MIDDELBURGSCHE V'?' COURANT. N°. i5o. Donderdag OPROEPING VAN VRIJWILLIGERS NATIONALE MILITIE. Burgemeester en wethouders der stad middelburg, Hoofdplaats van de Provincie Zeeland gelet op de bepalingen ver vat in de Wet op de Nationale Militie, ten opzigte van het leveren van Vrijwilligers voor de Contingenten der onderscheidene steden en plaatsen, brengen bij deze ter kennisse van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan, dat van heden, tot en met den 31 dezer maand, dagelijks, uitgenomen des zondags, des namiddags van 12 tot 3 uren, ter Secre- tarij van deze Stad zal gereed liggen het register tot de inschrijving van Vrijwilligers bestemd. En worden mitsdien alle geboren Nederlanders welke gedurende de laatste 15 maanden in de Gemeente van Middelburg hebben gewoond, en de vereischten hebben bij de wet bepaald met den meesten aan drang in de kommervolle omstandigheden waarin zich het Vaderland bevindt, opgeroepen, om zich voor de dienst der Nationale Militievrij- willig te laten inschrijven zullende aan iederen Vrijwilliger van Stads wege eene behoorlijke premie worden toegelegd zoodra dezelve door den Militie-Raad zal wezen goedgekeurd. En ten einde een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze worden ge drukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 6 December 1830. Burgemeester en Wethouders voornoemd LANTSHEER, L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtb. Voor den Secretaris afwezig, CATS, Griffier. Aan de belanghebbenden bij de NATIONALE MILITIE wordt her innerd dat het Register voor de dienstpligtige Lotelingen van 1831 ten Stadhuize is geopend, van 12 tot 3 uren namiddag, en men zich vóór den ao dezer maand behoort te laten inschrijven, volgens bekendmaking van Heeren Burgemeester en Wethouders, in No. 147 geplaatst. ME UJVSTJIDINGEN. DUITSCHLAND. BERLIJN den 9 december. Ten gevolge der gebeurtenissen in Polen heeft Z. M. de koning van Pruissen verscheidene militaire maatregelen in de grens.provinciën bevolen, die strekken moeten zoo wel om de po gingen van kwaadwilligen binnen 's lands te verijdelen als om de inwo ners tegen invallen van oproerige vreemde benden te beschermen. Daar toe heeft Z. M. gelast, dat het geheele 5de armee-korps in Posen, als mede een gedeelte van het iste, 2de en 6de korps in Oost- en West- Pruissen Pommeren en Silezie versterkt zullen worden en aan de be velhebbers daarvan de noodige volmagt en instructien toegezonden. FRANKFORT den 10 december. Van Lausanne schrijft mendat de staat van zaken in Zwitserland een minder donker aanzien schijnt te ver krijgen en dat de rust, die in den beginne zoo zeer bedreigd is ge worden langzamerhand hersteld wordt. Het volk is geenszins tegen de overheid opgezetdoch verlangt alleen eene verbetering in de con stitutie en van den anderen kant legt de regering eene groote gema tigdheid aan den dag, en heeft, in plaats van aan de opbruisching van het volk tegenstand te biedendaaraan eene geregelde beweging weten te geven. Te ZurichLucerne, Argau en Soleure werkt men aan nieu we grondwettelijke instellingen waarbij verbeteringen beloofd en waar borgen gegeven worden, terwijl de regering zich met de wenschen des VOlks vereenigt. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 10 december. Het ministerieel avondblad verzekert dat niet alleen Frankrijk, maar alle de mogendheden van het Vasteland, het grootste vertrouwen in de wijsheid en onpartijdigheid van het Engelsch gonvernement stellen, en dat, hoezeer het vorig bestuur niets meer dan eene vriendschappelijke tusschenkomst beoogdehet tegenwoordig mini sterie de vreemde mogendheden ten volle overtuigd heeft, dat van dit Ijeginsel niet zal afgeweken worden. Indien Belgiezegt het, slechts dezelfde gematigdheid toont als zijn magtige nabuurdan kunnen wij ze ker zijn, dat de zaken spoedig op eene voldoende wijze zullen geschikt wordeft. Van goederhand verneemt men, dat de keizer van Rusland aan de ver schillende