BUDDELBURGSCHE C O t B A N T. N\ i. 1 Jamiarij 1831* Zaturdag NIE UIVSTIJ DINGEN. *m* De prijs dezer Courant is, in de drie maandenf 2 50, en franeo per Post f 2 75. De Advertentien worden berekend a 25 Cents de regel, met uitzondering der Huwelijks-, Geboorte- etl Doodbekendmakin» gen, waarvan de prijs, van 1 tot 6 regels, is f 1 50, en voor iederen regel daarboven 25 Cents. De abonnementen voor de Courant worden voor niet minder dan drie maanden aangenomen, ei de betaling geschiedt coinptatit, of bij liet einde van ieder vierendeel jaars. Voorts wordt verzochtdat de inzending der Advertentienbehoorlijk op Formaat-Zegel geschrevendes morgens VOOR T1E-V UREN geschiedeindien men dezelve in het eerst uit te geven Noinmer wil hebben geplaatstalsook om van het Papier der Zegels niets af te snijdendewijl geene Formaat-Zegels anders dan in derzelver geheel als voldoende mogen worden aan genomen en bij de Administratie overgelegd. -P, AANKONDIGING. JJï COMMISSIE VAN BESTUUR over Provinciale School tot aankwecking ♦an Heelmeesters en Vroedvrouwen, in de Provincie Zeelandgevestigd te Mid delburg, brengt bij deze ter kcnnisse van de belanghebbenden: Voor eerst: daldc zoodanigcn die verlangen als Leerlingen der gemelde School lm den cerstvolgenden Cursus, te worden toegelaten, zich ter inschrijving zullen be lmoren aan te dienen na alvorens te zijn geschikt geoordeeld door de Provinciale Commissie van Onderzoek en Toevoorzigt, welker Voorzitter, de lieer Med. Doctor J. 11. de Vassijdaartoe zal vaceren, ten zijnen Huize, op de Noordzijde van den Dam, dagelijks, uitgenomen des Zondags, van 12 tot 1 uur des middags. 'l'en tweede: dal de 1.essen voor den cerstvolgenden Cursus eenen aanvang zul len nemen op Woensdag den 5 Januarij nadat alvorens op Dingsdag den 4 der- zelfde maand, de rangschikking der Leerlingen zal hebben plaats gehad, ten welken einde ieder hunner bij deze wordt uitgenoodigd zich op laatstgenoemden dag, des middags ten uur, aan bet lokaal der School te vervoegen. En, ten derde: dat, onder goedkeuring der Commissie, bij onderling overleg van Heeren Professor en Lectoren, en van den Heer Docent in de Latijnsche Taal, is gearresteerd de onderstaande LIJST DER LESSEN, welke gegeven zullen worden in de PROVINCIALE GENEESKUNDIGE SCHOOL te Middelburg in Zeeland. In den Cursus van Januarij tot Junij i85i. Door Prof. E. de JONGE In de Pathologie. Dingsdag namiddag van 5 tot 6 uren. Vrijdag morgen van 7 tot 8 uren. In de Materies Medica. Maandag namiddag van 5 tot 6 uren. Woensdag morgen van 7 tot 8 uren. In de Therapie. Maandag mnrgen van 7 tot 8 uren. Dingsdag morgen van 7 tot 8 uren. In de Geregt. Geneeskunde. Donderdag morgen van 7 tot 8 uren. In de Natuurlijke Historie. Orn de i4 dagen, Woensd. nam. van 5 tot G uren. (klinisch, Onderwijs inde Therapie zal dagelijks in het Gasthuis gegeven worden. NB. De Lessen, welke voor de Zomermaanden des morgens van 7 tot 8 uren be paald zijn zullen in de Wintermaanden van 8 tot 9 uren gegeven worden. Door dei. Lector J. de MA N Jz. In de Ontleedkunde. Maandag namiddag van 4 tot 5 uren. Donderdag namiddag van 4 tot 5 uren. In de Physiülugie. Dingsdag namiddag van 4 tot 5 uren. Vrijdag namiddag van 4 tot 5 uren. In de Verloskunde. Maandag namiddag van 3 tot 4 uren. Dingsdag namiddag van 5 tot 4 uren. Donderdag namiddag van 3 tok 4 uren. Vrijdag namiddag van 5 tot 4 uren. NB. De L essen op Dingsdag en Vrijdag zijn voor de Vrouwelijke Leerlingen be stemd. In de Kraamkamer in het IVerkhuis zal onderwijs inde Verloskunde gegeven worden. Door den Lector J. dadDAALEN:In de Theoretische Heelkunde. Maandag namiddag van 2 tot 3 uren. Woensdag namiddag van 5 tok 4 uren. Vrijdag namiddag van 2 tot 3 uren. Iri de Operatiue Heelkunde. Maandag voormiddag van 11 tot 12 uren. Woensdag voorin, van 11 tot 12 uren. In de Geregt. Heelkunde. Vrijdag voormiddag van 11 tot 12 uren. Cliuiscll Onderwijs zal dagelijks in het Gasthuis