R MIDDELBURGSCHE COURANT. N\ 17. Ding-sdasr 8 Februarij 1831. NIE UIVSTIJDINGEN. NEDERLANDEN. NATIONALE MILITIE. B BEKENDMAKING. URGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, Hoofdplaats der Provincie Zeeland, brengen bij deze ter kennisse van alle de genen, die daarbij eenig belang mogcen hebben, dat de tweede Zjtting van den Militie-Raad zai plaats hebben op Woensdag den 9 Fe- bruarijdes morgens ten tien oren, op het gewone Lokaalin de Abdij binnen deze Stad dat voor dezelve moeten compareren alle de in dit jaar geloot hebbende Personen welke vermeenen regt op vrijstelling te hebben. Wordende mitsdien alle belanghebbenden bij deze aangemaand, om lich op voorschreven plaats en uur voor den Militie-Raad te sisteren. En opdat niemand hiervan onkundig blijve, zal deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplakt-mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 31 Januarij 1831. Burgemeester en Wethouders voornoemd LANTSHEER, L. P. r- Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, Voor den Secretaris afwezig, C A T S Griffier. De In- en Opgezetenen dezer Stad en Ambacht, welke als nog nala tig zijn gebleven in de voldoening hunner verschenen termijnen van aan slag in het Stedelijk Middel der Lantaarn-Brandspuit-en Nachtwacht- Geldenover den jare 1829 of 1830 verschnldigdworden bij deze, ingevolge Art. 10 der door Z, M. goedgekeurde Ordonnantie, tot eene onverwijlde voldoening derzelve uitgenoodigd. Middelburg, den 5 Februarij 1831, I DE TROIJE Nz., Collecteur. Vergadering van het Middelbnrgsche Departement der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, op Woensdag den 9 Februarij 1831, des avonds teu zes urenin het Museum Medioburgcnse. Voorlezing. Namens Bestuurders, H. A. ABRAHAMS, Secretaris. Middelburg, den 4 Februarij 1831. Namens de COMMISSIE belast met de Verzorging in den nood der Armen en Behoeftigenberigt de ondergeteekende dankzeggende de ontvangst der volgende aan' haar overgemaakte Giften, te weten: den ao Januarij 11.-, door den Heer N. IV, Praageen Biljet van de Brus- selsche Loterij, Den 55 dito, door den Heer C. E. Schutters, uit *s Hage 26. Idem den 2 dezeruit de Kerk-kolleete van den 1 dito f.10 en 10. DIRK APPEL, Secretaris. FRANKRIJK. PARIJS den 28 januarij. In de zitting van de kamer der afgevaar digden van gisteren, zijn aan de ministers inlichtingen gevraagd, no pens''de Poolsche en cle Belgische zaken. Van den kant des gouverne ment is daarop geantwoord dat men ten behoeve der Polenhetwelk 400 mijlen van ons is afgescheiden niets konde doen en dat zoo wij de kracht der wapenen gebruikten, men dan Napoleons veldtogten begin nen en de rust van Europa moedwilliglijk verstoren, zou.de. Wat Beigie betrof, dit was niet buiten onzen werkkring gebleven; door het aanne- men van het beginsel van niet-tusschenkomstwas hetzelve voor eeneh vreemden inval beveiligd geworden; thans nu de meerderheid der Belgen voor eene vereeniging met Frankrijk was, konde ook daarin niet getre den worden, uithoofde de groote mogendheden dit niet zouden toelaten. Ten aanzien der aan Belgie in den weg gelegde hinderpalen in de ver kiezing van eenen vorst, hieromtrent is door de ministers te kennen ge geven, dat de afwijzing van sommige kandidaten (den hertog van Leuch- tenberg of dc Nemoursj geschied was in het belang van Frankrijk zelve, en dat daardoor eene tusschenkomst afgewend isdie van Belgie een brandpunt van steeds dreigende intrigues voor dit rijk konde maken. Ten slotte is bij het geven dezer inlichtingen verklaard dat het bestuur des konings den vrede wil als eene behoefte voor alle volken zijnde0111 dien te behouden is alles aangewend zonder echter vrees voor oorlog sehebben, waarop men ten allen gevalle intusschen is voorbereid. Heden verhaalde men ter beurze, dat Engeland, ten aanzien der Belgische zaak meer en meer van de Fransche regering begon te ver schillen en zich stellig tegen alle vereenigingonder welken naam ook had verklaard. 