MIDDELBURGSCHE 1 COURANT. N°. 20. Dingsdag 15 Februarij 1831, NJE U7VST1J DINGEN. NEDERLANDEN. De In- en Opgezetenen dezer Stad en Ambacht, welke als nog nala tig zijn gebleven in de voldoening hunner verschenen termijnen van aanslag inliet Stedelijk Middel der Lantaarn- Brandspuit- en Nachtwacht - Geldenover den jare 1829 of 1830 verschnldigdworden bij deze, ingevolge Art. 10 der door Z. M. goedgekeurde Ordonnantie, tot eene onverwijlde voldoening derzelve uitgenoodigd. - Middelburg, den 5 Februarij 1831, DE TROIJE Nz., Collecteur, REGENTEN van de GODSHUIZEN en het Algemeen ARM BE. STUUR, te Goesadverteren bij deze, dat bjj de op heden plaats gehad hebbende uitloting van Obligatien wegens de achterstallige Schul den ten laste van hunne Administratien zijn getrokken de volgende Nummers, te weten; 9, 32, 3' 5®, 53. 78 nai 116, 118,130,137,148, 159» 196, 228, 240, 352,-253, 259, 277, 284, 311, 328, 336, 368, 369, 372, 388, 389, 420, 424, 4=7» 438, 448, 488, 498, 503. 531 536. 54<>, 555 568 5751 577 en 599. Tot de uitbetaling van welke, mitsgaders van de Intressen der nog önuitgelotenë Obligatien in Regenten Kamer van het Weeshuis te Goes, zaf worden gevaceerd, iederen Woensdag in de maand Februarij eerstko mende, des middëgs van 1 2 tot 2 urei\. Goes, den 26 Januarij 1831. r Namens' Heeren Regenten vóornoemd H. C. PILAAR, Renttn. en Amanuensis. G R O O T - B R 1 T T A N J E. LONDEN den 8 februarij. Het ministerieel avondblad is niet zeer te vrerfën. over de handelwijze van het Fransch kabinet ten aanzien van Belgie. Het veronderstelde, dat Frankrijk het congres heeft gedwongen Om den hertog van Leuchtenberg of den hertog van Nemours te kiezen ten einde in beidb gevallen daaruit voordeel te trekken. Wierd de eer ste gekozen, dan had het, ten gevolge der verklaring dat het dien prins niet erkennen zou een voorwendsel om in Belgie binnen te ruk ken en koos men, zoo als geschied is, den Franschen prins, dan was het zonder moeite meester van Belgie. Thans, nu de hertog van Ne mours aan de Belgen geweigerd worde, begrijpt het niet, hoe, zoo als een Fransch ministerieel papier betoogt, Frankrijk uit die verkiezing al- leen regt meent te hebben om het toekomstig lot van Belgie voor te schrijven. Zondag is de kabinetsraad drie uren lang op het bureau van buiten, landsche zaken vergaderd geweesten gisteren hebben de ministers aldaar Weder eene lange vergadering gehouden na afloop van welke lord Pal- nterston zich naar de conferentie der vreemde ministers over de zaken van Belgie begeven heeft, welke vier uren vergaderd 'zijn geweest. Des avonds zijn depêches naar lord Ponsonby te Brussel en naar Zr. Ms. ambassadeur te Parijs afgegaan. FRANKRIJK- PARIJS den 6 februarij. De koning heeft gisteren een raad der mi nisters voorgezetendie vijf uren geduurd heeften daarna met den minister van justitie gewerkt. Z. M. heeft aan den admiraal sir Sidney Smithaan den abt de Pradt en aan den graaf de Celles audiëntie gegeven. Men verneemtdat de minister van oorlog order gegeven had aan de artillerie.korpsen om honderd veldbatterijen, elke van zes stukken geschut, in gereedheid te brengen, en dat aan die bevelen reeds is vol daan. Er zouden nu nog vijftig veldbatterijen worden opgerigt. De minister van oorlog heeft een plan voorgedragen 0111 een vreemd legioen te vormen uit de Duitsche, Italiaansche Spaansche en Portuge- sche uitgewekenen die zich in Frankrijk ophouden en hetwelk buiten het Fransch continentaal grondgebied'zal dienen. Men verhaalt, dat een expresse van Turyn naar Savoye de belang rijke tijding gebragt heeft, dat de prins de Carignan tot erfgenaam van den troon is erkend en de koning van Sardinië hem den titel van konink lijke hoogheid gegeven en hem tevens het opperbevel over de troepen opgedragen heeftin plaats van den Oostenrijkscben generaal Antucci. 