hoven van Europa eene verklaring gezonden heeft, inhouden de, dat geen Russisch soldaat de grenzen van zijn-rijk overschrijden zal zonder overleg der vijf groote mogendheden. FRANKRP. PARIJS den 8 december. De koning heeft den maarschalk hertog de Trevise tot zijnen ambassadeur bij het hof van Rusland benoemd. De heer Rouget de Lislede dichter van het bekend lied de Mar- seillaansche marschis door den koning tot ridder van het legioen van eer verheven. Er zijn goede berigten van Algiers. De luitenant-generaal Clauzel \ieeft den 21 na een gevecht van vier uren de troepen van den bey van Titterie verslagen en den overtogt van den Atlas geforceerd. Hij was slechts vier mülen van Medeah verwijderd van waar hij naar Algiers mèende terug te keeren. De bey zou zich aan den generaal onderwer pen. Gisteren avond is hier de tijding ontvangen van het overlijden vafi paus Pius VIII. Hij was den 30 november 1761 geboren en den 14 niaift 1829 tof paus vérköien. Bij .gelegenheid def discussie over het ontwerp van wet voor de ligting van 80,000, recruten heeft een der afgevaardigden dat getal tot op 120,000 man willen brengen, en daartegen heeft zich de minister van odrlog verklaard, die verzekerd heeft, dat het gevraagde getal ge noegzaam wasen tevensdat het gouvernement meer en meer overtuigd was, dat er geen oorlog plaats zal hebben en ook de overige mogend heden den vrede willen handhaven. De minister van buitenlandsche za ken heefc mede dezelfde verzekering herhaald en er bijgevoegddat 16 December 1830. Frankrijk zijne troepen niet in Belgie zal laten inrukken en dat het beginsel van non-interventie stiptelijk zal naargeltomen worden. HIJ heeft voorts verklaard dat de zaken van Belgie thans behandeld en op eene vreedzame wijze zullen beslist worden en eindelijk dat alle* doet zien, dat de vrede niet gestoord worden zal. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 12 december. H. M. de Koningin en H. K. H. Mevrouw de Prinses Frederik worden met den 15 januarij alhier uit Berlijn terug verwacht. Het hoofddoel van Hoogstderzelver reis is een bezoek aan II. K. H. Mevrouw de Prinses Albert te geven. Het gerucht, dat H. K. K. II. Mevrouw de Prinses van Oranje naar Engeland zou gaan, is van allen grond ontbloot. Hoogstdezelve heeft geen het minste denkbeeld om deze residentie te verlateu en nog min» der om zich buiten het koningrijk te begeven. Een paar boertjes uit de omstreken vertoonden zich den 9 dezer aan het ministerie van financien. Zij moesten den minister spreken het was geen audiëntie; daar hadden zij geen verstand van; zoo er geen audiëntie was, dan zou men maar audiëntie maken en hen binnengelei den. Zij geraken eindelijk door de voorposten treden voor Z. Exc. milken een paar deftige dienaarsen geven hem een zak met duizend gulden voor den nood van het lieve Vaderland. Dezer dagen is door de voorposten van ons mobiele leger aangehouden een persoon, voorzien van een pas, afgegeven in het Belgische hoofd, kwartier te Turnhout, op last van den generaal Niellonkommanderen» de de 2de brigade. Dit stuk is bijzonder merkwaardig door den daarop geplaatsten stempel. In het midden leest men den naam van Niellon waaronder zich eene wereldbol bevindt, benevens de driekleurige vlag en twee gekruiste kanonnen. Het randschrift in groote letters is: Eman- cipation des peuples. MIDDELBURG den 15 december. Den 8 dezer heeft het congres te Brussel, in generaal-comitémet 75 tegen 58 stemmen, het stelsel ver worpen dat door de centrale sectie ten aanzien van het oprigten eener eerste kamer of senaat was aangenomen. Lord PonsonbyEngelsch ge zant der vijf groote mogendheden bij de provisionele regering van Bel gie, dezer dagen te Brussel aangekomen, heeft reeds conferentien met de commissie van buitenlandsche zaken gehouden, en een courier naar Londen gezonden; de diplomatieke commissie heeft dien lord een maal tijd gegeven, waarop alle de leden van het provisioneel béstuur tegen woordig zijn