gevorderd kunnen worden. Volgens partikuliere berigten nit Londen verwachtte men, dat, in dien de zending van de heeren Abercrmnbie en IVhite naar Maastricht vruchteloos mogt afloopen, de sluiting van de Schelde daarvan het on- middelijk gevolg zijn zoude. BRIELLE den 18 februarij. Gisteren had er in de nabijheid dezer stad een allerdroevigst ongeluk plaats. Vijf zeelieden begaven zich in den morgen met eene gewone jol naar buitenom eenen vischhoeker binnen te halen welke voor den droogen geankerd lag. Nadat zich een hunner aan boord had begeven, en aldaar op het hooge getij bleef wach- lenkeerden de overigen terugdoch men heeft tot heden toe niets van hen gezien noch van hen vernomen. De ledige jol is aan het strand achter Oostvoom komen aanspoelen, en het is dns genoegzaam zeker dat dezelve door de hevige branding is omgekeerd en al de schepelingen hunnen dood in de golven hebben gevonden. Alle waren brave en wak kere lieden, en twee hunner waren voor twee jaren door de maatschappij: tot Redding van Schipbreukelingenbekroond. Hun dood heeft drie weduwen en een aantal kinderen in de diepste droefheid en armoede ge dompeld. Zij roepen de liefderijke ondersteuning hunner landgenooten in, en verzoeken alle menschenvrienden welke iets ter verzachting van hunnen nood willen toebrengen hunne giften in te zenden aan den pre dikant H. P. de Kanterte Brielle% die zich gaarne met de inzameling en verdeelinp heeft willen belasten. MIDDELBURG den os februarij. Volgens nadere berigten wegens de schermutseling op den 19, tusschen Sas-van-Gent en Philippine, waarbij onze brave mariniers, onder bevel van den luitenant sjacob zich weder zoo dapper hebben gekwetenis niemand aan onze zijde ge wondalleen heeft een hunner een kogel voor de borst op den bande lier gekregen. Wij vernemen dat jonge soldaten van de 17de afdee- Jing, bij die gelegenheid voor het eerst in het vuur zijnde, zich mede Zeer uitmuntend hebben gedragen. Men meldt uit 'sHage, dat den 20 een courier bij ons gouverne ment, met depecbes uit Londen, en, den 21 couriers bij de Engel- sche ambassade zijn aangekomenwaarna verschillende gezanten eene conferentie gehouden hebben. De Belgische generaal Ni/pels, welke te Antwerpen het bevel voert, heeft den 18 de volgende proclamatie gedaan: „Inwoners van Antwerpen! Er verspreiden zich valsche geruchten binnen onze stad. Kwalijkgezinden welke uwe ongerustheid zoeken te vermeerderenkennen mij voornemens toe welke verre van mijne ge dachten zijn verwijderd. Ik heb geenerlei plan tot aanval. Ik heb tot heden toe bewaard, en zal dit blijven doen, het statu-quo zoodanig als zulks is bepaald in de bijzondere overeenkomsten van den 30 october en 5 november bekrachtigd door de verschillende besluiten der confe rentie van Londen welke door het provisioneel gouvernement zijn aan genomen. Antwerpenaars! stelt u gerust: de maatregelen welke ik in het noordelijk gedeelte uwer stad ga daarstellen, worden door de voor- zigtigheid voorgeschreven en hebben niets vijandigs. Getrouw aan mijn woord, gelijk ik het aan mijn vaderland ben, zal ik de eerste zijn 0111 u van het gevaar te verwittigenindien ik zulks tegen den volgenden dag mogt bespeuren." In de zitting van het Brusselsch congres van den 18 beeft de heer Vilain XIlil zijn ongenoegen te kennen gegeven, dat de uitoefening van de Simonsche godsdienst door de politie is belet geworden. De heer An- dries stemde er in toe dat zulks onwettig was, vermits volgens de con stitutie