'N\ i54. MIDDELBURGSCHE COURANT. Zaturdag ME UIFSTIJ DISGEN. frankrijk. NEDERLANDEN. 25 December 1830. De GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND maakt dankbare melding van den ontvangst van een Certificaat Nationale Werkelij ke Schuld, groot in kapitaal ƒ400, met de daarbij behoorenden Cou pons, van 1830 tot en met 1833, benevens twee Coupons op het Aimor- tisatie Syndicaatelk groot 22 50 ten behoeve van 's Rijks Schat kist, door een' onbekende uit Middelburg bij het Provinciaal Gouver nement overgebragt. Middelburg, den 23 December 1830. VAN VREDENBURCH. Ten behoeve van den Eersten"ï$an der Rustende Schutterij, is bij liet Provinciaal Gouvernemprir mPt welgevallen ontvangenvan twee rmHplrpndp i—jonen r Eene Gift van vijftig paren wollen Handschoenen met Vingers, en Eene dito van twaalf paren Dito. ADVERTENTIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG brengen bij deze ter kennisse van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan, dat op Maandag den 27 December 1830, des voormiddags ten tien urenin een der Vertrekken van het Raadhuis publiek zal worden Verpacht: 1°. De V1SSCHERIJ in de Stads Buiten-Vesten, voor een tijd van Vijfjaren, ingaande r Januarij ^1831 en eindigende ultimo De cember 1835; en 2°. De VISSCHERIJ van de Ilooge Ileule en de Sluize buiten de Dampoort, voor hetzelfde tijdvak. En dat de Conditiën van heden af op de Stads Secretarie ter lezing zullen leggen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 21 December 1830. Burgemeester en Wethouders voornoemd, B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, Voor den Secretaris afwezig, C A T S Griffier. AANBESTEDING. Onder nadere approbatie van het Departement van Oorlogzaldoor den fungerenden Militairen Onder-Intendant in de Provincie Zeeland, op Maandag den 27 December 1830, des middags ten 12 uren, op dj- Stads- Secretarie te Middelburgvoor eenen onbepanlden tijd, worden aanbe steed, de Leverantie van de benoodigde Campagne-Vivresbestaande in: VLEESCHRIJST, ZOUT, GENEVER en BRANDHOUT, voor de Troepen tot het Garnizoen van Middelburg en het Fort Ram- mekens hehoorende, te beginnen met den 1 Januarij 1831. De Inschrijving zal geschieden bij besloten Biljetten, op gezegeld Papier, en moeten bevatten den prijs voor ieder Artikel afzonderlijk, per Rationzijnde Voor het Vleesch 25 Looden. 1 de Rijst 3 n Nederlandsch Gewigt. het Zout 16 Wigtjes. 1 de Genever 5 Vingerhoeden.") het Brandhout sj? Wisse. Nederlandsche Maat. Genoemde Bilj'etten zullen tot gemeld tijdstip kunnen geworpen wor den in eene geslotene Bus, welke ten dien einde op de Stads Secretarie voornoemci, is gedeponeerd, alwaar de Conditiën en Voorwaarden ter lezing leggen des morgens van 9 tot 3 uren des namiddags. Geene Biljetten kunnen in aanmerking komen wanneer de Inschrijvers geene bewijzen kunnen overleggen van hunne solvabiliteit en die hun ner twee Borgen. Middelburg, den 22 December 1830. De fungerende Militaire Onder-Intendant voornoemd MULDER. DUITSCHLAND. BERLIJN den 17 december, H. M. de koningin en prinses Frederik der Nederlanden zijneergisteren, uit Postdam, alhier aangekomen. Gis teren avond hebben hoogstdezelve den schouwburg met hare tegenwoor digheid vereerd, alwaar de Oberonvan Weber, werd gegeven. De vorstelijke personen zijn door een talrijk verzameld publiek met de le vendigste vreugdebewijzen ontvangen. Omtrent den voortgang van den opstand in Polen verzekert men dat de in Zamosc zich bevindende Russische manschappen zich aan het I'oolsche garnizoen hebben overgegeven. De stad Lublin zou zich me de aan de ""Iksbeweging hebben aangesloten. In Plock moet dit niet met groote geestdrift zijn gepaard gegaan de inwonersden 3 door de schooljeugd voorafgegaanhebben zich eerst