MIDDELBURG SCHE COURANT. N°. 18. -u Donderdag S'l i tl ^4$ 10 Februarij 183K JSJE UfTSTIJ DINGEN. PUBLICATIE. Burgemeester en wethouders der stad middelburg, Hoofdplaats der Provincie Zeeland, herinneren bij deze alle de In- en Opgezecenen dezer Gemeente aan de Wet van den 26 Ventose 4de jaar zijnde van den navolgenden inhoud „Art. 1. Binnen de tien dagen na de af kondiging dezer Wet, zullen de Eigenaars, Pachters, Gebruikers of anderen, hunne eigene Gron den of die van anderen bebouwende, elk voor zooveel hem aangaat, verpligt zijn om de Boonien op de gronden staande van Rupsennesten te zuiveren of te doen zuiveren op poene van eene boete van ten minste drie en ten hoogste tien dagen arbeids. 2. Zij zullen, op dezelfde straffen, gehouden zijn de Rupsennesten en Netten van de Boomen, Hagen of Struiken afgenomen, aanstonds te verbranden en zulks op zoodanige plaatsen alwaar zulks zonder gevaar van brand aan Bosschen, Boomen of Struiken, noch ook aan Huizen en Gebouwen zal kunnen geschieden. 3. De Bestuurders der Departementen (Gouverneurs) zullenbinnen hetzelfde tijdstipde Boomenwelke zich op onverpachte Nationale Domeinen bevinden van Rupsen doen zuiveren. 4. De Agenten der Gemeenten en hunne Adjuncten (Burgemeester en Wethouders of Assessoren) zulten, ieder in den zijnen, verpligt zijn om op de uitvoering dezer Wet toe te zien. Zij zijn verantwoordelijk voor het verzuim hetwelk ten dezen mogt worden ontdekt. 5. De Commissarissen van het Uitvoerend Bewind bij de Plaatselijke Regeringen zijn verpligt, om binnen het tiental dagen na de afkondi ging der Wet, eene Schouwing te doen op alle met Boomen, Hout gewassen, Hagen of Struiken beplante Gronden, ten einde zich te over tuigen, dat de wering van de Rupsennesten naar be'nooren is volbragt, en om daarvan aan den Minister, wien het aangaat, rapport te doen. 6. De wering der Rupsennesten zal in de volgende jaren, vóór den 1 Ventose (20 Februarij) moeten geschieden op straffe als hier boven is bepaald. 7. Indien eenige Eigenaren of Pachters hierin op het gezegde tijdstip nalatig mogten zijnzullen de Hoofden der Besturen en Adjuncten zulksten koste van de nalatigen door Arbeidsliedenter hunner keu ze, doen verrigtende kosten deswege zullen, bij bevel van inbaar verklaring van den Vrederegter, op de kwitantien der Arbeidslieden van de gezegde Eigenaars of Gebruikers worden verhaald, zonder dat de betaling daarvan van de boete zal kunnen verschoonen. De tegenwoordige Wet zal op den 1 Pluviose (22 Januarïj) op be vel van den Commissaris van het Uitvoerend Bewinddoor de zorg van de Hoofden van de Plaatselijke Besturen, worden afgekondigd." En- willen mitsdien alle Eigenaars en Gebruikers van Gronden, met Houtgewas beplant, met den meesten ernst hebben aangemaand om, zoo in hun eigen als in het belang hunner naburenstiptelijk naar te ko men de bepalingen in bovengemelde Wet omschreven en daardoor voor te komen de straffen, welke op de nalatigen in dezen zullen worden toegepast. En op dat niemand biervan onkundig zoude blijven zal deze wor den gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stadscou rant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 7 Februarij 1831. Burgemeester en Wethouders voornoemd LA N T S H E E R L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed, Achtbaren, Voor den Secretaris afwezig, CATS, Griffier. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adver teert, dat van heden af, ten zijnen Kantore, zullen worden uitbetaald de Traktementen aan de Ambtenaren bij het Gouvernement van Zeeland aan de Gedeputeerde Staten de toelage aan de Provinciale Commissie van Geneeskundig Bestuur, aan de Schoolmeesters en aan de Districts commissarissen, allen vervallen den 31 December 1830. Middelburg, den 10 Februarij 1831. De Administrateur van 's Rijks Schatkist in Zeeland P. P O U S. NEDERLANDEN. 