MIDDE UBÜRG SCHE COURANT. N°. 24. Donderdag NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLANDEN. 24 February 1831. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 16 februarij. Heden heeft men ook alhier berigt ontvangen van de onlflsten 'die te Bologna en in het hertogdom Modena zijn ontstaan. Te Bologna heeft de militaire magt den opstand niet kunnen stuiten. Er'is aldaar eene provisionele regering van de stad en provincie Bologna opgerigt, Berigten uit Konstantinope! van den 10 melden dat er 20,000 man geregelde Turksche troepen naar Negroponte getrokken zijn. Zoo als men te Konstantinopel zeide zou de Porte plan hebben om Grieken land weder te onderwerpen, en hare tegenwoordige wapening daartoe bestemd zijn. GROOT-B RITTANJE. LONDEN den 18 februarij. Gisteren namiddag Zijn de ministers der groote mogendheden vier uren lang vergaderd geweest, om over de zaken van Belgie te beraadslagen. Lord Palmerston heeft dezer dagen in het huis der gemeenten ver- klaarddat de Engelsche regering van het Fransche kabinet de stelligste verzekeringen van zijne vredelievende gezindheid, zoo ten aanzien van Engeland als van de groote mogendhedenontvangen heeft, als mede zeer voldoende ophelderingen omtrent het oogmerk van het zamentrekken eener krijgsmagt op de Noord-Oostelijke grenzen van Frankrijk. Men heeft hier stellige tijding, dat de beroemde Simon Bolivar de bevrijder van Columbia, overleden is. llij stierf den 17 december, te San Pedrobij Santa Martha, aan eene ziekte, die het gevolg was van zijne langdurige vermoeijenissen en onophoudelijke pogingen om de zaak der vrijheid te bevorderen. FRANKRIJK. PARIJS den 17 februarij. Het Belgisch gezantschap heeft heden eindelijk deszelfs plegtig behoor bij den koning gehad. Het antwoord Van den koning op de kennisgeving van de keus van het congres was reeds lang bekend het is eene weigering. De koning heeft, vergezeld van de prinsen zijne zonen, en van onderscheidene generaals den 16, op de plaats van het Carrousel, over twaalf bataillons nationale gardes, twee regementen linie-troepen en ver- scheidene afdeelingen ruiterij eene wapenschouwing gehouden en aan dezelve, bij die gelegenheid, eene aanspraak gedaan die met algemeene toejuiching is ontvangen. De dag van gisteren was rustig, maar aan eene opening der Ka- tholüke kerken durft men nog niet denken gelijk het ook nog geen priester zou durven wagen om zich in het openbaar te vertoonen. Niet alleen het paleis van den aartsbisschop is op eene verschrikkelijke wijze geplunderd, maar ook zijn buitengoed te Conflans is verwoest. Men heeft den 15 in een gedeelte der stad eenige honderden vermomde lieden gezien die banieren gewijde vaten en beelden van heiligen vari Roomsch- Kacholijke kerken afkomstig tot spot ronddroegen en daarbij nu eens eene mis en dan weder het volkslied la Parisienne aanhieven. De woe de van het volk is bijzonder daardoor ontstaandat men de geestelijkheid zeer verdenktdat zij alle pogingen heeft gedaan om het geslacht van Karei Xin den persoon van den jongen hertog van Bordeaux onder den titel van Hendrik H, weder tot den Franschen troon te verheffen. Het volk beschouwt, te regt of te onregt, den aartsbisschop als den hoofdaanlegger van de mis, die men, met zoo veel opziens barende pleg- tigheden, ter eere van den hertog van Berry gevierd heeft. Men zegt, dat in de kelders van het aartsbisdom 50 witte vaandels iijn gevonden. Alle de diplomaten hebben aan hunne hoven couriers af gezonden, ten gevolge van de gebeurtenissen welke den 14 en den 15 ben plaats gehad. Te Bordeaux heeft de partij der Carlisten een wit vaandel op de brug geplant; er zijn bij een goudsmid bronsen medailles van die partij ontdekt, en op eene andere plaats zijn witte kokardes gevonden. Een brief, heden van Modena ontvangen, behelst de zekere tij ding, dat de groot-hertog, terwijl hij naar Mantua terugtrok, en den koopman Moneti, het hoofd des opstands, met zich voerde, door de werklieden van laatsgenoemdente Caspi is aangehouden, die weder- keerig den hertog gevangen namen. Men voegt er bijdat hij naar Mo dena is gebragtalwaar Moneti in triumf is binnengehaald. Er zijn berigten dat de opstand van Bologna ook naar Romagna Ferrara en de mark van Ancona ja ook naar Rome zou zijn overgeslagen. De tijding, dat de koning van Napels aan zijne onderdanen eene staatsregeling had geschonken, is met berigten wegens de gebeurtenissen in het midden van Italië, te gelijk te Parijs aangekomen. 