's GRAVENHAGE den 11 februarij. Men verneemt, dat Z. M. een besluit heeft genomen, bepalende eene korting op de traktementen van alle ambtenaren, volgens eene bij dat besluit vastgestelde klassificatie met dien verstande, dat eenen ambtenaar, genietende een traktement van icoo tot 1500 guldens 4 pet. van zijn traktement zal worden gekort; van 1500 tot 2000 guldens 6 pet en, opklimmende tot 5000 toe, aan welke ambtenaren dienvolgens 20 pet zal worden ingehouden; de ge huwden met kinderen zullen slechts de helft en de gehuwden zonder kin. deren drie vierden pet., naar bovengemelden maatstaf, van hunne trak tementen moeten missen. De administratie der schutterijen bij het leger zal, ingevolge ko ninklijk besluit, met den 1 april aanstaande, ter vereenvoudiging, met die der nationale militie worden vereenigd. Bij eenen brief van den secretaris van staat, van den 9 dezer, zijn bij het departement van marine bevelen van Z. M. ontvangen om met den meesten spoed alle informatien in te winnen en aan hoogstdenzelven in'te zenden, nopens de grootmoedige daad van den luitenant.ter.zee van Speyk, op den 5 dezer, voor Antwerpen aan den dag gelegd; de omstandigheden welke men daaromtrent nog meer kan opgeven de staat van dienst van dien officier en zijne betrekkingen, zoo mede van de lieden die de equipagie hebben uitgemaakt, op dat Z.M.- daar- door in staat worde gesteld zoodanige bevelen te gevenals tot ver eeuwiging dezer groote zelfsopoffering en voorziening in het lot der achtergeblevenenvan gouvernementswegezal doelmatig geoordeeld worden. Dén 5 januarij is Zr. Ms. eskader, bestaande uit het fregat de Sambre, de korvetten de Dolfijn er> Medusa, en de brikken de "Kemphaan en de Windhond, van-Maho'n gezeild. Den 2 februarij was het eskader nog bijeen in den Oceaan, het steven wenden de om de Noord, weshalve de bodems dagelijks te wachten lijn, Volgens bijzondere berigten uit Maastricht van den 5wordt dia vesting nog steeds van den regteroever del' Maas door Mellinet bezet, en heeft zich ook weder eene partij Belgische troepen op den linker Maas oever bij SmeermaasCaberg en omstreken doen Zien. Zelfs is een de tachement van de bezetting, dat eenig hooi uit eene nabij gelegen boer derij ging halen door de Belgen aangevallen, Het Brusselsche congres heeftin deszelfs zittingen van den 5 ert 6 februarij de beraadslagingen over de nieuwe grondwet ten einde ge bragt en is het daarbij zelfs over die artikelen eens gewordenwelks men vroeger had overgeslagen om dat de inhoud daarvan tot al te veel verdeeldheid had aanleiding gegeven. Een dier artikelen betrof de be trekkingen tusschen de kerk en deii staat en dit is nu zoodanig vastge steld dat de geestelijkheid in geen geval aan de bevelen der burgerlijks overheid zal onderworpen zijn en echter onder den naam van schade loosstellinghare bezoldingen uit 's lands kas Zal erlangen, Intusschen is hét aan de partij der zoogenaamde vrijzinnigen gelukt, om In dit ar tikel de bepalingen te doen inlassen, „dat, behoudens de uitzonderin gen, die bij de wet zullen worden vastgesteld het burgerlijk huwelijk steeds de priesterlijke inzegening zal moeten voorafgaan." Door deza bëpaling wordt het besluit van het Belgische bestuur van 16 october 11, waarbij ook op dit stuk eene onbepaalde vrijheid werd verleend buiten werking gesteld. De beruchte Kessels is dezer dagen in verzekerde bewaring gesteld men meldt niet van welk misdrijf bij beschuldigd is geworden. AMSTERDAM den 11 februarij. De brave van Speyk is alhier dén februarij 1802 geboren. Hij verloor vroegtijdig zijne ouders en Werd iif het begin van 1813 'n ons burgerweeshuis opgenomen, waar hij zich de achting en liefde van de regenten verwierf. Met hunne toestemming trad hij in februarij des jaars 1820 in drenst bij de Koninklijke marine ais stuurmansleerling. Daarbij doorliep hij de opvolgende rangen, totdat hij, steeds door een onbesproken gedrag, door vlijt en toenemende