alle godsdiensten vrij waren. Zulks heeft den beruchten Courrier aanleiding gegeven de groote verdraagzaamheid der Belgische Katholijken »e roemendaar toch eerstgemeide heer een bekende ultramontaan en de laatstgemelde pastoor te Middelburg in Vlaanderen is. De Staat s-Courant meldt wegens deze nienwe leer het volgende: Sedert de Fransche omwenteling van julij bestaat er te Parijs eene balf-godsdienstigehalf-staatkundige sekte, welker leden zich naar ze keren marquis de Saint-Simondie in 1825 is overleden, en wiens dui stere geschriften reeds bijna vergeten waren, St. Simonisten noemen. Sedert eenige maanden houden de volgelingen van dit nieuwe geloof te Parijs openbare bijeenkomstenwaarin eigenlijke leerredenen door de hoofden der sekte uitgesproken worden en die 0111 de nieuwheid der zaak nu en dan door eene vrij talrijke menigte worden bezocht. Een der ijveraars voor deze nieuwe leer heeft zelfs den titel van Paus aan genomen en het heeft dien ten gevolge voor eenigen tijd den spotlust der Parijsenaars niet weinig opgewekt, dat men dezen Paus gedwongen had om als gemeen jager bij de Parijsche schutterij te dienen. Waarschijnlijk zoude deze dwaasheid, die door eenige jonge staatkun dige dweepers schijnt uitgedachtook reeds sedert lang vergeten zijn .indien een voorheen geacht Partjsch dagblad, de Globezie-h niet eens klaps als voorvechter der nieuwe leer had opgedaan, ea zgue lezers tlrans dagelijks op leerredenen en vertoogen onthaalde, betrekkelijk een godsdienstig geloof, hetwelk, zoo dit dagblad beweert, het Christendom moet vervangen. Zoo ver men uit deze, niet zelden geheel onbegrij pelijke, redeneringen kan opmaken bestaat het geloof der St, Simonisten in eene verwerping van alle geopenbaarde godsdienst, en is het verbe teren van den toestand der arbeidende klassen een voornaam arrikel van hunne zedeleer. Zij komen er somtijds vrij stellig voor uit, dat het menschdom niet aan zijne bestemming zal beantwoordenzoo lang niet eene betere verdeeling der eigendommen tot stand wordt gebragtwaar bij het vette der aarde aan de rijke iediggangersvan welke zij vooral een grooten afkeer hebben, ontnomen wordt, ora aan diegenen, welke cot nu toe mee hunne handen den kost wonnen, te worden toegedeeld." De meerderheid der afdeelingen van het congres heeft zich tegen het benoemen van een luitenant-generaal of algemeenen stedehouder des r{jks verklaard en geoordeeld dat menvolgens de constitutie geen zqo- danig opperhoofd maar wel een regent behoorde te benoemen. De cen trale afdeeling heeft derhalve voorgesteld: 1. óm eenen regent des rijks te benoemen; 2. de staatsregeling verbindend te verklaren van den dag af, dat de regent in functie zal treden; 3. te verklaren, dat er bij den regent een geheime raad van vijf leden zal aangesteld worden. De Belgen klagen steeds, dat de brieven op hunne postkantoren worden geopend. De Thoolsche Schutters van de isce kompagnie 3de bataillon der mo biele Zeeuwsche afdeeling brengen hiermede hunnen dank toe aan den heerBurgemeester IVagthouit Tholen, voor de hen toegezondene Handschoenen, welke den 23 dezer aan hun zijn uitgedeeld. Ook de Schutters van Ond-Vossemeer zeggen den onbekenden Gever dank voor eene ontvangene aanzienlijke hoeveelheid Tabak. (Uit hun garnizoen te Middelburg.) Bêursprjjs te Amsterdam23 Februarij. Recepissen van de Geldleening van 1830 72f &73j? de 25 pets. Nat. Werk. schuld 39 39!4J pet. Amort. Syndic. 64J 65I; Frankr. 3 pc. Inschr. 