's GRAVENHAGE den 4 februarijDe Tweede Kamer der Staten- Generaal heeft, in hare zitting met geslotene deuren, op gisteren, het jan haar, door de daartoe benoemde commissie voorgedragen adres, in antwoord op de mededeelingen van wege den Koning ontvangen, aange nomen, naar men verneemt met eene meerderheid van 29 tegen 18 Stemmen. Men verzekert, dat onze in Belgie gevangen landgenooten en wa penbroeders eerstdaags zullen worden vrijgelaten. In de zitting van het Belgische congres van den 30 januarij is het concept protest tegen het protocol der Londensche gezanten van den 20 januarij gelezen, en naar de afdeeb'ngen verzonden. In dit snik ver klaart het congres zich tegen allen afstand van grondgebied of elk andere verpligting, die men aan Belgie,- zonder toestemming van deszelfs volks, vertegenwoordiging, mogt willen opleggen. -Op den 31 der vorige maand, hebben zich wederom 13 gewapen de muitelingen te Groot-Zundert vertoond. Volgens eenen bijzonderen brief uit Aken gedagteekend den 29 januarij jl.gingen de benden van Meilifiet steeds voortmet den reg- ser oever der Maasop zekeren afstand van Maastrichtte bezetten en aldaar op hunne gewone wijze huis te honden. De stad bleef dus van dien kant nog ingesloten. Evenwel was den vorigendag, 28janua rij voor de eerste maalde postillon van Maastricht op Aken met de brieven doorgelaten. Ofschoon de Brusselsche bladen de geestgesteldheid der ingezete nen dier stad zoo veel mogelijk trachten te verhéelert, blijkt het toet) genoeg, dat onder dezelve groote gisting heerscht. In den namiddag van den 30 januarij hebben er ili de voorsteden der stad talrijke samen scholingen van werklieden plaats gehad die het ontwerp hadden gevormd om met Oranjevaandels door de straten te trekken, en misschiet) wel iets tegen het congres te willen ondernemen. Aan eelie sterke afdeeling def burgerwacht, diejop verzoek der politie in de wapenen was gekomen il het echter gelukt, om deze zamenscholingen uiteen te drijven. De graaft Celles is geenszins, zoo als in de Parijsche bladen gi» meld werd. nog vóór den 28 januarij uit die stad naar Brussel terug gekeerd maar schijnt zich bij voortduring te Parijs te bevinden. Men verzekert zelfsdat er den 30 januarij een brief van hem te Brussel iJ aangekomen, houdende, dat het Fransche hof niet in zijne weigering tot bet afstaan van den hertog van Nemours zoude blijven volharden, In dien de meerderheid der stemmen in het congres zich vóór denselvett mogt verklaren. In den avond van den 25 januarij is er te Gent eene beweging geweest. Eenige schippersgasten hebben in de estaminetJava ge naamd, een gevecht gehad met eenige zoogenaamde patriottende po litie is op het gerucht toegesneld, en heeft zich van sommige personen meester gemaakt. Volgens den Messager de Gandmoet de policie al daar vrij ruw zijn te werk gegaanen moeten er onderscheidene per sonen zwaar gewond zijn. De Staats-Courant deelt thans een overzigt mede van hetgeen se dert de stremming der gemeenschap met Maastricht is voorgevallen, Daaruit blijkt, dat, onder anderen, op den 29 december, door de be zetting dier vesting een uitval is ondernomen, welke door den opper bevelhebber, den generaal-majoor Dibbetz, gedeeltelijk zelve wefd be stuurdhet doel hiervan, eene verkenning, bereikt zijnde, trokkeh da troepen weder terug, na geen ander verlies geleden te hebben, dan dat van een kurassierspaard (zijnde dit verlies in de dagbladen der opstan delingen op vijf paarden gebragt). Sedert dien ttfd waagden het da vijandelijke tirailleurs, voornamelijk bij mistig weder of des nachts ttU en dan de vesting te naderen, doch werden telkens door de waakzame bezetting op een behoorlijken afstand gehouden. Daar zich somwijlen de slechte geest der inwoners openbaardenam de generaal Dibbetz daartegen de noodige maatregelen, en vaardigde den 16 januarij deswe- gens eene krachtige bekendmaking uitwelke de beste uitwerkselen, heeft