MIÜDELBÏJRGSCHË - - fi'—l COUBAN T. N°. IÖ2* Dingsdag' De GOUVERNEUR van de Provincie 2EÉLAND verwittigt de daar bij belanghebbenden, dat de trekking van de vijfde of laatste klasse van de 151ste Koninklijke Nederlandsche Loterij zal geschieden in vier achtereenvolgende weken, aanvang nemende met den 20 dezer maand, en wel op MaandagDingsdagWoensdag en Donderdag van iedere week, alsmede dat de trekking van de laatste honderd Nommers zal plaats heb ben op Vrijdag den 14 Jannarij 1831. Middelburg, dén 18 December 1830. VAN VREDENBURCH. A/£ UJFST1J DINGEN. F R A N K R ij K. PARIJS den 12 december. De laatste beraadslagingen der kamers zijn vrij belangrijk geweest In de zitting der pairs waarin de wet op de ligting van 80,000 man genoegzaam eenstemmig is aangenomen, heeft de hertog van Fitz James bij de ministers er óp aangedrongen, meerdere waarborgen aan ;het volk te geven tot het behoud van den vrede en de handhaving van het beginsel van non-interventie ook door de andere mogendheden. De president van den raad heeft daarop geant woord, dac het ministerie dén vrede van binnen en naar buiten Wil.' Deszelfs verklaringen waren door alle mogendheden gehoord het heeft van hare zijde verzekeringen ontvangenaan wier opregcheid men niet mag twijfelen. In allen gevalle heeft Frankrijk zich echter moeten wa penen, ten einde het bewijs op te leveren, dat hetzelve door vrees niet beheerscht wordt. Het ontwerp van wet, strekkende om beloo ningen te verleenen aan de genen, die in de gebeurtenissen van juli} zijn betrokken gèweestis daarna aangenomen. 7 Gisteren zijn de gewezen ministers van het kasteel van Vincennes haar de gevangenis, die voor hen bij het paleis der pairs ingerigt ïsi, óvergebragt, Dè prins de-Polignad en de heer de PeyVonnet zaten in een rijtuig en de heer Guernon de Ranville in een ander. De overbren ging is in de grootste' orde geschigd, onder bedekking wan eene kom. pagnie nationale garde te paard, een bataillon dier garde en een eska dron jagers. Aan het hoofd van het begeleide reed de minister van bin- nenlandsche zaken te paard. Des avonds is de heer de Qhantelanze, die schrikkelijk aan het rhumatismns lijdt, in het rijtuig van den generaal Daumesnil, zonder eskorte, naar de nieuwe gevangenis gereden, NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 17 december. Men verneemt, dat Z. Exc. de heer van Zuilen van Nycveltvoormaals gezant van Z. ï\1. den Ko ning te Konstantinopelin hoedtinigheid van buitengewoon gezant naar Londen vertrektten einde de conferentien met de ministers der ver bonden mogendheden bij te wonen. Bij besluit van Z. M. van den 6 dezer maand is de heer ,7. H. graaf van Rechterenthans lid van de gedeputeerde Staten van Gelder land, benoemd tot gouverneur der provincie Overijssel, in plaats van wijlen den heer B. H. baron Bentinck tot Buckhorst. Bij het koninklijk besluit, houdende bepalingen omtrent het op- rigten van een korps vrijwilligers, door de zorg van het departement der opperhotitvesterijonder den naam van koninklijke jagerswordt te vens vastgesteld, dat dit korps binnen de stad Utrecht of, indien aldaar plaats ontbreekt, te Woerden zal bijeen komen, en dat de gewone week gelden aan de vrouwen zullen worden uitbetaald, zoo lang hare mannen In dienst afwezig zijn. Z. Exc.de minister van financien heeft de respective gouverneurs der provinciën uitgenoodigd om aan alle ambtenaren of gepensioneer den, welke, ten behoeve van het Vaderlandhun traktement, pensioen, borgtogt of andere vorderingen geheel of gedeeltelijk hebben afgestaan ot dit voornemens zijn te doen, te willen te kennen geven, dat Z. Exc. vermeend heeftter voorkoming van alle vermenging van fondsenvan het beginsel te moeten uitgaan, om alle vorderingen, op de tot hiertoe gebruikelijke wijze, ten behoeve der belanghebbenden te ordonnance- renverlangende Z. Exc. alzoo, dat, door de belanghebbenden zelve, het bedrag van de afgestane of gedeeltelijk afgestane traktementen, pen sioenen of abonnements-kosten gestort worde bij den gemeente-ontvan ger hunner woonplaats. Van wege het amortisatie-syndicaat te Amsterdam is onder dag- teekening van den 16 dezer maand, bekend gemaakt, dat, gedurende de maand januarij aanstaande