geweest. De bekende heer Osy die de provincie Antwerpen bij het Brui- selsche congres vertegenwoordigt, heeft in eene der vergaderingen een droevig tafereel ten opzigte van den koophandel dier hoofdstad geschetst, hetwelk door den Courrier des Pays-Bos van den 4 dezer is medegedeeld. „De Antwerpsche kooplieden (zeide hij) zullen verpligt zijn, indien deze staat van zaken zoo blijft, hunne schepen en ladingen naar Hol land of naar Hamburg te zenden. Reeds hebben verscheidene hunner Antwerpen verlaten, of maken zich hiertoe gereed, hunne kapitalen en nijverheid met zich voerende. Meer Belgische kooplieden zullen hun voorbeeld moeten volgen. Alsdan zal Antwerpen binnen weinige maan den geen koophandel meer bezittenen niemand zal er meer aan den ken om middelen van slijting of vertier aan uwe industrie te verschaf fen. Reeds zijn de talrijke werk- of kaailieden sedert eene maand zon der bezigheid. Zij komen zelfs naar de beurs om werk en brood te vra genen de kooplieden, in plaats van zaken te doen, moeten zich onier elkander bezig houden 0111 die ongelukkige klasse ter hulp te komen. De kooplieden haasten zich om hetgene hun nog overblijft te verkoopen of naar het binnenste des lands te verzenden, ten einde datgeen wat hun van hun vermogen nog overblijft, niet te verliezen." De heer Osy eindigt zijn tafereel aldus: Ik wil niet verder over dit punt uitwijdenmaar ik zou gaarne zien dat de heeren afgevaardigden der beide Vlaanderen u mede eene schets gaven van den stilstand hunner fabrieken welke insgelijks aan onze te genwoordige gesteldheid, en vooral aan het sluiten der Schelde, moet worden toegeschreven. Intusschen moet er gedacht worden om de hon derd duizend ledige armen werk te verschaffen, zoo in Antwerpen, als in Vlaanderen en Henegouwen. Ik denk dat Verviers zich ook in geen zeer welvarenden toestand bevindt, en zulks door het diep verval van Antwerpen; ja, ontveinst het niet, mijne heeren! geheel ons land deelt in het ongeluk dier stad." .4 Het Journal de la Ilaye van den 11 laat op het bovenstaande eenige aanmerkingen volgen waarbij het onderanderen een blik in het voorle- dene werpt en zich dus uitdrukt: „Werd Antwerpen, voor de gebeurtenissen welke het schoonë Belgie hebben verwoestniet beschouwd als eene der welvarendste ste- deii van Europa Heëft zij, sinds dezelve van 1814 vereenigd was met eene natie welker com'merciele roem sedert eeuwen was gevestigd niet alom hare vlag doen achten en eerbiedigen Zestien jaren van aanhou denden voorspoed hebben doen zien wat zij gewonnen had met den vre de de vereeniging met Holland en de regering van dien Koning, tegen wien hare misleide bevolk.ng is opgestaan. Nog eenige jaren, en Ant werpen zou in haren schoot een groot deel der rijkdommen van den geheelen aardbol hebben verzameld; nog eenige jaren, en zij zou den hoogsten rang onder de koopsteden van Europa hebben verkregen. „Ja, die Koning, welke door Antwerpen is miskend, wenschte niets dan haar geluk. Antwerpen was bijzonder het voorwerp zijner vader lijke zorg. Op het oogenblik zelf dat de opstand uitbarstte, was hoogst dezelve op het punt een traktaat met de Staten van den Rijnwegens de vaart op dezelve, te sluiten, een traktaat, waardoor Antwerpen tot eene atgemeene stapelplaats van den handel zou zijn gemaakten. alzoo tot den hoogsten trap van voorspoed zou zijn verheven. Maar deze ondankbare stad heeft haar eigen ongeluk gewild. Beklagen wij de vol ken die even als zekere menschen zichzelven tot een jammervol loc doemen Volgens de berigten tot den 4 dezer wegens den te Warschau uitgebarsten opstand waarbij de strijd tusschen de Polen en Russen verschrikkelijk is geweesc en het getal gesneuvelden en gekwetsten dui zenden moet beloopenwas toen aldaar schijnbaar de rust geheel her steld. De zaken namen weder eenen geregelden loop; de bank Jiadha re betalingen hervaten de woningen der drie te Warschau gevel- VOOR DE

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1