57 4 58^Engel, gec, 785 a 79I6 pets» Russ. Inschr. 55$ 4 5<5J. ADVERTENTIES. Heden zijn ondertrouwd JOHANNES WILHELMUS le MARCHAND én WILLEMINA ANTONETTA MEURS. Middelburg, den 24 Februarij 1-831. Sciekkende deze tot bijzondere kennisgeving aan Vrienden en Bekenden, zoo binnen als buiten de Stad. Heden morgen, omtrent half drie uren, ontsliep JOHANNA MARIA JANSEN, mijne waarde Echtgenoot, in den jeugdigen ouderdom van 24 jaren, 9 maanden en 23 dagen, en dat na eene smartvolle verlos sing van een welgeschapen Dochtertje, thans 12 dagen oud. Twijfelen de geenszins of alle die met haar bekend zijnzullen deelnemen in mijn smartvol, verlies. Breskens JACOBUS HOLLESTËLLE. den 23 Februarij 1831. OP den 6 dezer overleedin de Provincie Luxemburgin den ou derdom van 65 jarenmijn hartelijk geliefde Vaderde Heer P. CASTILHON. Middelburg F. de JONGE, den 25 Februarij 1831. geb. Castilhon. J)e ondergeteekende en Kinderen, betuigen haren harcelijken dank aan Vrienden en Bekenden, voor de menigvuldige bewijzen van deel neming bij het overlijden van haren waarden Echtgenoot en Vaderden 13 Januarij 1831 overleden. Middelburg B. HOLSCHER, den 26 Februarij 1831. geb. van Lierde. J)e Broeders en Zusters van wijlen Mejufvrouw CORNELIA MARIA BOOM, betuigen brj deze hunnen hartelijken dank, voor de menigvul dige bewijzen van deelneeming bij bet overlijden van hunne hartelijk ge liefde Zuster, op den 22 Januarij 1831. L. LOUYSSEN BOOM Uit aller Naam. PUBLIEKE VERKOOPING, op Dingsdag den eersten Maart 1831, des morgens ten 10 uren, voor de LEENBANK binnen de Stad Middel burg van alle PANDEN verpand tot en met den laatsten December 1829. £)ingsdag den 8 Maart 1831 VERKOOPING aan de BANK VAN LEENING te VLÏSSÏNGEN van alle openstaande PANDEN, ver pand tot ultimo December 1829. ]\/[en zal op Woensdag den 2 Maart 1831 des morgens ten louren, op de Hofstede genaamd ZORGFLIÈTgelegen in de Gemeente van Colijnsplaatten overstaan van den Notaris Lambertus van der Moer residerende te Colijnsplaat, publiek en aan den meestbiedenden presente ren te verkoopen de navolgende BEESTIALEN, BOUW- en MELK- GEREEDSCflAPPENals: een bruin Ruin-Paard, oud 13 jaren, eene bruine Kagcheldragende Merrie oud 6 jareneen zwart Ruinoud 5 jaren, eene zwarte Merrie, oud 8 jaren, een zeeme Ruin, oud 8 ja- jaren, een zeeme Ruin, oud 10 jaren, een zwarte Ruin, oud 4 jaren, een bruine Ruin, oud 1 jaar, een extra mooije zwarte Hengst, oud 8 jaren, welke reeds 5 jaren heeft geloopen en vele Veulens gewonnen heeft; 7 baatgevende Melk-Koeijen2 Vaarsen, een vet Varken, twee magere Varkens, een Kaarnhond Hoenders, Eenden en Kalkoenen; 3 Boerenwagens, eene driewiels Kar, 3 Ploegen, 4 IJzeren en 2 Hou ten Eggeneen Sleper2 Sledeneen Molbord en Kettingeen Rol- blokeen Wind-Molen, ZeefcenRieken, Vorken, MesthakenSchop pen, Rijven, Spaden, Zijsen en verdere Bouw- en Melk-Gereedschappen, CS H. BAHREvan Dordrecht, verwittigt het geëerde Publiek, dat hij is uitgepakt bij de Wed. Beun, in het Logement de Stad Hulst op de Noordzijde van den Dam, met een goed assortiment gevulde Bedden en Matrassenalle soorten van DekensSprijenWieg- en Vuurmand-Kleeden beste Damaste Tafel LakensServet- en Luregoed in soort. Blijft uiterlijk tot Maandag den laatsteir Februarijen zal Dingsdag den eersten Maart te Vlissingen zijn uitgepakt, bij Peterslu het Hotel de Commerce. Zie ver del het Bijvoegsel Middelburg, In Boekdrukkerij Tan da GEBROEDERS ABRAHAMS*

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 2