en vervolgens zal plaats hebben de rente betaling over het halfjaar verschenen 1 januarij 1831 van de Nationale Schuld, ingeschreven op het grootboek te Amsterdam, met schorsing nogtans van de rentebetaling van de kapitalen op het bijboek te Brussel, en van die, welke ten name van openbare instellingen, of als borgtog- ten van rekenpligtige ambtenaren in de Zuidelijke provinciën, zijn inge schreven. Men verneemt dat bij koninklijk besluit bepaald is, dat de wis selbrieven, ui; Belgie getrokken, zullen worden beschouwd als van buitenlands komende, en als zoodanig aan het zegelregt worden onder worpen. Gisteren zijn van hier wederom naar het leger uitgetrokken 120 man jagersmeest vrijwilligers, Binnen weinige dagen zal de kolonel onzer schutterij, baron Boet- selaerzich naar Breda begeven, om aldaar de verschillende uit deze stad uitgetrokkene schutters in oogenschouw te nemen. Welligt zullen dezelve door nog eene kompagnie worden gevolgd. ROTTERDAM den 17 december. Gisteren is Zr. Ms. brik Pega- sus, van 18 stukken, door Zr. Ms, stoomjagt de Leeuw van hier naar het kanaal van Voorne gesleept, om verder te Helvoetsluis voor acriVe dienst gereed gemaakt te worden. -—> Dingsdag was er nog geene verandering in de positie van het es kader voor Antwerpen voorgevallen. In de citadel bespeurt men steeds veel beweging. Dagelijks komen er ligters aan, om kogels en ander krijgstuig te laden, en worden er veel brandhout, hooi, stroo en andere benoodigheden anngebragt. Twee der nieuw verkozen schepenen der stad Antwerpen, de heeren Meijer en Kogelshebben luinnèn post nedergelegd. -—Te Gent is aan de stedelijke regering een protest ingeleverd tegen het toelaten van geestelijken bij de municipale verkiezingen. Bij de laat ste verkiezingen, die te Antwerpen hebben plaats gehad, heeft men de fev - 21 December 1830» geestelijkenwelke daaraan wiideü deelnemengedwongen vStt tfft Vböfs nemen af te zieti en de zaal te verlaten» In de vergadering van het Belgisch congres van Zatllrdag heeft de hernieuwing van Het bureau plaats gehad en is voor de tweede maand tot voorzitter herkozeh de heer Sur lel de Chokiertertvijl tdt vice-pre* sidenten de heeren de Gtrlacke en Kitain Xtill behoetnd zijri. De Belgische onder Officieren eli soldaten, die tot het oude iegef behoord hebbenzijn meest allérl naaf hunne Woningen wedergekeerd en schijnen zich niet te haasten om ZiCh bij de nieuw op té rigteti korosen te voegen. Wederom Worden Zij onder bedreiging van stenga straffen, opgeroepen zich vóór den i januarij daarbij aah te hielden. De generaal Goethals is niet rtleer met de organisatie van het Bel* gisch leger belast, maar tot liiitenant-generail verhevett. Bij het congres zoekt men volgens ffetgeen doör een def Brtlf» selsche dagbladen gemeld wordteene partij te vdrmen voor eene Vef* eenlging met Frankrijk, en aan het hoofd Van deze partij staat de barott de Stassart. Men verzekertdat hij eene verklaring door sommige le* den'heeft doen teekenen, waarbij zij zich verbinden voor die vereerti* ging te stemmen. ANTWERPEN den 14 december. De hoop, Waiitmede ffietl Zleh aanvankelijk hier gevleid had, van, ten gevolge der kennisgeving aait den generaal van der Smissenweldra de koopvaardij.schepeii vati VlU* singen voor onze stad en de Schelde weder geopend te Zienheeft zich niet verwezenlijkt; integendeel, twee uit het bazin naar zee ge* zeilde schepen, zijn door de oorlogschepen, die als arenden Overal op los schieten, aaugehouden geworden; men kan zich geen denkbeeld maken welk eene verbittering en verkropte spijt die teleurstelling hief veroorzaakt heeftwelke nog verzwaard en vergald worden door de smartelijke overtuiging dat men volstrekt onmagtig is er iets tegen te kunnen doen en dat men volkomen van de genade der dappere Hollandsche vloot afhangt. De westeroever der Scheldebijzonder dat gedeelte over en in de nabijheid van onze stad, krijgt een geducht aanzienen schijnt Antwerpen dreigend aan te grijnzen. Het Vlaatnsche hoofd wórdt dagelijks sterker gemaakten aan den oever der Schelde rigt men eene batterij van 9 stukken op, die de geheele rivier bestrijkt; even zoo zijn de forten Burcht, Austruweel, Zwijndrecht en Kallo in eetl ge- duchten