's HERTOGENBOSCH den 3 februarij. Behalve eenige ruilingen van standplaats aan onze voorposten hebben bij het mobiele leger geene bewegingen plaats gehad bij. voortduring zijn dus thans nog vele mei- jerijsche dorpen, inzonderheid die, welke op of in de nabijheid van den straatweg van hier naar Maastricht gelegen zijn als het ware opge propt met krijgsvolk. De regtstreeksche gemeenschap met Maastricht blijft steeds gestremd. Te Nederweert en nabij gelegene plaatsen liggen bij voortduring Belgische troepen. Van alle zijden verneemt men, dat het met de krijgstucht onder die benden zeer slecht gesteld is; zelfs Belgische reizigers, wel t)te de militaire posten passeren willen, zijn gedurig aan de knevelarijen der schildwachten blootgesteld. Van de armoede die rondom Maastricht heersclumoet men zich naauwelijks een denkbeeld kunnen makenin verscheidene dorpen hebben de Belgische soldaten, bij wijze van requi- sitie, de landlieden al het noodigetot de laatste levensbehoeften toe, ontroofd. Bijzondere brieven uit Maastricht, van den 1 dezer, melden, dat bij het leger van den generaal Mellinet het grootste gebrek heersclu èn dat die bevelhebber de meeste moeite heeft, om zijne manschap bij een te houden. Verscheidene zijner soldaten hadden zich aangemeld, om binnen de vesting gelaten te wordenten einde daar ten minste eenig voedselhoe weinig dit ook mogt zijn te erlangen. BREDA den 5 februarij. Z. Exc. de Iuit.-generaal vdn Geen den 2 dezer alhier aangekomen zijpcfè heeft inspectie over de Rotterdam- sclie schutterij gehouden, welke, naar men zegt, bestemd is om bij het mobiele leger te woiden gevoegd. Hellen morgen is gemelde generaal naar het hoofdkwartier te Vucht wedergekeerd. Met genoegen vernemen wij dat de hertog van Saksen Weim/tr vedef uit 's Hage naar het leger is terug gekeerd en het bevel over het cen trum van de mobiele kolonne weder op zich heeft genomen. Donderdag morgen is uit Rotterdam vertrokken en naar Bergen-op- Zoom gemarcheerd een detachement gekleede gewapende en uitgeruste Zwitsers, hetwelk, naar men verneemt, door meerandere detachemen ten zal gevolgd worden. AXEL den 4 februarij. Als een blijk van Welwillendheid onzer in gezetenen in alles wat het welzijn van Vorst en Vaderland aangaat, kan met genoegen vermeld worden, dat, niettegenstaande de biljetten voor de Rijks-geldleening van 1830 door den ontvanger der belastingen alhier eerst op den ai janunrij zijn kunnen beginnen uitgereikt te wor den, er door denzelven, op den 1 dezer maand, reeds ruim vijf acht ste 'gedeelten van het bedrag van gemeld kohier, bij den agent van dett algpmeenen rijks-kassier, zijn avergebragt geworden, MIDDELBURG den 9 februarij, Op gisteren nam de genernal-ma- joor baron des Tombe alhier in oogenscliouw de 17de afdeeling infan teriewelke den 6 dezer, mee 17 schepen van Bergen-op-Zoom her- waards was overgekomeneen toevloed van inwoners nam deel aan dit belangrijk schouwspel. Deze afdeeling, welke voormaals onder het onmiddelijk opperbevel van den generaal dqs Tombe gestaan heeft, tij dens dezelve opgesloten was in de citadel te Gent, is te Haarlem op niéuw daargesteldde schoone houding der tröè'pen en hunne fraaüe krijgsmuziek wekte ieders opletteriheid en verbazing. Men zegt ook dat de generaal aan den kolonel Ragelaar en de officieren bij eena krachtige militaire toespraak, zijne bijzondere tevredenheid heeft be tuigd en hun geluk wenschte dat hunne gelederen thans van verraders gezuiverd waren. Héden morgen is deze schoone afdeeling op Vlissingen gemarcheerd om het vijfde district te gaan bezetten en op onderscheidene plaatsen ge detacheerd te worden. Deze troepen welke bij de burgerij zijn in kwartier geweesthebben zich, gedurende hun kort verblijf, elks goed keuring waardig getoond en waren ook over hunne ontvangst uiterst tevreden; bij het uitmarcheren was de geestdrift algemeen, en het ge juich van leve de Koning! leve Oranje Weergalmde door de lucht. Wij vernemen, dat gemelde troepen ten 10 uren te Vlissingen zijn in