gegeven worden. Door den Lector J. PRIESTER In (le Kruidkunde. In de Zomermaanden Dingsdag morgen van 8 tot 9 uren. Woensdag morgen van 8 tot 9 uren. Donderdag morgen van 8 tot 9 uren. In de Scheikunde. Woensdag voormiddag van g tot to uren. Donderdag voorin, van 9 tot 10 uren. In de Wintermaanden Vrijdag voormiddag van 9 tot 10 uren. In de Artsenijmeiigkunde. Maandag voormiddag van 9 tot 10 uren. Dingsdag voormiddag van 9 tot 10 ure». Woensdag namiddag van half 2 tot half 3 uren. Door den Docent in de Latijnsche Taal, V. II. BATENBURGzullen vier Lessen 's Weeks gegeven worden; als: des Maandags middags van 12 tot 1 uren, en voorts des DingsdagsDonderdags enZaturdags, '«morgens van 7 tot 8 uren in de Zomermaanden, en van haif 8 tot hall' g uren in de Win term aanden. REGENTEN over liet Burgerlijk en Militair HUIS van VERZE KERING zuilen op Dingsdag den 4 Jamiarij 1831 des voorrniddngs ten Tien uren precies, openlijk aanbesteden eene aanzienlijke partij KLEE- DING- en L1GGLNGS-STUKKEN waarvan de conditiën met de mon- tfe rs, van heden af, in gezegd Gesticht voorde belanghebbenden zigtbaar zijn. Middelburg, den 31 December 1830. De COMMISSIE belast met de Verzorging in den nood der Armen en Behocftigcn, maakt dankbare melding van de ontvangst der volgende aan haar overgemaakte giften, als: den 12 dezer, door den heer C.E, Schuttersuit de Kerk-collecte 2 60 den 14 dito, van een' onbe kende ƒ9 den 19 dito, uit de Kerk-collecte f 2 60, en den 30 dito, door den ondergeteekenden van X, 120. Namens de Commissie voornoemd DIRK APPEL, Secretaris. DUITSCHLAND. BERLIJN den 24 december. De laatste berigten uit Warschau zijn van den 20. Op het berigt, dat de generaal Rosen bevel had bekomen 0111 met zijne legermagt in Polen hinnen te rukken had de dictator (volgens het dagblad van Warschau) genoemden generaal doen weten dat hij on middellijk aan het Poolsche leger bevel zoude geven om voort te ruk ken,^ bij aldien de Poolsche grenzen door de Russen overschreden mog- ten worden. In Warschau wilde men weten, dat het Lrthausche korps bevel had bekos.,'., om zich van de Poolsche grenzen te verwijderen, en dat hetzelve vervangen zoude worden door de korpsen van de gene» raals Sacken en Pahlen. De Rijksdag was den 18 te zamengekomenen had zich dadelijk ge constitueerd. De zitting zoude echter eerst den ai plegiig geopend worden. Tot voorzitter was benoemd de heer Ostrowski. De dictatof had dadelijk na de bijeenkomst van genoemde vergadering gelijk hjj aan gekondigd had, zijne waardigheid neergelegd. Men ging ijverig voort met het versterken van Warschau. FRANKRIJK PARIJS den 21 december. Het zoo belangrijke regtsgedihg der ge- wezene ministers van Karei X is op heden afgeloopen. De hoofd-inhoud van het vonnis, door hel hof der pairs met 140 tegen 20 stemmen ge veld, is, dat de gewezene ministers verantwoordelijk zijn voor het tee ltenen der bewuste ordonnantiën en zich daardoor hebben schuldig' ge maakt aan hoog-verraad. Voorts verklaren de pairs van Frankrijk, uit makende het hoogste geregtshofdat daar de wet geene straf heeft ge steld op het bedoelde verraadhet hof zich in de noodzakelijkheid bevindt om, op eigen gezag, daarin te voorzien; veroordeelen zij, op dien grond, prins Polignac tot eene altijd-durende deportatie; verklaren zij deilzel- ven burgerlijk doodveroordeelen zij de drie andere gewezene minis ters tot eene altijd-durende gevangenis en legale interdictie, en verkla ren zij allen vervallen van hunne rangen, titels en orden. Uit hoofde in de koloniën geene geschikte plaats wordt gevonden voor het verblijf van prins Poiignacwordt bij het arrest bepaald, dat de de portatie zal bestaan in eene altijd-durende gevangenis in Frankrijk. Bij het uitspreken van dit vonnis waren de verdedigers der beschul digden alleen tegenwoordig; de beschuldigden zeiven waren reeds voor af naar het kasteel van .Vincennes overgebragtwaar zij behouden zijn aangekomen. De