den volgenden dag voor den opstand verklaard. PARIJS den 15 december. Heden heeft het proces der gewezene mi nisters bij het hof der pairs een aanvang genomen. Na de voorlezing van het beslnit der kamer van de afgevaardigden houdende beschuldi ging van gezegde ministers van hoog verraad, deed de president voor lezen de lijst van 40 getuigen welke in deze zaak zullen worden ge hoord waarna de president dadelijk overging tot het verhoor der heeren de Polignac, de Peyronnet, de Chantelauze en de Chabrol. Ook de heer Courvoisier voormalig minister van justitie, is in deze zitting gehoord. Men heeft opgemerkt dat de beschuldigden, bij het eindigen dezer zitting, eene gerustere houding hadden dan bij hunne komst. De generaal Lafnyette is, gedurende het proces der ministers, belast met het opperbevel over alle de troepen en nationale gardes van Parijs. De liberalen maken vele gissingen over de houding, welke de grootvorst Konstantiin bij het gebeurde in Polen heeft in acht genomen. Zij zien in zijne gewillige altrekking een uitvloeisel van een wel door dacht plan. 's GRAVENHAGE den 21 december. Bij koninklijk besluit van den 12 dezer, zijn eenige voorloopige bepalingen daargesteld, omtrent d« zamensteiling van de infanterie van het leger, welke zal bestaan uit de afdeeling grenadiers, twee bataillons jagersuit de ade, 5de, 7de, 8ste, 9de, 10de, 12de, 13de, 14de, 17de en 18de afdeelingen infanterie, zullende de overige worden ontbonden. Dezelve zullen te ramen bevat ten 33 veld-bataillons11 reserve-bataillons en 14 depots. De reserve-» bataillons, waaronder zullen worden gerangschikt de min bekwame of min geoefende'soldatenzullen aanvankelijk, in het algemeen, voor de dienst der vestingen worden bestemd, en zullen alleen, wanneer zulks noodig is en zij daartoe volkomen berekend kunnen worden geacht een deel van het mobiele leger uitmaken. Bij een ander besluitvan den 9 dezerzijn de gemeente-besturen ge- magtigd geworden, om, gedurende de drie eerste maanden van 1831, de belastingen op denzelfden voet in te vorderen als in 1830. Gisteren is alhier bij den Franschen Zaakgelastigde, den heer de la Rochefoucaultregtstreeks uit Parijs, een kabinets-courier aangeko men. Hij droeg geene driekleurige kokardemaar had eene driekleurige muts op. De generaal Dibbets, opperbevelhebber der vesting Maastricht, heeft, blijkens een den 21 december van zijnentwege ontvangen berigt, op het vernemen dat de opstandelingen te Visé twee schepen met ha ver en een met steenkolen voor Maastricht bestemd hadden aangehou den als maatregel van wedervergeldingtwee karren met tabak van Venlo naar Luik gaande, doen aanhouden en de goederen in het entre pot doen opleggen. In de vergadering van het congres van donderdag heeft de heer van de IFeijer berigt, dat den vorigen nacht het provisioneel bestuur tot den wapenstilstand was toegetreden en nog eene mededeeling ver nachtte om aan de vergadering kennis te kunnen geven van het uitwis selen van het aannemen dier overeenkomst. Nadat het provisioneel bestuur den wapenstilstand aangenomen had hebben lord Ponsonby en de heer Bresson dadelijk couriers naar Londen ep 's Hage gezonden. Het provisioneel bestuur en Z. M. de Koning der Nederlanden zullen elk twee commissarissen benoemen, om met de beide gezanten der vijf mogendheden de linie te bepalen, achter welke de troe pen van weerskanten rerug moeten trekken. Die linie heeft alleen be trekking tot den wapenstilstand en daardoor wordt niets beslist omtrent de politieke verschilpunten, noch omtrent de verschillen, rakende het wederzijdsch grondgebied. Het congres houdt zich nog bezig met de wet op den senaat. Het heeft beslist, dat de senaat ontbonden zal kunnen worden en uit 40 tot 60 leden bestaan zal. - Een