gescheept en reeds ten 12 uren te Neuzen zijn aangekomen. Het concert ten behoeve van het Vaderland, den 3 dezer in dett stads schouwburg, door het muzijk-collegie uit Kunstliefde uitgevoerd, heeft een zuiver bedrag opgebragt van 401 ,05; welke som op heden bij den heer rijks-kassier is gestortter verdere verzending. Het getal ingeschrevenen in de registers van den burgerlijken stand, in het afgeloopen jaar 1830, heeft, volgens eene juiste opgave, bedragen Aan geborenen 252 van het mannelijk en 209 van het vrou welijk geslacht, te zamen 461; overledenen 248 van het' mannelijk cn 236 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 484; huwelijken 118, en ééne echtscheiding. Het gevangen nemen van den luitenant Scheidius door de muitelin gen, bij St. Kruis, op den 2 dezer, heeft zich, volgens een officieel berigt, aldus toegedragen: Gemelde luitenant de wacht hebbende aan de Passegetile, had, op aanvrage van den veldwachterbijstand verleend tot het innen van gel den in het eiland onder St. Kruis, in het vierde district van Zeeland deze wacht, bestaande uit een sergeant en achtman, was door de mui telingen overvallen en op de vlugt gedreven geworden, waarbij een der onzen is gevangen gemaakt daarop was de luitenant Scheidiusals parle mentair, met den veldwachter en een soldaat, naar het eiland gegaan doch is niet teruggekeerd. De luitenant-kolonel Ledel heeft daaromtrent dadelijk vertoogen bij den generaal Duvivier ingeleverdwaarop ant woord werd gewacht. Den 3 dezer is eene andere patrouillegaande langs de grensschei ding bij St. Kruis, door de muitelingen aangevallen, -doch zijn deze door de patrouille van onzen grond weder verjaagd b'ij welke scher mutseling twee der muitelingen gesneuveld, en hunne geweren naar de wacht van St. Kruis mede zijn gevoerd. Aan onze zijde is geen ver lies geweestnoch aan dooden noch aan gekwetsten. In den nacht van den 1 op den 'a februarij is er te Maastricht een vrij zware brand in de garnizoens-bakkerij geweestwelke aan niets anders dan aan onvoorzigtigheid schijnt te kunnen worden toegeschre ven en bij welks blussching zoowel de ingezetenen als de soldaten der bezetting zich hebben onderscheiden. De voorposten der muitelingen stonden toen nog steeds in het Wijckerveld, onder het geweer-vuur der vesting. Men meldt van Gent den 25 januarij Gisteren morgen verliet eene kompagnie jagers, die onder bevel van den kolonel Borremans-hier zondag II, uit Brussel was aangekomen, uit eigen beweging de kaserne en trok, buiten kennis der officieren, naar Sas-van-Gent, van welke plaats zij, in weerwil van den wapen stilstand zich wilden meester maken. De kolonel Borremanshiervan kennis bekomende sprong te paard eii haalde halfwege'"Meulenstede zijne soldaten in, en gebood hen terug te keereneenjgen geboorjsaara- dendoch anderen bleven bij hprt voornemen volharden; tegen den avond echter zijn zij bij gedeelten in de stad teruggekomen, Het naar Gent afgezonden lid van het provisioneel gouvernement, van der Linden heeft den 4 dezer de stedelijke regering van Gent af gezet en door eene zoogenaamde commissie- van openbare veiligheid uit elf leden bestaande, doen vervangen, welke commissie den volgen den dag door den baron Coppenskolonel der burgerwacht en lid van het congresis geïnstalleerd. Bij een besluit van burgemeester en schepenen vaii Gent, van den 4, zijn de karnevals-vermakelijkheden verboden. Den 5 februarij is in die stad de drukkerij en het kantoor van den heer Stevensuitgever van den Messager, geplunderd men is gewapend Üët huis ingedrongen er is geschoten en de kogels hebben de echtgenoot Van den heer Stevens, terwijl zij met een ziek kind op de armen vlagt- te', rond het hoofd gevlógen. Er is eerst laat hulp aangesneld eenige hoofden van die plunderaars zijn gevat, maar spoedig weder los gela ten. Aidus heeft men te Gent het feest vati de uitroeping van den

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 1