staat gebragcin de gelegenheid geweest zijnde 0111 eenige bij. zonderheden aangaande die forten te vernemen, deel ik die hier mede, Tijdens het bombardement der stad waren dezelve niet voorzien Vail levensmiddelen noch ainunitie, en buiten staat om eenigen tegenweer te bieden de troepen hadden derhalve op den 26 en 27 october die on» houdbaTe posten zonder schande kunnen verlaten en met de overige Hollandsche troepen aftrekken; maar neen, de bevelhebbers al het ge- wigt van die posten gevoelende besloren ze te behoudenhet kóste wat het wilde; zij begrepen dat zonder het bezit dier positien de sche* pen onmogelijk de rivier vrij op- of afvaren konden, en men van daar de citadel veel afbreuk zou kunnen toebrengen; men hield dus vol, ondanks het vuur waaraan men in den nacht van den 27 van de zijde der stad, was blootgesteld, en ondanks een troep Belgen terzelfder tijd, op den dijk van Burcht de forten bestookte, terwijl er daarenboven voor geen twee dagen levensmiddelen voorhanden waren. Na het bom» bardement bleven die positien buiten de met de citadel geslotenene ka- pitulatie en waren dus herhaalde malen aan gevaar blootgesteld alle krachten zijn dan moeten ingespannen worden om die forten van een weerloozen in dien geduchten staat te brengen waarin zij zich nu be vinden. Veei moet in deze worden dank geweten aan den dapperen ka» pil? in Leersdie door zijne koelbloedigheid en volharding veel toege» bragt heefttlat die gewigtige positien behouden zijn gebleven. Voor eenige dagen liep hier het gerucht dat het provisioneel göuver. nerhentwegens geldgebrek, geheel ontbonden was, ofschoon die tij» ding zich niet bevestigd heeftis het toch zeker dat genoemd gouver nement wegens de geldmiddelen zeer in het naauw zit. De ontevre denheid in Belgie klimt al hooger en hooger. Gisteren liep hier nog de spraak dat men te St. Nicolaas de Hollandsche vlag opgestoken had. MIDDELBURG den 20 december. Als een bewijs van den goeden wil en vaderlandsliefde van de inwoners dezer stad verdient loffelijke vermelding, dat, binnen den tijd van zes dagen, ruim de helft der be* talings-rol van 's Rijks geldleening van 1830 was ingekomen. Trou wens Middelburgs ingezetenen stonden nooit achter, dddr waar liet de zaak van liet Vaderland, den Koning en het lot der lijdende raensch- heid gold. Volgens de laatste berigteh Wegens Polenhad de generaal Chlo pecki den 5 december, te Warschau, op het veld van Mars, in te- genwoordigheid van al de zich in die hoofdstad bevindende troepen en de geheele burgerwachtde waardigheid van dictator aanvaard. Bij twee door hein aan de Poolsche natie uitgevaardigde proclamatienheeft hij verklaard dat bij de hem opgedragene waardigheid slechts voor hel oogenblik heeft op zich genomen, naardien de raad van bestuur hetnoo- dig achtte, dat een enkel persoon aan het hoofd der provisionele rege ring.des lands stond ten einde orde en eenheid in derzeiver maatrege len te brengen. De dictator handhaaft zich met kracht en beleid in zijne betrekking, waardoor orde en krijgstucht is tcrtiggebragt. Hii heeft bepaaldSlat het provisioneel bewind, ten aanzien van het binneiilandsch bestuur, de uitoefening van deszelfs tnagt zal behouden, gelijk door hetzelve dan ook reeds verscheidene verordeningen zijn daargesteld. De grootvorst Konstantijn heeft bij het uitbarsten van het oproer in Warschau groot gevaar geloopen zijn leven te verliezen. Die opstand heeft zich door gruwelen gekenmerkt, welke die van de jongste revo- lutien van Parijs en Brussel overtreffen. Omtrent de behouden aankomst op Russischen bodem van den groot vorst Konstantijn met zijne krijgsmagt, bij Zijnen afiogt ui; Polen, was nog geen berigt. Parijs den 13 meldt men, dat de begravenis van het lijk van Wijlen B. Constant rustig is afgeloopen. Daar de overledene een vurig verdediger der volks vrijheden is geweest heeft men aaii deze' plegtig- heid den meesten luister willen bijzetten/ Protestant zijnde, is zijn tijk eerst naar de Hervormde kerk in de straat St. Antoine gebrngtom vervolgens naar het kerkhof van het Oosten, tusschen het stoffelijk over schot van Foy en Man nel, ter aarde te worden besteld.

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1