ken nis zich onderscheidendeden rang van tweeden luitenant bekwametl door Z. M. laatstelijk wegens zijne dapperheid bij het. bombardement van Antwerpen tot ridder der militaire Willems-orde is benoemd geworden. In onze stad zijn inschrijvingen geopend, om ter nagedachtenis van den dapperen van Speyk eene eerzuil in eene der kerken dier stad op ta rigten. Dit plan wordt in verscheidene steden ondersteund', terwijl ook mildelijk wordt bijgedragen tot verzorging van de nagelaten bloedver, wanten en betrekkingen van de braven die in het lot van van Speyk ge deeld hebben. ROTTERDAM den 11 februarij. Gisteren zijn weder van 's Koningi werf. alhier naar de Dordsche Kil vertrokken drie gaffel.kanonneerbooten, geheel voor de active dienst gereed. DORDRECHT den 11 februarij. De 19 uit de gevangenschap ta Doornik ontkomen Hollandsche officieren, zijn woensdag hier van VIL- singen aangekomen. Zoo als men van hen vernomen heeft, zijn zij één voor één met eene touw-ladiier uit hunne gevangenis, en vervolgens, door verschillende poorten, de stad uitgeraakt, en hebben zij gelukkig allen hun vereenigingspuntde stad Rijsselbereikt, waarzi), in den nacht aangekomenop eene allerheuschte wijze door de Fransche mili tairen ontvangenverzorgden van daar verder naar Duinkerken voort geholpen zijn. MIDDELBURG den 14 februarij. Van 's Gravenhage den 11 meldt men: Men heeft hier de officiële tijding bekomendat de koning van Frankrijk geweigerd heeft zijne toestemming te geven aan het besluit van liét Brusselsch congres, waarbij de hertog van Nemours tot koning van Belgie benoemd is. Men voegt er bij, dat Frankrijk tevens zoude heb- hen verklaard, zich niet met de Belgische aangelegenheden te zullen moeijen, maar ook niet te willen gedoogen, dat andere mogendheden zich in dezelve zouden mengen." - Uit Breda den 11 wordt gemelddat de inundatie voor die vesting sedert een paar dagen zeer in uitgebreidheid was toegenomen. Aldaar liepen geruchten van bewegingen des vijands op zijn grondgebied langs Onze grenzen ook van toevoer van geschut en munitie bij zijn tegen Noord-Braband gerigt legerkorps. Behalve de kommandantde luitenant van Speyk, zijn bij de uit barsting van 's Konings kanonneerboot no. 2 van de equipage orageko. men de koksmaat, de kwartiermeester, 18 matrozen, de officiers-jongen en 3 scheeps-jongens. En zijn aan de uitbarsting ontkomende zeilma ker Poolman en de matrozen Pieper en Agthovenwelke zich gekwetst in het hospitaal te Antwerpen bevindenterwijl de matroos van der Hcyden de marinier IVeyler en de loods van den beiden, uit Antwerpen weder aan boord der schepen zijn teruggekomen. De adelborst der jste klasse, de Gelderbevond zich niet aan boord, als zijnde in commissie naar het fort Bath. Volgens berigten van Berlijn den 7, heeft de keizer van Rusland den maarschalk Diebitsch tot gouverneur van Polen benoemd. De opper bevelhebber der Poolsche krijgsmagt, vorst Radziwillwas den t dezer ta Warschau terug gekomen, na het leger bij Bresc-Litewski bezocht tq hebben. De heldendood, welkè de brave van Sfeyk dezer dagen stierf, heeft het hart van iederen Hollander met de grootste dankbaarheid vervulden doet aan zijnen naam met eerbied gedenken. Het dankbare Vaderland is frotsch op de daden zijner zonen, welke in zelfsopoffering met die van onze voorvaderen gelijk staan. Reeds is bij velen het gelukkig denkbeeld ontstaan, om aan de nage dachtenis van dien eerbiedwaardigen Zeeman door het oprigtén eener Gedenkzuilhet regtmatig offer hunner dankbaarheid toe te brengen. De overtuiging der opregt Vaderlandsche cevoelens van onze achtings waardige Stadgenootende betrekking waarin wij éénmaal tot den Held- stonden, doet ons niet aarzelen, ons aan Middelburgs ingezetënen ter verzameling van bijdragen tot het gemelde doel aan te bieden. A. Picicé. P. D. van'Cjtter'i.

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 1