's GRAVENHAGE den 20 februarij. Bij besluit van den 10 dezer is, tot zoo veel mogelijke verlichting van de schatkist, bepaald, dat, te rekenen van en met den 1 april dezes jaars alle traktementen toe lagen en pensioenen van hoogere en lagere burgerlijke ambtenaren wel ke niet bij de wet zijn vastgesteld en duizend guldens 1000) en daar boven bedragenvoorloopig aan de navolgende kortingen zullen onder worpen zijn te weten Voor ƒ1000, tot beneden de ƒ1500: aan eene korting van 4 pet. -2000: 6 99 2000, 25008 2 De gehuwden en weduwenaren met ki nderen zullen slechts voor de helft aan deze korting onderworpen zijn. Voor ƒ2500, tot beneden de ƒ3000 aan eene korting van 10 pet. -30°°» -35oo: «2 "35°°' r> -4000, 14 De gehuwden en weduwenaren met kinderen zullen slechts voor de helften de gehuwden zonder kinderen, voor aan deze korting onderworpen zij 11. Voor ƒ4000, tot beneden de ƒ4500: aan eene korting van 16 pet. n 45°° -5000: r> n n 18 De gehuwden en weduwenaren met kinderenzullen slechts voor aan deze korting onderworpen zijn. Voor ƒ5000, en daarboven 20 pet. Zr. Ms. fregat de Sambre, schout-bij-nacht van de Sandeis den 18 dezer uit de Middellandsche zee te Texel binnengekomen. Er loopt een gerucht, dat er een protocol Zoti bestflati, waarbij de groote mogendheden de noodzakelijkheid erkennen, dat de staat Van on zekerheid in Belgie niet langer voortdtii'e, en er een termijn moet'vast gesteld worden, binnen welke dö grondbeginselen over de afscheiding der grenzen en de vereffening der schuld aangenomen moeten wordenen de blokkade van Maastricht opgeheven moet zijn. Men zegt ook dat de mogendheden daarbij Frankrijk nitnoodigen om Zich cathegorisch te verklaren, of het den vrede wil bewaren. De positie van Smeermaas was, volgens de berigten die wij van den ii dezer iijt Maastricht gegeven hebben, werkelijk op den 12 ont ruimd gewordendoch het vrijkorps van Mellinet wasop den 'regtef Maas-oever, door reguliere troepen vervangen. Volgens berigten van den 16, van den generaal Dibbetswas door het gedeeltelijk opbreken des vijands uit het Wijkerveld de toegang tot de vesting van dié zijde toen iets vrijer geworden, en had hij van Daine eene» brief ontvangen om eene keuze te doen wegens den loop der wegen van Maastricht op Noord-Brabanden van Maastricht °P Akendie alsdan zoude worden opengesteldonder beding echter dat daarvan geen gebruik zou worden gemaakt tot het brengen van troepen of oorlogs-behoeften in de vesting. De generaal Dibbets heeft daarop kort e» waardig geantwoord en Daim naar de letter van het protocol van den 9 januarij verwezen. Dit ingezonden antwoord schijnt intusschen aanleiding te hebben ge geventot het op nieuw nader insluiten der vesting door de Belgische troepen. Altaiis depeches van den generaal Dibbets van den 18 dezer, door.eene estafette uit Aken bij het departement van oorlog aangebragt, houden in, dat de Belgische troepen wederom meer dan ooit Maastricht trachfen in te sluiten; dat alleen aan de brievenpost een vrije doortogc is toegestaan dat alle andere wegen bezet zijnen alle toevoer van le vensmiddelen wederom is afgesneden. Eene verkenning onder den lui tenant Ziegler van de kurassiers 110. 