aantal Hollar.dsche krijgsgevangenen is donderdag van Brussel naar Leuven vervoerd. Meii is in Gent zeer misnoegd over den loop der zaken, en men hoort openlijk klagen over de ellende, die de opstand over Belgie en vooral over die nog onlangs zoo bloeijende fabriekstad gebragt heeft. Ve le lieden geven niet onduidelijk den wensch te kennen van weder onder het oude bestuur te mogen komen. In die stad is men bezig in de Brugschestraat met een Carmeliter.klooster in gereedheid te brengen. De Belgische omwenteling verschilt daarin, volgens zeggen van een Belgiesch blad zeivenvan de Fransche, dat deze van de kloosters fabrieken maakte en dat de andere fabrieken in kloosters herschept. 's HERTOGENBOSCH den 18 december. Heden is het eerste veld. bataillon schutterij van Amsterdam weder versterkt geworden "door eene kompagnie, onder bevel van den kapitein Deutz van Hssendelft dezel ve is met vreugdegejuich door de wapenbroeders ontvangen. Tusschen de burgerij en de bezetting, waaronder thans iroo Amsterdamsche en Vriessche schuttersheerscht steeds de beste verstandhouding. Men verneemt zelfs niet van de min beduidende twisten welke anderzins zoo dikwerf in garnizoens-plaatsen voorvallen een loffelijk blijk van de goede krijgstucht, welke bij de voornamen, zoo wel als bij de min aanzienlijken die zich in dezen belangrijken tijd blijmoedig aan het Va derland toewijdenwordt in acht genomen. De geestwelke in een groot gedeelte dezer provincie heeft ge- heerschtis en niet geheel ten onregte als tamelijk ongunstig voorge dragen, Nadat dezelve eenmaal door welbekende raddraaijers in bewe ging was gebragt, ter zake van de beruchte grieven, heeft men bjj een deel der bevolking een zeker misnoegen gaande weten te houden, zoo danig dat 1 bij het doorbreken van den schandelijken Belgischen opstand zonder dat juist de rust werd verstoord ten platten lande menig blijk is bespeurd, dat die opstand daar welligt bijval zoude vinden. Het zij. dat eenige welberaamde maatregelen van regeringswege gunstig hebben gewerkt; het zij, dat de welbekende aanblazen geen genoegen nemen met den loop der zaken in Belgie: dit is zeker, dat sedert eenige we ken de berigten, omtrent den geest der bevolking, gunstiger luiden; dat men niet alleen geene strafbare kreten hoort, maar dat ook het gedrag van eenige heethoofden die zich aan de zijde der Belgen hebben ge voegdvrij algemeen wordt gelaakt. De laken-fabrieken van Tilburg, Geldrop en andere plaatsen hebben dan ook, ten gevolge van de behoef ten van het legerterwijl alles in Belgie kwijntvolop werk. Ette lijke militairen, in deze provincie te huis hehoorende, zijn, weliswaar van hunne korpsen afgeraakt, doch men meent het daarvoor te mogen houden, dat, bijaldien deze misleide lieden op eenige inschikkelijkheid konden rekenen verre weg de meesten zouden terug keeren, MIDDELBURG den 24 december. Door den breeden kerkeraad der Hervormde gemeente zijn, den 22 dezer, uit het te voren gemelde twaalftal predikanten het volgende zes- en drietal gestemd Zestal: DD. Fangmante Schiedam; J. S. van den Heuvel, te Cortgeen; P. J. Koolhaaste Waardenburg en Neerijnen; C. IV. Kersten te R henen; .7. Tol, th. dr.te Kampen, en .7. Radermacher Schor er te Harderwijk- Drietal: DD. Fangman, van den Heuvel en Koolhaas. Volgens een brief van kapitein .7. .7. ter Hofstede, van den 12 december 1830, was hij met het schip de Zeeuw destijds kruisende, met N. P". W. windtusschen Wight en Bevesiermet goed weer en al les wel aan boord. Van Ellewoutsdijk wordt gemeld, dat, bij het onlangs plaats gehad hebbend vertrek van den eersten ban der rustende schutterij dier ge meente naar deze stad, de manschappen met den besten geest waren be-

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1