gehad. De generaal het intusschen mogelijk achtende, dat doof het mobiele leger eene beweging op Maastricht werd genja^kt, oordeelde het raadzaam, om de aandacht en waakzaamheid des vijands op de ves ting te moeten bepalen, ten welken einde hij dgn 19 januarij last gaf tot het doen eener verkenning,, naar het kastéél Castert (behoorenda aan den heer de Brouckerej met de omstreken door de opstandelingen bezet. Bij deze gelegenheid hebben de troepen zich bijzonder onder scheiden, en den vijand, volgens diens eigen opgave, een verlies toe- gebragt van meer dan 20 dooden en gewonden terwijl dat der onzetl niet meer dan 2 gesneuvelden, 6 gekwetsten en den gevangen genomen luitenant van Hasseltheefc bedragen. Het gedrag van eenige officieren en soldaten, die hieraan deelgenomen hebben, wordt door den genefaat Dibbetz zeer geroemd, en daaronder ook dat van den soldaat Clausst die den -fusilier Engsteraan zijne zijde zwaar gewond nedervallende, opgenomen en achterwaarts gedragen heeftvan nabij vervolgd legde hij hem neder, gaf vuur opeen der opstandelingen, dien hij kwetste, en bragt Engster buiten het vuur in veiligheid; Clausse zelfs bekwam een schot aan de hand.. Eindelijk betuigde de generaal Dibbetz zijne bij zondere tevredenheid over den geest en dienst der bezetting, welke uitmuntend is. In deze berigten wordt het bevestigd dat de inwoners van het platte landgedurende de blokkadedoor de Belgische troep.en zeer gedrukt en mishandeld zijn geworden. Op het kasteel te Haren alleen waren 150 man ingekwartierd. De minst gegoede landlieden hadden yanjo tot 20 man. Zij maakte^ zeer veel misbruik van sterken drank, en waren ook gewoonlijk, als zij zich onder het geschut der vesting vertoonden, beschonken. Volgens de laatste berigten uit Maastricht bezetten de Belgische troepen steeds lleckheimalwaar een hospitaal is; voorts Megchelen, Maaseijk Neerroeteren en Asch. Halfweg Tongerengenaamd de Lin deboom bevindt zich eene sterke wacht. De vrijkorpsen op den reg- ter Maas-oever blijven in hunne kantonnementen. De tweede luitenant van Hasseltdie bij de verkenning naar Casterc gevangen was genomen, is sedert, op voorstel van Daineuitgewisseld. DORDRECHT den e, februarij. Gisteren morgen ten 5 uren is hier gepasseerd een adjudant van den luitenant-generaal Chassékomende van het kasteel van Antwerpen en gaande naar 1s Gravenhagemet d.epê- ches van groot gewigten gisteren ayond ten 9 uren is die adjudant, op de terugreis naar het kasteel van Antwerpen en met het antwoord op zijne depêches, hier wederom doorgekomen, den grootst mogelijkeu haast makende. MIDDELBURG den 7 februarij. Op gisteren en eergisteren is al hier aangekomen het overige gedeelte van het reserye-bataillon der 9de afdeeling en her iste en 2de bataillon der 17de afdeeling; en is den 1 dezer de 4de kompagnie rustende schutterij van hier naar Zuid-Beve- land vertrokken. Men spreekt van een twaalfde protocol der verbondene mogend heden, bij hetwelk Belgie alleen dan als onafhankelijk zal worden erkend, wanneer hetzelve noch cien prins van Leuchtenbergnoch den prins van Nemours, noch prins Otto van Beijeren tot den troon kiezen zal; vóórts, dat Belgie zestien dertigste deelen in de algemeene schuld moet dragen en 8 millioen betalen voor de vrije vaart op de koloniën, of anders geen vrije vaart. Antwerpen zou geene fortificatiën hebben en ontmanteld worden; de limieten zouden zijn als in 1790. D.en 2 februarij heefc de luit.-kolonel Ernest Gregoire eene tegen omwenteling te Gene zoeken te bewerken die echter niet gelukt ishij heeft moeten vlugten is achterhaald te Ecloo gevangen en te 9enc binnen gebragt, alwaar hij reeds onderscheidene verhooren heeft onder gaan. Er is te Gent eene proclamatie afgekondigd door J. vqn der Lin den, afgezondene van bet provisioneel gouvernementojp wegen.» dit yoprgevallene de Gentenaren tot rust, eendree en vertrouwen te ver manen.

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 1