1 dien morgen naar de zijde Van Smeermaas uitgezonden, had die positie wederom door Belgische militairen bezet gevonden de patrouille was echter terug getrokken waarop de muitelingen 3 f14 geweerschoten op dezelve hadden gelost, zoodanig dat de geweerkogels over de patrouille waren heen gevlogen. De generaal Dibbets had over die schending der wapenschorsing dadelijk aan Daint geschreven, en hem, ten aanzien van dit schieten, opheldering gevraagd en bepaaldelijk of zulks op order van hem Daine geschied was. Bij het sluiten van zijnen' brief had de generaal Dibbets het berigt ontvangen van de aankomst voor de poort van twee zaakgelastigden .van Lord Pon sonbyde heeren Abercrombie en White, Nadere tijdingen van den luitenant-genaal Dibbetsvan den 19 de- zeiuit Maastricht ontvangen, houden in, dat de zaakgelastigde vatv lord Ponsondby de heeren Abercrombie en White, dadelijk alle inlich tingen hebben gevraagd en bekomen omtrent den staat der zaken zoo als die zich op den 21 november des vorigen jaars heeft bevonden, en zich thans werkelijk bevindt. De vijandelijkheden nog dien morgen op de Smeermaas voorgevallen, hebben het aan die heeren noodzakelijk doen achten, om zich derwaarts te begeven. Dezelve zijn zaturdag naar Brussel teruggekeerd. De generaal Dibbets heeft ook eenen brief van Daine ontvangen we gens het schieten op de verkennings-patroiiillebij Smeermaas. Deze maakt daarbij eenige verontschuldigingen, en zegt, dat hij het gebeurd® met leedwezen vernomen heeft, met betuiging dat hijDaine, de wa penstilstand letterlijk houden wil. I11 den nacht van woensdag opdonderdag laatstleden heeft de ma joor Schoch wederom eene geheime patrouille van Rijsbergen naar Wern- hout gezonden. Ditmaal werd deze verkenning verrigt door de iste lui tenants Seeuwenvan den Wal, Bros en van Hophergendie zich daartoe vrijwillig hadden aangeboden, mitsgaders door eenige vertrouwde onder officieren. De maatregelen werden zoo goed genomen dat drie muite lingen, des morgens ten 8 ure, van den eersten wacht-post des vijands, bij de barriere achter VVernhoutop ons grondgebied gekomenom da vreedzame ingezetenen geld of levensmiddelen af te persen, door de of ficieren werden overvallen, welke twee der muitelingen gevangen namen, terwijl de derde, die zich door de vlugt trachtte te redden, door den luitenant Seeuwen werd ter nedergeschoten. De twee gevangenen zijn te Breda binnengebragt. De majoor Schoch roemt alleszins den dienstijver, door de officieren en onder-officieren dezer patrouille aan den dag gelegd, en in het alge meen den goeden geest, welke bij de troepen onder zijne bevelen heerscht. MIDDELBURG den 23 februarij. Wij vernemen dat, op den 19 de zer, tusschen Sas-van-Gent en Philippine, welke laatste plaats eenige dagen te voren weder door onze troepen is bezet, eene schermutseling heeft plaats gehad tusschen eene onzer patrouilles en een detachement der 'muitelingendie post. hadden gevat op den zeedijk en daardoor de com municatie hinderden onze troepen hebben zich aldaar als naar gewoonte weder moed'ig gedragen en de muitelingen tot over hunne grenzen terug gedreven, die dus hunne limieten niet meer ongestraft kunnen overschrij den, Door een' partikulieren brief uit 's Gravenhage hebben wij ver nomen dat het Z. M. heeft behaagd over eenige dagen een besluit te nemen waarbij vele officieren tot een' hoogeren rang en vele onder-of ficieren en kadets tot officieren zijn bevorderd geworden. De Gorinchemscke courant behelsde dezer dagen een uitvoerig artikel, betreffende de slechte behandeling onzer gevangenen bij de Bra banders, niettegenstaande hunne goede verzorging bij onze landgenooten en wel bij het trouwlooze gedrag dier muitelingen, welke in de handen onzer troepen vallen; wij kunnen niet nalaten hierbij te voegen, tot sta ving van het bovenstaande, dat, naar men ons verzekert, ons gouverne ment zelfs bevelen heeft gegeven om de gevangenen der muitelingen steeds met menschlievendheid en goed te behandelen hetgeen tot een nieuw bewijs strekt hoe de Belgenmet het tegendeel te verbreiden door las terlijke leugentaalhunne landgenooten tegen ons verbitteren. Te Gent hebben den 17 dezer de werklieden, die aan de over blijfsels van het oude kasteel der Spanjaards werkten, de stad doorgeloo- penmet de kreet: leve de republiek', en getracht eene soort van vrij heidsboom op de wapenplaats te planten. Het is den generaal Duvivier gelukt, deze troep, die echter geene gewelddadigheden heeft bedreven, uit elkander te jagen. Men zegt dat de jagers van Chasteler weigeren

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 1