reden waarom de beschuldigden zoo vroegtijdig naar Vincennes zijn vervoerd, is hoogt waarschijnlijk toe te schrijven aan de geweldige onrust, welke er nabij het paleis Luxemburg, de gevangenis der, beschuldigden te Parijs, gedurende het regtsgeding, in den middag van den 20, was ontstaan, en die den geheelen avond heeft voortge duurd. Huizende menschen hadden zich aldaar bijeen vergaderd, uit wel- ke het geroep van: Dood aan de ministers! opging. Deze onrust was ontstaan door het gerucht, hetwelk door sommigen opzettelijk schijnt verspreid te zijn geweestdat de ministers vrijgesproken zouden worden. Een nader gerucht, dat dezelve veroordeeld waren, vóór dat zulks evenwel nog plaats had gehad, heeft de geesten eenigzhis doen beda ren maar het is vooral aan de onvermoeide pogingen der nationale gar de, van den generaal Lafayette en van eenige gedeputeerden te danken, dat de rust niet door feitelijkheden is verstoord geworden. Aan kwaad willigen, die-de menigte trachtten op te zetten, heeft het niet ontbro ken; onderscheidene derzelve, die geld en próclamatien uitdeelden, zijn in hechtenis genomen. Ofschoon de rust nog niet geheel is hersteld vleit men zich evenwel, dat het tot geene dadelijkheden zal komen. De bedoeling dergenen, die bij deze gelegenheid onrust hebben trachten te verwekken, schijnt zich verder dan tot de gewezen ministers te heb ben uitgestrekt; zij schijnen het plan gehad te hebben, om eene nieuwe omwenteling te bewerkstelligen de kamer der pairs te vernietigen, de t:ians bestaande kamer der afgevaardigden door eene andere te doen ver vangen, in de hoop van op die wijs, de partij der overdreven liberalen, of liever der jacobijnengan«chelijk te doen zegevieren. N K u ER'laNI) E N. 's GBAVENHAGE den 28 december. Bij eencn brief van den gene- raal-mnjoor Dibhetsopper-bevelhehber der vesting Maastricht, van den 22 dezer werd bereids aangekondigd, dat de opstandelingen, ongeacht de bestaande wapenschorsing, die plaats met sterke magt naderden, en dat, ouder anderen de post uit Aken, te Keer, i| uur van Maastricht, den geheelen dag was aangehouden, zoodat hij,'in stede van des mor geus vroegeerst laat in den avond was aangekomen. Thans berigt genoemde ópper-bevelhebber, onder dagteekening van den 23 dezer, dat het dien morgen, bij gelegenheid eener sterke verkenning, onder bevej van den kolonel iv» Quadtop den weg naar Meersen, toe een - gevecht ttisschen 's Konings troepen en de opstandelingen was gekomen. Op ónze troepen was het eerst vuur gegeven waarop de muitelingen ojt hunne positien aldaar 'zijn verdreven. Het halve flank-bataillon der 8ste afdeeling infanterie, hoewel aile jonge soldaten heeft zich dapper ge dragen. Een eskadron kurassiers, onder kommando van den ritmeester Morhotter beeft niet kunnen chargeren, uit hoofde van het doorweekt terrein. De is'te luitenant Clenténtvan het 3de batai.llon veld-artiilerie met 2 zesponders heeft zich mede onderscheiden. Zes man vande 8ste af deeling, waaronder twee onder-officieren mitsgaders twee kanonnierszijn gekwetst. Een enkel korporaal is achtergeblevenen in handen der muitelingen gevallen. De laatste hebben vele doodeti en zwaar gekwet sten. Twaalf krijgsgevangenen zijn te Maastricht binnengebragt. De generaal geeft de verzekering, dat van onze zijde de wapenschorsing in geenen deele is geschonden, doch dat het al meer en meer naderen der opstandelingen alle verkenning uit de vesting ten laatste geheel zou hebben belet. {Staat-Ccotirant Den- 20 heeft het congres te Brussel beraadslaagd over- de consti tutie en wel over den tweeden titel, handelende over de Belgen en hunne regren. Die discussie is den volgenden dag voortgezet. Het artikel der constitutie over de vrijheid van alle godsdiensten heeft in het congres aanleiding tot zeer lange discussien gegeven. Op vóor- drngt van den heer de F.-cqs is daarbij de bepaling gevoegd, dat niemand

Middelburgsche Courant | 1831 | | pagina 1